ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.02.2016
ÎNSCRIS: 23.06.11
FEB-2016

încărcat de pe telefon!

Dubai vacanta minunata

Ne-am intors din Dubai de doua zile si incerc sa impartasesc cu voi experienta traita acolo. Am achizitionat biletele de avion din iulie si hotelul l-am ales in august. Am ales un hotel de 5 stele intr o zona buna a Dubai-ului si la 5 minute de metrou Al Rigga. Am stat la Carlton Palace Dubai un hotel pe care il recomand din inima. Am schimbat in aeroport 100 euro pentru taxi dar a fost mult deoarece cursul era mai bun la casele de schimb din mall si avand in vedere ca taxiul este foarte ieftin. De la aeroport au pornirea 25 aed dar in rest pornirea e 5 aed (1leu=1,09 aed) deci paritatea e usor de facut. Cand am ajuns am platit 45 aed taxiul pana la hotel iar la plecare 17 aed. In dubai se poate plati cu cardul sau in moneda lor.

Metroul linia rosie este cel pe care l-am folosit pentru ca pe acea linie sunt toate obiectivele importante. Am cumparat doua cardul Nol Silver incarcabile. Costa 25 aed unul din care 6 aed costa plasticul in sine. Credit ramane 19 aed. Se valideaza la intrare in metrou si la iesire. La iesire iti scade de pe card suma in functie de distanta si zona in care ai circulat. De regula minim3 aed maxim 7,5 aed pentru o calatorie. Cardul se reincarca cu minim10 aed.

Pe noi ne-a costat metroul 2 persoane 8 zile cam 100 aed. Recomand achizitionarea unui safari cu jeep safari si cu ridicare de la hotel si retur.

Am ajuns si in AbuDhabi care este la 180 km de dubai si am vizitat marea moschee care este impresionanta. Abu Dhabi-ul este un oras foarte frumos dar putin mai conservator decat Dubai.

Sunt multe de spus despre Dubai si chiar daca parerile sunt impartite si este in continua constructie, este special. Am vizitat Roma, Atena, Milano, Viena, Paris, Berna etc. fiecare oras cu istoria, arhitectura sau cultura lui. Dubaiul este de asemenea o experienta in sine. Este adevarat ca nu au o istorie avand in vedere ca totul este nou si un continua constructie, merita vizitat.

Recomand Dubai Marina, Burj Khalifa, Burj al Arab, Atlantis, IBN Batutta, Mall Emirates cu celubrul Dubai ski si evident cel mai mare mall din lume Dubai Mall. Temperatura in februarie 25-29 grade, apa marii calda si de un albastru superb. Nu se gaseste alcool deloc in magazine. Singurul loc in care poti bea alcool este in hotel. O bere costa cam 30 aed destul de scumpa. Noi nici la restaurant nu am gasit alcool in menu.

In speranta ca am fost de ajutor cu informatiile mele, va doresc vacanta frumoasa in Dubai, si va raspund cu drag la intrebari. Precizez ca perioada ideala pentru dubai este nov -aprilie, in rest temperaturile ajung si la 50 grade.

Trimis de loryuid in 22.02.16 10:00:48
Validat / Publicat: 22.02.16 11:20:41
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 6089 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (loryuid); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Dubai Marina
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 23 voturi)

[22.02.16 10:41:34]

Am stat la Carlton Palace Dubai un hotel pe care il recomand din inima.

- Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[22.02.16 12:11:18]

Mi-a placut articolul, mi-au placut si pozele si mi-ar fi placut si mai mult sa fii mai darnic cu descrierea locurilor vizitate. In ultimele 2 luni gratie articolelor incarcate am calatorit cat nu am facut-o in toata viata mea si majoritatea celor de pe acest site savureaza toate calatoriile asa ca scrie, noi citim (sau cel putin eu . Felicitari, votat cu placer.

[22.02.16 12:19:04]

@mishu - Ma bucur ca ti a placut. Am facut atat de multe, am mers si am vizitat mult. Am incercat sa punctez cateva lucruri importante, dar raspund oricand la intrebari legate de Dubai. Sunt o persoana care ma documentez mult inainte sa plec in vacanta si stiu cat inseamna cateva informatii in plus.

[22.02.16 12:26:01]

@loryuid - printer altele de exemplu dupa cum ai scris "Recomand Dubai Marina, Burj Khalifa, Burj al Arab, Atlantis, IBN Batutta, Mall Emirates cu celubrul Dubai ski si evident cel mai mare mall din lume Dubai Mall", cateva cuvinte despre cele vazute prin prisma ta cu bune sau cu mai putin bune. Dupa cum ai spus si tu fiecare are felul si interpretarea lui privind orice destinatie. Spre acest loc inca nu m-am incumetat sa merg si cum am citit si pro si contra inca nu stiu ce sa fac. Este de altfel doar un exemplu.

[22.02.16 12:53:40]

@mishu:

- Dubai Marina este o zona cu multe cladiri de sticla inalte si foarte inalte, cu o faleza superba o zona de yahturi si cafenele. Se poate inchiria o barca sau un yaht. Plimbarea dureaza cam jumatate de ora si este destul de scump. Noi nu ne am plimbat cu barca. Arata a New York zona avand in vedere cladirile.

- Mall Dubai cel mai mare mall 1200 magazine ca o comparatie Baneasa Mall are 200 magazine. Magazinele sunt la fel in orice mall dar fantana aceea spectaculoasa cu inotatori in marime naturala, acvariul imens in care poti vedea foarte multe specii (200 aed/pers intrarea) si multe alte zone in mall interesante.

-Mall Emirates al doilea ca marime in Dubai in care gasim si zona de ski.

-IBN Batutta este un mall destul de departe de zona centrala dar merge metroul pana acolo. Este un mall impartit in 7 zone care apartin unei tari (persia, china, egipt etc) Sunt interesante picturile si obiectele reprezentative fiecarei zone redate.

- Burj Khalifa pret urcare eraj 124 - 250 aed/2 pers, etaj 148 -710 lei/2pers. Biletele achizitionate cu 3 zile inainte. In ziua respectiva sunt mai scumpe. Am fost seara 18.30 deoarece panorama este superba.

-Burj al Arab nu il poti vizita decat daca platesti sa bei un ceai 500 aed. Plaja publica cu burj in spate e superba. Nisip fin apa calda si f curata.

-Fantanile care "danseaza " pe muzica sunt superbe. Incepand cu ora 19.00 din jumatate in jumatate de ora. Spectacolul tine max 10 min dar merita.

-Hotelul Atlantis de pe insula in forma de palmier. Se ajunge acolo cu un trenulet special 25 aed/pers. Am intrat la acvariu 250 aed/2 pers. Este un aquaparc frumos, poti inota cu delfinii sau face scufundari.

-Global village un parc de distractii pentru doritori in care se gasesc multe magazine cu suveniruri, aur si argint

-Dubai miracle garden o feerie de flori in diferite forme

Nu trebuie ratat nici Abu Dhabi daca ai timp. E un oras frumos.

[22.02.16 13:01:21]

@loryuid - multumesc foarte frumos

Flystar
[24.02.16 08:14:16]

@loryuid: salut, intentionez sa inchiriez masina. cum sunt masinile? cu volan pe dreapta ca i in anglia sau ca si la noi. Din cate am dedus din articol pare ca ati circulat cu mijloacele de transport in comun. La ce pret ati iesit in total? Masina e undeva la 550 ron/7 zile. Multumesc

[24.02.16 08:38:07]

Buna. Masinile sunt cu volan stanga. Benzina este cam 1.40 aed deci f ieftina. Cu metroul card silver doua persoane in 8 zile mers zi de zi si valabil si pe autobuze cam 100 aed (1 aed= 1,09 lei). Si taxiul e ok e ieftin ca sa te misti in zonele neacoperite de metrou. Pornirea de la aeroport e 25 aed dar in rest 5 aed. Metroul mi se pare o optiune mai buna avand in vedere ca nu cunosti dubai-ul foarte bine. Pentru inchiriere iti trebuie un card de credit nu de debit.

Zi frumoasa.

[24.02.16 08:47:07]

Iesi oricum mai ieftin cu metrou si taxi eventual decat inchiriat masina. Asta este parerea mea.

ureche73
[27.02.16 06:15:27]

@loryuid - trbui sa lasi garantie la hotel

[27.02.16 06:33:21]

Da. Mie mi-au cerut 500 aed. Nu schimbasem decat 100 euro in aeroport si nu aveam. Au fost de acord sa le dau 300. Ii inapoiaza la finalul sejurului daca nu ai consumat din bar sau de la piscina.

Au si ei schimb valutar in hotel dar evident cursul era mai mic.

Cristina924
[08.03.16 13:21:45]

Buna...

am nevoie de ajutor in legatura cu avionul pana in dubai, viza, taxe si toate cele neceasare...

ma poti ajuta te rog?

Cristina924, Flystar, loryuid, mishu, ureche73