ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2016
JUL-2016
REGIM MASĂ DP
PREŢ SEJUR: 1150 euro

Ntinas Filoxenia Apartments3

Vom reveni cat de curand :)

Dupa experienta neplacuta de la Pensiunea Sasca (toxiinfectie alimentara) vezi impresii am reusit sa ne mobilizam (din familia noastra eu am fost "victima") si sa continuam drumul spre Grecia...

Am plecat spre Thasos pe traseul Calafat-Vidin-Montana-Vratsa-Botevgrad-Sofia-Blagoevgrad-Kulata-Serres-Kavala-Keramoti. Drumul prin Bulgaria este foarte bun, sunt autostrazi de la Vratsa spre Sofia si dupa Sofia au mai aparut portiuni de autostrada spre Blagoevgrad si spre Kulata. Si prin Grecia drumurile sunt bune si nu foarte circulate (mai ales la orele de siesta) asa ca am parcurs traseul de la Montana la Keramoti in 7 ore, am prins ferryboat-ul de 16.45 si la ora 18 ne-am cazat in Skala Potamias la Ntinas Filoxenia Apartments.

Desi suntem doar doua persoane am optat pentru un apartament executive cu un dormitor si nu am regretat pentru ca am avut mai mult spatiu la dispozitie, atat livingul cat si dormitorul au balcon (cu vedere la mare cel din living si cu vedere la parc cel din dormitor), aparatul de aer conditionat este in living dar se simte racoarea si in dormitor, noaptea am dormit cu usa de la balcon deschisa (sunt plase la ambele balcoane). Sunt televizoare in living si dormitor, cu cateva posturi straine, printre care si TVR International. Conexiunea la wi-fi este cam slaba in timpul zilei, dupa ora 23 functioneaza mai bine (probabil atunci dorm copiii...).

Curatenia se face in fiecare zi, menajera a venit doar dimineata, cand ne intorceam de la plaja apartamentul era aranjat. Nu am facut poze in interior pentru ca cele de pe site-ul ntinasapartments.gr reflecta realitatea.

Ceea ce m-a impresionat a fost faptul ca se pune mare accent pe curatenie in tot complexul, dimineata menajerele maturau si cateodata chiar spalau aleile iar piscinele erau curatate cu un aspirator, evident ca si la restaurant conditiile sunt foarte bune. Atat micul dejun cat si cina sunt suficient de diversificate, oricat ai fi de mofturos tot gasesti ceva de mancare :) Vinerea este seara greceasca, cu muzica live si preparate traditionale.

Personalul de la restaurant este foarte serviabil, la intrare te intampina Elena (o romanca foarte draguta) iar Dani (un grec simpatic) te intreaba tot timpul " ce faci? esti bine? "...

Bauturile servite la bar sunt de buna calitate (sotul meu a remarcat ca Mojito se face cu rom Havana Club), vinul alb este bun, cel rosu mie nu mi-a placut dar prietenul nostru a spus ca e bun (depinde de gusturi).

Langa receptie exista un super-market cu preturi bune, unele mai mici decat la alte magazine din statiune.

Parcarea este pe un teren in panta chiar langa aleea care coboara spre plaja dar se pot pune masinile si pe straduta din fata receptiei sau pe o alee laterala.

Distanta pana la plaja este mai mica decat ma asteptam (maxim 100 m.) iar nisipul este fin si auriu. Nu exista taxa pentru sezlonguri, dimineata cand ajungeam la plaja venea baiatul de la barul de care apartineau sezlongurile si daca comandam 2 bauturi (intre 5 si 7 euro) aveam sezlongurile toata ziua.

Pentru pranz am optat in prima zi pentru terasa Fillipoi si am revenit acolo in alte 2 zile (in celelalte am plecat sa vizitam alte locatii) dar daca stateam doar in Skala Potamias am fi mancat in fiecare zi acolo :) Si prietenii nostri au fost multumiti de gustul preparatelor, am comandat caracatita la gratar, calamari prajiti, dorada la gratar, hamsii prajite, tzatziki, pizza cu jambon, spaghetti carbonara (sotul meu spune ca sunt mai bune decat cele din Italia).

Seara dupa cina ne-am plimbat pe faleza si am baut cate un cocktail la barurile care ni s-au parut mai deosebite (nu-mi amintesc numele dar ambele au mobilier alb si muzica de club).

In concluzie, am avut o vacanta reusita, aceeasi parere o au si prietenii nostri (am fost un grup de 12 familii, cu copii mari si mici).

Recomandam Ntinas Filoxenia Apartments, eu si sotul meu vom reveni cu siguranta!

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de Liana-Olimpia in 01.08.16 13:28:46
Validat / Publicat: 01.08.16 14:09:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Vourvourou (Sithonia), Halkidiki

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Liana-Olimpia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

calatorul [02.08.16 16:47:40] »

@Liana-Olimpia - Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca si multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

calatorul

pagină generată în 0.0773620605469 sec