Descoperind Odessa

100lei/zi

Cu masina in Ucraina - update la articolul din mai 2017

Urmare de aici

Salutare tuturor,

Doresc sa vin cu un update la articolul despre drumul cu masina la Odesa din iunie.

Fata de situatia de acum 6 luni, lucrurile s-au imbunatatit simtitor, segmentul cel mai dificil din zona Tatarbunar este reabilitat si nu mai sunt probleme.

Inca, nu recomand sa se circule noaptea pentru ca soseaua reabilitata nu este marcata.

Varianta cea mai scurta ramane: Bucuresti - Galati (110-130km/h) - Giurgiulesti - Vulcanesti (40-50km/h) - Bolgrad - Tatarbunar (100-110km/h) - Sarata - Monashi (60-70km/h) - Mayaki (40-50km/h) - Odesa (90-100km/h).

Dupa cum se vede, cele mai dificile segmente sunt acum, cel de pe teritoriul Moldovei (50km) intre Giurgiulesti si Bolgrad si Sarata - Mayaki (60km) unde trebuie atentie mare, datorita tir-urilor, drumul este denivelat rau de tot si pot sa apara probleme la roti sau la baia de ulei.

De asemenea soseaua de la Mayaki la Odesa s-a reabilitat dar inca nu e marcata.

La vama probleme nu sunt decat la Galati-Giurgulesti. Acolo se pierde cel mai mult timp, mai ales pe sensul de intrare spre Romania.

La Odesa recomand cu placere o seara la Opera. E ceva deosebit. Cel mai scump bilet este de 200UAH (30RON).

Din pacate, nu am respectat o regula de baza si am patit-o. Am fost la un hotel in centru, fara parcare securizata si m-am trezit fara numere la masina!!! In cazul in care patiti asa ceva, prima idee este sa nu intrati in panica, numerele nu sunt mai departe de 20m de masina ascunse de hoti. Este sport national la Odesa))

Cum se procedeaza in situatia data?

1. Luati de pe parbriz biletul cu numarul de telefon al hotului (nimeni nu are nevoie de numere!)

2. Cautati un vorbitor de limba rusa (poate fi receptionera de la hotel, sau cineva de la politie daca ajungeti pe acolo)

3. Persoana respectiva suna si se incepe negocierea de pret, pentru localnici e pe la 200UAH (30RON) pentru cei din Kiev sau straini este mai mult. Eu ma grabeam sa plec asa ca am fost de acord cu 500UAH (75RON).

4. Banii se pun pe cartela de telefon a hotului de la orice automat de pe strada.

5. Dupa ce primeste confirmarea ca i-au intrat banii, hotul iti explica unde sunt ascunse numerele. Ale mele erau sub o streasina, la 15m de masina.

Este varianta cea mai simpla si fara batai de cap. Am apelat la politie, au venit, au scotocit zona, dar nu le-au gasit.

Fara numere, masina nu poate iesi din Ucraina!

Am inteles ca scopul acestei manevre este alimentarea cu credit de telefon a puscariasilor din Ucraina.

In concluzie, mergeti numai la hoteluri care au parcare asigurata!

In rest totul ok, mancare buna, distractie si preturi bune.

In cursul verii am mai umblat prin Ucraina cu masina, prin Carpati, la Bukovel, Lviv, Kiev, Mukachevo. Cine doreste informatii le raspund cu placere despre locatii, drumuri, puncte de trecere a frontierei si orice alt sfat.

E o tara interesanta, care creste de la o luna la alta, cu preturi bune, servicii bune si care este langa noi.

In afara de povestea cu numerele din Odesa nu am avut nicio alta problema neplacuta.

1 RON = 6,7 UAH

Impresii încărcate de laurentiu69 in 06.11.2017 12:04:36

Validat / Publicat: 06.11.17 15:12:27

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în UCRAINA. A mai fost în/la: Odesa, Nikolaev, Kherson, Cernauti
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa (90%), America de Nord (10%), America de Sud (40%) Africa de Nord (50%), Orientul Mijlociu (30%), Rusia (5%)

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (laurentiu69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  9900 PMA (din 11 voturi) nota2

[06.11.17 15:15:49]

@laurentiu69:

Ideal ar fi să le scrii sub formă de reviews-uri, cu impresii și recomandări...

- laurentiu69
[06.11.17 16:25:11]

@webmasterX: Stiu, dar este prea mult si doresc sa raspund punctual celor interesati.

Nu prea imi place sa fac review-uri sa scriu povesti. Punctual, cu mare drag, orice sfat este disponibil.

- mishu
[08.11.17 20:24:41]

@laurentiu69: Foarte interesant si util acest articol si imi pare rau ca nu ne vei povesti mai mult, spun asta deoarece din cate vezi aici nu prea gasim articole din aceasta destinatie si asa mai aflam si noi una, alta.

Iar sfatul privind numerele de inmatriculare mi se pare excelent, probabil ca daca nu stii care e miscarea alertezi in primul rand politia si cum se spune ti-o iei in freza.

Felicitari, votat cu mare placere.

- laurentiu69
[09.11.17 09:19:37]

@mishu: Multumesc pentru aprecieri. Adevarul este ca sunt lenes la scris. De aceea am decis sa raspund punctual, poate cineva merge la Odesa, altcineva la Kiev si altcineva la Lviv, oricum la toate in aceeasi vacanta nu se poate, distantele sunt mari.

Eu am alertat politia asa cum ar face oricine. Concluziile le-am scris in urma desfasurarii intregului eveniment pe parcursul a 2-3 h. Pot sa spun ca politistii au avut o atitudine foarte ok. Imi spuneau ca au 5-10 cazuri pe zi. Initial am fost foarte nervos, spre sfarsit am luat-o ca pe o activitate funny specifica Odesei. Nu pot sa descriu fetele vamesilor cand vedeau masina fara numere, eram cu ele la parbriz))

• 2 zile in Odessa (Sep.2017) - punctaj satisfactie: 9.50 (scris in 04.10.17 de Lucian74 din PASCANI) - RECOMANDĂ
  • Odessa - reflecții istorice (May.2017) - punctaj satisfactie: 8.75 (scris in 11.07.17 de marimag din PIATRA-NEAMţ) - RECOMANDĂ
    [Selectat ca MINI-GHID AmFostAcolo ptr această destinaţie]
  • Cu masina la Odessa (May.2017) - punctaj satisfactie: 8.00 (scris in 04.05.17 de laurentiu69 din BUCUREşTI) - RECOMANDĂ
    [Selectat ca MINI-GHID AmFostAcolo ptr această destinaţie]
  • Odesa (Aug.2016) - punctaj satisfactie: 9.38 (scris in 11.08.16 de nek din DELENI [IS]) - RECOMANDĂ
  • Odesa - impresii de calatorie si recomandari (Jul.2016) - punctaj satisfactie: 9.88 (scris in 04.05.17 de Radix7 din IASI) - RECOMANDĂ
    [Selectat ca MINI-GHID AmFostAcolo ptr această destinaţie]
  • O surpriza deosebita! (May.2016) - punctaj satisfactie: 9.00 (scris in 24.05.16 de lorenzolamas din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Vizita la Odessa (May.2013) - punctaj satisfactie: 9.62 (scris in 28.05.13 de cornelia10 din BUCURESTI) - RECOMANDĂ

• Vezi MG AFA pentru această destinaţie
  • INFO: