ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2016
ÎNSCRIS: 16.08.16
AUG-2016

Tenerife - activitati, plaja, mancare, cazare

Impresii excursie TENERIFE.

Va sugerez sa gasiti hotel in partea de sud a insulei, zonele Costa Adeje, Playa de Los Americanos, Los Cristianos, deoarece in nordul insulei este mai mereu intunecat si pot fi diferente de temperatura de peste 10 grade. Cele mai bune plaje sunt oricum in zona de sud, cu mici exceptii.

Day 1: Hotel Bahia Princess. Hotelul a fost in regim de demi-pensiune si am preferat sa luam pranzul prin zonele pe care le-am vizitat. Mancarea la hotel a fost foarte buna si variata, insa tineti cont de cateva aspecte pe care cred ca le regasiti la toate hotelurile:

- platiti separat pentru wifi, seif, parcare, frigider in camera, o cafea mai buna, fresh si toate bauturile alcoolice in general, cola, apa plata, etc.

- programul de mancare de obicei tine 2 ore si veti gasi tot timpul mancare buna. Nu se merita sa luati All Inclusive petru ca va tine legati de hotel si nu are rost.

Important: Inchiriati o masina dinainte sa ajungeti pe insula. Noi am inchiriat de la Cicar, 180 euro / 7 zile, va vor retine 500 euro garantie de pe care, pe care ii restituie, au acoperire totala, nu verifica masina, va va fi extrem de util. Excursiile va sugerez sa vi le propgramati singuri, pentru ca daca veti sta dupa grupul agentiei, nu veti face mai nimic.

Day 2. Activitati

Prima plaja vizitata a fost Las Teresitas, pe care va recomand sa o vizitati, chiar daca este mai departe. Este singura plaja cu nisip auriu, adus special din Desertul Sahara, plaja cu palmieri iar apa este placuta. In Tenerife apa este adanca, de la 3-4 metrii de la mal deja nu mai atingeti, asa ca aviz celor care nu inoata. In unele zone veti gasi si pietre, cum am gasit eu, din pacate.

Playa de las Vistas, in Los Cristianos, a fost probabil locul unde am facut plaja cel mai mult. Este plaja cea mai mare ca intindere si cea mai apropriata de zona unde am stat, Costa Adeje. Aici veti avea numeroase sporturi acvatice: Parasailing (40 euro/pers), stand up paddle, jetski (40 euro - 20 min). Atentie, pozele se platesc separat 10 euro. Acces la parcul acvatic gonflabil (10 euro/pers/zi) etc.

Day 3.

Va recomand ca activitatile principale sa le programati din timp, deoarece veti avea surprinderea ca sunt deja rezervate. Recomand din toata inima, ca inca din prima zi, sa rezervati calatorie pe ocean pentru a vedea balenele si delfinii. NU va recomand sa mergeti cu vasele mari, deoarece veti fi cu inca cel putin 100 de persoane. Noi am fost cu cei de la LAS ROMANTICAS, 12 persoane maxim, cu mancare si bautura inclusa: Coca Cola, bere, apa, prosecco la discretie, am facut plaja, am vazut si delfini si balene, a fost superb! Pretul este acelasi ca la barcile mari, noi am negociat la 45 euro / persoana la cei de la las Romanticas, iar pretul pentru barcile mari era acelasi. Zona cu cele mai multe optiuni pentru excursii este portul din Los Cristianos, numit Portul Colon. Veti gasi multe mici tarabe care vor incerca sa va vanda excursii pe mare, cel mai bine mergeti direct la sursa.

Noi am facut un traseu pentru cam tot ce se putea vizita, drept urmare masina a fost extrem de utila pentru noi si am pus in total benzina de 50 euro si am facut cam 700 km. Excursiile de mai jos au fost facute in aceeasi zi TOATE.

DE VIZITAT

- Camel Park: daca doriti o plimbare cu camilele, mergeti la Camel park. A fost foarte amuzant, aveti cateva posibilitati, noi am ales plimbarea de 30 minute. Gasiti informatii pe siteul lor despre preturi.

- Vilaflor: multi spun ca trebuie neaparat vizitat, pentru ca are o importanta istorica. L-am vizitat, este un orasel mic, nu ai foarte multe lucruri de facut, noi am vazut o biserica si am plecat.

- Muntele Teide: veti putea urca in varf doar daca aveti autorizatie care se obtine cu cateva luni inainte, deci trebuie ca in momentul in care va decideti sa mergeti in Tenerife, sa aplicati pentru permis. Nu va sfatuiesc sa urcati cu telecabina daca nu ati luat permisul pentru a merge in varf. Stati cateva ore la coada si peisajul e mai frumos sincer din zonele mai joase. Se viziteaza gratis.

- La Orotava: este o vale foarte apreciata si cu piesaje suerbe. Veti trece pe aici pentru a ajunge in alte puncte interesante. Este pe partea cealalta a muntilor si veti vedea norii care acopera zona de nord a insulei. Dupa Teide, va fi o schimbare totala, cu multa vegetiatie, insa temperaturile se vor schimba putin.

- noi am vrut sa vizitam zona de vinuri si chiar va recomand deoarece nu am regretat. De la Orotava, am mers spre nord, la Casa del Vino, unde am mancat extrem de bine, am baut un vin foarte bun, nu am mai facut degustarea de vin pentru ca deja am servit la masa, asa ca stiam ce dorim sa cumparam. O varietate de vinuri albe, roze, rosii la preturi intre 6-7 euro la 15-20 euro si normal cele mai scumpe si la 200 euro. Cele de la 15-16 euro sunt foarte bune.

- urmatoarea oprire a fost la Icod de los Vinos, unde se afla El Drago Millenario. Este un copac aflat intr-un parc amenajat foarte dragut, se spune ca ar avea intre 500 si 2000 de ani. Este impresionant de mare, iar copacii din parc sunt foarte interesanti. Accesul in parc este 5 euro/pers.

- Guarachico este urmatoarea zona vizitata si regret ca nu am revenit. Este zona cu cel mai negru nisip din Tenerife si totodata, locul unde s-au format un fel de piscine naturale in pietrele de la malul oceanului. Este foarte intersant de vazut si in mod special de facut baie, deoarece apa este foarte adanca, iar zona frumos amenajata.

- de la Guarachico deja ne-am intors spre zona de sud, unde trebuie neaparat sa vizitati Masca. Este un mic sat care pana acum 12 ani nu era accesibil cu masina. Privelistea este superba, insa temperaturile scad cu peste 10 grade de la un km la altul. Este de asemenea zona cu cea mai buna priveliste asura Los Gigantes, muntii pe care trebuie sa ii vizitati. De la Masca puteti vede cum trec norii acumulati in partea de Nord in partea de Sud si cum se disipeaza odata ce trec. Este superb.

Acestea au fost zonele cele mai de interes de vizitat in Tenerife, unde puteti merge la fel ca noi, intr-o singura zi, cu masina.

Day 5. Loro Parque si Siam Park.

- aveti posibilitatea sa le cumparati impreuna si sa economisiti 10 euro.

- noi am vizitat prima data Loro Parque, unde a fost foarte frumos, iar programul bine organizat. Am vazut mai intai showul balenelor, dupa care am intrat la delfini, apoi la papagali. In afara de showurile programate de ei, puteti vizita o mutime de alte animalute dragute. Va ocupa cateva ore bune vizita la parc. Noi am preferat sa mergem la Siam Park noaptea, de la 8 la 12, pentru ca este mai liber, insa va sfatuiesc sa faceti la fel doar daca va place distractia si nu doriti sa stai la plaja. Se lasa racoare spre seara-noapte. Este de vizitat oricum, multe toboganuri, piscina cu valuri, lazy pool, etc.

Day 6. Monkey Park

- este un parc micut cu maimute de mai multe feluri. Aveti ocazia sa le hraniti chiar voi si sa va jucati cu ele.

Poze. De obicei, pozele pe care vi le for face cei de la parcuri sau de la excursia cu barca sau de oriunde, variaza intre 10 si 20 euro. Sunt o amintire frumoasa, daca sunteti fotogenici.

Day 7. Shoppingul.

Mare atentie la partea de cumparaturi. Veti vedea multe magazine cu produse ce par originale, insa nu sunt. In partea de sud noi am vizitat Siam Park, seamana cu mall-urile noastre, San Eugenio unde veti gasi multe nimicuri de luat, magneti etc, Santiago 6, un mall foarte foarte scump, dar de unde am reusit sa luam bijuterii de perle foarte accesibile, deci daca doriti sa faceti cadouri speciale, va recomand perlele de la Tenerife Pearl. Sunt multe alte centre pe care le-am vizitat, le gasiti cu usurinta pe net. Veti gasi parfumerii cu redceri mari, magazine de ochelari de soare cu reduceri, marca lor de haine si genti Desigual. Atentie insa, marea majoritate sunt fake-uri la preturi mari.

Mancarea este accesibila, daca doriti mancare proaspata, mergeti in La Caleta, la restaurantul La Masia Del Mar. Noi am mancat homar, peste scoici, calamari proapeti. La terasele de pe plaja va vor spune ca sunt proaspete fructele de mare, insa sunt congelate. Dar gustoase.

Vacanta placuta!

Trimis de Mitzymic in 01.09.16 15:57:29
Validat / Publicat: 01.09.16 17:05:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 15185 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mitzymic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja La Teresita

[01.09.16 16:00:26]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 73&ridAnt=73047

Hotel Bahia Princess.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[01.09.16 17:23:03]

@Mitzymic: Un articol foarte placut, cu multe informatii utile si la fel de mult mi-ar fi fi placut sa vad si niste poze asa ca daca ai cateva poze ar fi sigur apreciate.

Se vede insa ca ai fost atenta la amanunte si ce este mai important, ni le-ai impartasit si noua.

Daca am sa ajung pe acolo informatiile tale sigur imi vor fi utile.

Felicitari, votat cu placere.

elviramvio
[01.09.16 17:36:14]

@Mitzymic:

Frumos articol si foarte, foarte frumoasa vacanta. Am retinut, daca soarta va fi cumva darnica cu vacantele mele, doua chestii interesante pentru mine : Casa del Vino si Monkey Park! Despre cumparaturi, mai vedem.

Acum lasand gluma, cred ca a fost reusita vacanta dar pozele chiar ne-ar putea convinge sa mergem. Poate reusesti sa incarci cateva cu peisaje si adorabilele maimutele - oare n-au reusit sa fure portofelul ori le-ati mituit ?

[01.09.16 17:53:22]

Multumesc pentru cuvintele frumoase, am atasat cateva poze, din pacate nu foarte calitative, sunt facute cu telefonul. Pentru cei care au intrebari suplimentare, va voi raspunde cu drag. Vacanta placuta!

[01.09.16 18:41:37]

@Mitzymic: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[01.09.16 20:09:35]

nicole33
[01.09.16 20:13:48]

@Mitzymic:

Cred că este o greşeală: 2000 de euro pentru 4 adulţi? Imposibil.

[01.09.16 20:47:21]

@nicole33: da, ai dreptate. A fost 2000 euro de cuplu, cazare si avion.

[01.09.16 21:18:32]

@Mitzymic:

A fost 2000 euro de cuplu, cazare si avion.

Am corectat noi preţul.

Mulţumim.

ct64cas
[03.09.16 14:53:21]

@Mitzymic: buna, eu plec pe 9 sept pt 9 zile si voi sta la Mediterranean palace, in Playa de las americas. Am incercat sa schitez cam ce excursii vreau sa fac si m-am hotarat la urmatoarele:Teide, Masca, plimbarea cu catamaranul, cele2 parrcuri, eventual si aqualand Adeje unde poti interactiona cu delfinii, spectacolul de flamenco de la Pyramide, ceea ce ma duce la vreo 500 de euro pt 2 pers. dat fiind ca eu calatoresc doar cu fii-mea de 13 ani, crezi ca ar fi mai bine sa inchiriez masina? cam cum se circula pe acolo, e aglomerat? E usor de ajuns la obiective? Si drept sa spun, nici mie nu-mi place sa fiu legata de vreun grup... De la ce firma ai inchiriat masina si trebuie neaparat dintara, de pe net? Cu cat ar fi mai scump daca inchiriez de acolo? Multumesc!

[03.09.16 17:02:19]

@ct64cas: la parcul Lorro o sa vedeti showul cu balene si cu delfini, noi nu am mai fost la Aqualand. La showul cu balenele am stat chiar in fata dar aveti grija ca va stropesc bine de tot.

Daca vreti la Masca, Lorro Parque, Teide etc e mai bine sa aveti masina pentru ca sunt tocmai in capatul celalalt al insulei. Am inchiriat de la Cicar. Cauta in fiecare zi pentru ca gasesti oferte pe siteul lor. Noi am cautat duminica si am gasit cu 90 euro 7 zile si luni deja era 180. Nu stiu sa iti spun cu cat e mai scump acolo, noi am aterizat si am luat masina din aeroport si tot acolo am lasat-o la plecare. Nici nu au verificat masina sa vada daca e intreaga si in 2 zile ne-au dat garantia inapoi.

Sa parchezi neaparat doar in locurile permise pe care le gasesti greu. Insa au parcari cu plata peste tot. Se dau amenzi daca parchezi ilegal mai bine dai cativa euro dar stai linistita.

Soselele lor sunt tare alambicate dar te vei obisnui iar GPS ul e de mare ajutor.

calatorul
[05.09.16 22:18:24]

@Mitzymic: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

[15.09.16 09:01:14]

Mutat în rubrica "Sfaturi utile pentru o vacanţă reuşită, TENERIFE" (nou-creată pe sait)

Anita40
[23.08.17 12:46:19]

@Mitzymic: Felicitări pentru review! La obiect şi super bine structurat!

Sorin Dum.
[31.10.17 23:11:23]

500 de euro garantia pt rezervarea unei masini per 7 zile??? Nu cred, sincer... sau poate a-ti inchiriat o masina de lux

Anita40, calatorul, ct64cas, elviramvio, mishu, Mitzymic, Sorin Dum.
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Tenerife: