ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2016
ÎNSCRIS: 09.08.16
JUL-2016

Hai Hui pe Valea Valsanului

Dragilor,

Am ales sa scriu pentru ca stiu cat am cautat noi o zona ok pt off-camping cu copii. Am citit zeci de sfaturi si recenzii despre tot atatea locuri.

Am cautat si am tot cautat un loc departe de agitatie pentru un weekend cu cortul, in natura. Doream un rau, padure, liniste, aer, loc de zburdat pentru cei doi copii si un caine pe care ii avem in dotare. Dupa multe scotociri (si pe aici pe la voi), am ales Valea Valsanului, in Arges.

Temerile erau gunoiul, cersetorii, manelele si ursii. Manele nu au fost, numai o muzica de bun simt, la un volum relativ decent si care s-a oprit totusi la 11 noaptea. Puteam trai si fara... Gunoi nu am gasit unde ne-am asezat, in schimb, la plecare, am vazut si alti oameni care, cand dadeau de civilizatie si tomberoane, descarcau gunoiul din portbagaj. Bila alba... Cersetorii din poveste au insemnat o singura tantica... i-am sugerat sa se indeparteze inainte sa o descopere cainele (complet inofensiv de altfel, dar arata destul de fioros). A fost singurul "cersetor" intalnit.

E, cat despre ursi, recunosc, am fost destul de tematoare. Totusi, am ignorat aceasta teama intrucat:

1. povestile cu ursi erau destul de vechi («2010) si nici una care sa para reala. Numai cineva care a auzit de la cineva care a auzit de la altcineva... gura lumii, stiti voi. Nimic concret, totusi.

2. am sunat la o pensiune si am intrebat direct daca se cunosc cazuri de atac al ursilor si ni s-a spus direct ca nici pomeneala de asa ceva.

3. prezenta ocolului silvic e o plasa de siguranta. Nu cred ca daca s-ar semnala ursi circuland liber prin Poieni, padurarii ar sta asa, degeaba, lasand turistii sa campeze linistiti.

4. multitudinea de oameni - grupuri-grupuri de corturi si micro-gospodarii plasate unele langa altele. Oare ar fi atat de multi oameni cu copii la cort daca ar avea ursi invitati la cina in fiecare seara?

Acestea fiind judecate, am ales sa mergem, din toate recenziile locul parea cu adevarat splendid. Si chiar a fost. Atata au zburdat copiii, atata s-au jucat, in apa si afara, prin padure dupa vreascuri, au cerut 4-5 mese pe zi iar la intoarcere au dormit inca de pe chei pana in Bucuresti (si cainele la fel :))

Ce mi-a ramas in suflet a fost numarul de stele de pe cer noaptea. Miliarde, fara sa exagerez. Nici nu credeam ca pot fi atatea stele.

Nu am gasit "mafia defrisarilor" din poveste, numai cate un tigan cu caruta, inarmat cu o drujba si care mai faramita cate un copac sa aiba ce pune pe foc. Nu camioane, nu trafic greu, nu mii de copaci taiati.

Per total, a fost o surpriza placuta iesirea, recomand cu drag. Nu va feriti nici de aglomeratie. Cu putina bunavointa, se poate gasi un loc retras de campare fara sa te tragi de sforile cortului cu vecinii. Copiii au fost super incantati, mai ca nu plangeau cand ne-am apucat sa strangem. De cand ne-am intors intreaba cand plecam din nou acolo.

Revenim cu siguranta in weekednul 12-15 august, 4 familii cu multi copii.

Avem o tara splendida! Hai sa pastram curat, ca sa revenim si data viitoare cu aceeasi placere!

Sper sa fie de folos celor care, ca si noi, cauta evadarea.

Vreme buna!

Trimis de Pecheanu in 09.08.16 11:15:54
Validat / Publicat: 09.08.16 13:02:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL FĂGĂRAȘ.

VIZUALIZĂRI: 4455 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pecheanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 organizare

[09.08.16 11:39:34]

@Pecheanu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

elviramvio
[09.08.16 13:52:37]

@Pecheanu -

Ma bucur ca ti-a placut Argesul. Are locuri superbe si ai mult inca de colindat sa-l cunosti, sunt destule zone unde poti campa fara probleme. Cersetorii vor veni pentru 15 august daca te asezi intr-o zona apropiata de sate de o anumita etnie sau langa ceva biserici. Eu am o legatura de suflet cu acest judet, zona de deal/munte si nimeni si nimic nu mi-o mai poate scoate.

Vacanta placuta sa aveti (si cutulache din dotare) !

[09.08.16 14:14:07]

Foarte frumos totul, si mie mi-e dor de a mai merge cu cortul insa a cam iesit din schema (plus ca ar trebui improspatat tot ce tine de aceasta organizare).

Felicitari, votat cu mare placere.

[09.08.16 14:35:58]

@elviramvio - Poate cersetorii se muta la biserica, de 15 august . Oricum, cu Terra prin preajma, nu cred sa se apropie prea tare de noi. Alte sugestii in Arges? tot cu apa, liniste si padure? in calitate de fan al judetului? Multumim pt apreciere!

[09.08.16 14:39:27]

@mishu - Multumim! Noi ne-am simtit extraordinar.

De ce a iesit din schema camparea? Mi se pare cea mai intima comuniune cu natura. Sunt oameni de toate varstele, de la bebelusi la batrani...

[09.08.16 14:46:02]

@Pecheanu - Am avut in vedere si faptul ca nu mai am cort, saltele, scaune, tot dichisul deci trebuie investitie si ma sunt si niste mici alte inconveniente, dar eu cel putin as mai merge si acum sa dorm la cort.

[09.08.16 15:10:30]

@mishu - Sa stii ca si noi am facut un refresh la echipament anul asta. Din primavara tot adunam diverse. Am reinnoit cortul, saltele, dar am cautat oferte, am stat cu ochii pe toate magazinele de profil, scaunele le-am luat cu vreo in 30 lei/buc cadrul destul de solid fata de ce am mai vazut, masa cu 89 lei-dubla, pavilionul de la un domn de pe olx cu 80 lei parca... adunate inseamna destul de mult, dar daca iei in fiecare luna cate putin, pana la urma faci echipamentul si apoi... bani de benzina sa fie, ca toate drumurile duc undeva frumos Oricum, pentru copii bucuria e nemarginita, iar ca adult... revii zen dintr-o iesire ca asta. Mai avem si noi niste lipsuri in echipament, dar... vine iarna, reduceri etc

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[09.08.16 23:14:59]

Ce mi-ar plăcea şi mie o ieşire cu cortul! Aveam impresia că e o problemă cu urşii, aşa că mi-am anihilat asemenea dorinţe până acum.

elviramvio
[10.08.16 07:24:18]

@Pecheanu -

pe Valea Bădencii, spre cabana Făgețel. Se vine cu cortul cam pe toata valea dar acolo este frumos si oarecum ocrotit.

Pe valea Dâmboviței intre Stoenesti și Dragoslavele, este lunca mai larga dar este frumos. Vin la sfarsit de saptamana orasenii cu corturi.

Daca ai masina de teren poti urca din valea Badencii spre Leaota, uneori sambata sau duminica este placut sa-i vezi pe parapantistii care-si iau zborul de pe varful Priseaca. Sunt si altele, de exemplu de la cabana Voina, pe traseu spre Cuca sau pana la Voina.

Cu copiii cam pana la sfarsit de august poti sta sus la munte, apoi noptile sunt reci si umede.

Concediu placut sa aveti!

[10.08.16 13:10:41]

@cris1982 - Noi nu am avut probleme pana acum cu salbaticiunile. Oricum, la 375 m altitudine, putin probabil sa coboare ursii. In Bucegi sunt probleme, pe platou mai ales. Si la Siriu e splendid, dar citeam ca e o populatie considerabila de ursi

[10.08.16 13:13:54]

@elviramvio - Multumesc pentru idei, notam si valorificam

liviu49
[14.08.16 14:28:51]

@Pecheanu - Bun venit in comunitatea AFA!

Sper sa mai scrieti articole cu excursiile, sau mai ales drumetiile facute, dar si sa ne prezentati si poze mai multe din locurile vizitate. Nu mai fiti zgarcita cu pozele! In locul unde ati fost, nu cred ca nu mai gaseati pretext pentru inca 20-30 de poze, cel putin.

Eu nu am mai fost cu cortul de mai bine de 40 de ani, asa ca daca v-as spune pe unde am fost, mai rau v-as incurca. V-as putea sugera cateva locuri, vazute de mine, in ultimii ani, in excursii sau drumetii si unde, fie am vazut corturi instalate, fie cred eu ca s-ar putea instala. Ar putea fi in zona cabanei Voina, in zona cascadei Putna, aproape de manastirea Lainici, in zona lacului Siriu, in zona manastirii Polovragi, unde am vazut corturi instalate. De instalat cortul ati mai putea incerca in zona Cumpana, zona pesterii Muierilor, zona Soveja, sau zona Dambovicioara. Cred ca problema cea mai mare este posibila vizita a lui Mos Martin. Ursii din zilele noastre nu mai au bunul simt de alta data, cand daca te intalneai cu ei pe o poteca de munte, din politete, paraseau poteca, pentru a-ti face loc sa treci. Acum ursii au devenit obraznici, iti intra in localitate, in curte, unii chiar incearca sa intre si in casa, rastoarna pubele de gunoi. Ce mai, lipsa totala de educatie!

Singurul urs civilizat pe care l-am cunoscut si aproape mi-a devenit prieten, luind masa impreuna aproape in fiecare duminica la pranz (in perioada 1977 - 1979) a fost ursul de pe Transfagarasan pana a fost impuscat. Cei care apartin generatiei mele va pot comfirma cele spuse de mine.

Numai bine si calatorii placute!

[18.02.18 17:34:52]

Mutat în rubrica "Rezervația Naturală Valea Vâlsanului, MASIVUL FĂGĂRAȘ" (nou-creată pe sait)

cris1982, elviramvio, liviu49, mishu, Pecheanu
Alte impresii din această RUBRICĂRezervația Naturală Valea Vâlsanului: