ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.02.2016
DIN: Satu Mare
ÎNSCRIS: 08.06.15
JUN-2015

Pentru prima oara la pas prin Skopje

Am ramas placut impresionata de orasul Skopje. Am ajuns seara in acest oras, ne-am cazat in centrul orasului chiar langa parlamentul Skopjei intr-un apartament oferit spre inchiriere, pentru 6 persoane caci am fost 6. Avea parcare privata cu bariera si supravegheata video + paznic, ceea ce este un lucru foarte bun caci nu se stie niciodata vorba aceea.

Dupa ce am despachetat in mare bagajele, ne-am hotarat sa luam la pas centrul orasului care este superb, abunda de statui, istorie si cladiri vechi. Este o populatie mixta, de toate natiile insa fiecare cu treaba lui.

Ajunsi in centrul orasului, dupa o serie de poze prin imprejur, am hotarat sa luam loc intr-un restaurant pentru a lua cina. Mancarea este foarte gustoasa iar berea foarte buna. pentru 2 euro primesti o portie foarte mare de salata Caesar foarte gustoasa. Au o inghetata foarte buna, si daca esti un bun negociatori poti sa cumperi orice chilipir la sfert de pret fata de cat cer ei initial.

Magazinele din piata lor sunt pline de tesaturi superbe, mult aur si multe chilipiruri.

Cine are ocazia sa treaca prin Macedonia sa nu ezite sa poposeasca pentru 1 zi in acest oras deoarece are ce sa vada in el.

Ce sa zic, lucruri numai de bine si locuri care iti bucura privirea, daca ar fi sa fiu rautacioasa as putea gasi si mici defecte insa nu este nevoie sa le amintesc deoarece lucrurile frumoase din acest oras eclipseasca micile neajunsuri.

Un oras in continua dezvoltare si infrumusetare a spatiilor publice.

Trimis de Biancalavi in 13.02.16 21:35:48
Validat / Publicat: 14.02.16 00:17:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MACEDONIA de NORD

VIZUALIZĂRI: 4523 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Biancalavi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 vedere de la fereastra apartamentului unde am fost cazati, superba vedere spre centrul orasului

[13.02.16 21:45:35]

@Biancalavi -

ne-am cazat in centrul orasului chiar langa parlamentul Skopjei

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

iulianic
[14.02.16 08:52:01]

@Biancalavi -

… daca ar fi sa fiu rautacioasa as putea gasi si mici defecte insa nu este nevoie sa le amintesc deoarece lucrurile frumoase din acest oras eclipseasca micile neajunsuri.

În prezentările pe care le facem noi, nu înseamnă că suntem răutăcioși dacă suntem obiectivi, realiști. Aici chiar e bine să evidențiem și micile neajunsuri sau aspectele mai puțin frumoase pentru că – poate – ceea ce pentru noi înseamnă "mici defecte" altora să nu li se pară la fel de mici. Așadar, scrie în mod realist, nepărtinitor, despre tot ceea ce întâmpini în călătoriile tale!

[14.02.16 13:01:13]

@webmaster26 - am uitat sa mentionez faptul ca am fost cazata la Apartments Center Porta, prin booking, un apartament foarte dragut, curat, cu bucatarie care este utilata complet, camere decomandate fiecare cu dormitor cu pat tip matrimonial.

un apartament situat intr-un bloc linistit, si dupa cum am spus cu parcare privata, supravegheata.

Recomand cu caldura apartamentul acesta pentru grup pana in 6 persoane.

[14.02.16 13:07:55]

@iulianic - pentru mine ''micile defecte'' vad in neglijarea curateniei, insa nu in spatiile ''la vedere'' cum s-ar zice, ci ma refer in locurile cum ar veni ascunse, in spatele blocurilor, usor laturalnice, unde magazinele au intrare pentru marfa, probabil din neglijenta se aduna resturi de cartoane si ambalaje care nu dau tocmai un aspect placut,

insa pe aleei, prin centrul orasului, pe strazile circulate este curat, doar unde nu e prea circulat observam o mica neglijenta in ceea ce priveste curatenia, in rest nu am observat alte lucruri neplacute.

oricum in unitatea de cazare unde am fost cazati era curatenie si totul a fost in ordine. am ramas cu impresie buna fata de acest oras si imi doresc sa mai revin cu proxima ocazie.

[14.02.16 13:09:23]

@Biancalavi

m uitat sa mentionez faptul ca am fost cazata la Apartments Center Porta,

Nicu
[14.02.16 14:41:40]

Daca la Skopje a fost frumos, atunci cum o fi la... Ohrid... principala destinatie turistica din Macedonia.

Eu am fost in ambele si parca m-as mai duce dar nu la Skopje ci tot la Ohrid.

Poate pentru data viitoare puneti pe lista si destinatia denumita Ohrid.

Sunt foarte multi turisti din ro care trec pe aici spre destinatia finala Grecia si nici nu opresc considerind aceste locuri neimportante din punct de vedere turistic.

[15.02.16 17:22:33]

@Nicu - multumesc:-) am sa tin cont de acest lucru.

Biancalavi, iulianic, Nicu
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Skopje şi împrejurimi: