ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2016
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 14.05.11
JUL-2016

Vila HD cred că este cea mai bună alternativă de cazare în zona Hunedoara

Ok o sa vedeti titlul si veti spune: "Cum puteti sa faceti afirmatiile din titlu daca nu ati vazut si alte locatii prin zona? "

Sincer sa fiu aveti dreptate, in zona Hunedoara/Deva nu m-am cazat niciodata si nu cunosc absolut nimic despre hotelurile din zona. Dar la 140 de lei/noapte eu fac pariu cu dvs ca nu veti gasi asa ceva prin zona.

Venind de la marea noastra am zis sa-mi mai duc familionul sa mai vada si locuri pe care nu le-am parcurs, deja sunt satul de Sinaia/Poiana Brasov... Asa ca m-am uitat pe google maps, am vazut Cetatea Devei, Castelul Corvinilor, Sarmisegetuza si am zis "Gata, mergem sa vedem zona asta". Initial am vrut sa ma cazez in Deva, Hunedoara daca imi rostesti la urechi o sa vad in fata ochilor imagini cu furnale, reminiscente ale trecutului comunist cand vedeam la telejurnal noi depasiri de plan ale siderurgistilor din Hunedoara. A si mai stiu de Corvinul Hunedoara care in anii '80 era o echipa tare. Acuma cred ca-s la "... si altii". Apeland la booking si uitandu-ma la comentarii am vazut o locatie care era in top, Vila HD. Initial am vrut sa stau doar 1 zi dar cand am vazut ca noaptea de cazare e 140 de lei am zis ca-i oferta si ma bag la 2 nopti.

Drumul de la Rizzo Boutique Poiana Brasov (vezi impresii)la Hunedoara a fost fara probleme datorita autostrazii. Sper sa apuc ziua cand vom putea calatori in timp record prin tara de la nord la sus fara sa pierdem zile intregi pe drumuri. Asta va fi cand vom avea acolo sus oameni cinstiti deci momentan pas.

Intram in Hunedoara, peisajul cam dezolant, blocuri comuniste cum se zice peste tot, cam terne si depresive daca n-ar fi fost soarele. N-am mai vazut niciodata in nici un oras uscatoare de haine intre blocuri, aici in Cluj e interzis sa se vada rufe la uscat din balcon (ca nu verifica nimeni e altceva) asa ca m-am distrat pe tema asta cu soata. Parca era calatorie in timp :D. Ajungem fara probleme la locatie datorita GPS-ului cu Google Maps, prin marea de blocuri se ridica locatia care am crezut ca a fost un bloc de garsoniere, cumparat de un intreprinzator si facut hotel/vila. Pare-se ca este construita de la zero. Parcarea este situata chiar in fata, incapatoare, nici un stress cu asta. In parcare multe masini de inchiriat, de la mamarute pana la X6. Nu mi-a placut ca erau inscriptionate.

Cazarea s-a facut instant, foarte politicosi tinerii de la receptie, ma pregateam sa dau Buna ziua ca asa e normal, cel care intra undeva saluta nu celalalt dar mi-au luat-o inainte. Avand ochelari helio si venind de afara n-am vazut masuta de sticla din lobby, era sa le-o nenorocesc. Ca fapt divers e singura locatie unde cat a afisat booking atat am platit, la celelalte am mai platit mic dejun copil care nu era afisat pe booking desi am selectat 2 adulti si un copil. Tot la fapte diverse este singura locatie unde am platit inainte, poate om fi fost mai bronzati de aia? :)

Am primit o garsoniera la etajul 1, in parcare putine masini in afara de cele de inchiriat semn ca vila nu era ocupata in proportie mare. Totul e modern, curat, poti lua idei de decorare desi unele chestii parca is prea stridente dar fiecare cu gusturile lui. Chestia cu designul interior si al holului vilei este discutabil, unora le va place altii vor incrunta din sprancene. Nu stau acolo toata viata asa ca... Bucataria utilata cu toate cele necesare, nu am gatit ca e concediu dar din cate ne-am uitat in mare nu lipsea nimic. Este frigider cu minibar, ne-au spus direct cei de la receptie sa scoatem afara ce-i acolo daca avem nevoie de spatiu. Mare minune sa auzi la un hotel asa ceva! Baia curata, uscator de par, sapun, sampon, halate tot tacamul. Patul matrimonial mare, am incaput in el cu copilul si nu a fost nevoie de pat suplimentar care din cate nu ma insel aici e ieftin doar 7 euro. Am impresia ca fiecare camera are routerul ei, eu l-am scos seara din priza ca avea beculete albastre si-mi stateau pe retina.

Liniste desavarsita noaptea, este situat in mijlocul blocurilor de locuit deci nu e nici un club care sa te innebuneasca la cap. Dar se aude cand tropaie cineva pe holuri sau cand se inchid usile, problema asta a izolatiei fonice este o problema majora a constructiilor noi. Acasa stau intr-un mult hulit bloc ceusist (daca nu era dansul, dictatorul mult hulit n-am fi avut acum cel mai mare procent de proprietari din Europa, nu... nu sunt nostalgic, nu votez cu stanga) si nu se aude nimic, parca e bunkar. In bucatarie era o reclama a unui restaurant din apropiere, suni si vine comanda, mancarea gustoasa si ieftina.

Locatia ofera si mic dejun, acesta este adus in camera la ora la care le spui in sistem catering pentru ca nu exista sala de luat mese propriu zisa. Oricum avem bucatarie deci? Apropo exista doar doua scaune, al treilea nu cred ca ar mai fi incaput. Eu am mancat "ca calul" din picioare, face bine ca arzi tot ce pui la ghiozdanel :). Nu m-am dus in camera ca nu vreau sa murdaresc, sa le dau de lucru.

Jos in lobby exista automat de cafea, personalul te serveste, costa 3 lei. Nu exista lift, pentru noi nu este absolut nici o problema, urcatul si coboratul scarilor este cel mai bun exercitiu cardio, exercitiu de care omul modern vrea sa scape cu orice pret. Balconul nu are scaune dar nu ai ce vedea de pe balcon.

Locatia este la 10 minute distanta de Lidl si Kaufland deci un mare avantaj daca stai mai mult si vrei sa-ti faci niste cumparaturi. Sunt si tantari deci nu puteti uita nici o clipa ca tot in Romania sunteti. Ca presupun ca la cat de hulita e tara asta de catre noi numai aici pot fi tantari nu? Este aparat antitantari in camera, nu stiu cat de eficient e, asta depinde daca tantarul crede in el!

O chestie foarteee ciudata, n-am mai intalnit nicaieri: termostatul centralei este sub cheie, nu poti sa-l manevrezi. Din ce am citit pe booking temperatura este setata la 23 de grade si daca vrei mai mult trebuie sa platesti 20 de lei. Eu acasa il am setat pe 20-21 de grade, daca merg iarna o sa le cer sa-mi dea 20 de lei si punem termostatul mai jos. Multa lume pe booking care a mers cand temperaturile sunt mai joase se plangea de problema cu termostatul si ca le-a fost frig.

In Hunedoara mare lucru NU ai ce vedea, e un oras mic, atractiile sunt una si anume Castelul Corvinilor. O sa scriu si despre el si despre Sarmisegetuza care este la 51 km si drumul e bun ca-n palma si despre Cetatea Devei daca o sa mai am chef. Si va trebui sa-mi vina cheful pentru ca asa cum eu am beneficiat in acesti 5 ani de cand sunt inscris in comunitatea asta de sfaturile voastre si nu am luat tepe in materie de turism asa trebuie sa impartasesc altora experientele prin care am trecut.

Gata am terminat :).

PS: Dupa ce-am scris articolul a trebuit sa dau note, acuma la cadru natural am vrut sa dau slab de tot dar asta ar fi scazut nota generala a locatiei si nu e vina lor. Asa ca am facut o smecherie, nu am dat nota la cadrul natural si imprejurimi.

Trimis de Remicade in 31.07.16 17:59:04
Validat / Publicat: 31.07.16 18:38:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HUNEDOARA.

VIZUALIZĂRI: 1784 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Remicade); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 In dreapta e centrala termica cu termostatul buclucas sub cheie.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.45 EUR pe cameră

Zoazore
    [31.07.16 18:51:32]

@Remicade - Mare figură ești! Când am scris prima oară aici, pe AFA, am gândit fix ca tine: am primit, dăruiesc la rândul meu!

Așa că, tu mi-ai dăruit, eu am spart gheața cu primul vot!

RemicadeAUTOR REVIEW
    [31.07.16 20:07:34]

Multu .

[02.08.16 08:56:02]

Daca @Zoazore a spart gheata cu primul vot, eu merg mai departe si dau SB, liciteaza cineva mai mult?

Foarte simpatic si acest articol in care prezentarea unui loc de cazare devine un articol amuzant.

Desi sunt din Bucuresti as veni sa ma cazez acolo de dragul acelui loc. Cum insa pentru noi exista posibiliattea de cazare (moca) in Petrosani, in fine asta este.

Cat despre temperatura, votez cu tine, si la noi in casa, in cel mai bun caz sunt 21 de grade (si atunci spunem deja ca este prea cald).

Frumos prezentat, SB acordat, trec mai departe, ca nu stiu cum sa spun ca merg inainte inapoi

PS- am uitat sa spun ca mie imi place Clujul, unde am fost de doua ori in viata mea, o data in interes de serviciu la un curs de 2 zile si o data cu copiii la un concurs de dans sportive (cred ca in 2013). As mai veni in Cluj pentru ca este un oras frumos.

Zoazore
    [02.08.16 09:16:31]

@mishu - @Remicade - Mutati-va, bre la unul din Poli!

Io functionez intre 25*C si 35*C. Mai jos e uleiul gros in baie, mai sus da in fiert, dar nu-i grav!

mishu, Remicade, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂVila HD: