ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2016
AUG-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 2, 8

încărcat de pe telefon!

Pentru noi a fost bine!

Pentru ca de vreo 7ani nu plecam in vacanță fara sa citesc pareri pe AFA, care de fiecare data m-au făcut sa ma edific, ma simt obligata moral sa intorc măcar o particica si altora carora poate rândurile scrise le vor fi de folos.

Am avut un sejur de 7 nopți incepand cu 1august la hotel Topola Golf & Spa, achizitionat cu o luna înainte. Am mers cu inca o familie, ei pentru prima oară in Bulgaria, noi a 7a. Initial am încercat o varianta in România, cu toate ca, acum doi ani la întoarcere spre casa, noi fiind din Suceava, ne-am oprit in Eforie pentru vreo 3 nopti si m-am jurat ca nu mai calc curand, dar am zis ca, de... de data asta s-o mai fi schimbat ceva, n-o fi poate asa de negru cum l-am văzut

Dupa vreo săptămâna de cautari aprige, ne-am dat seama ca pentru un sejur platit in Ro ai sta de fapt doua in Bulgaria si ne-am decis: Topola Skies. Poate unora li se va parea mult pretul platit, e drept, fara nici o reducere dat fiind faptul ca l-am luat" din scurt" cum s-ar zice, dar credeti-ma ca este mult sub ceea ce am fi putut gasi la noi.

Am venit prin Vama Veche, fără probleme la vama, traseu cunoscut de acum, dupa Kavarna imediat resortul este semnalizat printr-un indicator pe partea dreapta, facem stanga si in cateva minute am ajuns.

Au durat ceva formalitățile de cazare, avand nevoie de inca o confirmare de la agenția din Ro că plata a fost făcută, moment destul de neplăcut pentru noi, dar rezolvat cu succes pana la urma. In tot acest timp cei de la recepție au fost foarte drăguți:ne-au invitat sa ne asezam, ne-au oferit ceva de băut. Rezolvam situația, primim cheile, mergem sa vedem intai camerele apoi sa ne ocupam de bagaje.

Camera. Am avut un apartament cu un dormitor cu vedere la mare si spre piscina cu efect infinit, care din punctul meu de vedere era perfect: dotat cu frigider (gol), aer condiționat, telefon (care nu ne-am prins cum funtiona, dar nici nu ne-am bătut capul sa aflam), o chicineta, dar fara plita sau cuptor cu microunde, doar o cana de incalzit apa, masa cu patru scune, baie curata, o terasa nemaipomenita, de marimea livingului aproape, dotata si ea cu masa si doua scaune, terasa care oferea o priveliște superba asupra marii. In departare se vedea Cap Caliacra, in stanga, iar in dreapta golful, cred ca zona hotelului Lighthouse.

Curățenia s-a făcut in fiecare zi, superficial, e drept, prosoapele s-au schimbat zilnic ,,chiar daca nu au fost lăsate jos, lenjeria o dată. De consumabile nu stiu, nu le-am folosit pe ale lor

Masa

E drept ca se putea mai bine, dar a fost bine in sensul ca nu era atât de diversificata, dar era imposibil sa nu găsești ceva pe plac. Practic era un singur fel de peste, pui, porc, paste, cartofi, nu mai multe. Seara se facea gratar, nu s-a întâmplat sa nu avem ce sa dam la copii. Prajiturile bune, sucurile nu prea, faceau la bar niste cocteiluri foarte indragite de copii pe care le-am descoperit târziu însă, vinul bunisor (cel alb), berea le-a plăcut soților noștri, înghețata Algida, la pranz si cina, . cea cu cacao chiar buna, fructe. Ospatarii foarte atenți, o liota mi s-a părut, se miscau uimitor. Intre mese doar croisante, chec, prajiturele, sucuri si fructe, înghețata in care batea soarele ca era lichida la un moment dat... (. nu am înțeles de ce nu schimbau pozitia lazii...

Piscinele erau minunate. Curatate zilnic dimineața, fiecare cu secțiune pentru copii, cu tobogan mic si mare... cea cu aspect infinit di care se vede marea este superba. La cele din curtea interioara se ascundea repede soarele, dar ne mutam la cea cu bule. Sezlonguri ar fi, pentri toata lumea, daca nu s-ar practica ocuparea cu prosopul... si de cele mai multe ori, doar prosopul ramanea, posesorii fiind la cealaltă piscina.

Animatorii si-au făcut treaba: polo, gimnastica in apa, dartz, alte jocuri. Seara era dedicata discotecii copiilor, apoi urmau spectacole. Se straduiau, i-am apreciat. De copii se ocupau doi tineri, am aflat ca erau poloni, foarte indragiti de copii.

Exista teren de tenis, gratuit, doar echipamentul se inchiria, teren slăbuț dpdv al soțului... spunea ca e denivelat. Pacat ca spre final si plasa a fost distrusa la unul dintre terenuri. Era si cos de baschet, primeai minge de la recepție, pe care de foarte multe ori nu le mai ducea nimeni inapoi, ramaneau aruncate pe acolo. Urat.

La mare practic nu se poate ajunge pe jos, este un adevarat traseu montan. Stiam asta, nu ne-a deranjat. Am. mers cu masina, plaja draguta, cu sezlonguri contracost, dar si zona unde sa iti pui rogojina/cearceaf., plaja curata, cu intrare lina in apa. Spre finalul perioadei am zis sa vizitam si noi Kaliakra, dacă tot o vedem din balcon. De acolo am mers in golful Bolata, o minunatie de plaja, imi amintea de România dinainte de '89... am mai fost la plaja si in zona hotelului Lighthouse cred, tot cu masina. Este practic continuarea plajei hotelului sa spun asa, dupa un colt de stanca, o mica peninsula. Mai animată plaja aceasta, sub un perete rosu de stanca, dar păstrându-si aerul sălbatic pe care îl iubesc atat de mult.

Într-una din zile am ajuns si la Balcic, la castelul Reginei Maria care mi s-a părut grozav.

Pe ansamblu, cam astea ar fi... noua ne-a plăcut, cu micile (spun eu neajunsuri). Daca imi mai amintesc ceva, sper sa pot adauga. Voi reveni si cu niste poze, ulterior.

Daca va mai pot fi de folos, o fac cu drag! .

Trimis de ALINASTEFAN in 24.08.16 03:36:08
Validat / Publicat: 24.08.16 06:28:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena-Vita Parc, Sol Luna Bay-Obzor, Duni-hotel Belville si Pelican, Sol Nessebar Mare&Bay, Sveti Vlas-Garden of Eden.

VIZUALIZĂRI: 2097 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ALINASTEFAN); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.08.16 06:24:56]

Cu ocazia primului review încărcat pe site, îi urăm lui @ALINASTEFAN: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 75&ridAnt=72637

[24.08.16 09:24:39]

@ALINASTEFAN: Foarte frumos, felicitari pentru primul review. Cat despre comentariile privind pretul, nu-ti bate capul, asta ti-ai dorit si acolo ai mers. Prin comparatie cu Romania sunt si eu foarte de acord ca nu exista comparatie de fapt.

Frumos prezentat totul, iau acest articol normal ca si o recenzie despre cazare astfel incat urmeaza continuarea sper cu impresii de calatorie, ai spus ca ai vazut Cap Kaliacra (acolo am fost si eu si mi-a placut foarte mult) si rezervatia Bolata, asa ca ai ce scrie.

In zona o sa mai ajung si eu la sfarsit de septembrie cu cazare la hotelul Lighthouse si sper sa fie vremea frumoasa sa ma pot bucura de priveliste.

Felicitari inca o data, votat cu placere.

Alte impresii din această RUBRICĂTopola Skies Resort & Aquapark [Topola]: