ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2016
ÎNSCRIS: 27.07.12
JUN-2016

Cu masina in Croatia - Insula Rab

Alegand ca destinatie insula Rab din Croatia, doresc sa va impartasesc cateva detalii despre drum. Distanta Bucuresti-Rab este de aproximativ 1200 km, pe care doream sa-i parcurgem in 2 zile, nestiind insa unde ne vom opri.

Am plecat din Bucuresti in jurul orei 7:20 am, pe traseul Bucuresti - Craiova - Dobreta Turnu Severin - Veliko Gradiste - Belgrad - Zagreb - Rab.

La granita cu Serbia am trecut foarte repede, cu buletinul. Drumul pe clisura este destul de prost, fiind peticit si ingust, insa nu prea veti intalni masini.

Dupa aproximativ 120 de km de mers pe malul Dunarii, trebuie sa tineti spre Veliko Gradiste - Pozarevac - Belgrad. Sunt 115 km dintre care ultimii 60 de km sunt pe autostrada. In Serbia nu este nevoie de rovinieta dar se va plati autostrada, odata la Belgrade (180 dinari- aprox 1,50 Euro) si apoi la granita cu Croatia (120 km distanta intre Belgrade si granita cu Croatia) aprox 340 dinari (3 Euro). Taxele in Serbia se pot plati in dinari, euro si cu cardul.

Odata intrati in Croatia veti avea aproximativ 260 de km pana la Zagreb. Aceasta portiune de autostrada costa 17 Euro. La fel se poate plati in kune, euro sau cu cardul. Noi ne-am oprit in Zagreb unde am cautat un hotel aproape de autostrada pentru a putea sa ne continuam drumul usor a doua zi. Am ales hotelul Galerija, care este foarte ok.

A doua zi am continuat pe traseul Zagreb - Senj - Rab — aprox 220 km. Aceasta portiune de autostrada ne-a costat aprox. 8 Euro. Ultimii 68 de km nu mai sunt pe autostrada ci pe un drum de munte, foarte frumos, iar de la Senj se merge pe malul Adriaticii.

Ferry boat-ul se ia de la Stinica si costa aprox. 17 Euro, pentru 2 persoane + autoturism. Nu se poate plati cu cardul! Dureaza doar 15-20 de minute.

Sfaturi:

- Pe teritoriul Serbiei nu folositi roaming, sunt niste preturi fantastice. (2,29 Euro/min si 10 Euro/MB). Noi am patit-o.

- Alimentati la iesirea din tara si in Croatia, cautati benzinariile INA. 1 l de motorina costa aprox 1,15 Euro. Nu la toate benzinariile se poate plati in Euro...

Trimis de acris in 05.07.16 17:22:21
Validat / Publicat: 05.07.16 17:56:28

VIZUALIZĂRI: 11428 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (acris); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.07.16 17:56:13]

Am ales hotelul Galerija, care este foarte ok.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Costi
[05.07.16 22:51:45]

@acris -

In Serbia nu este nevoie de rovinieta...

Firesc, rovinieta (vinieta românească) este valabilă doar pe teritoriul României, de ce ar fi nevoie de ea în Serbia?

În altă ordine de idei, al doilea „sfat” pe care îl dai este inutil, ba chiar induce niște idei total false. De ce nu ai cumpăra combustibil din Serbia? Mai ales că el este mai ieftin și decât cel din România și decât cel din Croația? Iar calitatea este foarte bună. Cel puțin eu am constatat că benzina de la Niș Petrol este mai bună decât cea de la Petrom...

Așadar, sfatul tău ar trebui să fie interpretat exact pe dos.

Cât privește primul sfat, cel cu privire la roaming, aici depinde și de firmă, dar, într-adevăr, pentru țările ne-membre UE, roamingul este mai scump, valabil oriunde, nu numai în Serbia.

[05.07.16 23:31:36]

@Costi: Este adevărat exprimarea a fost greșită, este vorba de taxa de drum. Îți mulțumesc pentru sesizare.

În ceea ce privește alimentarea cu combustibil este decizia mea de unde alimentez asa cum fiecare dintre noi poate decide acest lucru. Tu ai avut o experienta bună cu Niș eu nu, și nu sunt la primul tranzit prin Serbia. Nu înțeleg care este problema ta? În review urile tale poți recomanda pe baza experientei personale orice benzinărie dorești asa cum am făcut și eu, tot în baza unei experiente anterioare cu alimentarea în Serbia.

În ceea ce privește tarifele roming nu înțeleg observația ta. Am atras atenția tot în baza unei experiente personale, în ideea de a nu păți și alții ca mine.

Îți mulțumesc încă odată pentru analiza pe text și observații, și consider ca ar fi fost mai util sa vad un review

Nasshu
[05.07.16 23:39:09]

@Costi -

Pentru Serbia e cam la fel indiferent de ''firma''. La fel si pentru Macedonia.

Nu se aplica regula pentru Albania și Muntenegru...

Așa că în unele no -UE merge, în altele e cam cum zice @acris... și problema nu este musai de la datele mobile pe care poți să nu le folosești ci de la costurile apelurilor /sms-urilor

p. s.

Cât pe ce să o pățesc rău și eu ... Serbia, Macedonia noroc cu ''frații' albanezi de peste lac

Costi
[06.07.16 17:52:05]

@acris -

consider ca ar fi fost mai util sa vad un review de al tău despre drumul prin Serbia, taxe și benzinării etc înainte de a calatori.

Nu ai căutat cum trebuie...

Uite-l aici: vezi impresii și nu are decât ceva mai mult de 10 000 de vizualizări ...

[06.07.16 18:28:34]

@Costi - )) Felicitari pentru "cele ceva mai mult de "10.000 de vizualizari" . Presupun ca au fost utile la vremea lor. Pentru mine informatiile tale de acum 6 ani, nu mai sunt de actualitate si contin multe afirmatii care sunt eronate pentru anul in care ne aflam. Ca sa nu mai vorbim de greselile gramaticale .

Mult succes in continuare cu review-urile tale! Sper sa-mi fie la un moment dat... de folos

[11.07.16 18:03:12]

Poti sa-mi spui la ce ora ai ajuns in Zagreb, plecand din Bucuresti la 7:20? Multumesc

[11.07.16 18:35:30]

@Danalexuta: In jurul oreI 20:00, cu câteva opriri (sa mâncăm, sa facem poze pe malul Dunării și o data sa alimentam în Croatia).

Atenție însă în Zagreb, noi am ratat ieșirea dîn autostrada către hotel și a trebuit sa merge 20 km ca sa putem întoarce (am ajuns la hotel pe la 22:00).

[11.07.16 18:54:41]

@acris: Multumesc frumos pt raspuns! Noi trebuie sa ajungem in Zadar, dar am planificat o oprire in Zagreb si cred ca o sa plecam ceva ma devreme.

[11.07.16 18:58:03]

@Danalexuta: Cu mare drag! Drum bun! Se "câștiga" oricum o ora datorita fusului orar.

[11.07.16 18:59:36]

@acris: Corect! Amanuntul asta nu l-am luat in calcul!

[11.07.16 19:04:48]

@Danalexuta: Nu ți fa probleme, după ce treceți vama, drumul este lejer, liber cu excepția Belgradului unde autostrada trece chiar prin oraș și poți prinde aglomerație. Noi am prins. Se pare ca ar mai fi un drum, centura orașului, asta din ce am citit pe alte site-uri uri, dar noi am ținut autostrada.

Ellanik
[02.07.19 23:38:21]

@acris: Multumesc pt informatii. Ma documentez pt un drum spre Dubrovnik. Vrem sa iesim din Ro pe la Drobeta. De la Drobeta, in Serbia, cat din drum e autostrada? Am inteles ca ati mers pana la Belgrad. De acolo e autoatrada pana in Dubrovnik? Poate par stupide intrebarile mele dar am gasit asa de multe informatii incat sunt in dubii. Multumiri din suflet!

fane gageanu
[16.02.20 17:49:20]