ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2016
ÎNSCRIS: 16.07.12
JUL-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 5/8

Caracteristic romanesc

Am fost acolo impreuna cu sotia si copiii. Pensiunea este asa cum se poate vedea in poze, si cum au prezentat-o ceilalti turisti. Nu vreau sa infirm nimic din ce s-a scris despre pensiune, dar nu pot sa nu adaug cateva impresii personale.

In primul rand trag un semnal de alarma referitor la anuntul de la toaleta, deasupra rezervorului wc, unde se anunta ca daca nu curge apa sa se ridice capacul rezervorului si sa se miste de clopotul din rezervor sau sa se anunte personalul unitatii. Bineinteles ca de cate ori foloseam toaleta rezervorul nu se mai umplea cu apa. Urmatorul care folosea toaleta cand dorea sa traga apa nu mai era apa in rezervor deoarece dupa ce trageai apa nu-ti dadeai seama daca se umple sau nu rezervorul. Atunci cu problema in vine te apucai sa umbli la rezervor sau trageai o fuga sa anunti pe doamna din pensiune despre problema ta. Mi s-a parut jenant faptul sa te prezinti asa in fata turistilor si asta pentru numai 50-60 lei cat costa tot kit-ul din rezervor.

Nu mi s-a mai parut ok faptul ca doamna tinea mereu usa intredeschisa la biroul amenajat la parter unde se afla bucataria si living-ul pensiunii, astfel incat sa poata urmari orice miscare s-au sa apara la orice zgomot in bucatarie. Este adevarat ca sunt detalii, dar tin de confortul turistului.

Un alt obicei caracteristic romanesc este ca atunci cand o familie termina de luat masa, dupa ce plecau, aparea doamna proprietara sa verifice situatia din bucatarie sa stearga pe langa ghiuveta sa faca putina ordine..., in timpul cat noi serveam masa, lucru care arata ca si cand nu-i convenea cum lasa turistul in urma.

Nu asta ar fi problema pentru ca fiecare este indreptatit sa faca ce vrea el in pensiunea proprie dar putina discretie nu ar strica aici.

Si apropo de amenajarea meselor in bucatarie, nu ar fi rau sa se separe marea masa din mijloc unde se sta ca la pomana si sa creeze mai multa intimitate si confort cand sunt mai multe familii la masa. Si ca tot a venit vorba de atmosfera de pomana ar trebui sa nu se mai afiseze peste tot in pensiune sa se pastreze linistea, intrucat asta tine de bunul simt al fiecaruia, iar daca nu-l are poate fi ajutat sa-l dobandeasca.

Neprofesionist faptul ca pe tot sejurul nu am beneficiat la baie decat de un singur rand de sticlute cu gel de dus si pliculete de sampon iar hartie igienica ni s-a specificat ca daca mai dorim sa solicitam. Bineinteles ca nu am mai solicitat nimic, intru-cat nu am considerat profi sa cerem confortul pe care l-am platit. Pana la urma ne-am descurcat tot romaneste, prevazatori tipic romaneste. Atrag atentia asupra acestui fapt avand in vedere ca se vrea a fi o pensiune de 3 stele iar tariful este pe masura.

In concluzie in afara de camera si terasa nu prea m-am simtit in largul meu.

Am scris aceste randuri nu pentru a discredita pensiunea pe care de altfel o recomand mai ales pentru curatenie si pozitie, ci sa atrag atentia in primul rand proprietarilor care daca ii intereseaza ce nu le-a placut turistilor sa poata afla si sa imbunatateasca pe cat posibil cate ceva. Recunosc faptul ca nu am reclamat nimic propritarei.

Oare cand vom avea un turism normal si nu vom mai da cu bata in munca noastra?

Toate bune si sejur frumos la Pensiunea Iasmina!

Trimis de ady77 in 09.08.16 15:04:45
Validat / Publicat: 09.08.16 16:53:45

VIZUALIZĂRI: 1441 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ady77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Senzatia de dupa...

mishu [09.08.16 17:06:32] »

Un articol placut, cu bune si rele, prezentate cu obiectivitate.

Felicitari, votat cu placere.

ady77 [10.08.16 09:10:40] »

@mishu - Multumesc.

Sper sa fie cu folos pentru un turism romanesc de calitate, asa cum ni-l dorim cu totii.

ady77, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Iasmina [Căciulata]: