ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2016
ÎNSCRIS: 10.07.13
JUN-2016

Lipsa de profesionalism; aveti grija ce platiti si ce primiti

Am fost cazati 7 nopti la acest hotel, sejur rezervat in iarna prin intermediul unei agentii de turism. Si in anii precedenti vacantele de vara le-am avut cu pachete turistice achizitionate de la ei dar in acest an am fost profund dezamagita (ideea este ca parca de la an la an doar vor sa iti ia banii si apoi nu le mai pasa). Stiu multi vor spune sa facem vacente pe cont propriu, asta si facem intotdeauna pentru city break-uri dar pentru vacanta de vara la simularile pe care le-am facut tot timpul am ajung la sume finale mai mari.

Sa revenim la vacanta din Creta- hotel Santa Marina.

Dupa ce am fost lasati in fata hotelului de catre sofer (persoana care ne oferea asistenta turistica nici macar nu ne-a insostit in autobuzul de transfer) ne-am dus cu voucherele la receptie. Aici incepe intrega nebunie: asa cum au scris si alti colegi camerele cu "sea view" nu sunt disponibile dar ei o fac pe nestiutorii si iti dau o camera normala. Nu a fost cazul nostru ci al altor persoane din grup care au fost dezamagite de vestea ca acea camera era disponibila abia peste 3 nopti (deci cam la mijlocul sejurului).

Noi am achitat o camera normala si pentru acest aspect nu ne-am facut griji. Dar marea surpriza a fost si camera pe care ne-au repartizat-o. Nici vorba de cele 4 stele ale hotelului. Camera era la parter, in corpul de dupa sosea, deci nu cel de pe plaja- nu aceasta era insa problema, ci faptul ca nu se putea respira din cauza unui puternic miros de igrasie. Sa nu mai vorbim de baie unde cada era cu tot felul de pete galbejite. Atunci mi-am adus aminte si de un alt review in care turistii se plangeau de furnicile care le invadasera camera (lucru stiut si de ei pentru ca am vazut in caruciorul femeii de la curatenie vreo 3 spray-uri pt furnici). Ne-am intors la receptie si le-am comunicat ca nu avem cum sa stam in acea camera iar baiatul de la receptie ne-a spus sa asteptam sa vorbeasca cu managerul.

Si dupa ceva timp ne comunica fericit ca ne prezinta alta camera, care ce sa vezi era mai nasoala decat cealalta daca am fi putut sa ne imaginam asa ceva. Si avea si un extra-bed care facea practic imposibila o eventuala deplasare in camera. Acel pat suplimentar nu cred ca poti intalni la noi decat in hotelurile de 1* (pur si simplu scorojit pe margini). Apoi am cerut sa vorbesc personal cu acel manager si m-am lamurit de ce le era asa teama sa intre angajatii la el si sa-i faca cunoscuta vreo problema: pur si simplu era un indolent al carui unic scop era sa faca bani. Mi-a spus ca pretentiile sunt exagarate, ca daca nu doream o camera la parter trebuia sa dau un mail inainte la hotel. I-am spus ca nu faptul ca e la parter e problema ci ca miroase groaznic si ca baia arata jalnic. Raspunsul lui a fost ca hotelul este vechi si de aceea. Discutia a durat foarte foarte mult, timp in care mi-a spus ca el nu are ce sa faca si sa stam acolo pana se elibereaza alta camera caci hotelul este full.

Intre timp a aparut si reprezentanta agentiei care fusese chemata de turistii care aveau problema cu "sea view". Rezolvarea pentru ei a fost doar sa ii cazeze in camera fara "sea view" dar in aripa noua.

Pentru noi dupa ce ni s-a spus dinnou ca nu sunt camere disponibile si ca e hotelul full... brusc a fost o camera disponibila la etajul 1.

Si in acea camera ne-am petrecut cele 8 zile ale sejurului din fericire!!!

Abia atunci am reusit sa fac si catev poze, imi pare rau ca nu pot exemplifica conditiile despre care am vobit dar am fost insotiti in permanenta de o persoana de la receptie.

Cateve dintre dotarile camerei: pat dublu, doua noptiere, tv LCD, minibar, seif (contra cost), aer conditionat. Pe balcon: doua scaune, o masuta si pe zid un suport de uscat rufe. In baie: feon (de putere "redusa"-nu ma astept sa fie ca cel de acasa dar abia sufla, chiar nu am mai gasit la niciun hotel asa ceva), proapele- de mentionat ca fara prosop de picioare si de o culoare un pic cam diferita de alb, produsele de igiena. De mentioant ca erau:1 sampon, 1 gel de dus si 1 lotiune de corp care nu au fost nicodata inlocuite pe parcursul sejurului.

Asa cum s-a mai spus, accesul catre corpul dinspre plaja, unde este si unul dintre restaurante se face printr-un tunel.

In rest intre aspectele pozitive: sunt doua restaurante si poti merge la oricare dintre ele. Cel din zona plajei este mai mare si are o varietate mai mare de preparate dar daca dorestic ceva mai intim poti opta pentru cel din "Pearl wing". Tot doua sunt si piscinele: una unde erau animatorii si inca una de relaxare (tot in "pearl wing"), de mentionat ca la cea de-a doua nu are nici prea mare aglomeratie.

Ce mai pot adauga este faptul ca internetul este contra cost si tariful difera in functie de numarul de zile pentru care doresti acces. Tariful pentru 3 zile este de ex 5 euro. De mentionat, asa cum mi se confirmase deja de colegii de aici ca nici in lobby nu este gratuit.

Sa mai adaug ca nu au nicio camera pentru depozitarea bagajelor, aceste stau pur si simplu in receptie pe unde le lasa fiecare turist.

Nu pot sa inchei fara a mentiona inca odata totala lipsa de profesionalism a managerului acestui hotel, chiar am crezut ca cei care au scris "rude personal" sunt prea sensibili dar am vazut pe pielea mea ca se poate. Cei care incercau sa faca turistii sa se simta confortabil erau cei de la animatie, baietii de la receptie -pe care i-am descoperit ulterior si... erau din Romania si o parte din fetele de la restaurant care erau tot romance. Despre grecoaicele de la restaurant nici o vorba de bine!!!

As recomanda cazarea la acest hotel numai daca se primeste o camera precum cea care ne-a fost alocata in final.

PS: pe parcursul sejurului au tot incercat sa cazaze alti turisti in camera ce ne-a fost repartizata initial dar nu rezistau mai mult de o noapte, apoi erau mutati. Ca sa vezi ca nu doar noua ni se parea ca are probleme.

Trimis de tripyy in 14.07.16 15:47:23
Validat / Publicat: 14.07.16 16:52:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Zakynthos, Rodos, Thassos, Atena.

VIZUALIZĂRI: 3001 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tripyy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 plaja hotelului (ce se vede dincolo de unbelutele si sezlongurile verzi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[16.07.16 05:17:55]

@tripyy - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

• Alte impresii din această RUBRICĂSanta Marina Beach Hotel [Agia Marina]:

• pagină generată în 0.041299819946289 sec