Descoperă Vlora

înscris/ă în 18.01.14
AUG-2017

Vlora & Plaje din apropiere

Urmare de aici

In acest an mi-am propus sa descopar litoralul Albanez si bine am facut. Incep cu a spune faptul ca Albania a fost pentru mine o surpriza placuta si din informatiile pe care le aveam nu am tras concluzia ca Albania este asa de frumoasa si de ieftina si cu oameni deosebit de primitori.

Am venit din Macedonia (o sa vorbesc despre ea in alt review) si ne-am cazat in Vlora.

Vlora este un oras gen Constanta iar portiunea de la mare este gen Mamaia la noi. Partea de la mare este noua in proportie de 90% cu sute de hoteluri si restaurante.

Am avut cazare la hotel Onorato care la raportul calitate/pret este de nota 10 si aproape de plaja cu nisip. Camere mari, terasa disponibila pentru clientii hotelului inclusiv cu propriile produse nu esti obligat sa consumi de la hotel decat daca doresti.

Restaurantele din jur sunt de calitate si foarte ieftine.

Imediat langa Vlora in drumul spre Grecia apare plaja Rhadime compusa dintr-o inlantuire de plaje una mai frumoasa ca alta. Fiecare dotata cu sezlonguri, bar cu muzica, restaurante etc. Asa cum mai spus foarte ieftin si acceasi calitate ca in Grecia.

Dupa toate aceste plaje la aprox. 40 km de Vlora apare Transfagarasanul Albanez (Pasul Llogara) munte si mare intr-o combinatie de o frumusete maxima. De retinut ca este nevoie de o masina pusa la punct deoarece drumul este greu si frumos in acelasi timp.

Dupa acest pas urmeaza statiunea Dhermi, foarte frumoasa merita cel putin o zi de plaja si se continua cu alte plaje in drum spre Grecia.

Drumurile in Albania sunt noi, de foarte buna calitate mult peste ale noastre cu numeroase autostrazi si sosele rapide mai putin in munti dar si acolo sunt bune.

Ca impresie generala am venit foarte incantat si foarte surprins de ce am vazut fata de ce ma asteptam sa vad din ce citisem in diverse articole pe net.

Impresii încărcate de martie65 in 16.10.2017 16:39:03

Validat / Publicat: 16.10.17 18:04:21

• A fost prima sa vizită/vacanţă în ALBANIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Macedonia, Muntenegru, Croatia, Serbia, Austria, Germania, Cehia, Slovacia, Grecia, Bulgaria, Spania, Italia, Slovenia, Ungaria, Turcia, Franta, Elvetia

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (martie65); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7650 PMA (din 12 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de martie65? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[16.10.17 18:03:28]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Vlora, VLORE" (deja existentă pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 06&ridAnt=82666

Daca doreşti, copiază textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul ADAUGĂ IMPRESII NOI