ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2010
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    JUL-2010
    1 AD. + 1 COPII -- v: 13,8 ani

O noapte linistita intr-un hotel placut de la periferia Munchenului

O veche balada germana : DIE LORELEY...

A doua noapte din circuitul nostru spre Germania si Benelux a fost la un hotel de la periferia de vest a Munchenului, numit hotel IMPERIAL. Adresa exacta este: Landslerger Strasse 463, D-81241, Munchen, Germania, tel. 0049 (0) 898207980.

Hotelul este situat intr-o zona destul de linistita, cu toate ca este la o strada principala pe care circula si un tramvai. Dar noi am avut norocul de a avea camera pe laterala si nu ne-a deranjat deloc zgomotul strazii, camera avand ferestrele din termopane.

Hotelul pe dinafara nu mi s-a parut la prima vedere cine stie ce…este o cladire stil bloc de 4 etaje, dar cu lift, de o culoare cam “neoptimista”, un gri murdar…Dar niciodata nu trebuie sa judecam nimic dupa fatuiala. Intelegeti ce vreau sa zic…cu siguranta. Pentru ca intrand deja chiar de la receptie, hotelul este foarte primitor si mi s-a parut extrem de intim si cald. Cu un design deosebit si mult bun gust in decoratiuni.

Receptia este mai larga aerisita si eleganta, cu mobilier din lemn maro lustruit. Deasupra este luminata cu multe spoturi dand o lumina odihnitoare si calma. Personalul a fost foarte ospitalier si vorbitor de limba engleza. Chiar am stat dimineata de vorba cu un domn si a fost foarte zambitor si amabil. Am vazut ca sunt si safe-uri tot la receptie.

Hotelul are un lobby foarte generos, “tapetat” pe cativa pereti cu oglinzi mari. Sunt multe canapele si fotolii foarte confortabile, cu o coloristica vie si calda in acelasi timp si cu mese pe care erau puse sticksuri si popcorn la discretie pentru oaspeti. Ca de altfel erau si aranjamente florale cu foarte mult bun gust. In concluzie, intr-adevar o atmosfera primitoare, relaxanta, ca acasa…

Barul din imediata apropiere este de asemenea cochet si foarte intim. De fapt, am mai scris ca toata atmosfera din acest hotel mi-a placut foarte mult, dandu-mi o stare de calm, de liniste si de confort. Am sesizat toate acestea, deoarece am avut ceva mai mult timp dimineata, pentru ca am asteptat celalalt grup sa se adune de la alt hotel unde fusesera cazati. Am facut si mai multe poze cu interiorul acestui hotel. Tot la bar era si un PC cu internet si un fax/ xerox. Ce mi-a placut iarasi in acest bar cu o atmosfera intima si personala, au fost niste tablouri din goblen, care erau atarnate frumos pe peretii foarte curati, ca de altfel, tot hotelul.

Am aflat ca sunt permise animalele de companie si ca hotelul are o parcare destul de mare. Inclusiv afara, pe treptele de la intrare, sunt jardiniere cu flori frumoase si bine ingrijite.

Camera a fost foarte curata si intr-adevar in acelasi ton cald si primitor ca si intrarea cu lobby-ul descris mai sus. La intrare era un cuier vis-a vis de baie. Apoi se intra in camera propriu-zisa. O camera nu prea mare, cu 2 paturi separate de o noptiera, cu 2 aplice deasupra fiecarui pat. Mobilierul modern, de culoare deschisa, un fel de crem cu garnitura maro, placut la privire. Camera avea un dulap destul de mare, dar ce pacat ca nu l-am folosit pt. ca plecam dimineata; o masa cu un scaun si un suport din acelasi fel de mobilier pe care statea televizorul, pe care nu l-am deschis deloc. O aplica identica era si la acea masa, sub TV. Pe masa era un telefon. Iar pe celalalt perete spre intrare era un mobilier special pt. pus valiza. Pe jos se intindea o pardoseala impecabil de curata din parchet laminat. Iar la ferestrele din termopan atarnau o perdea usoara acompaniata de o draperie din matase de culoare crem inchis.

Baia sclipea de curatenie, nu alta. Nu prea mare era aceasta baie, dar dotata cu tot necesarul pentru o sedere foarte placuta dar si utila, inclusiv prosoape de 3 feluri. O faianta gri intr-un ton cald, impodobea intreaga incapere si cabina de dus au intregit un peisaj in care sa tot faci dus si apoi linistit sa te duci la nani…

Restaurantul hotelului are o sala mare si frumos decorata cu multe oglinzi pe pereti si cu draperii albastre la ferestre, in ton cu mobilierul meselor si al scaunelor. Deci si aici am avut o atmosfera calda si primitoare.

Micul dejun a fost in regim de bufet suedez, bogat si diversificat, cu de toate pt. toate gusturile si pretentiile gastronomice. Mai multe sortimente de mezeluri, unele foarte gustoase, la fel si felurile de cascaval dar si chiflele proaspete si moi de ti se topeau in gura, erau asezate in cosuri pe fiecare masa. Oua fierte, dar si facute omleta, ca si unt sau margarina Becel si mai multe feluri de gem dar si ceva cereale, iaurturi diverse, impreuna cu o cafea extrem de buna, ceai de mai multe feluri si lapte au facut un mic dejun nemtesc de nota +10. Am uitat si sucurile lor naturale, foarte bune.

Ce mi-a atras atentia in mod cu totul special la acest mic dejun au fost canile si farfurioarele in care am luat masa. Acestea erau din portelan cu un model superb. Am facut special o poza, atat de mult mi-a placut.

In concluzie, totul mi-a placut la acest hotel. Toate aceste detalii atat de bine asezate fiecare la locul sau, fac din acest hotel un placut loc de popas la o margine de Munchen.

Eu recomand acest hotel Imperial pentru ceea ce ofera si pentru tot ce v-am scris si eu aici. Si vi le impratasesc si voua pentru ca, precum multi altii, si eu AmFostAcolo!!!

Cu mult drag pentru voi, in speranta ca va sunt de folos,

Ileana

Trimis de ileanaxperta* in 27.10.10 20:31:44

VIZUALIZĂRI: 2870 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotelul Imperial din Munchen, vazut pe exterior
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 EUR pe cameră

webmasterJr
    [27.10.10 23:10:02]

Sper ca am nimerit-o cu aceasta balada nemteasca; pe mine ma duce cu gandul la sarbatorile de iarna, parca ar fi un colind!

Daca nu e pe plac, schimbam!

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [27.10.10 23:21:28]

@webjr, multumesc, ai nimerit-o f. bine si acum. Am avut o noapte foarte linistita la acest hotel si melodia asta "unge" somnul nostru lin... noapte buna tuturor!!!

georgiana
    [28.10.10 12:51:46]

Un review foarte util.

Atat pozele, cat si randurile tale mi-au intarit convingerea ca spiritul nemtesc si disciplina prea bine cunoscuta nu este ceva proverbial!

romanitzaa
    [03.11.10 21:04:12]

Poate mi-a scapat mie: ce pret ati achitat pe noapte la acest hotel? Multumesc!

georgiana, ileanaxperta*, romanitzaa, trandafir 1970
    Alte impresii din această RUBRICĂImperial Hotel: