ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2016
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 18.06.10
JUL-2016
12 AD. + 2 COPII

Marble Beach Porto Vathy (iulie 2016)

Ne-am intors din Thasos in urma cu 3 zile, cu amintiri frumoase si cu convingerea ca vom reveni foarte curand, poate chiar anul viitor...

Dupa ce am ales cazarea la Ntinas Apartments din Skala Potamias (foarte buna optiune) am inceput documentarea in legatura cu obiectivele pe care le puteam vizita in apropiere, printre care se numara si Marble Beach. Dupa doua zile de relaxare pe Golden Beach am pornit spre Marble Beach pentru ca in ziua cand am sosit, la iesirea din Limenas, am vazut indicatorul spre Makriamos si citisem ca pe acolo se ajunge la plaja de marmura. Insa venind dinspre Skala Potamias, la iesirea din satul Panagia ne-a atras atentia un indicator mare cu "Marble Beach Porto Vathy" si am luat-o pe acel drum destul de ingust, la inceput prin padure, apoi prin cariera de marmura. Pe traseu ne-am intalnit cu vreo 3 camioane incarcate cu bucati uriase de marmura pe langa care abia ne-am strecurat, chiar incepusem sa ne facem griji ca am gresit drumul pentru ca am urcat destul de mult dar ne-am linistit cand am vazut ca drumul coboara spre mare... si am ajuns la Marble Beach Porto Vathy. Se parcheaza pe marginea drumului si am prins cam ultimele locuri.

Plaja este destul de mica, noi am ajuns pe la ora 10.30 si am ocupat ultimele sezlonguri dar erau sezlonguri si umbrele suplimentare pe care le montau baietii angajati la bar. Barul este mare si nou (constructia este din marmura, desigur), muzica se aude si pe plaja insa pe noi nu ne-a deranjat... Taxa pentru un sezlong este de 5 euro dar primesti o bere sau un frappe + 1/2 l. apa plata. Nisipul de pe plaja este amestecat cu pietricele fine de marmura, apa este limpede si calda, adanca destul de aproape de mal.

De la Marble Beach Porto Vathy am plecat spre Limenas pe drumul de pe malul marii, cel pe care se ajunge la Makriamos. Am trecut pe langa alta plaja mai mica si cam "daramata" care cred ca era Saliara, vechea plaja de marmura... La iesirea de pe drumul forestier spre Limenas este o spalatorie auto unde am oprit sa curatam praful alb care s-a depus pe masinile noastre pe drumul prin cariera de marmura :)

A fost o experienta placuta vizita la Porto Vathy Marble Beach, drumul prin cariera de marmura si cel prin padure ni s-a parut chiar bun... dupa ce am strabatut 5 km. de drum forestier in Cheile Nerei cu o saptamana inainte :)

Eu m-as intoarce acolo :)

Trimis de Liana-Olimpia in 02.08.16 21:29:38
Validat / Publicat: 02.08.16 22:00:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7705 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Liana-Olimpia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Apa este adanca aproape de mal

adrianaglogo
[02.08.16 22:13:38]

@Liana-Olimpia: Thassos, Cheile Nerei- avem gusturi comune!

Si noi am fost acum doua saptamani pe acel drum forestier. De la PodulBei spre lacul Ochiul Beiului, la el cred ca te referi.

ebirsan
[02.08.16 22:23:07]

E acum lucrurile s-au mai lămurit privitor la noua plajă Marble Beach Porto Vathi. De fapt Porto Vathi, dar pentru marketing i-au adăugat Marble beach, respectând totuși realitatea de la fața locului.

Este plaja care urmează după "autentica" Marble Beach (venind dinspre Limenas).

Plaja Vathi (a treia dinspre Limenas - cea cu hotelul neterminat in ruină) a rămas în continuare neamenajată.

Plaja "cam dărâmată" pe lângă care ați trecut, mergând spre Limenas, era de fapt autentica Marble Beach.

In toamnă voi face și eu drumul până la Vathi mai ales că ai ocazia să vezi de aproape o carieră de marmură.

Liana-OlimpiaAUTOR REVIEW
[02.08.16 22:44:24]

@adrianaglogo - La acel drum ma refer. Noi am mers cu masina de la Sasca Montana pana la podul Bei si apoi pe drumul forestier pana la pastravarie. Prietenii nostri au ales sa parcurga traseul prin tunele (de la cabana Cheile Nerei la pastravarie) si ne-am intalnit acolo

Din fericire pentru noi, dupa 2 zile la Cheile Nerei am plecat spre Thassos unde am reusit sa uitam de toxiinfectia alimentara cu care ne-a "cadorisit" pensiunea Sasca... In afara de peisajele superbe, alte amintiri placute nu avem de la Cheile Nerei!

adrianaglogo
[02.08.16 23:35:15]

@Liana-Olimpia - Noi am facut traseul si cu masina si prin tunele. Foarte frumos acel traseu si usor. Pacat ca nu

l-ati facut.

Si mai pacat de toxiinfectia alimentara...

Artana
[02.08.16 23:41:02]

Da, frumoasa plaja si bine organizata. Si noi eram in dubii care e Porto Vathi beach si care e Vathi beach, Marble beach stiind care e. Dar am cunoscut turisti, care au confundat sau indusi in eroare de denumirea Marble beach Porto Vathi, nu au ajuns la "vechea" si autentica Marble. Iar Vathi beach, cu hotrlul neterminat e de vis. Desi nu are nici macar unde sa cumperi o apa.

P. s. -destepti cei cu spalatoria auto ???? stiu unde e nevoie ????

Lale
[03.08.16 09:11:07]

Buna! Noi am fost in 2014 si 2015 in Thassos si am vazut plaja Marble de cateva ori. Am incercat ambele variante de traseu si dinspre Panagia si dinspre Limenas. Ambele sunt la fel de practicabile sau nu :-). Noua ne-a placut cel mai mult plaja neamenajata. Pe la plaja Vathi am fost doar in trecere. Oricum ar fi, merita sa mergi pana acolo, apa este incredibila in zona :-).

Liana-OlimpiaAUTOR REVIEW
[03.08.16 10:09:32]

@Lale - Cand am vazut plaja neamenajata era deja prea cald si ne indreptam spre Limenas pentru pranz. Cu siguranta data viitoare vom merge si la Saliara, acum am "stationat" pe cea care ne-a iesit prima in cale

calatorul
[03.08.16 16:27:37]

@Liana-Olimpia - Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca petrecuta si multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, Thassos este o insula minunata in care si eu m/as intoarce cu bucurie. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

Wings
[05.09.16 16:08:43]

Am fost alaltaieri (03 septembrie 2016) la Marble Beach. Venind dinspre Scala Potamia am luat-o pe drumul care se face la dreapta la cativa km de Panagia (indicatii scrise pe pietre) - dar este un drum mult mai lung si mai abrupt decat cel dinspre Makriamos, nu l-as mai face o data, ne-am intors pe partea cealalta si drumul spre Makriamos e mai lejer.

Am ajuns intai la Plaja Vahti, care este frumos amenajata, dar sezlongurile sunt departe de mal si nu poti sta usor cu ochii pe copii. Nu am intrebat care este tariful. Plaja este formata din pietricele marunte de marmura, comoda la mers, dar apa nu se compara cu cea de la Marble beach - este translucida doar la mal apoi, neavand marmura pe fund, este ca peste tot.

Noi am mai mers cateva sute de metri pana la Marble Beach, unde am fost cumplit de dezamagiti... o tiganie totala, plaja este "amenajata", in sensul ca sunt niste greci care iti trantesc niste sezlonguri si o umbrela pt 12 Euro nenegociabil si fara nici o consumatie. Daca pleci in 2-3 ore, cum am facut noi, iti spun ca iti pastreaza locul, dar il vand din nou de indata ce ai plecat. In fata noastra 2 persoane care au stat doar 2 ore au vrut sa lase locul altor persoane, ca tot platisera 12 Euro pt toata ziua si a iesit un scandal imens, nu ai voie sa lasi umbrela altcuiva, daca ai plecat, ei revand locul tot pe 12 Euro. Cei din fata noastra au zis ca se intorc, sezlongurile au fost puse pe o parte si la 10 minute dupa plecare erau deja revandute. Locul de parcare full, abia aveai loc sa intri sau sa iesi, plaja full, marea full si vulturii de greci te tratau cu fundu' doar doar pleci mai repede sa revanda locul. Trist, este al treilea an cand trec pe acolo si e un dezastru fata de anii trecuti, era mai bine fara sezlonguri.

adrianaglogo, Artana, calatorul, Lale, Liana-Olimpia, Wings
Alte impresii din această RUBRICĂ (Alte) Plaje în Thassos: