ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2016
ÎNSCRIS: 11.01.16
JUL-2016

Traseu Buzau-Kusadasi

Salut,

Nu sunt la primul drum catre Kusadasi cu masina, sper sa nu fie nici ultimul. Infrastructura rutiera este intr-o continua dezvoltare, asa ca o informatie mai de actualitate zic eu ca nu strica.

O sa fiu putin mai tehnic, sunt informatii pe care le-am cautat si nu le-am gasit niciodata, si cu mic cost breakdown la acest moment.

Am ales sa mergem cu masina personala, deoarece pe acesta distanta a fost mai eficienta din punctul de vedere al costului. Traseul ales a fost cel "clasic" sa ii spun asa. Autoturismul cu care am parcurs traseul a fost un Renault motorizare 1.5dci. Nu pot spune ca am "alergat" dar nici nu am pierdut timpul pe drum in coditiile in care am avut si copilul cu noi.

Parametrii computerului de bord la final au fost: consum mediu de 5.2 l/100, viteza medie 58 km/h, distanta 2370 km, carburant consumat 125 l. AC a fost pornit in permanenta. Ca si timpi petrecuti in trafic depinde foarte mult de trafic, vama, perioada. Informativ: Buzau-Eceabat approx 11-12 ore si Canakkale - Kusadasi 6-7 ore in mod normal.

(RO) Buzau (plin 55 l) - Bucuresti - Giurgiu. Alimentare in Giurgiu 8 litri. Taxa de pod 13 lei. Drumul bun cu exceptia variantei Bucurestiului si a Giurgiului care este praf.

(BG) Ruse - Razgrad - Targovishte - Omurtag - Kotel - Yambol.

Rovigneta facuta imediat dupa sensul giratoriu 5 Euro, iar daca veti plati in lei, 40 de lei, asa ca recomandare, fie sa platiti in EUR fie in BGN, in lei e pretul aproape dublu. Alimentarea am facut la un OMV-ul de pe bucata de drum intre Mokren si Zimnitsa aprox 20 litri.

Starea drumului foarte buna, am mers intins cu 100-110 km/k, cu cateva exceptii: la momentul reviewului se lucra in zona Pisanets si se ocoleste prin sat, un drumeag pe 2 benzi groaznic. Targovishte - Omurtag, plin de gopi, denivelari si sensurii giratorii in mijlocul campului.

Mare atentie in zona Omurtag- Kotel- Yambol sunt o gramada de denivelari, la trecerile de pietoni, nesemnalizate si facute din asfalt asa ca greu le veti observa, mai ales noaptea.

(TR) Hamzabeyli - Edirne - Havsa - Uzunköprü - Kesan - Eceabat - Kilitbahir (Ferry). Drumul pe 2 benzi pe sens + banda de urgenta foarte bun, exceptie zona Sütlüce - Eceabat unde se circula pe 1 banda pe sens. Am decis sa trecem cu feriboat-ul la Kilitbahir deoarece are un timp de trecere mai scurt si pleaca din 30 in 30 min fata de cel de la Eceabat din ora in ora. Recomandarea mea ar fi ca in Eceabat sa opriti la un bancomat si sa scoateti 100 TRY, care va acopera costul cu ferry dus intors, 60 TRY, si autostrada, 40 TRY.

(TR) Canakkale - Aliaga - Izmir - Selcuk - Kusadasi.

Drumul pe 2 benzi pe sens + banda de urgenta foarte bun, exceptie zona Yeniçam - Küçükkuyu unde se circula pe 1 banda pe sens, drum de "munte", plin de tiruri si asfaltul destul de prost. Adevarata aventura incepe din Küçükkuyu pana la Tepeköy unde sunt cca 80+ de semafoare. Noi din pacate am prin exact perioad Bairamului si am stat la semafoare si in cozi peste 3 ore. Autostrada Izmir - Selcuk nu stiu cat a fost, am avut autcolantul de anii trecuti.

La intors traseul a fost acelasi, si alimentarile cu combustibil au fost facute astfel: la iesire din Kusadasi, Shell 40 litri si dupa vama in BG la Lukoil 20 litri.

Taxa de dezinfectie la vama TR-BG 20 de lei si pod Ruse-Giurgiu 2 Euro, nu accepta plata in lei.

Trimis de edulescu in 13.07.16 14:50:41
Validat / Publicat: 13.07.16 19:14:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 5812 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (edulescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Centura ocolitoare IZMIR

Nasshu
[13.07.16 19:20:55]

@edulescu -

Rovigneta facuta imediat dupa sensul giratoriu 5 Euro

Dacă te referi la vigneta bulgărească cred că e o greșeală 5Euro ea fiind 8euro pentru o săptămână și 15 euro pentru o lună.

Practic acum este mai avantajos, pentru sejururi de 7 nopti, să o cumperi direct pe o lună.

edulescuAUTOR REVIEW
[13.07.16 19:37:52]

@Nasshu: Corect, si imi cer scuze pentru greseala, o voi corecta. Thx

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[13.07.16 20:38:39]

@edulescu -

Vigneta bulgărească s-a scumpit începând din acest an, ea costând 15 leva/7 zile şi 30 leva/ 30 zile. Eu recomand plata cu card bancar la benzinăriile de pe raza oraşului Ruse, deoarece imediat după sensul giratoriu sunt mereu cozi şi pierzi timpul. În cazul tău, a fost suficientă o vignetă pentru 7 zile. Cei care au sejururi mai lungi vor prefera varianta pe 30 zile. Întotdeauna ieşi mai scump plătind în lei.

Drumul bun cu exceptia variantei Bucurestiului si a Giurgiului care este praf.

La vama din Giurgiu se poate ajunge foarte bine prin oraş, drumul este ok. Varianta prin Oinacu este pentru camioane.

Tronsonul cu gropi este între Razgrad şi Târgovişte, mai exact în zona localităţii Trapishte până într-un mare sens giratoriu. După aceea, drumul este ok, fără a fi perfect.

Toate acele denivelări de beton care te obligă să reduci drastic viteza sunt perfect semnalizate. Ziua le vezi, noaptea cred că mai greu.

Bună recomandarea cu retragerea de lire turceşti de la bancomat. Eu aş adăuga şi că este bine să scoţi cam cât estimezi că vei cheltui în concediu într-o SINGURĂ tranşă, fiind mai avantajos.

Nu am înţeles la ce îţi trebuie 40 TL pentru autostradă. Eu am plătit pe tronsonul Izmir-Germencik exact 3,5 lire/sens şi asta în condiţiile în care am mers pe autostradă mai departe de Selcuk. Am folosit creditul rămas din anii precedenţi. Cei care achiziţionează pentru prima dată autocolantul HGS trebuie să plătească 55 TL, beneficiind de un credit de 50 TL.

Taxa de dezinfectie la vama TR-BG 20 de lei

De fapt, taxa este de 3 euro sau 6 leva. La fel ca şi în cazul vignetei, plătind în lei plăteşti mai mult decât face.

edulescuAUTOR REVIEW
[14.07.16 11:30:17]

@nicole33 - Multumesc pentru corecturi.

(BG) - 50 BGN sunt suficienti pentru toate taxele. Restul de cheltuit la o cafea pe drumul de intors.

(TR) - 100 -150 TRY la fel cred ca sunt suficienti pe traseul asta. Acum depinde f mult daca se doreste autostrada sau nu.

Vis-a vis de HGS, eu l-am achizitionat anii trecuti si update de pret cu scuzele de rigoare nu l-am avut. Rovigneta... sincer, nici nu m-am uitat daca erau afisate tarifele la ghiseul respectiv si nici cat costa, eu am luat de bun informare de pe sofia.mae.ro/node/177.

Ca o concluzie, ar fi ca in momentul in care purcedem la drum sa avem in vedere intodeauna pe traseu un ATM, in fiecare tara pe care o tranzitam si de platit in moneda tarii. Te scapa de multe dureri de cap.

Pana acum nu am pus accent pe BGN la nici un drum, dar dupa banii platiti in plus, multi, putini cat au fost, mi-am invatat lectia si in Bulgaria primul stop direct la bancomat.

La primul drum pe care l-am facut dadeam EUR si primeam rest, niciodata nu am stiut cat inseamna restul ala, ca e de bine sau de rau.

Denivelarile au fost pt mine o mare problema, peste una din ele am zburat la propriu, pe varianta de la Elhovo. Norocul meu mare a fost ca nu avea, viteza, altfel eram in decor.

nrs †
[14.07.16 11:58:06]

in Bg nu cred ca e nevoie sa scoti leva la ATM poti face toate platile folosind cardul (cumparand vigneta de la o statie de benzina Petrol sau Lukoil) , iar cafeaua o bei tot cand alimentezi la statie

edulescu, nrs
Alte articole din această RUBRICĂDrumul spre Kusadasi: