Pensiunea La Maria

JUL-2015
REGIM MASĂ -
120LEI

Concediu la Poienile Izei la Pensiunea 'La Maria'

Din iarna ne-am programat concediul si am zis, impreuna cu prietenii si rudele, sa vizitam Maramuresul. Eu mai fusesem in Maramures, dar in treacat si doream sa stau o perioada in zona, sa cunosc oamenii si zona. Buna alegere. Dupa un traseu prin nordul Modovei si pe la Viseul de Sus unde am fost cu mocanita - o experienta frumoasa si relaxanta - am hotarat sa mergem la Poienile Izei, fiindca am vazut noi pe net ca acolo se pastreaza mai mult traditia.

Am luat drumul Poienilor Izei cu gandul sa gasim cazare. Ajunsi aici si mergand pe ulitele localitatii, am ajuns "La Maria", o gospodarie frumoasa, unde pretul cu tot cu mancare era mai mult de multumitor. De cand am ajuns am simtit caldura si ospitalitatea gazdelor (parca ne asteptau).

Ne-a iesit in cale Maria cu glasul frumos in graiul maramuresean, ne-a prezentat camerele frumos aranjate si curate si ne-a imbiat in foisor la o horinca si "ceva de gustare, dupa drum".

Imediat am simtit atmosfera si ospitalitatea gazdelor. Gospodaria si casa sunt foarte ingrijite si curate. Familia, bunicul, bunica, Maria, Ion si Ionita sunt ca din povesti, numai vorbe bune. Nu mai vorbesc de bucatele mancate la ei, parca sunt facute pentru gustul tuturor, l-a toti le place.

Nu voi uita acest concediu ca din basme si sper sa mai ajung la acesti oameni dragi, care se fac iubiti la prima vedere.

Cuvintele sunt putine fata de felul cum ne-am simtit.

Norocul nostru si al vostru daca ajungeti acolo.

Impresii încărcate de Cipchv in 04.02.2016 13:33:02

Validat / Publicat: 04.02.16 14:36:47

VIZUALIZĂRI: 1959

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Cipchv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4500 PMA (din 8 voturi) nota2

[04.02.16 13:43:04]

@Cipchv: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 98&ridAnt=66784

[04.02.16 13:45:28]

@Cipchv - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

pagină generată in 0.0762090682983 sec