ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2016
ÎNSCRIS: 02.07.12
FEB-2016
[rog selectati]

New York Manhattan - interesant pe orice perioadă a anului

Dupa obtinerea vizei nu am mai avut rabdare sa astept pana la vara, am si zburat la destinatia dorita. Dupa 11 ore zbor cu escala si ore bune de asteptare pe aeroporturi, dupa cazare (hotel cu amplasare excelenta, descrisa in alt review) in max. 20 min eram pe strada. De fapt cel mai mult mi-a placut spectacolul strazii cu multimea de oameni si taxiuri galbene. Orientarea se face foarte usor datorita structurii strazilor, harta instalata pe telefon si cea primita la hotel nici nu am folosit-o.

Deplasarea se poate face pe jos fara efort considerabil, dar pentru deplasari mai lungi (de ex din Midtown in Downtown) ar trebui luat un mijloc de transport cum ar fi metroul sau autobuzul, care nu este scump. Taxi este mai scump.

Lista obiectivelor de vazut trebuie sa contina: Empire State Building, turnul construit in doar un an (1929-1930), Rockefeller Center (aici se amplaseaza bradul de craciun), Top of the Rock, 5th Avenue, Broadway, Times Square (piata unde se sarbatoreste anul nou), dar si restul pietelor, Biblioteca publica, Madison Square Garden, Grand Central Terminal, Central Park, Battery Parc, dar si restul parcurilor mai mici din care nu lipsesc veveritele, bisericile Sf Patrick, Trinity (cea mai veche) dar si restul bisericilor exista si ortodoxa, chiar si o manastire in afara orasului, muzeele:Istorie naturala, de arta, Guggenheim, Ellis Museum, Memorial 11 sept 2001, istoria indian/american, mdm Tussaud, si restul, la multe muzee nu se plateste taxa de intrare (doar donatie) sau la cele cu taxa anumite ore când nu se percepe taxa de intrare, insula libertatii cu statuia, insula Ellis, insula Roosevelt, districtul financiar cu Wallstreet, noul complex World Trade Center cu noul turn inaugurat, iar observatorul deschis anul trecut, memorialul (2 fantani arteziene in locul turnurilor gemene distruse in 2001 pe marginea carora este inscriptionat numele tuturor decedatilor, cartierele de ex Chinatown, KoreaTown, Soho, Noho, Little Italy, Harlem, etc, podul Brooklyn dar si podul Manhattan, Williamsburg, Roosevelt, portul si muzeul cu ambarcatiuni vechi.

Masa se poate servi oriunde oricând pentru toate gusturile si buzunarele. De la vanzatorii ambulanti de pe strada pana la restaurantele de lux. Bautura mai greu de gasit, in afara de localuri exista magazine specializate cu asa ceva. De fumat se fumeaza doar pe strada.

Ca distractie in afara de vizitare obiective turistice se mai poate face o plimbare cu Water Taxi (vaporas) elicopterul (scump), Hop On Hop Off Bus (autobuz cu etaj descoperit cu diferite rute) Ferybot pana in Staten Island si inapoi (gratuit), plimbare cu trasura in Central Parc (scump), bicicleta cu copertina (foarte scump 4$/min) gradina zoologica, cumparaturi (magazine pe Broadway, Macys, Apple Store)

Alte observatii: orasul a devenit foarte sigur in ultimii ani, totusi exista zone unde nu m-as aventura sa ma plimb noaptea, aceste locuri cam lipsesc din Manhattan, la fiecare intersectie exista politisti, in pietele mari chiar si 4 masini de politie stationeaza permanent, acestia sint respectuosi, am vazut ca se lasa si fotografiati cu turistii.

Timpul alocat acestui sejur nu mi-a ajuns sa vizitez toate obiectivele dorite, parerea mea ca ar trebui cam 8-10 zile.

Vremea este destul de capricioasa, de si se afla pe aceasi latitudine cu Spania, iarna este mult mai rece, iar vara excesiv de cald si umed.

Este plin de turisti si in aceasta perioada am vazut cozi de speriat la obiectivele turistice totusi este bine organizat si se intra destul de repede. Niciodata nu am asteptat mai mult de 15 min. Controlul la intrarea obiectivelor turistice se face ca la aeroport, exista o lista intreaga de obiecte interzise.

Vara se recomanda rezervarea biletelor de intrare cu o saptamana doua inainte din tara pentru evitarea pierderii de vreme la asteptatul la coada. Daca acum a fost avalansa de turisti nu vreau sa ma gândesc ce este vara... Nu se percepe taxa de fotografiat nicaieri. Se recomanda acumulatori de rezerva si carduri de stocare de rezerva pt cei cu aparate de fotografiat. Restrictii de fotografiat exista doar in zonele de securitate la obiective si aeroporturi.

Pe scurt: trebuie vizitat acest oras macar o data in viata...

Trimis de AZE in 21.02.16 16:19:56
Validat / Publicat: 21.02.16 17:56:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 3054 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Vedere spre podul Brooklyn de pe One World Observatory
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 23 voturi)

Floryn81
[21.02.16 18:23:04]

Mi-a plăcut această incursiune virtuală în viața New York-ului. Însă pentru noi momentan această destinație e foaaarte îndepărtată!! Din mai multe puncte de vedere, nu doar geografic! Fotografiile sunt extrem de reușite, surprind fața orașului așa cum noi o cunoaștem de prin filme. Am citit și am votat cu plăcere articolul!

P.S. - Cel mai mult îmi plac P8, P10 și P11.

[22.02.16 10:19:59]

Sunt de acord cu @crazy mouse intr-o singura privinta incursiunea in viata Americana si pozele care sunt superbe, desi as putea spune ca exista o zgarcenie in a ne arata mai mult din aceasta destinatie. Cat despre a ajunge acolo insa sper ca o sa ajung si pe acolo. Asa cum nu credeam ca voi vedea vreodata China si minunatiile ei si am ajuns pana la urma (chiar daca in interes de serviciu) vazand insa multe din cele dorite, asa mai sper si cu America. Felicitari

dan sorin, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin New York: