ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.03.2010
DIN: Timisoara (de adoptie)
ÎNSCRIS: 10.03.08
JUL-2007

Seara greceasca in Zakynthos

Seara greceasca in Zankynthos a fost o excursie intr-un sat de munte, din pacate nu am notat numele satului si din 2007 am uitat cum il cheama.

Excursia a fost cu ceva peripetii dar ne-a placut foarte mult. Partenerii locali ai firmei de turism cu care am calatorit in Zakynthos, trebuiau sa ne ia de la hotel cu o masina si sa ne duca pana in satul respectiv. A venit o doamna, Maria foarte frumoasa si amabila si placuta, si dupa ce am asteptat un pic inca o pereche de romani care nu am mai venit am plecat. Ea soferita, nu prea buna vorbitoare de limba engleza, noi deloc vorbitori de limba greaca. Ne-am inteles totusi plini de bunavointa si chiar ne-am amuzat pe drum, pana cand a cedat ambreiajul masinii. A oprit Maria intr-un sat, a dat cateva telefoane si in timp ce asteptam sa vina o alta masina, am avut timp sa remarcam casele localnicilor. Nu mai bogate nici mai sarace decat casele gospodarilor romani.

A venit o masina de safari si ne-a dus pana in satul cu seara greceasca. Nu am participat la safari pe insula, dar drumul cu masina aia descoperita (si cu vantul cald de seara zburlindu-mi parul) mi-a placut foarte mult. Simteam parca emotia adevaratului safari: -).

Satul este situat la poalele muntelui si este foarte pitoresc iar localul amenajat in stil traditional.

Mancare buna, vin local la discretie, voie buna asa cum stiu sa faca grecii.

Dansatorii difera oarecum fata de dansatorii din alte parti ale Greciei. Costumele si dansurile celor de pe Zakynthos au influente venetiene si ei se mandresc cu asta.

Observati in poze pampoanele si ciucurii de la picioarele dansatorilor. Din pacate nu am poze de o foarte buna calitate.

In semn de apreciere a dansatorilor, participantii aruncau cu servetele, iar cand atmosfera s-a incins au trecut la farfurii de ceramica si la tiglele de pe marginea acoperisului. Punctul culminant a constituit-o dansul pe langa foc, spectaculos si foarte placut.

Bineinteles ca dansatorii au provocat mesenii la dans, si a fost o placere sa vezi nemti, englezi, romani: -) si mai stiu eu ce alte natii, toti amestecati intro atmosfera plina de voie buna, fara sa mai conteze diferentele nationale.

La final, autocarele s-au umplut din nou de turistii care au plecat si localul si-a recapatat linistea.

A fost o seara greceasca autentica.

Mai trebuie sa mentionez ca Maria si-a cerut o gramada de scuze pentru inconvenientul cu masina, am primit ceva in plus la masa din partea casei si mai mult decat atat, la plecare, in aeroport, a venit din nou la noi sa ne salute, sa ne mai prezinte inca odata scuze si sa ne asigure ca daca mai venim si altadata, seara va fi perfecta: -)

Trimis de Delight in 01.03.10 23:26:35

VIZUALIZĂRI: 3305 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Delight); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Dansatori din Zakynthos si o mare de servetele in semn de apreciere

[04.10.14 08:21:31]

Mutat în rubrica "Excursii opţionale în/din Zakynthos, ZAKYNTHOS" (nou-creată pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opţionale prin/din Zakynthos:

• pagină generată în 0.052582025527954 sec