ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2011
MAY-2011
single

Cel mai iubit loc din Tg.Mures, 'Complexul Week-end'

The Lemon Pipers - Green tambourine

Ei, dupa aproape un an de la primul meu review, (19 Iunie 2010), iata ca a venit momentul sa scriu si cate ceva despre orasul meu.

Complexul de Agrement si Sport "Muresul", cunoscut pe plan local si sub denumirea de "Complexul Week-End", a fost amenajat si utilizat inca de la finele secolului al XIX-lea, in jurul unui fost brat mort al raului Mures unde exista, in acele vremi, un baraj si un parc pe malul micului lac de acumulare format de barajul de mai sus. Nu departe de acest loc se afla prima “uzina hidroelectrica a orasului”. Patrunderea apei in complexul de agrement se mai face si astazi, ca si in urma cu un secol, printr-un sistem de pale metalice basculate cu contragreutati. Suprafata complexului este cam aceeasi ca si urma cu o suta si ceva de ani, s-a dezvoltat insa foarte mult partea de agrement si s-a modernizat intregul complex.

Nu departe de complex au mai aparut si o pista de karting si trei terenuri de fotbal. Pe langa complex curge lenes raul Mures, e-un lucru explicabil, in aval exista un baraj si raul se largeste. In amonte, exista si o insula, pe care se afla un hotel-restaurant si un teren de tenis, pe care se ajunge cu un bac tractat manual, dar astazi ea se afla in paragina.

Comnplexul “Week-end” este cel mai iubit loc al orasului meu, impreuna cu Platoul Cornesti, o zona impadurita in care gasim alei amenajate, locuri de joaca pentru copii, locuri de odihna si o mare gradina zoologica.

Aici, la aceasta gradina zoologica imi aduceam eu copiii cand erau mici si cel mai mult le placea la cusca cu maimute, la verisoarele lor, dinspre mama, banuiesc, ba nu, dinspre tata, ca erau tare guralive. Vara eram in fiecare week-end la “Zoo”, incat daca lipseam cumva, intr-o duminica, se-ntrebau maimuticile unde suntem, si se ingrijorau de-a binelea, refuzand mancarea. Prietenia noastra, om-maimuta, a durat pana cand un Macac de-o schioapa a avut proasta inspiratie sa-si strecoare mana printre gratii si sa-l prinda pe “ala micu” al meu de par si sa- l smocaie de cateva ori. Din acel moment baietii mei vroiau sa-i duc numai si numai, la Complexul Week-end.

Complexul Week-end este situat la periiferia orasului, la iesirea din Tg. Mures inspre Reghin, si la aprox. 100 de metri de blocul meu, asa ca, daca aveam un aparat foto mai bun, o parte din pozele pe care vi le-am postat, as fi putut sa le fac si cu “zoom”-ul pe fereastra.

Complexul a avut perioade bune si mai putin bune, a fost inundat de doua ori, prin anii ’70, cand, de la etajul meu, puteam s-o pornesc la scoala cu barca de cauciuc. Apoi, pionier fiind, ne-au dus cu clasa la munca patriotica, sa construim digul de pamant ce apara orasul, si implicit cartierul meu si Complexul de agrement. De aceea, de multe ori, de la 1 Octombrie si pana la 1 Mai, cand intrarea in complex e libera, ma plimb pe acest dig, deci calc in picioare munca mea de pionier, dar macar o fac gratis, apoi, de la 1 Mai, se instituie o taxa “relativa” de 5 lei pe zi, deci ma plimb pe dig si “pe bani”. Zic “relativa”, pentru ca…psss…veniti mai aproape si ramane intre noi…am sa postez o gaura in gardul de sarma ce inconjoara complexul, pe care o stiu numai eu, daca vreti intr-o zi sa faceti economie de-o inghetata. Complexul apartine Primariei Tg. Mures, asa ca, va rog sa nu ma parati, tineti si voi “gaura ” in secret si folositi-o.

In urma cu 7-8 ani, complexul nu arata grozav, decat toamna cand pomii rugineau. Dar primarul nostru, Dorin Florea, care a castigat 3 mandate succesive si pe care noi il iubim mult, a reusit sa adune multi bani de la noi prin taxe si impoxite si sa ni-i returneze prin multe lucruri de utilitate publica, precum e si acest complex.

Haideti asadar sa-l vizitam impreuna, acum, primavara, la inceput de Mai, luna insa care din pacate, nu ne-a oferit decat vreo 2 zile cu soare, dar, ia sa vedeti voi cand da caldura cea mare, ce va fi pe-acolo…ce defilare de bicepsi, bikini-uri si chiar top-less-uri…Intr-un fel, eu ma bucur ca acum in Mai e vreme urata, caci altfel, elevii, care mai au inca de invatat, ar fi chiulit in masa de la scoala si ar fi umplut terasele acestui complex de agrement.

Intrarea in complex se face trecand de o bariera pazita si supravegheata video... Ajungi apoi, intr-o mica parcare, prima din cele trei ce insumeaza in total, peste 200 de locuri de parcare, tariful e de 2 lei/ora. Apoi, unul din bratele artificiale ale Muresului, cel pentru plimbari cu barca, trebuie traversat peste un pod frumos, care e mai tuguiat la mijloc si seamana cu podul Rialto din Venetia, iar casutele de pe malul opus seamana cu unele case din lagura italiana. Asadar, n-are rost sa mai dati bani pentru a merge la Venetia, unde totul e scump, veniti la Tg. Mures. La intrare, te intampina un panou cu celebritatile sportive ale urbei si planul complexului, la care, de curand s-a mai adaugat un bazin olimpic cu apa dulce. In complex avem asadar, un bazin foarte mic, pentru copiii de la gradinita din grupa mica, un bazin mic, pentru cei din grupa mare, un bazin mediu, cu trambulina, pentru elevii din liceu si doua bazine pentru adulti, hai sa le zicem bazinele cu apa mare si foarte mare. Bazinul olimpic e dotat si cu jacuzzi si e destinat mai ales inotatorilor din colectivele sportive de performanata. O armata intreaga de angajati ai Primariei, se ocupa de intretinerea complexului, care arata mereu precum o simfonie vesnic verde, asemenea unei “tamburine verzi”, sau “green tnmbourine”, din cauza arborilor si ierbii …In urma cu multi ani, pe-aici a existat si-o “trambulina gri” (nu green) din beton, iar apa era verzuie datorita matasii broastei ce-o invada, trambulina avea cateva terase de saritrui in apa de la 1,3, 5,7 si…10 metri, dar vai, au fost cateva accidente si s-a renuntat, pe buna dreptate, la ea. Azi, apa din bazine e reciculata, filtrata si dezinfectata non-stop printr-un sistem care se afla ingropat la cativa metri sub pamant. Printre bazinele de inot si cel cu barci si hidrobiciclete, se afla plantat gazon, alei cu banci sau esplanade de beton pe care gasesti sezlonguri pentru plaje. In complex exista vreo 30 de casute de week-end, proprieate personala si vreo 20 de terase, baruri si restaurante publice unde poti servi bauturi racoritoare, inghetata de mai multe feluri si nationalitati, cea italiana e cea mai buna. Un langos cu smantana, cascaval si usturoi sau cu gem, specialitatea complexului, costa 4 lei, (la terasa Solyom). Gasesti pe-aici, bine-nteles, si intreaga oferata culinara a unui rstaurant. Majoritatea teraselor sunt dotate cu gratare pentru mici si fleici, a caror sfaraiala si par (fum) se raspandeste pana-n cartierele vecine, atragand clientii. Exista si vestiare pentru cele 6 bazine existente. Vara, in week-end, aici gasesti cea mai mare. concentratie de targumuresean pe metru patrat, mai ales la ”oraselul copiilor”, unde se afla si cele mai multe banci pentru parintii sau bunicii care au venit sa-si supravegheze copiii sau nepotii. In complex mai gasesti un teren de minifotbal, un teren cu nisip pentru “beach-volei”, doua terenuri de baschet, handbal si volei cu piciorul, un centru de inchiriat barci si hidrobiciclete, mese de ping-pong, spatiu pentru pescuit, dusuri si tasnitori. Ambientul muzical si informativ, este asigurat prin postul de radioemisie propriu, Radio Vacanta. In complex exista in permanenta serviciu de salvamar si un post de prim ajutor. Cel mai mare restaurant al complexului este Casa de Oaspeti a Primariei, care detine: un restaurant cu 220 de locuri, o sala de conferinta cu 30 locuri, o terasa cu 120 locuri si posibilitati de cazare pentru 24 persoane. Accesul este permis zilnic intre orele 8.00 - 19.00, cu exceptia zilelor de luni, cand in intreg complexul e zi de curatenie generala. In sezonul estival, in complex isi petrec timpul liber, in medie 5.000 de persoane/zi, aici au loc diverse spectacole in aer liber (printre care si Festivalul muzical Peninsula), discoteci si concursuri sportive

Pentru cei care doresc sa fie mai bine informati asupra preturilor din complex, preturile de la parcari, inchirieri de terenuri sau barci si hidrobiciclete, am fotografiat cateva afise, (fotografiile P32 pana la P36).

Mai mult ca sigur ca renovarea complexului de agrement de la platroul Cornesti, a stadionului de fotbal municipal, si modernizarea continua a Complexului Week-end, ideea bancilor amplasate de-a lungul raului Mures si a bazinul olimpic dotat cu jacuzzi, inaugurat de curand, plus focurile de artificii oferite de Revelion si Zilele orasului, ii vor aduce, pe buna dreptate, edilului sef al orasului nostru un al 4-lea mandat de primar.

Dorgo

Trimis de dorgo in 10.05.11 08:10:16
Validat / Publicat: 10.05.11 13:24:35

VIZUALIZĂRI: 33348 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P28 De partea cealalta a barajului raului Mures, apa se scurge cu presiue, pe vremuri, intre cele doua razboaie mondiale, forta acestei caderi de apa, furniza energie electrica unui oras de 30.000 de locuitori

[10.05.11 08:12:51]

@Web... te rog melodia "Green tambourine" de Lemon Pipers... fotografiile, la pranz... mersi!

[10.05.11 09:35:08]

in acest caz amanam validarea review-ului pana la atasarea si validarea pozelor; am adaugat coloana sonora ceruta.

Nicu
[10.05.11 17:18:58]

Asta da loc de recreere, am fost in toamna la Sangeorgiu de Mures la complexul Apollo si am vizitat si acest loc (la un moment dat vroiam sa scriu si un review)

E foarte bun complexul asta, totul foarte ingrijit si curat, arata foarte bine rar vezi asa ceva in... Romania.

Cine merge la Targu Mures trebuie sa viziteze si acest loc.

Prima data cind am intrat aici mi-am adus aminte de Balatonul unguresc, daca veti merge si aici si acolo va veti da seama ca sunt asemanari.

@Dorgo esti norocos ca ai asa ceva linga casa!

[10.05.11 18:17:46]

@dorgo, mi-ai ravasit amintirile cu acest minunat review, insa trebuie sa recunosc faptul ca esti un 'muresan' tare 'fain'! Citind cele scrise de tine, ma si vedeam atit la strand cit si la Platou in anii tineretii mele. Ai descris atit de bine, atit de frumos incit te-am votat cu ambele miini!

Si eu sunt o muresanca stabilita de 35 de ani la Eforie, il admir f mult pe d-ul primar Florea si ma intorc in fiecare an cu placere la Tg-Mures, orasul copilariei si al tineretii mele! An de an remarc cite o schimbare in bine al orasului, prospetime, eleganta si nu in ultimul rind decenta oamenilor. Sunt mindra ca m-am nascut acolo, mindrie pe care am simtit-o si in exprimarea ta. Felicitari!

[10.05.11 19:24:34]

@Nicu... acest complex exista de mult, e creatia edililor acestui oras din urma cu un secol, cei de azi l-au dichisit doar, complexul nu e prea mare, vara se aglomereaza rau, la preturile mici de 5 lei adultii si 2 lei copiii, e full, asa ca lumea fuge mai ales la Sangeorgiu de Mures, unde parca e spatiu mai mult si ai si un Wellness Club...

Nu fii suparat, ca Timisoara va iesi campioana tari la fotbal!

[10.05.11 19:33:58]

@maria 55... multumesc pentru aprecieri... eu am un coleg de serviciu, prof de sport, care in fiecare an merge in concediu... la Eforie Nord, cu intreaga familie... s-a inteles cu o "gazda" si are multe avantaje...

Si in centrul orasului, in fata Teatrului National, a aparut un mare santier... si acolo ni se pregateste ceva... va tin la curent...

[10.05.11 22:57:34]

@dorgo, sa mai scrii despre orasul nostru asa cum ai promis. In ceea ce priveste optiunea colegului tau vis-a-vis de statiunea Eforie Nord, eu zic ca-i o alegere buna. Nici f ieftin dar nici f scump. Fiul meu (nascut si el la Tg-Mures), are o pensiune f aproape de mare cu preturi pt bugetari (sper ca nu jignesc pe nimeni) Eu insa locuiesc in Eforie-Sud la 250m de mare. Diferit de tine, eu nu pot sa ma laud cu nimic spectaculos nici cu Nordul baiatului, nici cu Sudul meu si nici macar cu primarul nostru! Atit in Sud cit si in Nord avem o plaja lunga si un nisip fin cum nu au statiunile turcesti si... totusi noua ne lipseste ceva... Voi ati reusit sa transformati acel strand intr-o oaza de fericire iar noi nu reusim sa punem litoralul in valoare! Pacat de km de plaja pe care ne-a dat-o D-zeu!

[10.05.11 23:51:23]

@maria55, ma bucur ca ai amintiri frumoase despre Tg. Mures! Simt o urma de regret in vorbele tale! Daca doresti sa mai citesti despre oras, la sectiunea Descopera orasul Tg. Mures si Descopera judetul Mures sunt descrise si alte obiective de aici, inclusiv despre Platoul Cornesti!

Lumis66
[10.05.11 23:54:36]

@dorgo

Arata foarte bine complexul si m-ai facut invidioasa cand am aflat ca acest frumos loc de relaxare este la 100m de casa ta.

M-a amuzat tare faza cu ZOO.

[11.05.11 07:53:22]

@biancuta, draga mea, ai simtit bine... da... am regrete este orasul in care m-am nascut, am copilarit si am invatat, cum sa nu am regrete? ! Citesc tot ce-mi pica in mina legat de Tg-Mures. Stiu ca si tu esti muresanca, am citit ce ai scris pe afa. Va doresc o vara buna!

[12.05.11 05:37:23]

@maria 55... incerc la vara sa trec pe acea plaja pe care bunicii ma puneau s-o parcurg pe jos si descult, intre Vasile Roaita si Eforie, ca sa nu fac picior plat si pentru ca sa "ma umplu de ultraviolete si de calciu in oase"... n-am mai fost pe ea tocmai de-atunci... si mai incerc in acest week-end, sa-ti trimit un mic review din Marina d'or, o mica statiune balneara din Spania, ale carei hoteluri seamana un pic cu acele piramide de la Olimp-Belvedere, dar nu asta e interseant, langa plaja lor anosta si cam ingusta, spaniolii au carat bolovani din mare, si i-au vopsit, au creat din tufe de tuia animale, etc, un fel de ikebana europene, aranjamente florale care nu cred ca sunt greu de realizat, un adevarat "paradis muneral si floral"... caut pozele... poate, privindu-l, va vin niste idei... daca ajungp e la voi, la vara, stam la o cafea, mai ales ca si eu sunt bugetar si vin vremuri grele...

numai bine!

[12.05.11 05:55:52]

@biancuta@mariarosa@mari55, iata ca incet incet, apare si o tanara ramura targumureseana pe AFA, putem chiar constitui si un "Club al targumuresenilor de pe AFA. "... asadar, posturile de director general si de directoare adjuncte s-au ocupat, mai e cineva din Tg. Mures? Avem nevoie de cat mai multi membri cotizanti pentru salariile celor 4 directori...

[12.05.11 14:45:22]

@dorgo, sa o luam cu inceputul; Ma incinta f tare Spania dar astept o marire de pensie post-bugetara!

Despre vizita voastra la V. Roaita, cum iti place tie sa o numesti, va astept cu mare drag! Iar cafeaua o voi da eu in calitate de gazda, la un club super din Eforie Sud, club Cazino The One de pe faleza. Poate punem de un simpozion AFA ca tare m-ai distrat cu ecoul tau! Ai fost tare haios!

Toate gindurile bune catre muresenii de pe afa, si nu numai!

Maria

[12.05.11 19:42:19]

@maria55... multumesc mult pentru invitatie!

[25.07.11 14:59:14]

Doresc sa imi petrec si eu 4 zile in aceast frumos "Complex de Agrement" impreuna cu familia dar nu stiu ce posibilitati de cazare am. Pe aceasta tema va rog sa-mi comunicatii niste variante. Multumesc anticipat!

[25.07.11 21:28:13]

@djscristi72, in incinta complexului eu nu stiu sa fie cazare cu exceptia unei singure pensiuni administrata de primarie (complexul fiind tot al primariei). Despre pensiune nu stiu sa-ti spun nimic, dar am vazut ca are preturi bune. Poti vedea detalii pe site-ul pensiunii, inclusiv lista de preturi. http://www.pensiuneasiesta.eu/.

In afara complexului sunt mai multe pensiuni, dar prea le cunosc. la 5 km de complex sunt Baile Sarate Sangeorgiu de Mures, (impresii aici), Hotel Apollo Wellness Club, In zona Spitalului Judetean ar fi Pensiunea Ana http://www.pensiunea-ana.ro/Home-ro.htm, de aici cobori doar serpentina si esti la Weekend. Mai sunt o multime de pensiuni, dar nu le cunosc. In zona centrala gasesti mai multe.

[26.07.11 12:03:20]

@biancuta, iti multumesc! m-ai scutit sa tot caut oferete pe net O sa merg dupa data de 06.08.2011.

Kukuks*
[01.08.11 18:54:52]

Te poti caza la cabanutele din complex? Daca da are cineva un nr de tel?

[02.08.11 01:30:01]

@djcristi72, ma bucur ca ti-am putut fi de folos! Te astept cu impresii!

@Kukuks, cabanutele sunt private. Daca te plimbi pe acolo e posibil sa mai vezi uneori proprietarii in pridvor si atunci poate afli ceva mai concret. In cazul in care acolo nu rezolvi nimic, in apropiere, la iesirea din complex spre cartierul Aleea Carpati, este un camping. Nu stiu daca e amenajat sau ce conditii sunt acolo. Din cate vad apare si pe site-ul primariei: click aici. Datele de contact le poti vedea facand click aici.

Deoarece in curand va incepe si Festivalul Peninsula, multi se intereseaza de cazare in Tg. Mures. Peninsula are si un camping pe perioada festivalului. Amanunte aici: click aici

[21.08.11 12:24:52]

In cele din urma am gasit cazare la Pensiunea Angi si am petrecut impreuna cu familia 6 zile de neuitat in frumosul Compex Weekend. Am fost dezamagit insa, chiar din prima zi, cand am comandat niste hamburger de la o terasa din incinta Complexului (nu vreau sa fac reclama proasta si de aceea nu dau numele terasei) dar cand sa musc din el era sa-mi rup dintii in chifla, era beton. Le-am dus imediat inapoi si am cerut daca se poate sa-mi prepare altele, dar persoana de acolo imi sugereaza ca e mai bine sa-mi de-a banii inapoi, deci sa inteleg ca chiflele erau toate beton. Masa de amiaza o serveam in afara complexului la Restaurantul Maris unde am avut parte de o servire ireprosabila si de un meniu gustos si ieftin. Per general mi-a facut o impresie buna si recomand altora sa petreaca cateva zile in Complexul Weekend. Daca doriti sa vizionati si o scurta compilatie video va recomand sa accesati link-ul urmator

[21.08.11 15:29:05]

Imi pare rau de problema de la terasa. Complexul e plin insa de terase si eu cred ca-ti gaseai una si pe placul tau. Poate chiar si acolo, dar... in alta zi, sa-si aduca chifle. Daca v-ati descurcat cu masa e OK.

In incinta sunt foarte multe terase si restaurante de sezon, dar sunt si mai 'consacrate". Pe vremuri foarte popular era Restaurantul Pescarus.

Am fost acolo acum 2 ani si a fost bine, masa a fost OK. Nu tin minte ce am mancat, imi amintesc doar ca am luat si ardei copti. E in incinta si ati fi putut lua acolo toate mesele. Are doua sali, una din ele este "asezata" pe un acvariu. E destul de dragut. http://www.rest-pescarus.ro/.

Filmul pe care l-ai incarcat nu merge pe linkul mentionat, l-am gasit insa aici: http://www.youtube.com/watch? v=ccAzTsddces

[21.08.11 17:38:40]

Intradevar sunt multe terase, nu am vrut sa le mentionez pe toate sau pe la care am mai consumat "amiaza" si mici gustari, am vrut sa scot in evidenta si acest aspect negativ, dar la noi totul e posibil... sa nu uitam ca traim in Romania. Link-ul postat de mine functioneaza, nu stiu de ce la tine nu a mers, am primit confirmare pozitiva si de la alte persoane. Am servit mancare in 2 zile la Casa de Oaspeti a Primariei si la Aqua Studio, la cel din urma am servit traditonalul Gulas.

[22.08.11 20:29:09]

@djcristi72, am verificat inca o data. Am pus lk-ul tau pe google si nu mi-a dat nimic, dar mi-a dat canalul tau de pe Youtube daca l-am pus ca adresa unde apare tot ce ai incarcat tu acolo. Lk-ul pe care l-am dat eu deschide tot ce este despre Weekend Tg. Mures, de la mai multi utilizatiri.

E OK.

sunflower
[22.02.12 08:57:23]

Foarte documentat si complex review, felicitari!

Am fost si noi acolo si nu doar o singura data, la max doua ore de mers cu masina de acasa, suntem deja in bazine! E, dupa parerea mea, unul dintre cele mai bune locuri pentru baie din Ardeal, preturile sunt foarte mici, bazine pentru toate necesitatile, iar copiii sunt pur si simplu... fermecati! Toboganele ii incanta si cu greu se lasa scosi din apa!

Macarea la terase e excelenta, iar langosul acela cu branza si usturoi... mmmmm, simt si acum cum mi se trezesc papilele gustative!

O sa atasez si eu o fotografie, cu un alt fel de distractie pentru copii!

De-abia apuc sa vina vremea prielnica, sa revenim!

[10.02.17 13:29:15]

Autorul acestui articol a încărcat recent un al treilea set de impresii din această destinație.

AmFostAcolo sprijină și încurajează astfel de "actualizări", considerându-le benefice pentru evidențierea evoluției în timp a calității serviciilor și condițiilor oferite etc.

Cum însă Regulamentul nu admite 3 sau mai multe seturi de impresii CU NOTE din partea aceluiași autor (vezi punctul B. 10) - articolul de față va fi republicat FĂRĂ NOTE (ptr a respecta regula "maxim 2 seturi de evaluări ale unei destinații din partea aceluiași "evaluator").

[10.02.17 19:20:51]

@djscristi72: