ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2016
DIN: Ramnicu Valcea
ÎNSCRIS: 09.02.12
AUG-2016

Luna de Miere Seychelles - Coral Strand

Sejurul a fost achizitionat prin agentie, 5 zile Mahe, 6 zile Praslin, incluzand avion, cazare, transferuri aeroport-hotel si transfer intre insule.

Plecare de pe Otopeni Bucuresti - Viena (Austrian Airlines), Viena - Etiopia - Seychelles (Etihopian). Escala in Etiopia de 4 - 5 ore.

Ajunsi in Seychelles am fost preluati de catre agentia locala Creole si transferati la hotelul din Mahe, Coral Strand. In Seychelles, sunt 2 agentii mari locale, Creole Travel si Mason's Travel (nu recomand excursii cu localnicii).

Pe baza certificatului de casatorie am avut posibilitatea de a face un upgrade la camera din Double Room Mountain View in DR Ochean View. Cazarea a fost rapida, camera curata, intampinare in camera cu un platou cu fructe si un vin frantuzesc (foarte bun).

Curatenia se facea zilnic, micul dejun foarte bogat si variat. Dimineata la micul dejun view'ul era spectaculos, spre ocean.

Nu am avut demipensiune, dar recomand. Mancarea este foarte buna, iar burgerii sunt deliciosi.

Din partea lor am avut o cina inclusa, foarte gustoasa. Decorata romantic, special pentru noi, pe terasa Mahek (doar noi doi), langa ocean. Gustarea din rosi cherry cu mozarella si oregano, apoi o supa de peste cu rosii (foarte satioasa si gustoasa). Cel mai gustos a fost homarul (gatit excelent), sotul meu nu mananca fructe de mare si a preferatul friptura de porc :).

Daca ajungeti la Coral Strand, neaparat incercati Moelleux au Chocolat, delicios (cel mai bun pe care l-am mancat pana acum). Servirea impecabila, foarte atenti si ospitalieri.

Despre insula Mahe, pot sa spun ca sunt multe de vizitat. Noi nu am cumparat prin agentie excursiile, le-am facut pe cont propriu.

Intr-o zi am vizitat Anse Major Beach, am plecat de la hotel pe plaja pana la Berjaya Beau Vallon, apoi am iesit in drumul principal si am mers pe jos pana la statia de autobuz Anse Major (se poate merge si cu autobuzul, 5 rupii per sens). De acolo, am urcat si am mers prin jungla aproximativ o ora jumatate (pe drum ne-a prins ploaia si ne mai opream).

Tot de la hotel, se poate vizita Sunset Beach, se merge pe soseaua principala. Nu va aventurati noaptea pe soselele lor, nu sunt lumini pe strada si se intuneca la 18:30.

In alta zi, am inchiriat o masina si ne-am plimbat pe toata insula (volan pe partea dreapta). Nu parcati sub palmieri, asigurarea nu este inclusa in cazul in care fructul de palmier iti pica pe masina. Soselele sunt inguste si nu sunt foarte multe alternative de parcare (dar va descurcati). Inchiriere masina 45Euro + 15 euro benzina (Hyundai I10).

Cursul valutar de la Coral Strand este foarte prost, va recomand sa schimbati in aeroport sau mai sus de Coral Strand (in fata statiei de Politiei este un curs foarte bun). La restaurantul de la hotel se poate plati si in Euro, iar conversia se face la un curs bun.

In Seychelles, trebuie sa va luati lotiune de plaja (minim 30SPF), palarie si incaltaminte de treeking (Anse Mayor Beach).

Mancarea si bauturile sunt destul de scumpe, o masa de persoana este intre 20 -50 euro (depinde de preferinte). O bere la restaurant 10 Euro, un cocktail 10 -13 Euro.

Noi cumparam mult de la supermarket.

Dupa cele 4 nopti in Mahe, am fost transferati pe insula Praslin, la hotel Berjaya Praslin Resort (revin cu review si pentru acest hotel).

Excursiile sunt destul de costisitoare, 100 -125 Euro per persoana (dar includ si o masa). Noi am preferat sa impartim sejurul pe 2 insule pentru a vizita mult pe cont propriu.

In fiecare Marti, incepanad cu orele 17:00 se organizeaza un targ in care se gateste mancarea lor locala si se vand suveniruri (la preturi mai mici). Incercati mancarea creola,e ieftina si delicioasa, 2 persoane - 240 rupii (fara bautura).

Concluzie, recomand hotelul Coral Strand!

Trimis de Alexia90 in 26.08.16 10:49:14
Validat / Publicat: 26.08.16 17:23:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SEYCHELLES

VIZUALIZĂRI: 3096 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alexia90); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Baie Lazare

Alina53
[26.08.16 18:17:58]

@Alexia90: ”Casă de piatră” și felicitări pentru alegerea unei destinații atât de fascinante pentru călătoria din luna de miere! Te rog, mai vreau poze...

robert
[26.08.16 18:34:51]

@Alexia90: O destinație deosebită! Casă de piatră și felicitări pentru excursie și pentru cele două articole!

Îmi poți spune cât v-a dus sejurul, cu toate cheltuielile?

Mersi anticipat!

[26.08.16 18:44:15]

@Alina53: Mersi Alina! Voi mai adauga poze in zilele următoare. Este o destinație de vis si recomand!

[26.08.16 18:51:52]

@robert: Buna Robert. Sejurul l-am achiziționat prin agenție. Totul a fost 3000€ incluzând bilete de avion, cazare 4 nopți Mahe si 5 nopți Praslin, transfer aeroport - hotel Mahe -spre feery -feery Paraslin - spre feery- feery Mahe - aeroport. Mic dejun la ambele hoteluri. Din partea hotelului Coral Ștrand am avut o cina inclusă fără băuturi + in camera o sticla de vin cu platou de fructe. De la Berjaya trebuia sa avem camera decorată special cu biscuiți si ciocolățele. Acolo am cheltuit 1000€.

Daca te mai pot ajuta si cu alte informații, te rog sa-mi spui!

Alina53
[26.08.16 18:58:34]

@Alexia90: Mulțumesc și eu, ți-am trimis un mesaj privat.

robert
[26.08.16 18:58:44]

@Alexia90: E ok! Mulțumesc mult pentru răspunsul prompt! M-Ai cam speriat cu preturile pentru o masa!

[26.08.16 19:18:28]

@robert: Totul este scump in Seychelles pentru ca se importa tot. Exporta doar ton. O masa poate ajunge si la 80 euro.

Alexia90, Alina53, robert
Alte impresii din această RUBRICĂCoral Strand Hotel: