ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.05.2016
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 31.08.12
JUL-2012

Calgary - The Stampede Parade

Sărbătoarea de Stampede este mândria orașului și un eveniment care-l face unic în Canada.

Calgary Stampede se autodenumește “The greatest outdoor show on Earth”, adică cel mai mare spectacol în aer liber din lume sau în echivalent mioritic “cea mai mare serbare câmpenească”.

Sărbătoarea este anuală, la începutul lunii iulie și se întinde pe durata a zece zile cu fel de fel de evenimente care în principu gravitează în jurul specificului istoric și agricol al zonei Calgary (Alberta). De ce se pretinde un eveniment atât de măreț? Pentru că marea majoritate a activităților se derulează în aer liber iar la un oraș de 1 milion de locuitori, numărul celor care au participat (plătind bilet) la cel puțin un eveniment pe durata celor 10 zile a fost în 2015 de 1,2 milioane vizitatori. Pregătirile pentru acest eveniment încep cu cel puțin 3-4 luni înainte.

In prima zi este parade de Stampede, care începe la ora 9 dimineața și durează vreo 4-5 ore. Tot ce este organizație reprezentativă în zona Calgary defilează în downtown, parcurgând un circuit de vreo 5 km pe străzile 6 Avenue SW și 9 Avenue SW.

Noi am participat la Stampede în iulie 2012.

Prin tradiție, toți locuitorii care vin să asiste la parade trebuie să poarte cel puțin pălării de cowboy, dacă nu tot “setul” complet cu: jeansi, cizme, cămăși cadrilate, basma la gât. Astă este “portul popular” pentru Alberta.

In principiu să asiști la parade de Stampede este gratis. Nu pot spune câte zeci de mii de oameni vin în acea dimineață în downtown, dar poți găsi fără probleme un loc în primul rând în lungul celor două străzi de unde să privești și să faci poze. Si asta pentru că tribunele cu locuri amenajate sunt foarte puține și destul de scumpe, în jur de 30-35 $ CAD. Organizatorii limitează suprafața (lungimea) ocupată de aceste tribune la 20% din lungimea totală a traseului paradei (și la ei chiar se respectă acest %, nu ca pe plajele din Mamaia cu acei 30% destinați cearceafurilor). Ceea ce mi s-a părut interesant este faptul că aceste tribune “aparțin” unor societăți de caritate, banii strânși din vânzarea locurilor fiind apoi direcționați către diferite proiecte sociale. Multe din locurile din tribune sunt cumpărate de firme și corporații și oferite apoi sub formă de premiere angajaților cu merite.

Fiul nostru a cumpărat bilete într-o astfel de tribună cu vreo două luni înainte, așa că am stat undeva în prima jumătate a străzii 9 SW și am putut vedea parada în condiții f. b.

Este exclus să încerci să vi cu mașina proprie în acea zi în downtown pentru că locurile de parcare se vând (ca și biletele din tribune) cu luni 1-2 luni înainte. Ca urmare, toată lumea utilizează mijloacele de transport în comun, în special „metroul” de suprafață care are linii care leagă toate punctele cardinale ale orașului cu downtown-ul. Evident că nu am văzut în nici o altă zi o înghesuială atât de mare în mijloacele de transport în comun pentru că era pe sistemul “sardelelor” de dinainte de 89 când mergeam cu tramvaiul la service dimineața. Evident că nici canadienii nu sunt obișnuiți cu o astfel de înghesuială, dar ceea ce mi s-a părut surprinzător era faptul că se bucurau și trăiau din plini de adrenalină această experiență a strivirii om cu om ca să urce și cei de pe scara tramvaiului a. î. să se închidă ușile și să plece garnitura din stație. Asta în condițiile în care în mod normal, cel puțin în Calgary, dacă stai la ori ce fel de coadă (de exemplu să plătești la casa de marcat), nu te apropii la mai puțin de 0,5 metri de cel din față și nu există să pui mâna pe cineva ca să-l faci atent că vrei să treci pe lângă el dacă locul între rafturi este mai îngust. Nu mai spun că la trecerea de pietoni mașina se oprește cu cel puțin 3 metri înainte ca nu cumva să se streseze pietonul de prezența “amenințătoare” a mașinii atunci când traversează.

Revenind la paradă, ea nu este un spectacol grandios (nu vă imaginați că ar fi Carnavalul de la Rio) pentru că marea majoritate a celor care defilează sunt grupuri de voluntari amatori. Ceea ce este inedit și în același timp demn de remarcat și de apreciat este modul în care-și onorează scurta lor istorie. In acest sens fotografiile vor fi mai edificatoare decât cuvintele. De asemenea toată lumea care vine să asiste la paradă (mă refer la localnici) vine să aplaude și în acest fel să onoreze efortul pe care-l fac cei care defilează. Nu există critici sau ironii pe seama celor care mărșăluiesc pe stradă; numai aplauze și chiote YAHOO (specifice Stampede) de încurajare.

Ceea ce m-a impresionat a fost numărul foarte mare de cai care defilează. De asemenea am admirat că după trecerea a 4-5 grupuri călare, vin 3-4 mașini de salubrizare speciale care aspiră, spală și dezodoriează strada.

Persoanele care defilează îmbrăcate în indieni sunt chiar indieni, purtând culorile specifice triburilor din care aparțin. Poate unul din lucrurile care trebuie apreciatela această paradă este naturalețea prezentărilor, în sensul că nu ai parte de tot felul de butaforii de carton vopsit, fastul nefiind nici pe departe factorul predominant al paradei ci mai degrabă bucuria de a participa și intenția de a fi reprezentat în paradă

In momentul în care parada se termină, pentru că s-a făcut și ora prânzului, toată lumea dă năvală în baruri, cafenele, restaurante. Modul de ornare specific al acestor localuri este cu nenumărați baloți de paie (din cei autentici, legați cu sârmă).

Pentru cei care au amintiri suficiente de dinainte de 1989 aș spune că parada de Stampede este mai mult o defilare de 1 Mai decât una de 23 August.

Dacă v-ați propus să ajungeți să vizitați Calgary și nu știți dacă mai ajungeți și a doua oară, sfatul meu este totuși să încercați să vă nimeriți în prima jumătate a lunii iulie ca să prindeți acolo sărbătoarea de Stampede.

Trimis de ebirsan in 26.05.16 16:13:10
Validat / Publicat: 26.05.16 17:37:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 1538 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ebirsan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Stampede Parade - defilarea populație native

[27.05.16 08:23:28]

Tu spui aici SF-uri

"Asta în condițiile în care în mod normal, cel puțin în Calgary, dacă stai la ori ce fel de coadă (de exemplu să plătești la casa de marcat), nu te apropii la mai puțin de 0,5 metri de cel din față și nu există să pui mâna pe cineva ca să-l faci atent că vrei să treci pe lângă el dacă locul între rafturi este mai îngust. Nu mai spun că la trecerea de pietoni mașina se oprește cu cel puțin 3 metri înainte ca nu cumva să se streseze pietonul de prezența “amenințătoare” a mașinii atunci când traversează."

La noi nu ca il stresezi, cel mai bine este sa il omori ca sa scapi de el.

M-am amuzat citind acest articol si este intr-adevar o frumoasa invitatie lansata pentru un astfel de eveniment. Am sa tin minte pentru o eventuala ocazie pe acolo, pana una alta, votat cu placere.

calatorul
[27.05.16 10:30:28]

E o alta lume desigur, de la care am putea invata si noi multe lucruri bune, dar nu prea pasa de asta multora, care de obicei nu sunt prezenti aici pe AFA sa afle si sa inteleaga cum functioneaza unele lucruri normale si nu bezmetice ca in Romania, care devine incet tara lui buluk balamuk.

calatorul, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Calgary: