ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2016
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 11.06.14
AUG-2015

Prețuri, mâncare și impresii Larnaca

7,5 E doua sezlonguri + o umbrala (pe plajele:finikoudes si mckenzie)

1 E cupa de inghetata la magazinele de pe faleza

1,5 - 2 E frappe (pe plajele:finikoudes si mckenzie)

3 E un hamburger cu branza sau bacon (plaja mckenzie)

1 - 1,5 E hot dog

1,5 - 2 E berea la doza la magazinele de pe faleza si

1 E doza de suc (Cola, Fanta etc)

1-2 E energizantul (1 euro Hell-ul si aproape 2 euro Monster la 0,5 l - recomand Monster Rehab pentru a te re-pune pe picioare in caz ca iti arde de plimbari la 43 de grade)

1 E sticla de apa plata la 1,5l

aceeasi sticla de apa plata e si la 0,34 centi la minimarketul Smart

tot la Smart: 1,5 E berea locala KEO, e 0,6 sau 0,66 nu mai tin minte exact

0,90 - 2 E painea feliata di care pot manca lejer 4 persoane si mai si ramane

20 - 40 masa la taverna pentru doua persoane, un singur fel + bautura, insa n-ai cum sa nu te saturi sau sa poti sa mai comanzi si altceva. Portiile sunt foarte mari

cca. 42 E meze de peste* pentru doua persoane (pot manca pe satura si patru persoane)

6 - 10 E kebab sub toate formele si in toate combinatiile (pui, porc, pui cu port etc)

3 - 5 E english breakfast

2,5 si 3,5 draftul de bere (draft mare)

10 E o portie sanatoasa de cartofi prajiti cu peste pane si calamari.

3,5 - 5 E cataif sau baclava (ambalate, la magazin)

* contine:

- un bol mare de salata cu creveti

- 4 boluri cu diverse sosuri (tzatzichi, icre...)

- supa de peste (dar ceva mai groaza, nu cum facem noi ciorba de obicei

- platou cu inele de calamari, caracatita la gratar + alte vietati marine

- bol maricel de cartofi prajiti

- bol indesat cu paste cu creveti

- platou cu peste la gratar

- platon cu peste pane + din nou alte vietati marine

[cand zic platou ma refer la farfuriile acelea mari pe care se puneam torturile pe vremea cand se faceau in casa].

Mi-a atras atentia:

1. Clima, caldura mare, umiditatea care facea aerul irespirabil. Pe plaja e ok, bate vantul, e chiar placut, dar sa mergi la pas prin oras e chin, cel putin la inceputul lui august cum am fost noi;

2. Nisipul, in special la finikoudes, insa nici la mckenzie nu-i mare diferenta, mai inchis la culoare si fin, foarte fin. Cand am ajuns in prima seara pe plaja, nu se vedea foarte bine, noi am fost convinsi ca cea pe care calcam e tarana, nu nisip;

3. Mancarea, multa si grea: cartofi prajiti - garnitura nr. 1, cartofi prajiti - garnitura nr. 2, iar garnitura nr. 3 tot cartofi prajiti! Daca optezi ptr. mancare indiana, asiatica - orez. Pe langa abundenta de cartofi, porc.

Multe preparate sunt prajite.

Mostenire britanica: iti aduce intai bolul de salata s-o mananci, apoi vine mancarea propriu-zisa.

Sa nu uit: inclusiv musaca-ul de cartofi si carne este insotita de o garnituri... de cartofi prajiti.

4. Pentru masa recomand Alexander, TackInn, Militzis si Ocean Basket, tack-ul e gen fast food (dar cu mese si tot ce trebuie), acesta + Ocean au sigur site-uri pe care puteti consulta meniul. Toate sunt in finikoudes.

5. NU VA RECOMAND: la intrarea spre plaja mckenzie e o carciuma cu scaune si mese maro, multe de plastic. Patronul cred ca-i roman, angajatii in proportie de 60-70% romani, au si mancare romaneasca. Mancarea nu-i cine stie ce comparativ cu ce am consumat pe la altii, servirea lasa mult de dorit: eram 4 si ne-a adus mancarea pe rand, cand a terminat primul de mancat abia apoi a venit comanda noastra, a uitat sa ne aduca o portie de cartofi prajiti, ne tot indemna sa luam nush ce carnati romanesti ca aia ciprioti nu-s pe gustul nostru etc

Trimis de florinux in 08.02.16 12:15:13
Validat / Publicat: 08.02.16 13:45:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 7595 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinux); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.07.17 14:00:48]

Mutat în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța în Larnaca, LARNACA" (nou-creată pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Larnaca: