SUS

MAY-2016
1500 Ron

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

O surpriza deosebita!

Am ajuns la Odessa din pura intamplare si curiozitate, fiind in zona Brailei cateva zile, doream continuarea concediului si m-am uitat pe harta ce este mai interesant in apropiere si am gasit Odessa, m-am lamurit ca e frumoasa si mi-am planuit 3 nopti de cazare acolo, dar am mai prelungit o noapte dupa cele vazute.

Am intrat din Republica Moldova pe la Palanca, dar granita ucraineana era la vreo 8 km, ceva straniu, dar asta este.

Drumul pana la Odessa a fost in jur de 80 de km, dar cu denivelari si gropi, noroc ca nu am intrat pe la Giurgiulesti ca daca tot drumul era asa, era pacat de masina. Asta fiind partea mai putin placuta a calatoriei.

Am ajuns mai pe seara la hotelul Ekaterina II, un hotel minunat, am mancat la restaurantul hotelului care era la mansarda si avea o priveliste draguta!

Am plecat la scarile Potemkin care erau la cateva sute de metri de hotel, iar in momentul coborarii am aruncat un ochi in urma si am descoperit aleea de sus unde se aprinsesera luminile din copaciceva in genul luminilor de Craciun de la noi, doar ca acolo erau in pomi pe toate cracile si era feerie, dar dupa coborare am urcat cu funicularul care costa 3 Grivne, adica aprox 0,45 ron.

Odessa este renovata in mare parte, cred 80%, trotuare frumoase, curate, verdeata multa, curatenie si nu am putut-o asemui cu un oras din Ro, chiar daca la noi se puteau renova cladirile cu bani europeni, asa ca bravo lor!

Orasul nou, sau la limita celui vechi devine unul prafuit si aduce aminte de vremurile apuse ale comunismului.

Gara seamana ca si cladire cu cea din Chisinau si este renovata la randul ei, dar cand mergi la gara este la limita orasului vechi si cel nou, deci se trece si prin zone mai putin placute.

Opera este exceptionala, iar ca s-o vizitam am cumparat cele mai ieftine bilete la un PianoFest, care au costat 30 Grivne/persoana, adica mai putin de 5 Ron, am intart mai repede cu 30 minute de spectacol si am vizitat pe toate scarile, coridoarele si etajele care sunt in numar de 4.

Pasajul este foarte frumos si are cateva magazine cu suveniruri mai ieftine decat pe strada, dar puteti vizita si Bazarul unde puteti gasi ii la preturi f bune, adica intre 650 si 850 de Grivne, lucrate manual si pe care le gasesti la pret dublu la Chisinau.

De negociat se poate negocia foarte putin, deci nu prea e loc de intors cu ucrainienii.

Este un oras pentru care mi-a ramas un pic de inima acolo si va trebui sa ma intorc s-o recuperez. :)

Impresii încărcate de lorenzolamas in 24.05.2016 14:42:18

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 24.05.16 / 15:26:20

VIZUALIZARI: 1672

A fost prima sa vizită/vacanţă în UCRAINA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (lorenzolamas); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  11900 PMA (din 16 voturi) nota2

[24.05.16 15:18:20]
Am ajuns mai pe seara la hotelul Ekaterina II, un hotel minunat, ....

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

- mishu
[25.05.16 12:10:43]

As incepe prin a spune ce m-a atras spre a citi acest articol si acest lucru a fost destinatia.

Este primul articol pe care il citesc aici pe AFA despre Odessa (vad ca mai sunt asa ca am sa mai citesc) si chiar daca nu povestesti foarte multe ceea ce ne-ai spus a fost placut astfel incat ai de la mine un SB acordat cu placere.

Cred ca totusi mai sunt lucruri de povestit despre acest oras atfel incat astept noi articole.

- liviu49
[29.05.16 16:34:43]

@lorenzolamas - Am votat cu bucurie un articol despre orasul care in urma cu cativa ani m-a gazduit pentru patru zile, intr-o excursie pe ruta Chisinau – Odesa si retur. Desi scopul initial al excursiei a fost (oficial) turistic, va dati seama ca pana la urma a devenit unul comercial. Ca sa nu va mirati prea tare, excursia a fost in perioada 14-19.02.1977. Dupa o jumatate de zi petrecuta in Chisinau, am luat un tren care, in cateva ore ne-a dus la Odesa. In gara am fost preluati de cea, care patru zile, ne va fi ghid in plimbarea prin oras. Cazarea a fost la hotelul Marea Neagra, undeva la doua sau trei strazi de gara. In ziua a doua am vizitat, pe jos, evident, centrul orasului, cladirea operei, despre care ni s-a spus ca seamana cu cea din Viena, pe aceasi strada cu opera, spre port, un muzeu al marinei si unul de arheologie, iar in apropiere o frumoasa catedrala, intr-un parc. Ziua urmatoare a fost destinata vizitarii portului, cu celebrele scari Potemkim. Ce este caracteristic acestor scari este perspectiva pe care o ofera. Privite de sus, scarile nu fac vizibile podestele de odihna, parand o scara numai cu trepte. Privite de jos scarile par o insiruire de podeste, find ascunse privirii contratreptele la urcare. Am facut o scurta plimbare prin port, pe faleza, fara a ne putea apropia de navele militare ancorate. Si nu erau putine. Ziua urmatoare a fost consacrata vizitei in statiunea Arkadia, aflata la cativa km de Odesa. Va dati seama ca in februarie mare lucru nu aveam ce vedea, dar imi aduc aminte de un monument al eroilor pentru apararea orasului in al doilea razboi mondial, undeva pe malul marii. Am avut bucuria de a vedea schimbarea garzii si nu am ratat ocazia de a face niste poze.

Dar pentru noi pricipala misiune era de a face cumparaturi, dupa ce am vandut fiecare ce am avut de vanzare, asta insemnand pungi de plastic, guma de mestecat, dar mai ales lenjerie de dama. Eu, prin amabilitatea unei prietene, al carei sot lucra la Banca Nationala, am avut mai multe adeverinte de schimb si cu cele patru adeverinte de cate 250 lei mi-am facut rost de banii necesari cumparaturilor.

Prietena de care vorbesc, datorita cererii care depasea oferta ei, a fost nevoita sa-si opreasca un singur rand de lenjerie si sa vanda tot ce avea. Sa nu va mire ca din vanzarea lenjeriei a obtinut aproape o mie de ruble, ceea ce insemna foarte mult pe vremea acea.

Ei, acelea erau vremurile atunci!

Ma opresc aici cu amintirile si va doresc numai bine si calatorii placute!

- DORICA
[05.07.16 08:55:08]

Am cistigat saptamina aceasta o excursie la Paris. Vazind ca si dvs. ati avut un BILET LA PARIS, va rog sa-mi dati citeva indicii-cazare, durata, masa si tot ce altceva mi-ar putea fi de folos. Multumesc anticipat!