ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2016
ÎNSCRIS: 23.07.16
JUL-2016

Vlora, destinatie superba (3)

Am avut ocazia sa mergem pe litoralul din jurul Vlorei, incepand de la laguna Nartes, Zvernec, pana la Dhermi.

La laguna Nartes am vizitat manastirea ortodoxa cu hramul Sfanta Maria, aflata pe o insulita, accesul facandu-se, jumatate pe o punte, jumatate cu barca.

Manastirea este monument istoric, nu are calugari, doar un preot care ingrijeste icoanele si un paznic.A rezistat atator ani de pasalac turcesc datorita pozitiei relativ izolate.

In aceasta zona am facut plaja pe una din putinele plaje ca acasa -la Mamaia, adica numai cu nisip si cel putin 100 m de apa foarte putin adanca, dar de o transparenta si o temperatura ridicata pe care apele Marii Negre nu o ating.

In Zvernec, am servit pranzul la unul din numeroasele restaurante aflate acasa la patron, kirio Filip.

Am servit un pranz bazat pe fructe de mare si peste marin, toate locale, f proaspete; ca idee, 5 persoane care au consumat, ca aperitive rondele de calamar si creveti, asezonati cu tzatziki, salate bulgaresti si cartofi prajiti, apoi, 3 portii de barbun prajit, o portie de levrek (lup de mare) si o portie de merluciu prajit, cafele, bere si pepene galben, au costat 50 eu.

Alta locatie foarte interesanta a fost ministatiunea Dhermi, spre care am mers cca 45 km de la Vlora spre Saranda.

Am urcat muntele Llogara si, sus, pe culme am putut zari insula Corfu. Coborarea muntelui (si urcarea la drumul de intoarcere) mi-a amintit de Transfagarasanul nostru - nu exagerez deloc!!! .

Dhermi este cotata ca una din cele mai scumpe locatii, lucru observat si de mine studiind un meniu la o terasa. Un lobster - 80 eu, in conditiile in care, in UK, la Whitby, pe coasta de est, la restaurantul The fisherman"s Wife, in iunie, am servit lobsterul local, prins in aceeasi dimineata si am platit 46 de pounds. !!!

Oricum, pranzul l-am luat in restaurantul de pe muntele Llogara, unde am servit iaurt de lapte de capra, un soi de mamaliga amestecata cu o tochitura de organe de miel (fel numit - Arapash), vestitul miel la rotisor (miel crescut pe coastele pietroase ale muntelui), salate, aperitive, paste, bere si cafea; 6 persoane-75 eu!!!

Va anunt ca in meniu era si porumbel la rotisor (mai ieftin ca mielul).

Timpul a fost prea scurt- data viitoare ne-am propus 15 zile!!! - si ziua plecarii s-a apropiat cu pasi repezi.

Ca cireasa pe tort, va voi povesti cat am platit cazarea la hotel Nacional Vlora, pentru 4 nopti. Oferta pe Booking a fost de 18 eu/noapte camera dubla cu mic dejun, cand ne-am cazat, patroana ne-a oferit un apartament cu dormitor, living, minibucatarie, baie si 2 balcoane-la acelasi pret.

Mai mult, dupa ce ne-am cazat, i-am spus Albanei (asa o chema pe patroana) ca voi face si rezervarea pe Booking pentru a-i posta ulterior un comentariu, cand a auzit, mi-a spus ca daca fac acest lucru, imi ofera o noapte gratuit. La sfarsit, cand m-am dus sa fac socotelile, pentru 4 nopti nu a mai cerut nimic in plus fata de avansul de 40 eu. Am ramas mut ,,am intrebat de 5 ori daca s-a gandit bine. Ne-a oferit si o sticla de vin negru, amintire din partea ei, am salvat situatia oferindu-i si eu o sticla de feteasca neagra de Dealu Mare cu care cred ca nu m-am facut de ras.

In ultimul episod voi povesti drumul de intoarcere si cateva consideratii personale.

Trimis de nova96ro in 27.07.16 18:44:51
Validat / Publicat: 27.07.16 20:06:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ALBANIA

VIZUALIZĂRI: 8224 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nova96ro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pe plaja la Radhme, langa Vlora, 5 min de hotel

iulianic
[28.07.16 09:17:35]

@nova96ro - Într-adevăr, Albana, gazda voastră, a fost cât se poate de generoasă. Este știut că turismul albanez este în dezvoltare, iar patronii sunt interesați de publicitate și fac tot posibilul să atragă clienți. Prețurile în Albania - nu doar la cazare - sunt foarte atractive pentru noi, românii.

Anul trecut, din Parga, am făcut o excursie de o zi în Albania ocazie cu care am vizitat Sarandë și Butrint două zone care mi-au lăsat numai amintiri frumoase. Pentru că cele văzute și auzite până acum mă îndeamnă, intenționez ca în viitor să revin în Albania pentru o minivacanță.

nova96roAUTOR REVIEW
[28.07.16 09:48:07]

@iulianic - Sa stii ca a fost prima noastra vizita in Albania si ne-am dus"caine surd la vanatoare".

In afara de faptul ca aveam un prieten acolo la care sa apelez in caz de nevoie - lucru mare dealtfel - restul le-am descoperit singuri; sotia, care s-a plans de lungimea drumului, de aerul conditionat din masina, de rinita alergica, etc - acum, spune ca a fost f reusita vacanta noastra dar prea scurta.

Voi reveni cu placere

Pitt
[02.08.16 21:33:24]

@nova96ro - Buna seara,

Am facut o rezervare la Nacional Vlore si alta in Sarande; stau in cumpana pe care s-o aleg. Cat de aproape este plaja de hotel, ce fel de plaja este, marea cum se prezinta, statiunea (Vlore) cum este (d. p. d. v. al curateniei, aglomeratie, etc)? M-ar bucura sa primesc informatii [...] - prin PM (by webm), avand in vedere ca ati stat la acest hotel. Multumesc anticipat!

[02.08.16 21:45:57]

@Pitt - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

nova96roAUTOR REVIEW
[02.08.16 22:15:15]

@Pitt - Buna seara

Am fost pentru prima data in Albania si am ales ca loc de cazare in Vlora, hotelul Nacional. Oricum, nu apucasem sa facem rezervari, doar ma uitasem acolo pentru o posibila rezervare. Am ajuns la Vlora la invitatia prietenului meu-care era deja acolo de vreo 10 zile- si care ne-a chemat sa petrecem vacanta la el acasa.

El locuia in apartamentul surorii lui, apartament f spatios, liber pe timpul verii (in rest inchiriat la studenti).

Cand am ajuns acolo, prietenul meu ne-a dus la un hotel din centru, spunand ca e mai bine asa si ca suporta el toate cheltuielile. Hotelul costa 25 eu/noapte si era un studio cu 3 paturi.

In prima noapte am ramas acolo dar dimineata am luat hotararea sa ne mutam intrucat nu suportam ideea sa plateasca prietenul meu cazarea (care dealtfel era platita in avans).

Asa am ajuns sa ne uitam din nou pe booking si am ales hotelul Nacional. Am plecat imediat sa-l vedem, fiind motivati si de pretul mai prietenos-18 eu/noapre -camera dubla, cu mic-dejun.

Patroana a confirmat ca are camere la acest pret si -surpriza- ne-a condus intr-un apartament de 2 camere, un dormitor cu pat matrimonial si un living cu bucatarie, dotat cu 2 paturi, masa si scaune.

Fiecare camera avea balcon si aer conditionat.

Sotia a fost f incantata asa ca ne-am strans bagajele, am anuntat prietenii ca ne mutam si am plecat cu totii la noua locatie.

VBlora este un oras in toata puterea cuvantului, oras care se prelungeste cu o promenada de vreo 2 km care este in constructie si care promite sa arate superbine.

De la Vlora la Saranda sunt cca 125 km, cam 2/3 sunt pe litoral. La Vlora se termina Marea Adriatica si incepe Marea Ionica.

Panorama este pe alocuri superba, in sensul de mers de la Vlora la Saranda, in stanga soselei este munte pe care se construieste intr-o mare frenezie, in dreapta, plaja si mici (sau mari). terase-restaurant.

Plaja este pietroasa, apa este adanca de la 10 m de mal, limpede si azurie, cum nu vezi la noi.

Exista si plaje cu nisip, eu am fost in localitatea Zvarnek (la vreo 10-12 km N de Vlora), intr-o zona a marii vecina cu o mare laguna. Acolo, plaja ca la noi, apa putin adanca-100 m in larg, apa f calda si transparenta.

Am citit pe acest site ca si langa Saranda exista o zona cu plaje cu nisip.

Hotelul a fost curat, am avut 4 seturi de prosoape (pe care nu le-au schimbat cat am stat acolo) Cred ca nu au intrat niciodata in camere, noi gasind lucrurile exact asa cum le-am lasat.

Pe noi nu ne-a deranjat acest lucru dar e posibil sa aveti alte asteptari.

Micul dejun a fost f frugal-pe farfurie-un ochi, o felie de sunca presata, o felie de branza topita, o jumatate de rosie, un pahar de lapte sau iart si cate o cafea.

Nu era gen bufet suedez.

Dealtfel am servit micul-dejun o singura dimineata acolo.

Wi-fi a fost excelent; cateva cuvinte despre locatie; din soseaua care iese din Vlora si care are pe stanga numai hoteluri, case de vacanta, blocuri noi, nelocuite-inca ,,drumul urca cca 150 m spre hotel. Acei 150 m sunt naspa-in sensul ca trebuie reasfaltat (a fost rascolit cu ocazia constructiilor). Nu este nici un pericol pt masina, parcare este langa hotel sau direct in fata hotelului.

Nu pot sa spun nimic despre Saranda dar am auzit ca este super si acolo; trebuie neaparat sa mergeti de la Vlora spre Saranda sa vedeti o natura pe care nu o sa o uitati asa curand.

Vacanta placuta!

[02.08.16 22:21:32]

@nova96ro

Asa am ajuns sa ne uitam din nou pe booking si am ales hotelul Nacional.

iulianic, nova96ro, Pitt
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Vlora: