ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2016
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 18.06.11
JUN-2016

Restaurant Fontana - atmosfera boema si gust!

Restaurantul Fontana din Novi Sad se gaseste pe o straduta ingusta, in centrul orasului, straduta care coboara de la Biserica Ortodoxa Sf Gheorghe. In cazul in care veniti cu masina, adresa este Nikole Pasica, nr 27. Noi l-am gasit intamplator, aveam de gand sa luam pranzul la alt restaurant, dar acesta avea un meniu expus in strada, si tare bine mai arata totul.Se poate sta si inauntru,cu vedere larga la straduta,dar am mers mai departe spre gradina.

Gradina are o fantana in mijloc, cu o terasa boema. Design-ul este exact cum imi place mie in general, pe fond alb, cu bancute scorojite, si imprimeuri florale subtile, violet. Intr-un cuvant vintage. Parca am ajuns intr-o gradina din alte timpuri, care pe loc m-a fascinat. Este langa fantana si un car cu flori care ofera si mai mult farmec locului. Iedera agatatoare urca pe pereti deasupra bancutelor, si fel si fel de vase si borcanase umplu rafturile decorative.Au si meniu in limba engleza, si chiar o si o vorbesc foarte bine ospatarii.

Eu am comandat salata cu piept pui, sotul meu si o prietena escalop Fontana, iar celalat prieten pork filet. Ne-au fost aduse din partea casei niste pateute sarate, ca aperitive. Preturile au fost la salata cu piept pui 450 dinari (18 lei), dar satioasa si gustoasa, cu piept pui, salata verde, rucola si seminte. Escalopul Fontana (piept pui, ciuperci, cascaval) a fost 650 dinari (26 lei) si a fost foarte gustos, cu o portie de cartofi pai si salata. Iar pork filet 700 dinari (28 lei) si la fel de gustos.

Celalelate preparate sunt accesibile toate la pret. Salatele (greceasca, caprese, piept pui, ton, etc) sunt intre 300-450 dinari (12-18 lei), garniturile 150 dinari (6 lei), felurile principale cu carne intre 600-800 dinari (24-32 lei), supele si ciorbele aproximativ 200 dinari (8 lei). Bauturile racoritoare undeva la 120-200 dinari (6-8 lei).

Ca sa va fie usor sa calculati, 100 dinari e echivalentul a 4 lei (sau aproape 1 euro).

Aveau si deserturi, dar nici unul nu a mai indraznit sa comande pentru ca nu mai puteam manca nimic.Ne-a vizitat la un moment dat si o pasarica,care astepta cuminte sa primeasca si ea ceva.

Era curatenie peste tot, chiar si la baie, si servirea a fost ireprosabila. Am vazut ca au venit si niste nuntasi sa face poze, chiar era potrivitul decorul si pentru asa ceva.Noua ne-a placut mult si chiar daca e un restaurant vechi, cu traditie, a stiut sa isi pastreze clientii.A inceput sa sune la un moment dat si muzica,care a picat la tanc. Fontana, stiu ca iti vom mai calca pragul!

Trimis de noi doi in 05.06.16 11:22:27
Validat / Publicat: 05.06.16 14:18:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SERBIA.

VIZUALIZĂRI: 3517 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (noi doi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 24 voturi)

webmasterX [05.06.16 14:17:45] »

Mutat în rubrica "Restaurante în Novi Sad și împrejurimi, NOVI SAD" (nou-creată pe sait)

noi doi [05.06.16 16:10:19] »

@webmasterX - Ok! Multumesc

Rodel [06.06.16 19:08:02] »

Un Superbonus meritat pentru un review foarte bun, așa cum ne-ai obișnuit.

mishu [07.06.16 16:49:56] »

Am vazut pozele dupa ce am votat si daca mai continuai supliciul deja inceput cu un articol anterior al GabrieleiG (cu un mic dejun) si a continuat cu pranzul (articolul tau) astfel incat daca urmatorul pe care il deschid scrie ceva despre mancare inchid si pana nu iau masa nu mai citesc nimic.

Felicitari, articolul a fost apetisant, ... pardon gustos..., scuza-mi ratacirea , frumos.

Deci, votat cu pofta, na ca am scapat-o din nou , votat cu placere.

noi doi [07.06.16 17:13:36] »

@Rodel: Multumesc mult!

noi doi [07.06.16 17:19:17] »

@mishu: ) si mie imi lasa gura apa cand citesc articole despre restaurante, mai ales daca mi-e foame. Asa ca va inteleg" ratacirea" )

Multumesc!

mishu [07.06.16 17:22:32] »

@noi doi - partea cea mai draguta a fost ca am continuat cu articolul scris de @mprofeanu despre Tokyo (nimic periculos) dupa care am citit si articolul scris de @Dan &Ema si supliciul a reaparut, asa ca pana dupa ce o sa iau masa nu mai citesc nici un articol , asta este un semn.

noi doi [07.06.16 18:00:52] »

@mishu: Clar e un semn

toate cele bune!