ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2016
ÎNSCRIS: 26.10.12
AUG-2016

Prima oara in Sulina, prima oara in Delta - de vis!

De fiecare data plec cu ceva emotii in concediu dar de aceasta data am plecat mai tematoare ca alte dati: principalele temeri? Raul de ambarcatiuni si tantarii!

Dar sa incep cu inceputul:

DRUMUL BUCURESTI - TULCEA

Am plecat din Bucuresti cu un autocar Augustina, pret bilet 70 lei, cu rezervare telefonica cu o zi in avans, punct de plecare – Calea Plevnei, pe langa Carrefour Orhideea. Durata traseu Bucuresti-Tulcea : 4 ore 30 min. Oprire in Tulcea la portul central.

Se mai putea ajunge si cu microbuzele de la CDI, costau 45 lei dar mergeau pe un drum ocolitor si ajungeau in Tulcea in 5 ore si 30 min.

In portul central, pana la sosirea ambarcatiunii pe care v-ati rezervat-o, daca nu va grabiti – pt ca servirea e greoaie- puteti bea un suc sau chiar manca ceva la restaurantul de langa port (Restaurant Dobrogean Scorpion). Preturile la bauturi sunt aceleasi ca in Sulina (Pepsi la 0.5l- 7 lei, apa plata la 0.5 – 4 lei, Heineken la doza 0.5, 7 lei) preturile la mancare par a fi mai mici dar si portiile sunt mai mici. (ex: piept pui – 12 lei dar are doar 100 grame). Noi ne-am oprit la acest restaurant doar pentru un suc si o bere la drumul de intoarcere. Tot aici mai sunt si doua covrigarii - patiserii.

DRUMUL TULCEA-SULINA

Nava rapida Tulcea-Sulina: noi am ales sa mergem cu Travel-Delta Star, 60 lei/pers, copiii pana in 5 ani calatoresc gratuit. Desi aveam rezervare facuta cu ceva zile inainte locurile erau pe apucate si pe luate si desi pe site scrie ca fac 90 min, la drumul de dus a facut cam 80 min iar la intoarcere a facut aproape 2 ore (s-a oprit si de 2 ori sa alimenteze cu benzina), motiv pentru care am si pierdut autocarul de la ora 14:00 si l-am luat pe cel de la ora 15:30.

Sunt mai multe firme care fac curse rapide Bucuresti-Tulcea [...] dar nu stiu daca si in cazul acestora sunt aceleasi probleme.

Oricum, din ce am auzit la alti turisti ar fi de evitat [..] firma de stat (drumul dureaza peste 4 ore si este foarte plictisitor)

SULINA

Un oras foarte micut cu o faleza frumoasa si destul de animata, cu stradutele paralele cu Dunarea numerotate Strada 1 (faleza), Strada 2… Strada 6. Faleza este foarte draguta cu restaurante si terase, iar pe celalalte pe celelalte strazi sunt mai mult casute ale localnicilor si pensiuni. Este adevarat, mai sunt si cateva cladiri parasite si blocuri urate dar nu umbresc frumusetea locului!

MAGAZINE IN SULINA

In centru exista un supermarket foarte bine aprovizionat : lactate, mezeluri, oua, legume, fructe, dulciuri, carne congelata, sucuri, apa, bauturi alcoolice. Preturi comparabile cu cele din magazinele de cartier din Bucuresti (Coca-Cola la 2,5l – 7 lei, bere Ursus la sticla de 0.33l – 3 lei, iaurt Danone la 370 ml – 3 lei, rosii – 5 lei/kg.)

Exista si o rulota cu carne proaspata care arata foarte bine dar nu am gasit piept de pui/curcan de exemplu.

In centru gasiti si o patiserie si mai multe dozatoare cu inghetata.

Am mai vazut 2 bancomate BCR, un CEC si un BRD.

Am cautat pescarie in Sulina dar fara success. Este un magazin pe langa piata unde apare un mic afis ca vand peste dar l-am gasit mereu inchis.

Piata la fel am gasit-o mereu inchisa. Oricum ne-a spus soacra proprietarului unde am fost cazati ca e slab aprovizionata.

Mai exista si o brutarie.

Pentru fumatori si iubitorii de bauturi de calitate, in partea de apus a oraselului este un magazinas unde puteti gasi whiskey, whiskey-crema (Sheridan’s), lichioruri, etc, tigari de foi, mini-trabucuri (eu mi-am luat tigari de foi cu aroma de vanilie – 2 lei/buc si mini-trabucuri cu aroma de piersica – 3 lei/buc. Sunt aici si niste parfumuri “de firma”.

Exista si cateva magazinase mixte unde gasiti haine dar sunt urate, de proasta calitate, fake-uri si foarte scumpe (280 lei o rochita pe care cred ca o gasiti la Dragonul Rosu cu 20 lei). Deci luati-va de acasa toate hainele de care aveti nevoie (inclusive hanorac, pantalon lung, pentru ca de pe la ora 21:00 se lasa un pic mai racoare)

Pentru iubitorii jocurilor de noroc exista chiar si o mica sala de jocuri.

RESTAURANTE, BARURI

Pe faleza sunt niste restaurante foarte dragute cu terasa. Cele mai cunoscute sunt acestea: Perla, Marea Neagra, Dunarea, Eastland, Jean Bart si Casa Coral. Sunt si cateva baruri tot cu terasa. Mai multe detalii despre acestea intr-un review separat

TAXIURI

Sunt si taxiuri in Sulina, noi am mers cu Taxi Delta (0740 930 557) si Taxi Pelicanul (0748 117 712). De la ambarcatiunea rapida pana la cazare ne-a costat 5 lei, de la biserica Greceasca pana la plaja ne-a costat 8 lei.

PLAJA

Plaja este situata la 2 km de centrul Sulinei si puteti ajunge la ea fie pe jos dar totusi drumul este destul de lung, fie cu microbuzul care vine destul de des (2lei/pers) dar este mai mereu plin, fie cu taxiul (8 lei).

Plaja este lata, apa marii nu este adanca pana la o distanta destul de mare deci este recomandata si copilasilor. Nu erau alge sau gunoaie prin apa sau pe plaja.

La plaja aveti doua optiuni: fie mergeti in partea mai populata, cu sezlonguri si umbrelute si acces rapid la bere si sucuri reci (6 lei Ursus la 0.5l, 6 lei Cola la 0.5l) fie mergeti in partea pustie unde veti avea parte de un peisaj superb (totusi ar trebui sa aveti umbreluta luata de acasa pentru ca nu aveti nici un loc unde sa va adapostiti de soare).

Pretul pentru doua sezlonguri cu saltelute si umbrela este de 30 lei.

Puteti servi masa pe plaja la una din cele doua terase care se gasesc aici. Recomand terasa Tip Top care este mult mai draguta si unde am mancat un storceac de peste foarte bun la 12 lei. Sucurile si berea la 0.5l au si aici pretul de 6 lei. Mai puteti comanda piept de pui la gratar (150 gr, 12 lei), cartofi prajiti (100 gr, 4 lei), ceafa de porc la gratar (150 gr, 12 lei), mici (3 lei/buc), pizza (15 lei cea mica, 22 lei cea mare), salata rosii si castraveti/varza alba (150 gr, 3 lei), clatite cu gem/finetti (8 lei portia).

Cealata terasa este mai mica, au suc doar la 0.33, 4 lei, wc-uri turcesti.

Langa plaja mai exista un loc pentru campare si un mic loc de joaca pentru copii.

PESCUIT

Nu am luat lansete cu noi pentru ca am mers cu autocarul si ne-ar fi fost destul de greu sa le mai caram pe langa restul bagajelor asa ca nu am fost la pescuit. Dar se putea pescui fie pe faleza (se prindeau platica, caras, biban, mai multe specii de pesti destul de mici dar destul cat sa-ti faci placerea de a pescui), fie un loc chiar langa plaja unde este un canal (aici am vazut mai multi pescari dar nu ne-am oprit sa vedem ce se prinde), fie sa vorbiti cu un localnic sa va duca el pe Dunare (am vorbit inca cu un turist care fusese intr-un astfel de loc si ne-a zis ca erau o gramada de tantari si ca “trageau la autan cala miere”)

TANTARII

Stati linistiti, in Sulina nu sunt tantari!! Daca apareau vreo 2-3 seara pe faleza. Ne-am intors acasa fara nici o piscatura!

EXCURSII

Noi am optat pentru Padurea Letea si varsarea Dunarii in mare. Am ramas impresionati!! Mai multe detalii despre excursii intr-un review separate.

Una peste alta am avut un concediu de vis si recomand oricui sa viziteze Delta Dunarii si orasul Sulina!

Vacante frumoase tuturor!

Trimis de ile07 in 20.08.16 17:21:28
Validat / Publicat: 20.08.16 18:54:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SULINA.

VIZUALIZĂRI: 15561 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ile07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 pe faleza in Sulina

webmaster [20.08.16 22:52:41] »

krisstinna [20.08.16 22:58:07] »

@ile07 - Felicitări, am citit cu mare drag acest articol. Destinația aleasă de voi a fost foarte inspirată.

Am să mă interesez luni despre piață și am să revin cu un ecou.

Dar despre cazare ce-mi poți spune?

Mulțumesc.

ile07 [21.08.16 01:50:14] »

@webmaster - Multumesc!

ile07 [21.08.16 01:54:17] »

@krisstinna - Ma bucur ca v-a placut Am fost destul de ocupata azi, promit sa revin maine cu review-uri despre cazare, restaurante si excursii!

ile07 [21.08.16 18:06:19] »

@krisstinna - Am revenit cu detaliile despre cazare: Casa Pescarusul Albastru : vezi impresii

Am scris de asemenea si review despre restaurante:

vezi impresii

cristinn [21.08.16 18:12:55] »

webmasterX [21.08.17 12:32:45] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Sfaturi utile pentru vacanța în Sulina» (nou-creată, între timp, pe sait)

cristinn, ile07
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Sulina: