ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2023
ÎNSCRIS: 29.06.23
APR-2023

încărcat de pe telefon!

New York City sau… the city that never sleeps

New York City The city that never sleeps sau orașul care nu doarme niciodată.

Salutare, prieteni!

Acum doua luni, deoarece se apropia ziua soției mele și pentru ca îmi sugerase in cateva rânduri ca nu ar vrea sa stea acasa chiar de ziua ei, m-am hotărât sa caut o destinație de vacanța cu care sa o surprind. Și din căutare in căutare am ajuns la... New York. Am găsit bilete de avion pe Booking, cu compania Turkish Airlines la un preț mult mai mic decât erau in acel moment pe site-ul direct al Turkish. Zis și făcut, am luat bilete, am ținut secretul și am așteptat ziua plecarii. Sotia ma mai întreba din când in când unde vom pleca dar eu... pământ. Cu lacătul la gură. Cu cateva zile înainte de plecare i-am spus, uitându-ma in prealabil pe aplicația cu vremea, ca vom merge undeva unde sunt... 8 grade Celsius. N-a avut nici o reacție, nu știu ce-o fi crezut atunci.

Cu o zi înainte de plecare, când m-a întrebat ce fel de haine sa pună in bagaje, i-am zis printre altele sa ia și pasapoartele cu viza de USA. In prima secunda a sărit in sus de bucurie, in a doua secunda m-a întrebat cu o sprânceană ridicată... :„cât a costat? "

Eeei, nu merge nici chiar așa... tu ocupa-te de bagaje și bucura-te de surpriza, i-am răspuns eu.

...

Zborul nostru a fost cu escala in Istanbul. Și la dus și la venit. Ne-am îmbarcat toți trei (nu am scăpat de fiica-mea, a spus ca vrea și ea sa fie parte din surpriza mamei ei, normal????) și am plecat către Istanbul. Aeroportul, uriaș. Aveam timp vreo trei ore între zboruri.

Am ajuns la poarta de imbarcare catre zborul de New York și aici au fost câteva proceduri speciale pentru astfel de curse. Ni s-a cerut sa arătam vizele, am fost întrebați unde vom locui, adresa la care este locația respectivă, dacă avem bani suficienți, in fine, anumite formalități specifice unui astfel tip de destinație.

...

Ne-am îmbarcat și am zburat aproape 11 ore. O eternitate! Într-adevăr serviciile companiei Turkish sunt foarte bune. Și aici fac o comparație cu alte companii cu care am mai zburat. Mâncarea este buna, diversificată, băutura este ok, la toaleta se găsește pana si deodorant. Totuși drumul este lung si se resimte.

...

In momentul când am luat cazarea la NY, cei de la Booking m-au anunțat ca transportul de la aeroport către hotel este asigurat și este gratuit. Wow, bun așa! Acest lucru a venit la fix pentru a completa surpriza mea.

Am aterizat la NY in jurul orei locale 18.00. După procedurile tipice de control documente, tipa de la Border Police ne-a spus zâmbind:„Welcome to United States!! "

...

Ce emoție și ce bucurie ne încerca in momentele alea... mai fusesem in NYC dar parca era pentru prima data.

O mașina de la American Luxury Car???? ne aștepta in fața terminalului sosiri așa ca fără prea multe vorbe am plecat către hotel. Ramada by Wyndham Flushing Queens. In zona chinezeasca a cartierului Queens. Am plătit cazarea, am lăsat depozit 100$, apoi am urcat in camera situată la etajul 8 al hotelului.

Primul lucru pe care l-am făcut in momentul când am intrat in camera a fost sa merg la geamuri și sa dau draperiile la o parte. Daaa, orașul, zgârie-norii inalti și maiestuoși, luminile, erau acolo și ne așteptau sa venim. Nu știu de ce in cap îmi răsuna încontinuu melodia lui Frank Sinatra- New York, New York... Era deja târziu in NY, era și mai târziu după ceasul nostru biologic așa ca ne-am băgat la somn urmând ca a doua zi sa începem cu forte proaspete călătoria.

...

Dimineața am aflat de la receptie ca exista o linie de metrou in apropiere, linia 7 purple line, care ne duce direct in Times Square, inima NYC.

Fac aici o precizare și anume eu cred ca atunci când iubești, admiri ceva cu adevărat, o faci și cu bunele și cu relele acelui lucru. Îmi plăcea totul, de la vocea care anunța următoarea stație la metrou și pana la sud-americanul care se așeza lângă mine pregătit sa plece la job. Am văzut mizerie, am văzut cerșetori care chipurile îți vindeau ceva dulciuri prin metrou, am văzut artiști stradali care dădeau adevărate show-uri, am văzut magicieni de ocazie, am văzut și filmat chiar și niște cetățeni care dădeau cu alba-neagră, am văzut oameni fără adapost (homeless), am văzut șobolani cât pisica ieșind din canalizări și mergând de-a lungul bordurii in căutare de mâncare. Dar am văzut și spectaculosul și frumosul și extraordinar-promovatul spirit american. Se spune ca arabii, turcii, evreii sunt foarte, foarte buni negustori. Ca pot sa îți vândă aproape orice. Și sunt total de acord cu asta. Dar asta se întâmpla intr-o relație de unu la unu. Individ cu individ. Dar, la nivel instituțional, Statele Unite, la nivel de marketing și promovare a produselor sunt numărul unu. Îți poleiază cu aur, cu platina, cu orice vrei tu, un produs, o idee si apoi ti-l/ ți-o vinde. Pentru ca sunt buni la asta. Cei mai buni.

Revenind, am ajuns in Times Square. Un spectacol de lumini, reclame luminoase instalate pe fațadele building-urilor înalte pana la cer îți acaparau atenția cu fel de fel de promo-uri. Știam, mai văzusem, dar ma repet, parca era pentru prima dată. Așa ma simteam. Fascinația era aproape la fel.

Am cumparat o cartela de metrou pentru o săptămâna si am plecat in fiecare colț al orașului pe care am vrut sa îl bifam. De la One World Trade Center, prin Brooklyn Bridge si pana in locul unde s-a filmat serialul Friends.

In prima zi a călătoriei noastre am ajuns in Central Park, o locație pe care o ratasem prima data. Da, totul este bine pus la punct, este creionat la linie, vezi locuri unde s-au turnat filme celebre, gen„Singur acasa" sau Spiderman.

Și dacă ai văzut acele producții cinematografice nu are cum sa nu rezoneze in tine ceva, atunci când le vezi pe viu.

...

La un moment dat ne-a luat foamea. Din loc in loc, in acel parc erau niște rulote cu hot-dog. Ne-am apropiat de una dintre ele și am comandat pentru fiecare câte unul. In limba engleză, bineînțeles. In timp ce omul ne prepara comanda, ii suna telefonul:

-„Salut, Ozam!

Hai ca te sun eu mai târziu fiindcă am niște clienți acum".

Era un român, senior, pe nume Ivan, din Bucuresti, care lucra pentru un grec la acea toneta. Doar pentru vara aceasta, mi-a spus. Am făcut poze împreuna, l-am întrebat dacă pot sa postez pe FB pozele cu el, a zis ok și am plecat mai departe.

New York-ul este frumos. Este viu, este agitat, este dur, foarte dur chiar, dar îți da posibilitatea sa poți face lucruri. Dacă vrei, dacă poti și dacă te simți in stare. M-am întâlnit cu un fost coleg de liceu si un foarte bun prieten totodata, care lucrează la Radio City Music Hall, la cea mai mare sala de spectacole indoor din lume. Este Chef Engineer pe parte de sunet. Mi-a spus:„Danut, când am venit aici nu stăpâneam nici măcar limba engleză iar astăzi sunt pe poziție de sef departament cu peste o suta de subalterni". Orice se poate face in NY.

...

Am făcut un șpriț, am depanat amintiri, ne-am făcut promisiuni de revedere și am plecat mai departe. Nu am avut nici o restricție de timp in acel moment deoarece fetele mele, adică sotia și fiica erau... la shopping. Mai bine de atat nici ca se putea. ????

...

Și uite așa am cutreierat de-a lungul și de-a latul NYC fără nici o limita. De la Empire State Buildind, la Statuia Libertății, la One Summit Vanderbilt, totul a fost frumos și inspirational. Mâncarea este cât de cât buna, berea este mai mult decât suficientă, prețurile sunt cam pe la noi pe litoral.

Am văzut podul Brooklyn Bridge pe jos, o splendoare arhitecturala ținând cont ca s-a construit acum mai bine de o suta și ceva de ani.

Am văzut Hudson Yards,

...

Toate aceste zile in care am fost aici au fost extenuante. Și frumoase, dar și epuizante. Pentru ca NY este un oraș al contrastelor. Încerc sa creez un narativ, un echilibru in descrierile mele dar cuvântul de ordine este, așa cum mi-a spus prietenul meu româno-newyorkez Boogie despre New York, ... it' s: LOVE IT OR LEAVE IT".

Nimic mai adevărat!

...

Iată ca a venit și ziua plecarii. Sotia și fiica mea erau triste ca trebuie sa plecam iar eu... eu încercam aceeași stare doar ca nu le-o arătam. Aveam zborul la ora 12 noaptea. Făcusem check-in-ul, aveam biletele in buzunar și asteptam in zona de imbarcare. Cred ca mai erau vreo 15 minute pana sa înceapă sa urcam in avion când crainicul aeroportului anunța sec ca zborul New York-Istanbul s-a anulat. Ce? Pai cum așa? Primesc și mail in care mi se comunica faptul ca din motive operaționale zborul nostru s-a anulat. Nu vreți sa știți ce nebunie și ce haos s-a creat aproape instant. Sute de oameni care strigau, întrebau, cereau lămuriri, totul era confuz și fără nici un sens. La un moment dat un angajat al aeroportului ne-a îndrumat către o zona de unde sa ne recuperam bagajele. Ne-a înmânat câte o carte de vizita cu un număr de Call Center la care sa sunam și sa cerem explicații și asta a fost tot. Am intrat imediat pe aplicația Turkish Airlines și am găsit disponibil următorul zbor peste exact 24 de ore. Am avut posibilitatea sa reprogramez zborul fără alte costuri și iată-ne cum am rămas noi încă 24 de ore in America. Am mers la un birou la care, după ce am aratat ca ne-am făcut o reprogramare a zborului, ni s-a oferit o camera de hotel și un bus care sa ne ducă pana acolo. Nu știu ce au facut restul acelor oameni care așteptau la rând ca cineva dintre angajații aeroportului sa ii rezolve într-un fel. Când am plecat noi către bus, numarul celor care așteptau in linie era de peste o suta și ceva de persoane.

...

Au fost câteva zile extraordinar de frumoase și de pline in aceasta minivacanța. Am întâlnit oameni de toate natiile in aceasta țară, am văzut obiceiuri, am văzut varietate culturală, am văzut libertatea exprimării dusă la cele mai... interesante moduri. De la oameni umblând in chiloți pe strada, cu chitara in mâna si cu pălărie de cowboy și până la adevărate trupe rock dând veritabile show-uri in subteran la metrou.

Aceasta este America și acesta este felul in care am perceput-o eu, ca turist.

Multumesc pentru răbdarea de care ați dat dovada parcurgând aceste rânduri, nu prea scurte, într-adevăr. ????

O zi frumoasa, tuturor!

Trimis de Dănuț.Albu in 05.07.23 11:05:49
Validat / Publicat: 05.07.23 18:02:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD. A mai fost în/la: New Jersey, Staten Island, Queens, Manhattan,

VIZUALIZĂRI: 1344 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dănuț.Albu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Times Square in the night.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19500 PMA (din 15 voturi)

[05.07.23 18:02:30]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La pas prin New York, NEW YORK CITY" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[05.07.23 18:07:22]

@webmasterX:

Multumesc!

[05.07.23 18:15:09]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

calincheitaPHONE
[06.07.23 07:09:08]

Vă felicit și vă invidiez. E ceva vreme de când tot studiez posibilitatea de a merge și noi într-o vizită în New York, fiind tot trei persoane. Văzusem bilete de avion din Londra, British Airways, economy la cca 6000 de lei dus-întors pentru toți 3 iar cazare tot cam pe acolo pentru 5 nopți. Cu Turkish a fost tot pe acolo ca preț?

[06.07.23 08:00:43]

@calincheita:

Buna dimineața! Biletele au costat 540€ de persoana.

ionyde
[06.07.23 09:38:57]

Cum ai obtinut viza, daca sotia a aflat doar cu 1 zi inainte de plecare? Viza presupune vizita personala a fiecaruia la ambasada.

[06.07.23 09:45:05]

@ionyde:

Salut! Avem viza pentru SUA din 2018. Toți trei.

[06.07.23 11:18:27]

Așa Da, loc pentru aniversare!!!

Mă încântă și pe mine ideea, mai ales că aniversările mele nu au depășit stadiul de Egipt!

Și prețul biletelor mi se pare bun!

11 ore de zbor, cred că e OK, nu am zburat încă cu Turkis Air lines, dar e posibil pe viitor, mă bucur că au condiții bune, experiența mea a fost doar cu Qatar Airways și FlyDubai pe destinații mai îndepărtate, sper că Turkis Air lines să fie pe măsură lor.????

Felicitări pentru vacanța inspirată și țineți-o tot așa! ????????

[06.07.23 12:46:50]

@elenaadina:

Multumim! Vacante frumoase și inspirate va doresc in continuare!

[06.07.23 13:10:43]

[06.07.23 18:57:36]

????????

k-lator
[08.07.23 12:54:31]

@Dănuț. Albu: Nu pot decât să te felicit pentru perseverența cu care revii/reveniți (voi ca familie) în destinații de vacantă peste ocean. Eu am fost o singură dată cu un zbor transoceanic - în Republica Dominicană - și cele 9 ore de avion plus 3 ore, respectiv 7 de escală, mă determină să mă gândesc foarte bine la o altă călătorie tot așa de lungă.

Până să trec la fapte, mă mulțumesc cu privitul pozelor și cititul. Poveștile colorate pe care le-ai scris aici mi-au plăcut mai ales pentru entuziasmul cu care ai savurat totul! Felicitări pentru articole, poze, filme și impresiile exprimate cu o notă de autentic ce m-au făcut uneori să zâmbesc. Cunosc oameni care au călătorit în toată lumea, iar despre America au spus că este dezamăgitoare. Dar știi cum este vorba aceea... de gustibus non est disputandum.

A fost tare chestia cu” nu am scăpat de fiica-mea, a spus ca vrea și ea sa fie parte din surpriza mamei ei, normal????” ... mi-o și imaginez pe adolescenta pe care am văzut-o în poze să refuze o vacanță cu părinții, știind că ei pleacă în iuesei. ????

Vacanțe minunate în continuare și călătorii sprâncenate! ????

[08.07.23 18:28:29]

@k-lator:

Multunesc pentru cuvintele frumoase. Contează mult pentru mine. Revin și cu alte descrieri, locuri noi, trairi, situații experimentate de subsemnatul.

calincheita, Dănuț.Albu, elenaadina, k-lator
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin New York: