ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2016
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
AUG-2016

Hotel Imperial - München

Am petrecut cea de-a doua noapte a circuitului din acest an la München. Hotelul Imperial se află la periferia orașului, mai exact - conform agenției turistice (care ne-a furnizat informațiile legate de cazare) - pe Landsberger Straße 463, D-81241 (tel. 0049 (0) 89 820 7980).

Pentru că și aici am ajuns seara târziu, abia a doua zi dimineața am putut observa că hotelul este amplasat lângă o stradă circulată (pe care există și linie de tramvai), că are cinci etaje și un aspect exterior modest, semănând mai curând cu un bloc de nefamiliști.

Seara, după cuvenita îmbulzeală la recepție pentru repartizarea camerelor, cu bagaje și cu tot calabalâcul, la lift ne aștepta o altă îmbulzeală. Un singur lift - destul de mic, în care abia dacă aveau loc două persoane cu bagajul aferent - pe rând, ne-a urcat pe toți la camere. Referitor la acest aspect trebuie să spun că repartizându-mi-se camera 616, am dedus că aceasta se află la etajul 6. În lift am observat că acesta nu urcă decât până la cinci. Credeam că la al șaselea trebuie să ajung pe scări. Ei bine, nu! Nu există etajul 6. Debusolată, am coborât și abia atunci am aflat că 616, camera repartizată mie, se află la… parter. Pe culoarul îngust de lângă bar - un bar mic, dar plăcut pentru cei care au timp de pierdut acolo - am ajuns pe holul pe care se afla și camera mea.

Camera 616 - single, cu adevărat single, adică având pat și dotări doar pentru o singură persoană - este încăpătoare, pardosită cu parchet și ornamentată cu tablouri moderne. Pereții zugrăviți în crem și maro sunt în ton cu mobilierul.

Pat cu noptieră, suport pentru bagaje, un fotoliu confortabil și o măsuță așezată lângă fereastră, un șifonier de formă trapezoidală pe care era montată și o oglindă mare, birou pe care era instalat televizorul, un scaun, un cuier plasat lângă intrare, iată mobilierul camerei 616. Telefon și aparat de radio cu ceas și alarmă, corpuri de iluminat la capătul patului, la fotoliu și la birou, prize și întrerupătoare amplasate peste tot, rafturi și o bară cu patru umerașe în șifonier, calorifer sub fereastra acoperită cu perdea și draperie asortată, completează lista dotărilor. Aș mai adăuga doar faptul că totul era foarte curat, iar salteaua și perna nespus de confortabile.

Baia - foarte mică, cu ventilație declanșată o dată cu aprinderea luminii, este capitonată cu faianță crem. Deasupra chiuvetei, sub oglindă, sunt două policioare nu prea bine poziționate. Cei mai înalți pot da cu capul în prima dintre ele atunci când folosesc chiuveta. Toate instalațiile au funcționat perfect. Uscător de păr, săpun lichid foarte fin atât la duș, cât și la chiuvetă, apă caldă, trei prosoape curate…, ce-ți mai poți dori de la o baie de hotel mai ales atunci când te cazezi seara târziu?

Micul dejun a fost servit în două săli relativ mici. La intrarea uneia dintre ele scria în română "Mic dejun" fie pentru că aveau des oaspeți din România, fie pentru că - din considerente doar de ei știute - nu voiau ca grupurile de turiști să se amestece. M-am autoservit de la bufet, dar nu am găsit loc la masă. Am ieșit și m-am dus la una dintre mesele de la bar. Nu doar că mi s-a permis acest lucru, dar curând a apărut un ospătar (un băiat cu chip de marocan) care mi-a adus o cană mare cu cafea fierbinte, ceașcă cu farfurioară și linguriță, zahăr, pecum și un recipient cu lapte.

În regim de bufet suedez, la micul dejun se puteau servi diverse mezeluri, cașcaval feliat, omletă, unt, gem, cereale și iaurturi, chifle. Fructe nu au existat, în schimb m-am delectat cu felii de ananas din compot. Cafeaua a fost foarte bună și binevenită la începutul unei zile în care ne aștepta un nou drum lung.

Abia la îmbarcarea în autocar am remarcat că Hotel Imperial - München are parcare în spatele clădirii, dar și în lateral, aproape de scara de acces la recepție.

Am fost cazată la Hotel Imperial - München la 10 august 2016.

Trimis de iulianic in 05.09.16 08:21:04
Validat / Publicat: 05.09.16 10:19:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 1777 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Hotel Imperial - Recepția într-un moment de acalmie.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 EUR pe cameră

[05.09.16 08:40:47]

@iulianic: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

iulianicAUTOR REVIEW
    [05.09.16 09:09:32]

@webmaster26: Da, este OK!

iulianic
    Alte impresii din această RUBRICĂImperial Hotel: