ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.02.2010
ÎNSCRIS: 03.04.09
JUL-2009
2 AD. + 2 COPII

Complexul de Agrement “Mures” – Week-end

Perioada estivala da ocazia tg. muresenilor sa se intalneasca in ‘Complexul de Agrement – Muresul”, cunoscut sub denumirea de Week-end. In ultimii ani, acest complex a avut imbunatatiri sistematice si reprezinta principalul mijloc de distractie in timpul verii.

Week-end-ul are doua intrari, o intrare dinspre cartierul 7 Noiembrie, inainte de serpentina care duce la Spitalul Judetean Tg. Mures, iar a doua intrare dinspre cartierul Aleea Carpati, inainte de a se urca podul care strabate Muresul si intrarea in cartierul Unirii. Ambele intrari au locuri de parcare, iar cea care este dinspre Aleea Carpati este platita (si pazita).

Intrand dinspre Aleea Carpati, ajungem pe o alee pavata si frumos decorata cu flori, in ghivece mari de lemn, precum si pergole din lemn pe care se infasoara plantele agatatoare.

In dreapta se poate vedea terenul de fotbal, de volei, de beach-volei, iar in stanga un teren de tenis, a carui intrare se face prin clubul sportiv “Muresul”. (Acest teren de tenis in ultimul an nu cred ca a fost functional, gazonul era plin de buruieni si nu am vazut lume inauntru).

Imediat dupa terenul de tenis, incepe zona verde, precum si spatiul destinat copiilor mici.

Avem in fata un loc de joaca pentru copii, unele portiuni in iarba, altele in nisip. Aici sunt topogane, casute, labirinturi, animalute - leagan, intr-un cuvant “Lumea copiilor”. Tot aici sunt si surse de apa, pentru spalat pe maini. In spatiul verde sunt si mese de ping-pong, practicantii acestui sport pot aduce de acasa palete de joc.

Langa acest loc de joaca, sunt, bineinteles bazinele pentru copii. Unul din ele, din perioada “veche”, reabilitat, si unul nou construit, in care intrarea in bazin se face pe doua topogane in forma de delfin. Apa este foarte curata, aici la copii apa recircula in permanenta. Din acest motiv, mie mi se pare ca e ceva mai rece decat in celelalte bazine, cand afara nu e foarte cald. Ambele bazine au apa cred pana-n 50 cm, iar bazinul vechi are portiuni pentru plimbat, cu apa pana la glezne.

Urmeaza bazinul mijlociu, apa e mai mare, cu portiuni pana la 1m-1. 2 m, iar in mijloc doua topogane.

De jur-imprejur alei pavate, flori, multa verdeata.

Urmeaza doua bazine mari, cu apa peste 1-1. 5 m.

Dupa bazinul mare urmeaza bazinul de barci. Se pot inchiria de la diverse cabane barcute pentru plimbare. Acest bazin se continua direct cu raul Mures, iesirea din bazin si intrarea in Mures facandu-se pe sub un pod, pe langa baraj, aici fiind cea de a doua intrare in week-end.

Mentionez ca zona barajului e foarte periculoasa, apa e foarte adanca si nu e destinata innotului. Zvonurile spun chiar ca in acest baraj, pe fundul apei, ingropati in mal, stau somni uriasi, de cativa metri, care te manaca. Bineinteles, sunt doar zvonuri si nu a fost nimic dovedit. Cert este ca la acest baraj foarte multi si-au pierdut viata, din cauza apei adanci, a malului si vegetatiei de aici, precum si a curentilor foarte puternici. Este o zona unde nu se recomanda scaldatul, chiar sunt si indicatoare in acest sens, dar multi le ignora. Urmeaza raul Mures, pe malul caruia se pot vedea o multime de mureseni stand la iarba verde, la gratare, etc.

Intregul complex are terase, restaurante, fast-food-uri, discoteca (seara), tarabe, de unde poti manca si bea in timpul zilei.

In jurul bazinelor sunt dusuri, prevazute si cu apa calda si cu apa rece. Peisajul este superb, zona plina de verdeata, flori, tufe, salcii cu crengile lungi, pana la pamant, o adevarata placere. Zona este curata, ingrijita, edilii orasului depunand eforturi sa intretina si aceasta zona, acest punct de distractie.

Hotarat lucru, vizitatorii Tg. Muresului nu se vor plictisi aici.

Trimis de biancuta in 07.02.10 08:10:44

VIZUALIZĂRI: 14802 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Tg. Mures - podul peste Mures la intrare in Weekend

[07.02.10 08:58:08]

Cei care se intereseaza despre Week-end-ul din Tg . Mures, pot sa vada reclama de pe site-ul primariei:

webmasterXY*
[07.02.10 09:28:12]

biancuta, acest review nu mai poate primi cele 1000 PMA standard (mai ai si alte reviews-uri despte orasul in care locuiesti).

Multumim pentru toate aceste informatii utile din Targu Mures si te asteptam si cu alte recomandari, bineinteles in afara concursului.

[07.02.10 09:51:51]

Am inteles, nu e nici o problema. Am considerat insa ca merita sa se stie despre aceste locuri din Tg. Mures.

amigorek
[14.08.10 22:31:25]

Salut! Locuiesc in Targu-Mures si de cativa ani tot aici lucrez in fiecare vara. Multe date din acest post nu sunt adevarate. Si le si scriu:

1. Cele doua parcari cu plata nu sunt pazite! Scrie acolo sus pe cuscubeta de la intrarea in parcare ca sunt monitorizate, dar nu e adevarat. Si pazite, nu sunt de nimeni. Stiu asta pentru ca am lucrat pentru firma respectiva.

topogane in forma de delfin

? Nu exista asa ceva in weekend.

Nici asa ceva nu exista in complexul weekend.

Pe raul Mures, langa week-end, nu mai e voie sa faci foc si gratare de vreo 3 ani.

In jurul bazinelor sunt dusuri, prevazute si cu apa calda si cu apa rece.

Dusurile nu au apa calda. Doar apa rece.

Daca nu stergeti post-ul... macar modificati-l va rog. Nu de alta, dar lumea care citeste nu e bine informata.

Multumesc,

[14.08.10 23:24:33]

@amigorek, la obiectiile tale am a-ti raspuns cu urmatoarele:

1. parcarile: daca scrie ca sunt monitorizate si nu este asa, eu nu am de unde sa stiu acest lucru;

2. topoganul in forma de delfin: este vorba de bazinul mic, ultimul construit, albastru, in care se intra prin acest mic topogan (bineinteles se poate si fara), iar una din partile laterale are partea de sprijin in forma de delfin; ma rog, poate exprimarea nu e tocmai corecta, anul acesta nici nu am mai stat acolo deoarece fata mea e mai mare; pe acest mic topogan, curgea apa mereu, pentru ca alunecarea sa se poata realiza;

3. chiar daca spui ca nici aceste topogane nu exista, eu le-am vazut totusi, sunt cele din poza 17, joi seara 12 august am fost acolo si fata mea s-a dat de mai multe ori pe el;

"Dupa bazinul mare urmeaza bazinul de barci. Se pot inchiria de la diverse cabane barcute pentru plimbare. " - Cabanutele din weekend nu sunt de inchiriat. Toate sunt proprietati private si nu se dau catre inchiriat. Am fost personal vara asta si am intrebat.

daca citesti mai cu atentie in textul pe care chiar tu l-ai citat, nu ma refeream la cabane, ci la barci. De la cabanele private se mai pot inchiria si barci, dar este si un mic centru de unde se pot inchiria, acel loc iarna avand destinatie de ceva ce se vrea a fi vestiar si inchiriere patine gheata - lasa mult de dorit;

5. e un lucru de care chiar nu am stiut, eu nu am mai fost la gratar acolo demult;

6. ai dreptate, dusurile sunt cu apa rece, eu stiam ca au si apa calda, dar joi cand am fost am remarcat acest lucru.

In alta ordine de idei, daca tot am ajuns la acest review, vreau sa spun ca pentru baie, in acest an, am fost doar acum doua zile si am ramas uimita de ce am vazut.

In jurul bazinului mic (cu delfin) era numai apa, se facuse pur si simplu noroi, trebuia ocolita o portiune mare, apa baltea!

In jurul bazinului mijlociu (sau, ma rog, al 3-lea, fiind doua pentru copii mici) este un sant cu apa pentru a nu se duce murdarie in bazin. Apa din acest sant era foarte murdara, cu fire de iarba si nisip, apa din bazin lasa si ea de dorit, lucru de asteptat deoarece am vazut persoane care au intrat imbracate. O doamna foarte bine facuta, cu fusta-pantalon si bluza, statea in apa, uda din cap pana-n picioare, si senzatia cand o priveai era ca se spala!

Acele dusuri (cu apa rece) pe care foarte frumos scrie: "Dusul inainte de intrarea in bazin e obligatorie! " sunt mai degraba obiecte decorative, deoarece nimeni nu le foloseste (poate pentru ca apa e foarte rece, fapt constatat joi) ; in locuri care se respecta, chiar daca apa nu se schimba, piscinele se curata in fiecare seara, aici nu cred ca se intampla asa ceva!

Singurul lucru deosebit este locul de joaca pentru copii, foarte bine conceput, atractiv, unde copii se pot juca linistiti!

Eu anul trecut am stat doar la bazinul mic si la locul de joaca, iar in rest am foat in anii anteriori.

Imi pare foarte rau ca acest complex, care cand s-a modernizat, a facut senzatie mare si parea curat! Chiar si in primavara, cand inca nu era deschis, totul era foarte frumos (dar fara apa in bazin! ).

E vorba de orasul meu, ma doare sufletul ca e asa, in acest an joi am fost prima si ultima data cand am fost aici! Prin urmare, si ieri, si azi, am fost si probabil si maine vom merge la baie in alta parte, cu regret pentru acest loc care imi pare foarte frumos, dar...

Departe de mine ideea de a induce in eroare pe cineva, sper ca prin aceste ecouri sa se clarifice situatia, iar despre Complexul Weekend, cu regret, spun ca nu mai e ce a fost (o fi criza de vina, lipsa de personal, etc. )

Sincer... imi pare rau si ca am scris acest review, oricum doream sa revin cu amanunte, multumesc pentru ca mi-ai dat ocazia!

dorgo
[15.08.10 00:06:25]

@ amigorek

1.- Corect, si eu sunt din Tg.Mures, locuiesc la 200 m de week-end si parcarile noaptea nu sunt pazite ci doar cele care contra cost, atat cat au baietii de la intrare program.

2.-Un tobogan in forma de delfin a existat candva in dreptul vilei Metalotehnicii, dar cred ca l-au ras, era vechi si betonul era crapat.Acum e unul la bazinul nou.

3.-La Week end, exista 5 bazine, unul f. mic, pt copii de gradinita, altul rotund in jurul mega-spiralei-tobogan, putin adanc, poate 50 cm, al treile pentru inotatorii adevarati, dreptunghiular, langa terasa Solyom, al patrulea e cu o insulita de beton rotunda la mijloc,langa Casa de oaspeti a primariei, , al cincilea e cel ce a fost dat in functiune anul acesta, olimpic, deci are lungimea de cel putin 50 m. Si mai e si bazinul de barci si hidrobiciclete ce comunica printr-un stavilar cu raul Mures, dar acolo n-ai voie sa faci baie.

4.- Nu mai ai voie sa faci gratare pe malul Muresului,decat daca te duci la izvorul Muresului sau la Arad poate, unde nu te vede primarul nostru, primaria a declarat acea zona, de pe malul Muresului, "zona ecologica", ceea ce nu e rau deloc, in schimb cand acolo are loc "festivalul Felsziget", la care participa si baietii mei, sa vezi ce ramane dupa acesta afacere a primariei care nu lasa cartierul 7 Noiembrie sa doarma 3 nopti la rand, in acea zona ecologica...iar daca ai curajul sa iesi dimineata devreme vezi pe multe banci sau pe iarba din cartierul meu tineri din tara sau din Ungaria, tara organizatoare a festivalului, dormind ametiti de bere sau de "iarba indiana"...

6.- Dusuri cu apa calda gasesti doar la baile Sangeorgiu Mures si la Lcul Ursu din Sovata, dar si pretul intrarii e mult superior acestui complex "week-end" popular facut de primarie sa bucure tot vulgul.

Incerc sa caut un CD, exclusiv depre acest complex si daca gasesc voi mai atasa poze mai sugestive ce vor lamuri situatia.

Cu stima

[15.08.10 00:33:25]

Dorgo, bun raspuns, m-ai ucis cu bazinele acelea... or fi atatea, dar ele sunt bazin in bazin, cred ca exista si intrare deschisa din unul in celalalt; pentru copii foarte mici sunt doua, unul vechi si unul nou cu delfinul in cauza; din varf, care ar trebui sa fie capul delfinului, curge un firisor de apa rece ( dupa numerotarea mea, cel cu topogane in spirala ar fi al treilea si urmeaza cele spuse de tine).

Despre parcare: paza se refera la cei care vin in complex, deci e clar ca nu e pe timpul noptii. Banuiesc ca taxa se cere si acum, deoarece in parcare erau doar cateva masini, iar stradutele din apropiere erau arhipline... (acolo am stat si noi)...

dorgo
[15.08.10 06:26:44]

Eu ma bucur ca avem un nou tanar si poate talentat targumuresean pe site, Transilvania inca nu si-a dezvaluit toate secrete turistice, e mult de scris...

amigorek
[16.08.10 00:23:41]

biancuta, paza nu este la parcare atat pe timpul noptii cat si pe timpul zilei. Ma refer la parcariile amenajate de Tracia Trade. Spun asta pentru ca am lucrat acolo si inca lucrez. Parcarea se taxeaza la ora, 2 ron/ora intreaga(deci daca depasiti o ora cu 1 minut o platiti si pe a doua- nu cei care lucreaza acolo rotunjesc, ci softu' cu care se lucreaza) si primele 10 minute sunt gratuite, iar pe "stradutele din afara" taxa e de 3,5 ron toata ziua si 2 lei ora. De precizat...in parcariile cu bariera nu exista taxa la zi! Doar la ora! Iar cei care se cazeaza la Casa de Oaspeti au parcarea gratuita. Cu bazinele...crede-ma, am dreptate.

Na...la urma urmei ideea e ca ati putea modifica si chiar adauga anumite date in post. Nu de alta, dar sa fie cat mai complex.

[29.07.13 03:05:15]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Aquaparcuri în Tg. Mureș și împrejurimi" (nou-creată, între timp, pe sait)

[10.02.17 21:28:41]

Mutat în rubrica "Complexul de Agrement și Sport 'Mureșul' - Weekend, TÎRGU MUREȘ + jud. MUREŞ" (nou-creată pe sait)

amigorek, biancuta, dorgo
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark 'Mureșul Weekend':