ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2016
ÎNSCRIS: 11.08.09
JUL-2016
2 AD. + 1 COPII

Spre deosebire de 2006, am gasit acum un orasel putin mai activ si mai dezvoltat; nu stiu daca asta e neaparat un lucru bun si daca nu cumva ii rapeste din farmecul de altadata.

Mie asta mi s-a parut un lucru imbucurator; atrage turistii si ajuta la dezvoltarea economica locala.

Dar sa o luam cu inceputul: pentru cine nu stie, Sulina este localitatea cea mai estica a tarii, orasul cu cele mai multe zile insorite pe an si cu cea mai mica altitudine din Romania.

Este ultima localitate situata pe bratul Sulina si singurul oras din Delta Dunarii. Poti ajunge cu nava mai lenta a Navrom-ului, Pasagerul, care face ruta Tulcea-Sulina in circa 4-5 ore, cu nava rapida Diana, care face aprox 90 de minute sau cu barci rapide ale catorva firme care asigura aceasta ruta de transport. Noi am ales ultima varianta, cu cei de la Delta Travel Star. Debarcaderul lor este situat in portul Tulcea Aval, cursa costa 60 lei/persoana (copiii sub 5 ani nu platesc) si ajungi in Sulina in circa 80-90 minute. Musai trebuie rezervare.

Masina se parcheaza chiar la debarcader; contra unei sume de 10 lei/zi, o poti lasa in siguranta, pazita si supravegheata 24/7.

DE la debarcaderul din Sulina unde acosteaza barca, am mers cam 10-15 minute pana la pensiune. Orasul este mic, ajungi repede din orice punct in orice punct.

Spre deosebire de 2006, am observat:

- mai multe magazine alimentare, binisor aprovizionate; in 2006 era doar marketul din centru care era cam golut, se umpleau rafturile doar cand venea Pasagerul cu marfa

- mai multe pensiuni si restaurante; oferta variata la restaurante, atat la meniul de peste, cat si la celelalte; in 2006 erau 2-3 restaurante si oferta de meniu din peste era slaba spre inexistenta

- exista taxi-uri; in 2006 drumul pana la plaja era asigurat doar de un microbuz; acum exista acelasi microbuz si, in plus, sunt cam 15 taxi-uri in tot orasul. Pana la plaja, cursa cu microbuzul costa 2 lei/persoana, iar cursa cu taxiul 8 lei (daca sunt 4 persoane, costa la fel ca microbuzul)

- la magazinul cu articole de pescuit gasesti momeala vie! In 2006 nu am gasit in nicio zi, in tot orasul. In afara de magazinul de pescuit, am vazut si cateva afise in oras cu oferta de momeli vii

- mai multi intreprinzatori care asigura excursii in delta; daca acum 10 ani exista un cost fix/excursie/barca (exemplu: 2 mil vechi care se imparteau intre cati pasageri erau), acum pretul era per persoana, cu conditia sa fie minim 4 persoane. Faleza este plina de reclame cu excursii in delta.

- 3 strazi principale din 6 sunt acum pavate; de asemenea, este pavat si drumul pana la plaja.

Daca in urma cu 10 ani pe plaja nu era nici o amenajare, acum gasesti sezlonguri si umbrele, precum si 2 terase gen fast-food unde poti manca de pranz. Pretul unui sezlong este de 10 lei/zi si al unui baldachin de 50 lei/zi. Tot pe plaja gasesti si 2 chioscuri de unde te poti lua o bere sau un suc reci. In unele zile nu am auzit delor muzica, in altele doar muzica in surdina. Fiind adepta unui minim confort, m-au bucurat aceste amenajari; pentru cine nu le agreeaza, raman destule portiuni de plaja neamenajata in imediata apropiere. Deoarece un brat al Dunarii se varsa in apropiere, apa marii are o salinitate redusa, are culoarea neagra, este mica la mal si o face potrivita pentru familiile cu copii

In oras mai exista: magazine alimentare si cu produse de igiena, 2 farmacii, destul de bine aprovizionate; un BRD si un CEC, o posta, o brutarie/patiserie, biciclete clasice si biciclete electrice de inchiriat, un magazin cu suveniruri care se deschide doar dupa amiaza.

In privinta excursiilor cu barca, traseele importante ar fi cam 3:

1. Canalul Cardon, canalul Barbosu (cu nuferi), satul Cardon, golful Musura, Farul vechi, la varsarea Dunarii in mare, insula cu pasari, retur in port Sulina (cost 60 ron/pers) – timp estimat 3.5 ore

2. Canal Cardon, sat Cardon-cu masina Cardon-Letea si plimbare in padure (40 lei/pers + 25 lei masina din Letea) – timp estimat 3 ore + 2 ore in Letea

3. Canal Sulina, canal Busurca, lacurile (Rosu, Rosulet, Balanova) – aprox 60 lei/pers – timp estimat 4 ore

Noi am ales sa facem excursiile cu cei care au panoul albastru (vezi poza)

Am facut traseul 1 si traseul 2; traseul 1 ne-a placut mult, chiar daca, din cauza marii involburate, am strabatut cu greu golful Musura si am renuntat la intrarea pe mare. Am vazut nuferii si multe pasari.

Traseul 2 a fost si el ok: padurea Letea este spectaculoasa, am vazut si caii salbaticiti; aici insa au fost cateva sincope in organizarea/preluarea noastra.

Insa puse una peste alta, oamenii au fost ok, probabil ca oricum e maximum de seriozitate pe care il poti obtine in zona :)

Zonele de pescuit sunt numeroase; noi am pescuit in: bazinul mare (de crap), la mila 2 (avati), in bazinul mic de langa vila Alga, pe plaja, la varsarea Dunarii in mare, pe faleza etc. Nu am avut capturi impresionante, dar nici nu ne-am plictisit. Am prins: caras, biban, platica, avat, guvizi. Toti in sistem catch&release si suficient pentru distractia noastra si a copiilor.

Consideratii finale:

- Oricum ai da-o, Delta nu este o destinatie ieftina; chiar daca am optat pentru o cazare modesta, banii tot s-au dus :): transport Tulcea-Sulina si retur pentru 3 persoane, excursiile in Delta Dunarii, mesele servite in oras, taxi-ul zilnic pana la plaja, etc

- Ramane o locatie extrem de ofertanta, pentru ca te poti bucura in egala masura de: pescuit, plaja + mare si Delta Dunarii

- N-am avut treaba cu tantarii; se pare ca autoritatile au dat cu ceva substante, pentru ca am vazut ff putini tantari. Ne-am ferit sa ne prinda inserarea pe balta sau pe plaja, dar am stat la terase pe faleza sau in curte; am vazut cativa tantari, iar in unele seri, chiar niciunul. Preventiv, am folosit totusi Autan.

- Chiar daca lipovenii sunt de regula tacuti, se vede ca cei care lucreaza in prestari de servicii incearca sa-ti faca pe plac, se straduiesc sa fie ospitalieri si sa-si faca treaba bine

- Am gasit o locatie schimbata in bine fata de acum 10 ani, mai dezvoltata, cu localnici orientati catre turisti

- Natura nu inceteaza sa te uimeasca prin frumusetea ei; apusul soarelui, pelicanii care isi iau zborul din stufarisul de langa tine, nuferii, plaja salbatica, intinderile nesfarsite si tacute de apa iti genereaza emotii greu de transpus in cuvinte.

- Turistii din Sulina apartin parca unei anumite categorii: linistiti, civilizati, iubitori de natura si de liniste, fara fite

Prin linistea pe care o ofera si poate si prin lipsa masinilor, a zgomotelor si a aglomeratiei, locul iti ofera o deconectare totala din cotidian si iti ofera linistea si relaxarea de care ai atata nevoie intr-un concediu

Recomand din toata inima un sejur in Sulina; nu este atat de departe de Bucuresti. Aproape jumatate de drum il faci pe autostrada Soarelui, drumul catre Tulcea este frumos si liber, iar din Tulcea faci doar 80 de minute pana in Sulina

Orasul este incarcat de istorie si legende; nu ocoliti obiectivele turistice si vorbiti cu oamenii locului

Daca aveti timp de pierdut si, mai ales, daca sunteti pentru prima data in delta, alegeti sa mergeti cu Pasagerul; va va introduce treptat in lumea mirifica a deltei. Totodata, v-as recomanda sa asistati la o acostare a Pasagerului sau a unei nave straine in portul Sulina. Este un adevarat spectacol pentru privitori!

Trimis de Chloe in 24.07.16 17:53:36
Validat / Publicat: 24.07.16 18:47:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SULINA.

VIZUALIZĂRI: 8853 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 pelicani aproape de golful Musura

mprofeanu
[24.07.16 19:08:36]

@Chloe - Excelent reviewul tău completat foarte bine de frumoase poze! Trecut la favorite! Ce frumoasă este natura, apa, nuferii, copacii îmbrățișați de liane, caii, pelicanii și tot ce este viață!

ChloeAUTOR REVIEW
[25.07.16 10:34:12]

@mprofeanu - multumesc pentru aprecieri!

[21.08.17 12:33:09]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Sfaturi utile pentru vacanța în Sulina» (nou-creată, între timp, pe sait)

Chloe, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Sulina: