ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2021
Familie
2 AD. + 2 COPII -- v: 14 și 21
BUN

Bine, dar nu mai vin!

De câțiva ani mă uitam la acest resort dar de fiecare dată a apărut altceva mai interesant. Iată că anul acesta, din cauza pandemiei, am ales din nou Bulgaria și Topola Skies.

Resortul se află la aproximativ 40 de km de Vama Veche, pe coama unui deal, la circa 5-6 km de orășelul Kavarna. Balcicul este la 16 km iar Cap Kaliakra la vreo 25. Din cauza poziționării la înălțime, hotelul oferă peisaje de vis, absolut spectaculoase iar marea văzută de aici este mai frumoasă și mai albastră ca nicăieri. Vă recomand să vizitați Capul Kaliakra pentru peisajele de senzație oferite. Este o minune a naturii și e păcat să nu vă bucurați de ea. La fel și Balcicul care e la o aruncătură de bâț.

Hotelul are o parcare foarte mare care asigură necesarul pentru toată lumea, se intră pe la o barieră în baza voucherului de cazare în prima zi și apoi a brățării în zilele ulterioare. Resortul este imens, format și mai multe corpuri de clădire: Aqua, Vita, Terra, etc., între care există foarte mult spațiu verde. Există mai multe piscine, pentru adulți și copii, mai reci sau mai calde. Spectaculoasă este piscina infinity, care este și cea mai rece de altfel. Există și o piscină interioară ce poate fi folosită până seara târziu, ca și celelalte piscine de altfel, accesul nefiind interzis după o anumită oră, însă nu mai există salvamar. Șezlonguri erau suficiente permanent, chiar dacă se mai rezervau pe ici pe colo cu prosopul, dar se găseau la orice oră locuri, cel puțin la infinity și la cea din mijloc. Din păcate, nu există pernuțe pentru șezlonguri iar acestea sunt din plastic și nu din plasă, astfel încât cam înțepeneai de spate.

De asemenea, resortul are numeroase facilități pentru copii sau pentru persoanele active precum tiroliană, parc aventura, locuri de joacă pentru copii dar și un parc acvatic cu piscină cu valuri și vreo 3 tobogane foarte mari.

Plaja este la distanță de hotel, care, după cum v-am zis, este în vârful unui deal, marea fiind la baza acestuia. Se poate ajunge la plajă cu mașina, un drum de 3-4 km cred, cu microbuzele gratuite puse la dispoziție de hotel (circulă între orele 9 și 17.00) sau pe jos, pe cărarea de lângă tiroliană. Drumul pe jos este puțin mai abrupt și durează cam 20 de minute dar oferă niște peisaje de vis asupra mării, fiind amplasate și mai multe puncte de belvedere cu băncuțe pentru odihnă. Este de preferat să fie făcut cu încălțămintea adecvată, adică pantofi sport. Plaja este micuță, destul de îngustă și aflată la baza unui perete din stâncă. Seamănă mult cu plajele grecești. Pe plajă se pot închiria șezlonguri și umbrele, baldachine și există și un bar. Toate acestea sunt contracost. Există și suficient spațiu direct pe nisip pentru a-ți pune prosopul. Intrarea în mare este destul de lină, fiind însă porțiuni cu pietre sau bolovani. Cui nu-i convine plaja aceasta poate alege să meargă cu mașina la altele în zonă.

Cazarea. Noi am avut un apartament cu două dormitoare, fiind 4 adulți. Apartamentul, aflat în clădirea de lângă restaurant era imens, avea două dormitoare cu paturi duble foarte mari, un living cu o canapea extensibilă, 2 băi cu cadă, o cameră mică pentru bagaje și o terasă foarte mare. Apartamentul are bucătărie cu chiuvetă și ceva veselă, un frigider mediu și cană electrică. Fiecare cameră are televizor (nu știu ce canale, nu le-am deschis) și aparat de aer condiționat. Din punct de vedere al dimensiunii, apartamentul este mai mult decât suficient chiar și pentru 6 persoane cred.

Părțile proaste ale cazării: curățenia este superficială, cana electrică era mucegăită și nu am putut s-o folosim, prosoapele se schimbă doar lăsate pe jos, terasa nu a fost măturată niciodată, de aspirat apartamentul nici nu s-a pus problema, lenjeria s-a schimbat o singură dată iar în baie nu am avut produse de igienă decât la dozator. Adică existau pe perete câte un dozator cu săpun și unul cu gel de duș. Alți prieteni cazați în alte corpuri de clădire au spus că au primit consumabile pentru baie la sticluțe.

Restaurant. Hotelul are în total 3 baruri pentru turiști: unul în recepție deschis până la miezul nopții, unul la piscina mare chiar din fața hotelului deschis până seara târziu, cred că până la 22.00 dar nu știu sigur și un bar la piscinele din centrul complexului, care se închidea la ora 17.00. Băuturile sunt puține și proaste în general: sucuri la dozator (nu te poți servi singur, le ceri), bere la pahar (bună), vin doar la masă, cafea la dozator, prosecco și tării marca Savoy care cred că însemnau doar gin alb și roz, vodcă, rachiu bulgăresc și cam atât cred. În afară de bere, gin și prosecco nu am încercat altceva, deci nu mă pronunț.

Restaurantul se află în corpul principal, deasupra recepției și se întinde pe 2 etaje. Când am fost noi, nu era foarte aglomerat, găseam masă oricând atât în interior cât și pe terase. Mâncarea este medie, nu e rea dar nici grozavă, fiind cam aceeași zilnic. Astfel, la fiecare prânz și cină existau preparate la grătar - cotlet de porc, piept de pui, cârnăciori. pește - rechin (oribil) și macrou. Am mâncat la macrou de mi s-a acrit... Au mai fost și inele de calamari sau creveți nedecorticați. De asemenea, zilnic erau făcute și legume la grătar: ceapă, vinete, ardei, etc. Erau mereu 2 feluri de supe/ciorbe (nu grozave) și mai multe feluri de mâncare gătită - varză, orez cu midii, mămăligă, tocănițe, paste, musaca, etc. Deserturile erau de proastă calitate, rareori era ceva mai cu gust și era înghețată permanent. Am apreciată însă că erau foarte multe fructe - mere, pere, banane, ananas proaspăt, prune, struguri, piersici și pepene galben și roșu la discreție. Erau și multe legume, toate cu gust autentic de grădină, foarte bune. Deci, una peste alta, mâncare a fost din abundență și destul de ok. Nu prea gustoasă, nu prea variată și cu aceeași senzație de cantină/autoservire.

În concluzie, deși nu fost pe gustul meu și nu aș mai veni, resortul este o opțiune foarte bună pentru familiile cu copii mici și activi, drept dovadă hotelul era arhiplin de copii (mult prea mulți și gălăgioși pentru gustul meu...). Au ce face permanent, spațiul este imens, copiii făcea kilometri pe trotinete, bunicii plimbau cărucioarele cu bebeluși pe aleile umbroase și în plus există acel aqua park și atunci părinții cred că stau liniștiți. Deci l-aș recomanda celor care au copii mici și energici dar și adulților dornici de o vacanță activă (am uitat să spun că există terenuri de fotbal, tenis și se pot închiria și biciclete).

Trimis de fan bulgaria in 10.09.21 10:10:44
Validat / Publicat: 10.09.21 10:42:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 6731 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fan bulgaria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Kaliakra din nou
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 20 voturi)

iulianic
    [10.09.21 19:10:08]

@fan bulgaria: Am citit cu mare interes articolul tău în primul rând pentru că este unul cu adevărat consistent dacă e să-l comparăm cu majoritatea articolelor de cazare publicate în ultima vreme.

Al doilea motiv - și cel mai important pentru mine - este acela că am avut și eu o rezervare la Topola Skies Resort & Aquapark pentru anul trecut, rezervare pe care nu am onorat-o din cauza pandemiei. A fost amânată pentru anul acesta, în iunie, dar nici atunci nu a fost să fie. Pandemia încurca treburile, data plecării se apropia, restricțiile erau într-o continuă modificare, așa încât - pentru liniștirea mea - am schimbat Bulgaria cu România. Nu-mi pare rău. Știu că voi avea timp în viitor să ajung și la Topola. Îți mulțumesc pentru informațiile transmise!

Vacanțe frumoase oriunde și oricând!

fan bulgariaPHONEAUTOR REVIEW
    [10.09.21 19:55:56]

@iulianic: Mulțumesc frumos. Încerc sa ofer informațiile pe care le caut și eu pe acest site cand aleg o vacanta.

Totuși, între România (am stat o zi la Eforie anul acesta pentru a prelungi sejurul în Bulgaria și am regretat amarnic) și vecinii de la sud de Dunăre nu as ezita nici măcar o secunda. Important este sa cauți bine ce stațiune și hotel sa alegi și atunci, garantat e o vacanta reușită!

iulianic
    [11.09.21 08:07:29]

@fan bulgaria: Desigur, și eu ca și mulți alții, nu aș da o vacanță la mare din Bulgaria pe una din România, tot pentru plajă și bălăceală. Litoralul românesc ne-a dezamăgit de multe ori și în multe feluri. Am fost de multe ori în Bulgaria (nu numai la mare) și nu cred că nu voi continua, mai ales pentru că țara vecină are foarte multe obiective care ne ademenesc.

Schimbul de destinații de vacanță pe care l-am făcut în favoarea României a fost nu pentru mare, ci pentru câteva obiective culturale pe care doream de mult să le bifez.

Biankita
    [14.09.21 19:55:35]

Foarte detaliat si util review, multumim!

Chiar am fost acum 2 weekenduri in zona, la invitatia unei prietene, in Kaliakria si treceam pe langa acest complex, drept pentru care eram curioasa cum este. Am ajuns la aceeasi plaja care mi s-a parut minunata, de la peisaj pana la servicii.

Desi am testat foarte putin din facilitatile resortului, mi-a placut in mare cum se prezinta situatia, vad ca la Topola au mai multe distractii, noi am vazut prea tarziu tiroliana. Am fost doar un weekend, insa ma bucur ca avem cateva optiune bune la 50 km de granita.

Biankita, fan bulgaria, iulianic
    Alte impresii din această RUBRICĂTopola Skies Resort & Aquapark [Topola]: