ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2019
DIN: Romania
ÎNSCRIS: 27.06.13
JUN-2019
încărcat de pe telefon!

Canakkale-Kusadasi sau prietenia turco româna

Nu o sa va dau foarte multe date tehnice, dar e o povestioara care sigur o sa va placa si 100% reala.

Buun. Plecam noi de la Temizay cu destinatia Kusadasi pe la ora 9. Distanta 430 km, 5 ore pe gps, aproximativ 6 ore cu opriri.

Drumul este excelent, majoritatea drumuri expres si autostrazi, doar o portiune de vreo 20-30 km montana cu ceva serpentine si doar o banda pe sens.

Tin sa va precizez ca nu am platit taxa de autostrada nici anul trecut cand am fost la Istanbul si nici anul acesta, nu stiu exact care e faza cu aceste taxe, eu am riscat, nu din zgarcenie, doar din comoditate.

Deci am pornit la drum. Am oprit sa bagam motorina, aproximativ un euro / litru, pret bun. Am vrut sa bem o cafea, astia nu au cafele la bezinarii cum avem noi. Era un fel de bucatarioara, facea unul cafea la ibric, dura mult, nu puteai sa o iei la pachet... nu am mai stat, desi am fi baut o cafea buna, ca la Temizay aveau ness.

I-am dat un pic de talpa. Turcii conduc haotic. Noi mergeam 3 masini in coloana cu 130-140 si pur si simplu iti sareau in fata, indiferent cat ii claxonam sau le dadeam flash uri, se băgau cu viteza mai mica in fata ta. Am dat sa il depasesc pe unul prin dreapta sa reajung in coloana, dreapta, stanga si se aude un pleosc. Afara vreo 38 grade, intreaba nevasta-mea ce se aude, zic nimic, o fi fost ceva pe jos... de unde ca la astia drumurile sunt foarte curate.

Peste cativa km masina tragea tare dreapta, zic ba sa vezi ca am facut pana, pana sa ma dumiresc eu, era prea tarziu, s-a taiat cauciucul de tot si a inceput sa se zguduie masina. Cica se dejantase... in fine, trag pe dreapta cu greutate, dau flash uri colegului din fata. Ma dau jos cauciucul taiat tot... din dreapta apare un turc care tot bombanea.

Zic, bă ce vrea asta, il deranjam sigur, cand ma uit in dreapta un fel de terasa restaurant superba intr-o padurice. Bă, asta e nervos ca am oprit aici, tot dadea din maini si comenta.

La un moment dat se duce la masina si deschide portbagajul... zic gata atat ne-a fost, scoate sabia si shaorma ne face. Ma uitam de prietenii nostri... nimic, nu apareau.

Desface asta portbagajul si scoate un cric si o cheie in cruce... zic hai bă ca mai vii de acasa. Se pune omul pe treaba, eu scot bagajele din portbagaj sa scot rezerva, nevasta mea si fi mea se duc la terasa.

Intre timp apar si unii din prietenii nostri, nu au putut sa intoarca pt ca era autostradă si au venit prin niste porumbi ca aveau masina de teren. Ajung si ei, cică ietă bă ai naibii unde au facut ăstia pană, ce frumos e.

Rezolvam noi cu pana, dau să ii dau ceva bani turcului, zice că nu, dar sa poftim la o cafea. Ne duce sa ne spalam pe maini, aduce capsuni la copii, zic bă, da' amabil mai e ăsta. Le-am regasit pe toate in nota de plata ????.

Locatia superba, niste bancute intr-o padurice, un fel de fantana arteziana in jumate, bar, restaurant, ferma de gaini... foarte frumos. FATMA ANA'NIN YERI se numește, recomand cu incredere.

Unul pe afara cu furtunul uda roata ca era fierbinte.

Bag roata in portbagaj, ma murdaresc pe maini, imi da ala sa ma spal, nu se lua, apare turcul initial cu sapun lichid... super cuminti.

Am platit, i-am lasat bacșiș 20 lire, ne-am pupat, am facut poze, si am plecat la drum.

Zic sa o las mai incet, nu mai aveam nici rezerva...

Iese si prietenul meu din porumbi, la un moment dat ma depaseste... zic nu e problema, ne vedem la hotel... ce ghinion sa mai fie.

Dupa inca vreo 100 km trebuia sa faci dreapta spre Aydin. Vad pe sensul de mers inainte o masina de Giurgiu pe avarii si pe portiunea care facea trecerea pe autostrada spre Aydin prietenul meu din porumbi tras pe dreapta pe avarii si unul bagat cu capul in masina lui... zic bă ce naiba se mai intampla?

Opresc si eu in fata lui, ma duc sa vad ce se intampla... baiatul din Giurgiu se ratacise de restul grupului si nu avea roaming la telefon, a cerut si el sa dea un telefon. Vorbea cu capul in masina, ca pe strada era zgomot de la tiruri, turcii ne claxonau ca eram opriti rau.

La asta ii dormeau copiii in masina si ii zicea, bă, mai incet ca dorm copiii, ala da, da si se punea pe strigat la ai lui, ba unde dracu sunteti, pana la urma a ajuns cam jumate bagat in masina, ăsta ii zice mereu ca dorm copiii, el striga mai tare, ca in filmele de comedie... in fine rezolva el treaba, dam sa plecam, ma sui in mașină, automat arunci un ochi pe bord... temperatura la motor la maxim si licarea intermitent... nu se poate asa ceva... plec 100 m sa ies de acolo, intru pe autostrada spre Aydin, se uneau mai multe autostrăzi, in fine trag pe dreapta pe avarii iar sa vad ce naiba fac. In spatele meu un tir, claxoane, avarii, scot mana pe geam, ii fac semn sa treaca, nimic, claxoane... zic, bă, ăsta e idiot, chiar nu poate sa ne depășească?

Vad in oglindă ca se dă turcul jos... zic e clar, cu ala dinainte am avut noroc ca nu ne-a făcut shaorma, dar asta sigur ne face kebab ceva...

Apare turcul la geam, salut, problem? Zic mamaaa, ăsta e d-ăla cu inelul, că are un inel de 1000 de euro, da il dă cu 100 ca are nevoie de bani, numai de el nu aveam eu chef. Asa că ii raspund in română, da mă, problem, creste temperatura la motor. Se uita el si spune, asta nu e problem, masina bună, senzori multi, motor bun, diesel, dă-i drumul. Bă esti prost, turcul vorbea română.

Mă intreaba de unde sunt, zic clar e idiot, vorbim in română si ma intreaba de unde sunt, ii zic, România, logic. Zice, România de unde, pai stii daca iti zic, zice da, am lucrat 11 ani in România, stiu tot, Bucuresti, Pitesti, Sibiu, Valcea... ii zic de unde sunt... zice eu oricum sunt jumate român, mama turcoaica si tata Băsescu... ma pufneste un râs de am uitat de toate problemele cu masina.

Ii zic tata Basescu si mama Elena Udrea. Râde si turcul, ma intreaba daca vreau la service, ii zic ca nu, imi mai da o data asigurari ca motor bun, diesel, sa merg fara griji, dăm noroc si se duce la tir ul lui.

Am ajuns cu bine, am mers mai subturat... mai crestea temperatura, mai scadea, pana la urma am ajuns.

Kusadasi-ul nu m-a impresionat, va recomand bazarul vechi pentru souveniruri, 5 euro 8 cutii de rahat, am luat 17 cu 10 euro.

Am gasit un troller pentru fi-mea cu 20 euro, foarte bun si frumos care la noi e minim dublu la pret. Ceva magazine cu marfa mai de calitate, piele super ok, in rest tiganie.

Iar comerciantii mult mai insistenti, spre enervanti chiar fata de grand bazaar din Istanbul.

In concluzie, Turcia este probabil singura tara din lume unde ai un avantaj daca esti roman. In unele locuri mai indepartate pe unde am umblat, China, Hong Kong, Macao, nu stiau de România, trebuia sa le spun East Europe, sau chiar Rusia, ca nici de Europa de Est nu auzisera, in Grecia le e indiferent, se poarta cu toti la fel, ca grecii sunt foarte nationalisti, in Europa, român = tigan, in Turcia, roman = prieten. Pana si pârliții de bulgari ne trateaza cu discriminatoriu in unele resorturi, vezi review Nona, Albena.

Nu exista turc sa afle ca esti din România si sa nu rada cu tine, salut, ce faci, Hagi, Lucescu, Bucuresti. Nu stiu cum o fi pe la "fratii" nostri sârbi, ca nu am fost.

Trimis de vld79 in 02.07.19 13:17:56
Validat / Publicat: 02.07.19 13:58:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4989 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vld79); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Vas de croaziera olandez, Kusadasi

cosminap
[02.07.19 15:11:17]

Haios articolul tau si normal ar fi sa rad sau macar sa zambesc, dar cand imi aduc aminte de aventura auto pe care am avut-o anul trecut si cand vad ca mai am 3 saptamani pana la concediul din Kusadasi... zau ca nu ma apuca rasul!!!

Pana la urma totul e perfect cand se termina cu bine, nu?!?

[02.07.19 15:54:35]

@cosminap: exact ????

[02.07.19 15:58:46]

@cosminap: ce aventura? Grava?

cosminap
[02.07.19 17:12:14]

@vladdinca: Eu cred că-i grav că s-a rupt cureaua de alternator, in creierii munților bulgărești????. Dar prietenia româno-turcă mi l-a scos in cale pe un meserias bulgar de origine turcă, totul terminându-se cu bine.

Și acum, inainte de a merge la mecanic, intâi il consult pe bulgarul turc????

[02.07.19 18:52:52]

@cosminap: da, am citit, mai nasol la voi

cosminap, vld79
Alte articole din această RUBRICĂDrumul spre Kusadasi: