ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2016
AUG-2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit

încărcat de pe telefon!

Un sejur reusit

Hotelul este deschis in mai 2016, asa ca mobilierul este nou, arata foarte bine.

Mancarea este buna, variata si pentru toate gusturile (baclavalele cu fistic sunt exceptionale!!!).

La piscina de langa restaurant apa este curata si calda, dar pentru a avea sezlongul asigurat in ziua respectiva, am vazut ca se practica"rezervarea" punand un prosop, sau o geanta pe el. Noi pe la 7 jum, 8 gaseam sezlonguri libere. Cei care se trezeau mai tarziu, dupa ora 10, nu prea mai aveau sanse sa gaseasca ceva liber.

Piscina cu tobogane avea si animatorii care faceau numeroase concursuri, insa preferam sa stam la piscina de la restaurant, unde era muzica in surdina si mai linistit.

Curatenia in camera se facea zilnic (atentie la butoanele de langa usa, din camera! Daca uitati apasat butonul pt Do not disturb, menajera nu va intra in camera cat timp nu dezactivati acel buton, chiar daca sunteti plecati).

Intr-adevar, plaja era cu pietricele, iar intratul in mare era dificil din cauza stancilor. Cei de la hotel ne-au spus ca de anul viitor plaja va fi reamenajata, vor aduce nisip si vor scoate stancile din zona de inot (asta ramane de vazut).

Un alt minus este drumul de la aeroport la hotel. Am mers aprox 3h si jumatate cu autocarul (cam 150km este distanta, insa autocarul nostru a trebuit sa lase si la alte hoteluri turisti, deci destul timp pierdut).

De la receptie am primit o singura cartela de acces in camera, insa pentru noi nu a fost un inconvenient, deoarece aveam acelasi program.

Atentie! Daca incercati "smecheria" ca ati pierdut prima cartela si o solicitati pe a doua, in momentul in care activati a doua cartela, prima se dezactiveaza.

Bauturile sunt ok, iar Lobby bar este deschis 24/24 (doar acolo puteti bea cafea turceasca). De mancat gaseai incepand cu ora 7.00, pana la 1.30 AM in diverse locuri ale resortului (in camera este o foaie cu toate locurile si programul cand se serveste mancarea).

Pentru un cuplu tanar fara copii, sejurul de anul acesta la Lumos a fost unul reusit!

Trimis de ioanaradu28 in 17.08.16 14:01:44
Validat / Publicat: 17.08.16 15:17:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2305 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ioanaradu28); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Piscina de la hotel

[17.08.16 15:17:04]

Bun review de debut, merită remarcat

@ioanaradu28: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

carmen_70
    [22.08.16 08:07:39]

@ioanaradu28 - Ma bucur ca ai avut un concediu reusit. Am vazut ca este primul tau review si nu stiu cu ce ai facut comparatia.

Noi suntem matinali si nu am intampinat probleme in gasirea sezlongurilor. Probleme am intampinat cand ne-am intors direct de la masa de pranz (fara a trece prin camera) si am gasit prosoapele mutate in spatele altor sezlonguri si ale noastre ocupate.

Deranjant a fost faptul ca am vazut personalul hotelului eliberand sezlongurile pentru alte persoane. A fost cazul unor compatrioti (asezati in apropierea noastra) care au mers la topogane si cand s-au intors au gasit prosoapele mutate.

Hotelul este frumos dar piscina este mult prea mica si numarul de sezlonguri este mult subdimensionat, iar de sistemul Ultra All Inclusive nici vorba.

[22.08.16 08:26:43]

@carmen_70: da, primul review, dar nu primul concediu. Toata lumea ne-a sfatuit sa nu stam la plaja intre 12 si 16 (ghizii de la agentie au insistat), asa ca la 12 strangeam prosoapele, mergeam la masa, apoi in camera sau la spa (intr-adevar, soarele era mult prea puternic, iar temperatura prea ridicata pentru mine). Dupa ora 16 cand reveneam la piscina, gaseam 2 sezlonguri libere (bineinteles, nu aceleasi de dimineata). In penultima zi am vrut "sa iau" tot soarele, asa ca dupa masa de pranz am revenit la sezlonguri, iar prosoapele erau neatinse. Poate am avut noroc

carmen_70
    [22.08.16 08:46:04]

@ioanaradu28: sigur e vorba de noroc. Noi am calatorit cu un copil de 11 ani care toata ziua a stat in apa si ne asezam pe sezlongurile din partea opusa restaurantului unde, dupa ora 14 era umbra.

Va doresc sa aveti noroc si in concediile viitoare.

[22.08.16 08:48:23]

@carmen_70: Asemenea! O zi frumoasa!

1959
    [22.08.16 10:23:47]

@ioanaradu28 - As dori sa-mi spuneti cit de departe este plaja si cum se poate ajunge la ea, daca este printr-un pasaj subteran sau trebuie sa merg pe strada, prin soare. Nu ar fi o problema pentru mine, dar as vrea sa merg singura cu un copil de 8 ani, si copii sunt mai mofturosi.

Deasemeni as vrea sa stiu daca este bar pe plaja si ce contine acesta, daca are si mancare, tot la copil ma gindesc!

Multumesc!

[22.08.16 10:31:52]

@1959: nu mergeti prin soare pana la plaja, este un pasaj subteran, mergeti pe un pod de lemn (de la hotel, in 2-3 minute ajungeti pe plaja), insa nu cred ca o sa fiti incantata.

Va recomand incaltaminte speciala, pentru ca pietricelele tin locul nisipului, iar apa are stanci. La mal este ok, dar atat.

Mancarea de la beach bar nu este variata (legume si cartofi prajiti, carne de 2 feluri).

Eu am stat doar la piscina. Pe plaja am mers doar de 2 ori (cate 30 min), sa simt valurile si apa de mare.

1959
    [22.08.16 10:36:03]

@ioanaradu28 - Multumesc, sunt derutata, nu stiu ce sa aleg intre acest hotel si Cristal Admiral, la care am mai fost acum 5 ani si la care eu m-am simtit bine, dar vad ca acum are recenzii negative! Acum depinde si de cit de mofturosi sunt unii!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [22.08.16 10:52:29]

@1959: nu, nu pare ca cineva sa fie mofturos! Lumos, asa cum l. am perceput eu in luna mai la deschidere, este un gotel elegant cu o arhitectura impresionanta! La servicii insa se cunoaste raportul calitate/pret, dealtfel o treaba la care trebuie sa ne asteptam cu totii! Are beach bar pe plaja... plaja la aprox 500m dar pt un resort nu. i o distanta mare! Pietre in apa si pe plaja! Asta-i zona... imprejur... deprimant, neingrijit, poate intre timp s. o fi pus la punct!

[22.08.16 10:54:15]

@1959: sunt parerile foarte diferite si pentru Lumos.

Da, plaja nu este minunata, insa aveti o optiune: luati autobuzul albastru (dolmuş) - iesiti la strada principala, ii faceti semn sa opreasca (1 euro biletul) si spuneti soferului sa ca vreti la Cleopatra Beach (nisip si mare super). Mergeti aprox. 30 min spre Alanya. Acolo insa se plateste sezlongul.

Eu nu am copii si nu stiu cat de potrivit este Lumos pentru un sejur cu copilul. Din ce vedeam in jur, familiile erau ok, pareau multumite, dar nu stiu detalii.

La restaurant exista mancare preparata special pt copii, insa nu am incercat.

Ce va pot spune sigur: plaja nu este momentan amenajata. Piscinele pt copilasi de la hotel aratau bine, dar depinde ce doriti.

1959, carmen_70, ioanaradu28, maria55
    Alte impresii din această RUBRICĂThe Lumos De Luxe Resort [Kargicak]: