ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2018
DIN: Rm .Valcea
ÎNSCRIS: 25.06.13
MAY-2018

Un albastru infinit

" Odata ce marea te-a prins in mrejele sale, te mentine in reteaua ei de miracole pentru totdeauna"- (Jacques Yves Cousteau)

Ador marea, ador sa stau la tarmul ei, sa-i ascult soaptele, dar sa vin intr=o insula si sa stau doar la plaja, fara a-i cunoaste frumusetile nebanuite, ar fi pacat.

Oricum nu este timp pentru a vedea totul, asa ca am incercat sa-mi impart timpul, incat sa stau si la plaja, dar si sa vizitez cel putin cele mai importante obiective turistice.

M-am documentat de acasa despre cele 7 -8 excursii optionale si am ales 3, pe care le voi trece in revista, fara a insista prea mult asupra descrierii lucurilor vizitate, deoarece s-a scris mult si bine despre ele si nu doresc sa repet si eu.

Turul insulie cu autocarul a fost un "maraton" de aproximativ 10 ore, timp in care am strabatut insula, de la est, la vest, de la nord la sud pe sosele inguste si in serpentina, pe marginea prapastiei, pana in varful muntelui Skopos. Am poposit in sate traditionale, am cunoscut oameni minunati, am vizitat biserici ale caror legende te poarta in timp. Am trecut prin statiuni renumite, precum Laganas, Kalamaky, Tsilivi, ajungand sus de tot intre Anafonitria si Volimes, unde la altitudinea de 183 m. este amenajat un balcon de unde am admirat plaja Navagio - un decor unic. Ne-am oprit la renumita fabrica de ulei de masline extravirgin _ ARISTEON -, apoi la o distilerie de vin si crama "Callinico " - o afacere de familie aflata la a III-a generatie. Aici exista si un muzeu in aer liber cu utilaje vechi, o crama si un magazin de desfacere a produselor obtinute.

In satul Macherado am vizitat biserica Agia Mavra, construita recent, dupa ce a fost distrusa de un incendiu devastator in anul 2005, In Zakynthos, din cauza temperaturilor ridicate din timpul verii, insula se confrunta anual cu incendii. Cel din 2007 a fost cel mai cumplit, arzand sute de hectare de paduri cu pin si au existat si victime omenesti. In biserica se afla icoana Sfintei Mavra - facatoare de minuni in probleme de sanatate.

In satul traditional EXE Chora am vazut un maslin, despre care se spune ca ar avea 2.000 de ani. La manastirea "Panagia Panthohora a fost calugar Sf. Dionisie - ocrotitorul insulei, sfantul iertarii, ale carui moaste se afla in Zante Town, la biserica ortodoxa Sf. Dionisos, In manastire se pastreaza obiecte de cult valoroase, pe care grecii le protejeaza cu multa grija. Cea mai veche biserica de pe insula este Anafonitria. Un turn medieval strajuieste intrarea in biserica. In interior sunt fresce si icoane aduse de la Constantinopol.

Ultimul popas l-am facut pe dealul Bohali, la poalele caruia se afla Zante - capitala insulei. De aici, de sus, panorama asupra orasului, a portului si a marii este unica si minunata.

Se stie ca emblema insulei Zakynthos este broasca testoasa Caretta - Caretta. Excursia la Marathonissi - insula broastelor testoase (cre are ea insasi forma de broasca testoasa), desi a durat doar o jumatate de zi, a fost plina de evenimnte. Ne-am imbarcat pe un vas pescaresc din Golful Laganas, portul Agios Sostis. Aici, legata printr- un pod, de plaja laganas se afla micuta si pitoreasca insula CAMEO. Pe insulita se organizeaza nunti si cum era sambata - zi de nunta- insula era inchisa pentru turisti., asa ca am plecat pe mare in cautarea broscutelor (care pot atinge 160 kg. si traiesc pana la 70 de ani). Multi turisti spun ca nu le-au vazut. Noua ni s-a explicat de ce: o broasca are nevoie de aer si isi scoate capul din apa, o data la 7 ore, pret de cateva secunde. Dupa ce ne-aminvartit in jurul insulei Marathonissi, cam vreo 50 de minute, am avut fericirea de a zari 3 exemplare. Printr-o minune am reusit sa fotografiez una. Ar trebui ca in asteptarea lor sa fi tinut aparatul deschis tot timpul si s-ar fi descarcat acumulatorul. In plus, aveam si soarele in fata, dar norocul ne-a suras tuturor. Cel putin le-am vazut si ne-am putut continua mica croaziera pe mare, catre Keri Cave, unde am avut 2 pauze de inot. Cum as putea sa va descriu culorea apei marii, mai mult decat de un albastru intens ca cerneala, pana la turcoaz si verde transparent. O splendoare! Si acum cand inchid ochii, o am in fata. pozele vor vorbi in locul meu.

Cea mai asteptata zi, a fost aceea in care era programata excursia pe apa in Golful Epavei, la plaja Navagio. Cunoastem cu totii legenda vasului"PANAGIOTIS" si nu o voi repeta. Doresc sa spun ca am ajuns acolo, imbarcandu=ne din portul Zante pe o corabie " de pirati". Drumul pe langa Blue cave, pe care le vizitasem cu 2 zile in urma, cu o ambarcatiune de pescari din portul Agios Nikolaos, a fost deasemenea o calatorie splendida pe o mare linistita in culori ireale. Nuantele apei se datoreaza modului in care se reflecta lumina soarelui in calcarul stancilor si in abisul marii. Este greu de descris in cuvinte momentul in care corabia a intrat in golf. Ca la un semn, parca toti turistii au fost hipnotizati. Dintr-o data s-a lasat linistea pe vas, se auzea doar marea si de undeva, din cabina capitanului s-a ridicat vocea inconfundabila a lui Celine Dion. A fost cel mai motionnt moment si nu-l voi uita niciodata.

Apoi am coborat pe plaja, am stat cam o ora si 30 de minute, admirand acest colt de paradis, izolat de civilizatie, (am avut mare noroc ca nu a fost aglomeratie) marea, imaginea incredibila a stancilor, epava, pietrisul alb ce acopera plaja, Un vis implinit!

Capitala insulei, orasul istoric Zante Town - l=am vizitat pe cont propriu. Fiind aproape de Argassi, am mers cu autobuzul local pana la autogara aflata undeva in vestul orasului. De acolo si pana in port, l=am stabatut la pas, descoperindu-l incetul cu incetul. La inapoiere, am venit pana in Argassi (2,50km.) pe jos, pe malul marii.

Orasul se remarca prin prezenta arhitecturii in stil venetian. In urma devastatorului cutremur din 1953, cand a fost distrus aproape in totalitate, orasul a fost recondtruit, respectandu-se in totalitate vechile planuri. Zante este un oras frumos, curat, plin de flori (leandrii si flori de hartie - bungiluewa)., cu strazi inguste sau mai largi, deosebit de pitoresti. Emblema orasului este biserica ortodoxa "Sfantul "Dionisie " -patronul insulei. Turnul clopotnitei construit in 1708 a rezistat tuturor cutremurelor si vegheaza portul.

Orasul este plin de magazine de suveniruri, taverne, restaurante, magazine de lux, dar si multe biserici, muzee, cladiri de importanta istorica. Piata Solomos - denumita dupa marele poet grec Dionysos Solomos - autorul imnului national al Greciei, se deschide ca un arc de cerc in fata portului. Statuia poetului domina piata, dar si cladirile neoclasice ale Primariei, Bancii Nationale, Bibliotecii Municipale si a Muzeului de Arta Post Bizantina pe care am dorit sa il vizitez, dar la ora pranzului (13- 16), cand am ajuns eu acolo, era inchis. Grecii isi fac siesta, iar mie nu imi permitea timpul sa astept. La marginea dinspre port am descoperit Biserica Sf. Nikolae din Mole, construita in 1561 - cea ma veche cladire din Zante, foarte frumoasa, atat in interior, cat si in exterior.

Intamplator, pe un bulevard, in fata unei taverne, am zarit bustul lui CONFUCIUS. Am ramas cu o intrebare fara raspuns, pentru ca nu am avut cui sa o adresez:ce legatura o fi intre filozoful chinez si Zante Town???!!!

Dragii mei8, un sejur in Zakynthos sao oriunde aveti posibilitatea, merita din plin, Nu plecam din aceasta lume, carand dupa noi averi materiale, ci doar amintiri.

Doresc pe aceasta cale sa atrag atentia mai ales seniorilor, care poate cu greu aduna banutii pentru o vacanta, sa nu se lase pacaliti, inselati, trasi pe sfoara de diverse agentii.

Eu calatoresc de 12 ani cu aceeasi agentie care are o reputatie buna, care a implinit anul trecut 20 de ani de activitate. In primii 9 ani, achizitionam sejururi de la aceeasi agentie din Bucuresti si nu am avut nici un fel de probleme. In ultimii 3 ani, iau sejururi de la agentia din Ramnicu Valcea si am avut de fiecare data cate o nemultumire. Am sa va povestesc despre cea din acest an.

La achizitionarea sejurului, am fost lamuriti sa cumparam si excursiile optionale, pe motiv ca ar fi mai ieftine decat pe insula. Am acceptata, chiar daca m-am mirat ca la 3 excursii optionale au spus ca nu se acorda reducerea de 10% de care am beneficiat pe unde am mai calatorit, Ni s-a mai spus ca in pretul excursiei pe mare la plaja Navagio este inclusa si masa de pranz pe vapor (corabie). Ajungand in Zakynthos, realitatea a fost alta: fiecare excursie era cu cate 3 euro mai ieftina, se acorda 10 % la 3 excursii optionale achizitionate / persoana, iar despre masa incusa in pret la navagio, nici nu se punea problema. Pe vapor (corabie) de la apa si pana la ouzo sau ce mai doriti, totul se plateste. Facand un calcul simplu pentru 2 persoane platisem in tara cu 33,80 euro mai mult. In Zakynthos am primit chitante cu preturile de acolo, pe ele - ghidul a specificat ca s-au achitat in Romania, si a aplicat el 10% reducerea pentru cele 3 excursii achizitionate., recomandandu0ne sa rezolvam situatia la sosirea in tara.

Revenind la agentia din Rm. Valcea, ni s-a raspuns cu o ridicare din umar, ca asa au primit preturile de la Bucuresti si ni s-a recomandat sa facem o sesizare la "capitala"... Am facut si asteptam raspunsulin 30 de zile (au trecut abia 17).

In ce ma priveste, am vaga impresie ca banii nu ii vom mai vedea, ca raspunsul nu ne va multumi, totusi eu as dori atat; sa stiu cine isi insuseste acesti bani (cu siguranta ca in toata tar mai sunt "fraieri" ca noi, care asteapta un raspuns) si in ce scop. Daca as sti ca sunt donati unui camin de batrani, m-as inchina.

dar sa fim optimisti, sa zambim, sa avem vacante minunate. Atentie!!!

Cu drag, pentru seniori!

P. S. -Rog frumos webmaster, daca se poate sa primesc la acest review o melodie cu Nana Mousscuri, despre care cunosc ca s-a nascut in Zakynthos. Va multumesc!

Trimis de bica adriana in 24.06.18 16:55:30
Validat / Publicat: 24.06.18 21:32:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2222 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bica adriana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Prima imagine a plajei Navagio, vazuta din balconul amenajat la 183 m. altitudine

[24.06.18 21:30:21]

bica adrianaAUTOR REVIEW
[25.06.18 04:30:27]

@webmasterX: Multumesc frumos pentru melodie.

iulianic
[26.06.18 00:41:28]

@bica adriana: Am fost din nou – acum, citindu-ți articolul – în minunata insulă Zakynthos. Am urmărit pas cu pas traseul vostru și l-am reconstituit pe cel făcut de noi anul trecut. Nu știu ce mi-a plăcut mai mult. Marea în culorile ei fantastice, minunatele stânci cu grote atât de meșteșugit săpate de natură, Careta-Careta…

Cu fotografiatul broaștelor țestoase, da, este o problemă. Ele nu stau mult deasupra apei. Dispar în adâncuri până se declanșează aparatul foto. Am avut și eu norocul să surprind una, dar nu atât de fotogenic pe cât sunt prezentate în pliantele turistice.

Cât despre tarifele mai mari pe care le practică agențiile românești pentru opționale… E lucru verificat și constatat și de alții. De cum ajungem în stațiune, noi ne interesăm la micile agenții turistice locale ce posibilități sunt.

bica adriana, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opţionale prin/din Zakynthos: