SUS

3000 Euro

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Luna de miere Seychelles - Berjaya Praslin Resort

Urmare de aici

Transferul pe insula Praslin, se face cu un feery de mare viteza, durata este de o ora.

Aici plajele sunt mult mai spectaculoase decat pe Mahe, noi am stat pe Anse Volbert, o plaja lunga si lata.

Am fost cazati la Berjaya Praslin Resort, la prima vedere, hotelul arata foarte frumos si aerisit. Am avut Double Room Deluxe, cu o terasa foarte mare si vedere spre pisicina, camera curata, dar nu era decorata special pentru luna de miere (asa cum ar fi trebuit) si nu ne-au adus nici dulciurile.

Curatenia lasa de dorit, a doua zi a venit femeia de serviciu la ora 20:00 sa ne intrebe daca poate sa faca curat, i-am zis ca nu, maine sa vina. A doua zi s-a scuzat a venit la 15:30 sa ne spuna ca nu poate sa faca curat ca s-a terminat programul, iar a treia zi nu a mai venit deloc. S-a facut curatenie doar in a 4 zi si atat!

Micul dejun nu se compara cu cel de la Coral Strand, nu era deloc variat. Incepea de la 07:30 si se termina la 10:00. Daca ajungei la 07:30 ereai surprins ca nu s-au asezat toate felurile (gen paine, legume, etc.). Daca ajungei la 09:00 nu mai gaseai bacon, cartofi wedges, legume si nici nu mai adauceau nimic. Daca se termina ceva aducea dupa o jumatate de ora sau chiar deloc. Ora cea mai potrivita pentru micul dejun era 08:00/08:30 maxim.

Hotelul era langa plaja, dar plaja nu era privata, aveai posibilitatea totusi sa iei sezlonguri (gratis) de pizzeria lor de pe plaja. Plaja nu se curata.

La pranz intre 12:30 -14:30, nu prea aveai unde sa mananci.

Am mancat seara acolo la 3 restaurante, La Duca, Pirogue si Laurier. La Laurier era mancarea creola si se platea 450 rupii /pers(bufet suedez la gustare, supa, felul 2 si gratar). Cea mai buna carne de vita pe gratar si costite de berbecut. Dupa Laurier, as alege Pirogue, un resturant mai select dar si mult mai costisitor. Daca nu faceti rezervare la niciun restaurant, exista posibilitatea sa nu gasiti seara nicio masa libera. Toate restaurantele functioneaza pe baza de rezervare.

Valee de Mai, am facuto pe cont propriu, am plecat cu bus-ul din fata hotelului (10 rupii -2 persoane), iar intrarea a fost 48 Euro -2 persoane. Retineti, la orele 09:00 si 14:00 este ghid gratuit, daca faceti excursia pe cont propriu. Prin agentie, excursia era 65 Euro (transport, ghid si intrare).

Anse Lazio, am mers cu bus-ul din fata hotelului. Este o plaja spectaculoasa.

La Digue, am achizitionat excursia de la agentie (transport, feery, inchiriere bicicleta, intrare L'Union Estate). Insula am parcurs-o pe bicicleta, se poate parca oriunde.

Intrarea la L'Union Estate este 100 rupii (cont propriu).

Concluzie, nu recomand Berjaya Praslin Resort!

Impresii încărcate de Alexia90 in 26.08.2016 11:46:58

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 26.08.16 / 17:41:19

VIZUALIZARI: 1426

A fost prima sa vizită/vacanţă în SEYCHELLES

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Alexia90); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  3600 PMA (din 5 voturi) nota2
  • sait oficial al acestei destinații:
  • Coordonate GPS ale acestui obiectiv: -4.31507000 S, 55.74379400 E - CONFIRMATE
  • Ai fost acolo, la Berjaya Praslin Resort? - Scrie impresii / Incarcă foto din sejur
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Alexia90? - folosește rubrica Ecouri (de mai jos)

[26.08.16 17:55:15]

Mutat în rubrica "Berjaya Praslin Resort, PRASLIN" (nou-creată pe sait)

[26.08.16 19:15:57]

- Alexia90
[26.08.16 19:20:33]

@webmaster45: Este ok.

• Doar pentru tranzit (Dec.2016) - punctaj satisfactie: 8.20 (scris in 02.01.17 de marian2 din CONSTANţA) - NU RECOMANDĂ

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[4] foto. Click pe poze pentru a le mări

P01 [AUG-2016] Valee de Mai