ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2017
DIN: Târgovişte
ÎNSCRIS: 19.07.09
JUN-2017

Larnaca destinatia contrastelor

Dupa cateva sejururi in destinatiile de vacanta din proximitatea Romaniei, am zis hai sa vedem ce este si in Larnaca/Cipru. In review-ul meu vreau sa fiu cat mai tehnic deoarece m-am confruntat cu destule probleme minore care iti dau totusi batai de cap si despre care nu am gasit destule informatii.

In primul rand aterizezi in aeroportul din Larnaca si vrei sa mergi in oras. Ai doua variante:

1. taxi: cost intre 12 si 15 euro iar statia este la parterul aeroportului cum iesi in dreapta 150 m;

2. autobuzul local 1,5 euro, statia este la etaj ca la Otopeni, traversezi pasarela de la iesire din aeroport si mergi in stanga 50m, deoarece aici se circula pe partea stanga ca in Marea Britanie. Numarul autobuzului este 425 si vine din 30 in 30 min de la 9 la 20 seara iar in rest are orar care este afisat in statie. Plata se face la sofer.

Pentru cei care merg in Larnaca in zona Mckenzie Beach, se coboara la prima statie care este situata la giratoriul de inceputul plajei si capatul hotelurilor, daci intre cele doua. Pentru cei cazati in centrul orasului, dupa 4 sau 5 statii cred, se coboara la capatul liniei - Finikudes Beach, imposibil de ratat deoarece se vad palmierii si promenada foarte frumoasa. Statia este aproximativ la 100m nord de centrul promenadei si pentru cei care sunt cazati in zona Bisericii Sf. Lazar, adica in sud, trebuie sa tineti cont ca mai aveti ceva de mers aprox. 300-400m.

Pe plaja umbrele, sejlonguri si masuta 7,5 euro, mult mai ieftin dacat in Bulgaria si Romania, dar nu gratuite ca pe unele plaje din Grecia. Terasele si barurile sunt din loc in loc pe plaja cu servire la sejlong, daca nu, pe marginea promenadei sunt chiosculete cu bauturi si inghetate la preturi acceptabile. Daca traversati drumul, incep terasele de firma (McDonalds, Pizza Hut, KFC, Starbucks, OceanBasket...), iar si mai in spate pe stradutele inguste sunt niste minimarket-uri, cam putine dealtfel.

Preturile la produse ca peste tot scad de la plaja catre oras pe masura departarii cu cate 50 centi – 1 euro.

Ce poti sa faci in Larnaca:

1. vizite in oras la locurile istorice si muzee - Biserica Sf. Lazar, Fortul, Moschea Djami Kebir, Muzeul Pierides;

2. plimbare pe promenada si pe stradutele inguste din oras. Promenada este destinata dupa cu am spus si transportului auto cu un singur sens catre sud. Astfel este foarte aglomerata, iar seara cred ca cipriotii au o placere macabra de a se plimba cu masina pe aceasta strada, gen cum se merge in Bucuresti pe la ora 18 la Piata Unirii;

3. plimbare cu LoveBusses, autobuzul descoperit care face doua plimbari pe zi 11.15 si 17.15 la pretul de 15 euro/persoana. Plimbarea dureaza cam 2 ore 30 si se viziteaza obiective istorice si religioase din oras si din apropiere, destul de interesant dar nu face chiar 15 euro, pot da detalii despre ce se viziteaza ulterior;

4. sa gustati din bucataria traditionala cipriota/ greceasca/ turceasca cu localuri peste tot;

5. croaziere pe mare cu plecare din Portul Marina la capatul Finikudes Beach partea din nord. Aici eu folosesc informatiile de la un singur operator deoarece sunt mai multi. La acesta ai mai multe variante:

a) croaziera scurta 2 ore 11 euro, plimbare cu Glass Boat pe marea din fata orasului Larnaca pentru a vedea in plus fundul marii si pestii, vaporasul avand un geam sub punte de unde se poate admira privelistea;

b) croaziera si pescuit 4,5 ore 35 euro, plimbare pe mare in fata orasului Larnaca, pescuit, masa pe vas, bauturi la discretie, baie in mare, muzica, dans si distractie;

c) croaziera lunga 8 ore 50 euro, tot ca precedenta in plus deplasare pe mare catre AiaNapa, de depaseste capul Greco si se merge in sus, oprire pentru a admira niste grote din mare, debarcare undeva in Paralimni si intoarcerea in Larnaca de data asta cu autocarul. Eu am optat pentru b) si a fost excelent.

Daca vrei sa vizitezi si altceva in afara de Larnaca, poti merge cu autobuzele speciale care pleaca tot din aceeasi statie Finikudes Beach. Aici sunt panouri unde este afisat orarul pentru plecari in locurile importante: Nissi Beach – Waterpark - Aia Napa - Paralimni, Nicosia, Paphos, Limassol. Pe afisajul din statie vedeti si orele de intors, adica de plecare de la capatul liniei, important deoarece mai trebuie sa vii si inapoi. Tariful este 7,5 euro bilet dus-intors, dar atentie sa nu dati soferului bani de 50 euro sau mai mari deoarece nu accepta si va da jos deoarece se presupune ca nu are sa dea rest. In weekend este bine sa veniti mai devreme la unele curse, in special catre AiaNapa, deoarece se aglomereaza si nu se urca in autocar decat pe numarul de locuri si asa trebuie sa astepti cursa urmatoarea. Pentru asteptare se face coada civilizat in ordinea sosirii.

Oras al contrastelor deoarece 90% din magazinele pe care le-am vazut sunt de firma sau foarte elegante, inclusiv marfa din ele, de calitate si mai accesibila la preturi decat in multe locuri din Romania. Destul de putine magazinele de suveniruri pe care le gasesti mai mult in zona de pe langa Biserica Sf. Lazar.

Orasul este unul curat si destul de aglomerat in centru. Contrastul mai este dat intre constructiile noi sau renovate si cele foarte vechi dar locuite totusi, intre strazi elegante gen promenada Finikudes Beach care este una din cele mai frumoase care le-am vazut cu palmieri plantati inca din anul 1920 si stradute gen ghetou, intre restaurantele cu pretentii si cele de familie traditionale din care unele ne aduc aminte de cele de la Piata Matache, dar foarte curate.

Concluzia mea este ca Larnaca este o destinatie eleganta, mai ieftina ca in Grecia si mult peste statiunile de pe la noi si din vecini, care ne-au intoxicat cu multitudinea de tarabe cu colaci, tricouri, hamsie...

Trebuie sa spun ca aici se poarta turismul gen Eforie, adica amestec de statiune cu oras si cu foarte putine hoteluri cu resorturi de all inclusive.

Trimis de mariusserban in 08.07.17 13:08:18
Validat / Publicat: 08.07.17 14:04:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 9794 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariusserban); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Promenada din sudul Fortului, privita din Fort.

[08.07.17 13:34:24]

Mutat în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța în Larnaca, LARNACA" (nou-creată pe sait)

totholeasca
[19.02.18 19:14:26]

@mariusserban: buna seara, daca aveti timp disponibil pentru cateva raspunsuri, sa inteleg ca ati locuit la mackenzie beach hotel? , multumit sau nemultumit? mic dejun acceptabil? intentionam sa mergem de 1 mai, cazare plus mic dejun, credeti ca se va putea face baie? , presupun stat la soare, da, intentionam relaxare, stat la plaja si eventual baie, mai putin turism cultural de data aceasta, cina seara prin imprejurimi este posibila? multumesc

totholeasca
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Larnaca: