ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2014
DIN: cluj-napoca
ÎNSCRIS: 10.01.14
JUN-2014

O vacanta minunata in familie

Dupa multa cautari, am ales sa mergem in Creta, Santa Marina Beach Hotel. Mentionez ca a fost prima vacanta in 3 (am fost insotiti si de bebele nostru de 11 luni).

Hotelul este la situat in Agia Marina, o localitate la aproximativ 12 km de Chania, aeroport. Ne declaram satisfacuti de conditiile de acolo: hotel, regimul de masa ales (all-inclusive) cat si de plaja si mare implicit (nisip foarte fin, intrare lina in mare, foarte lina, ideal pentru copii).

Desi trebuia sa fim cazati intr-o camera normala, la sosire s-a constatat ca in urma prelungirii sejururilor de catre cateva familii, nu mai erau camere libere, astfel ca ne-au cazat in vila, fara cost suplimentar. In minus era faptul ca de la vila la plaja trebuia sa trecem strada, un mic incovenient avand in vedere ca era o strada principala destul de circulata si noi cu un copil mic, dar... ne-am descurcat.

Hotelul are doua cladiri, una principala, situata pe plaja, unde se serveste si masa, iar cealalta este vis-a-vis dar este legata de cladirea principala printr-un tunel (foarte ingrijit de altfel). Piscina se regaseste la cladirea secundara, desigur, foarte ingrijita, este si pentru copii, sezlonguri, bar, cam tot ce trebuie.

Personalul foarte prietenos, ospatarii serviabili si zambitori, desi de fiecare data masa noastra era cea mai galagioasa (doua cupluri cu doi copii mici :)) si murdara... in urma dezastrului facut de bebei in tentativele lor de a manca :).

Am vizitat si camera prietenilor nostri din cladirea secundara. O camera draguta, ingrijita, baie mare si curata, destul de ingrijita. Daca primeam si noi o camera acolo nu era o problema.

In fata hotelului este situata si statia de autobuz pentru cei care doresc sa viziteze Chania (de recomandat). drumul nu dureaza mai mult de 30 de min, doar ca trebuie aleasa o ora de dimineata pentru calatorie, atunci este mai liber. Noi am incercat sa mergem si intr-o dupa masa, in jur de ora 18:00, dar fiind pline la refuz, nu au oprit decat 2 autobuze (circula cam la 10-15 min), si desi au oprit abea aveam loc (fiind cu bebe nu am indraznit sa ne urcam deoarece stateam mult prea ingramaditi). Dar dimineata, in jur ora 10:00, am gasit si locuri libere in autobuz.

In Chania este de vazut centrul vechi, usor de gasit. Multe magazine cu produse locale si nu numai, terase, cladiri vechi semnificative pentru zona, incarcate de istoria locului, vedere superba la mare.

Mancarea foarte buna si variata dupa parerea mea, pentru toate gusturile. Dulciuri foarte bune, fructe, in special pepene rosu si verde. Cafeaua de dimineata lasa de dorit, in sensul ca era mai mult apa cu gust de cafea... dar, regim de all inclusive.

Pentru o familie cu copii, locatia este mai mult decat indicata. Noi ne-am intoarce acolo :)

Trimis de Omida in 08.07.14 21:57:46
Validat / Publicat: 09.07.14 00:22:07

VIZUALIZĂRI: 4924 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Omida); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[09.07.14 00:21:36]

Bun review de rdebut, merită remarcat

@Omida: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[09.07.14 00:21:51]

am uitat:

[09.07.14 18:24:58]

@webmasterX: Buna,

este ok

[08.01.15 13:10:01]

@Omida -

Buna ziua,

Noi suntem o familie tot din Cluj Napoca, cu 2 copii de 2 ani, respectiv 7 ani, si am dori sa achizitionam un sejur in Chania pentru luna iunie anula acesta.

Ma intereseaza cum a fost vremea si apa marii in luna iunie in Chania anul trecut.

Multumesc,

Carmen

[08.01.15 21:25:43]

@carmenciceu - Buna, noi am fost la mijlocul lunii, cu plecare in 19 din Cluj. A fost cald, s-au atins temperaturi de 30 de grade, dar suportabile datorita marii. La momentul respectiv, bebele nostru avea 10 luni, iar cel al prietenilor nostrii 1 an si 4 luni. Ma gandesc ca la 2 ani, respectiv 7 ani, o sa fie si mai bine Nu au fost probleme din partea lor, pe plaja am stat de fiecare data sub umbrela, in intervalul 12:30-16:00 mergeam pe terasa sa mancam si in camera la somn. In rest cremuiti bine si in apa. Marea placuta, mai rece dimineata, normal dar foarte placuta. Plaja hotelului avea nisip foarte fin si intrare lina in mare, ideal pentru copii. Pentru noi a fost foarte bine, recomandam. Sper sa va fie de folos informatiile si concediu placut!

[12.01.15 10:32:30]

@Omida - Buna, Multumesc pentru raspuns.

Am tot oscilat intre 3 hoteluri in Chania si tot la Santa Marina Beach am ajuns din cauza plajei si a apei

Citeam de camere si baie ca sunt cam vechi si mici, asta ar fii singurul inconvenient care nu m-a atras la hotel

Multumesc inca o data!

Carmen

[16.01.15 21:38:03]

@carmenciceu - te-ai hotarat deja sa mergi la hotelul asta all inclusive?

nu stiu nici eu ce sa fac, oricum am de gand sa ma plimb in vacanta, deci n-o sa zac doar la hotel, totusi m-ar interesa daca mancarea e execrabila, macar ca uneori tot voi ajunge la masa.

vad din review ca n-are gust cafeaua, mheh :-D

[17.01.15 01:13:45]

@Omida - Imi poti spune te rog cum era zona in jurul hotelului? Existau relativ aproape terase, baruri, ceva. sau e super liniste si e musai de mers in Chania pentru ce vreau eu? Multumesc!

[17.01.15 07:48:36]

@did: Da, ne-am plătit deja avansul pentru hotelul asta, dar cu demipensiune, si pe motivul sa ne putem plimba. Din reviewuri am inteles ca Chania este o zona frumoasa, ai ce vizita...

Concediu plăcut!!

[18.01.15 13:25:51]

@did - Buna, chiar in jurul hotelului nu sunt foarte multe de vazut... cateva terase si magazine de suveniruri, dar nu foarte atractive. am descoperit la aprox 1 km de hotel, in partea opusa Chaniei, o zona mai animata din punctul asta de vedere. Daca e de vazut ceva recomand totusi o plimbare pana in oras, Agia Marina ca si localitate in afara de plaja nu ofera altceva. Este la hotel un angajat din Moldova, zicea ca merge de cativa ani sa lucreze acolo poate il gasiti si anul acesta, si el ne-a facut un tur "virtual" al localitatii, si avea dreptate. Pentru iesit seara la o terasa sau ceva e ok, dar cum am zis, terase mai atractive sunt in directia opusa Chaniei, in josul plajei.

Mancarea la hotel noua ne-a placut, destul de variata si din experientele anterioare in Grecia, s-au simtit cele 4 stele ale hotelului (in comparatie cu all inclusive de la 3 stele)

[18.01.15 13:30:34]

@carmenciceu - In ceea ce priveste baia personal nu stiu ce sa zic, noi dintr-o eroare am fost cazati in vila... ceea ce a fost super... vilele sunt noi si au conditii foarte bune. Prietenii nostri au fost cazati in cladirea de peste drum, cea cu acces la piscina si imi ziceau ca baia era foarte incapatoare si decenta. Stiu ca difera cladirea de pe plaja care e mai veche de cea de peste drum. Daca reusiti, sa specificati exact in care corp doriti cazare. Poate va asteptati sa fiti cazati in cladirea de pe plaja, sa aveti vedere la mare si surpriza... Succes

[18.01.15 13:35:52]

@Omida: multumesc mult pentru raspuns! Nu am mai fost pana acum la nici un all inclusive in Grecia, sunt curioasa :-) mi s-a parut mic pretul.

sper sa facem multe plimbari, e frustrant totusi ca e mare insula si n-ai ce vedea in doar sapte zile, dar asta e!

in curand platesc avansul, yey! mi-s stresata un pic ca nu cunosc nici agentia, dar incerc sa ma gandesc ca va fi totul bine.

sa avem toti vacante minunate!

[18.01.15 13:55:44]

@did - Sunt lucruri de vazut pe insula, chiar multe Ziceam de localitatea in care e hotelul, Agia Marina ca nu prea sunt chestii de vazut. Pe langa hotel, din loc in loc, sunt agentii care inchiriaza masini si ofera turul insulei. gasiti acolo pliante cu locurile de vizitat. Noi nu am fost pentru ca nu ne-am putut organiza cu copiii asa mici dar daca am merge anul asta cu siguranta le-am vizita. Puteti cauta si pe internet locuri de vizitat in Creta si o sa gasiti despre fiecare. Ce-i drept, cele mai multe de vizitat sunt in cealalta parte a insulei, pe langa Heraklion, dar din cate stiu din Cluj nu sunt zboruri decat spre Chania, cel putin asa erau anii trecuti. Succes si vacanta placuta

[18.01.15 14:31:12]

Da, asta am vrut sa spun, ca fiind asa multe locuri faine pe insula n-ai ce vedea in doar o saptamana, trebuie triat la sange :-D cred ca in sud iar sunt chestii interesante, nu neaparat asa cunoscute. Eh, vedem cun putem.

M-ai ajutat cu raspunsurile, merci, ca eram ingrozita sa nu fim chiar izolati, pt zilele cand ramanem in zona.

Duminica placuta!

carmenciceu, did, Omida