ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2010
ÎNSCRIS: 20.07.08
AUG-2009
3 AD. + 1 de 9 ani COPII

Marathon in Ungaria

De ce marathon in Ungaria? veti vedea de ce si s-a intamplat in tara vecina.

De cativa ani vroiam sa mergem la rude in Ungaria dar nu reuseam sa ciupim cateva zile libere si nici drumul lung nu prea ne dadea ghes sa mergem. In august 2009 insa nu aveam nimic pe lista ne ramasesera niste bani din Thasos si am hotarat impreuna cu o matusa plimbareata si nepoata ei de 9 anisori sa mergem sa le facem o surpriza rudelor noastre plecate din Gheorghieni. Am plecat la 5 dimineata si am mers si am mers si am mers si tot mergeam si pana la urma am ajuns in Satu Mare eram asa de fericit gandind ca mai e putin, oare...

Am schimbat ceva bani in oras si am plecar spre Petea grabiti. Aici toate bune si frumoase pana la unguri in vama unde ni s-a parut ciudat sa ne intrebe daca avem tuica si tigari in trei randuri si sa fim opriti tot de atatea ori. Ultima data am oprit masina si la plecare am uitat sa pornesc farurile, o greseala uriasa. Ultimul unguras curios de tuica noastra ne da drumul si pune mana pe mobil cred ca stiu pe cine suna. Dupa cateva sute de metri ajungem la o mica intersectie unde ne opreste un jeep de politie de frontiera parea sau ma rog un fel de politie. Unde un tinerel de militian imi explica ca n-am farurile aprinse si la ei se plateste amenda, ok zic cat? in engleza ca el zicea ceva in romana dar nu prea intelegeam nimic, si blegu o zice p-aia dura: 50. 000 ft, in momentul ala chilotii imi faceau flotari in sus si-n jos cu pantaloni cu tot pt ca nu schimbasem decat 30. 000 de ft si toti banii din masina erau 60. 000. Pana la urma o chem pe matusa care mai ciupeste ceva ungureste si vine si vorbeste cu el si isi da seama ca de fapt vroia sa zica 5. 000 ft si isi cere scuze, mie imi revine inima la loc dar raman tot stacojiu la fata ca ma luase de la lingurica si deja vroiam sa ma intorc. Omu nu putea sa ia banii de amenda si vroia sa ne dea un fel de ordin de plata si sa intocmeasca amenda dar tot se codea ca blegu sa inceapa, am mai tergiversat un pic si pana la urma pune intrebarea magica: - da unde mergeti? - Pai la Tiszadob. - La cine? Pai la fam cutare. In momentul ala omu se lumineaza la fata ascunde pixul si carnetul de amenzi si zice: bine bine duceti-va ce nu va dau amenda dar porniti luminile

Matusa se uita la el nu-i vine sa creada si imi zice valea, tai-o ca se razgandeste asta. Omul il cunostea pe unchiu din Tiszadob pt ca el facuse toate statiile de autobuz, acelea din lemn din Csenger localitatea de frontiera vecina cu Petea, si era cunoscut pe acolo. Dupa incident am mers regulamentar si credeti-ma e greu sa mergi regulamentar in Ungaria in fiecare sat sunt cel putin 5 limitari la 30 la ora asa ca blegii care tipa peste tot ca bulgarii au limitari sa stea linistiti ca in Ungaria sunt limitari de viteza de 50 de ori mai multe. Am ajuns la 19. 00 pe seara si eram asteptati cu masa, am mancat ne-am plimbat putin prin frumoasa gradina a castelului din Tiszadob si ne-am culcat morti de oboseala.

Planul a fost ca a doua zi sa mergem in Budapesta. Bun, plecam devreme si incercam sa gasim acvariul din oras aflat intr-o margine intr-un mall, nici nu mai tin minte parca Campona se numea. Culmea ghinionului a fost ca nu am reusit sa ajungem acolo din doua motive, nu stiam unde este si nici cei 20 de cetateni ai Budapestei pe care i-am intrebat. Pana la urma am gasit directia si cand sa intram in oras era blocaj pe sosea la intrarea in Budapesta. Cu greu am reusit sa iesim din blocaj si sa ne intoarcem spre centrul orasului dar din cauza metroului in plina expansiune e un adevarat chin sa conduci in Budapesta de fapt un iad. Am oprit la o benzinarie si am intrebat cum ajungem in centru si un baietel ia o harta si ne face un traseu cu pixul pe ea si ne zice ca daca vrem ne cheama un taxi ca e f complicat din cauza metroului, bun si cat costa 8000 ft. Cam multisor frate ne seaca astia pana ajungem in centru ramanem fara toti banutii lor. Pana la urma am cumparat harta numa 2900ft extraordinar de scump, dincolo era mai ieftin, o am acasa cu pretul pe ea. Si am mers asa cum ne-a scris baiatul de la benzinarie si am ajuns unde vroiam. Am parcat sus in spatele cetatii si am vizitat zona. superb, extraordinar dar ce folos eram un sac de nervi gonflabil si se facuse ora 13 si nu vazusem nimic inca. Bun am mers incet am admirat am filmat am facut o tona de poze si apoi am trecut prin curtea presedintelui Ungariei care nu era acasa si am luat dispozitivul ala cu sina un fel de lift vechi cu mai multe cusete am acu un lipsus cu denumirea lui, care a costat o avere mai mica si am ajuns jos cu intrebarea de ce am mers cu obectu si nu pe jos?? Ma rog puteam sa-l vad si pe discovery daca vroiam spunea un prieten de-al meu in gluma. Jos ajungem cu setea in gat si vedem un baietel cu doua vitrine frigorifice si o masuta chiar langa funicularu respectiv. Hai sa luam ceva ca murim aici zic si avea doua treburi coca la cutie 350ft si apa San benedetto 650ft intreb si eu din curtoazie -Ce vreti? Si toata lumea a vrut apaaaaaaa... Orice obiect am vazut aici in zona turistica era cam scump un magnet de frigider in jur de 4 euro cam prea capitalist pretul. In sfarsit plecam si mergem cu masina in zona parcului de distractii sa distram copilu si sa vedem si gradina zoo dupa ce mancam ceva la terasa de langa strand. Terasa unui restaurant destul de frumoasa si jumate goala, ne asezam la umbra la o masa si comandam ni se aduce mancare destul de repede, eu am vrut Gulas adevarat si mi s-a adus un castron urias suspendat cu lantisoare intr-un dipozitiv metalic, din care am mancat trei persoane, foarte buna supa sau ciorba sau cum i-o zice cu multa carne foarte moale si bine facuta. Verisoara romanca din Gheorghieni stabilita in Ungaria isi comanda o supa de visine si restul gulas mic sau al meu. Am gustat si eu din supa de visine nu era rea dar avea gust de compot toata ziua.

Felul doi friptura tiganeasca buna un muschi ceva dat cu usturoi si mirodenii si foarte afumat, in total mancarea buna si nu foarte scumpa dar nici ieftina insa avand in vedere ca eram in centru si morti de foame am inghitit-o. Dupa masa stropita cu bere fara alcool am trecut strada la parcul de distractii si vazand preturile la intrare ne-a luat iar cu ameteala si era plin acolo de oameni care urlau ca la taiere, oricum eu nu vroiam decat sa intru insa mai nou acolo platesti un fel de allinclusive adica totul e free odata intrat. Bun am plecat si de aici si langa e gradina zoologica ne asezam la coada frumusel spunindu-mi in sinea mea ca oricat de scump ar fi aici tot intru.

In fata nostra o familie tot turisti origine necunoscuta. brusc cand ajung in fata balena de la casa ia foc si tipa din toti rarunchii la bietul om din fata mea un potop de cuvinte ciudate, nevasta omului se enerveaza si ea si isi trage iubirea de acolo si da sa plateasca ea intreband in engleza cat? Balena dispare de nervi un minut si se intoarce refreshuita, da sa ia banii si pac... cade curentu si nu se mai pot emite biliete sau balena a facut vre-o smecherie ca sa-i enerveze pe bietii oameni, stam ce stam si plecam suparati, dam sa mergem pe pod spre insula Margareta si mi se face rau pe podul prea inalt din cauza altitudinii, si a miscarii podului, ma intorc intr-un parculet ma reculeg si vad ca si mandrele se intorc ca cica au vazut niste vapoare si sa facem croaziera de aici, dispar in directia dorita si se intorc dupa un sfert de ora cu coada intre picioare nu aici e plecarea in croaziera dar macar au aflat de unde, ne scurgem ce greu intr-acolo si macar facem ceva pe ziua asta ne plimbam cu vaporasul cam naspa si scump bineinteles am primit un pepsi rasuflat la pahar si un dispozitiv de traductiune in engleza care mai mult nu merge si pe care l-am abandonat urgent, intre timp un prieten ma tot suna si nu ma lasa sa admir si eu cladirile si vapoarele de pe Dunare, sa ma intrebe cum se ajunge frate in Thasos si punea pe speaker ca era la bere cu gasca cu care pleca, pe urma si ce-i de facut pe-acolo, si cum si ce si unde si am vazut ceva din Budapesta dar cam putin, n-a fost rau dar trebuie sa revin neaparat. Arhitectura superba zeci sute de cladiri conservate superb, oameni excesiv de politicosi si civilizati dar preturi mari rau de criza singurul lucru ieftin de mancat ghiciti: Gyros 500ft.

A treia zi am vizitat castelul din Tiszadob, am mers la zoo in Nyiregyhaza si dupa amiaza am fost la masa in zona Tokaj si am vizitat oraselul Tokaj foarte pitoresc.

A patra azi am mers la Miskolc si Tapolca la baile din localitate si am mai vizitat o pestera mica in zona si inca cateva zone turistice dragute de unde am multe poze dar nu mai tin minte cum se numesc iar in a cincea zi ne-am intors dupa 15 ore de drum obositi morti, fara puteri, fara bani cu masina pe rosu noroc ca am ajuns inapoi, gata.

Daca cineva a avut rabdare sa citeasca tot ii multumesc.

Trimis de ionescunic in 05.02.10 20:09:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 2373 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionescunic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pe aici am urcat sus la cetate

[05.02.10 22:00:12]

am redenumit sectiunea in "Excursii Ungaria", astfel o sa mai poata posta aici si alti useri care au la activ astfel de experiente.

[05.02.10 22:40:59]

se pare ca ionescunic s-a "incins" au observat si cei de la Neuton Familia care ne canta despre raidul sau prin Budapesta !

oxy*
[05.02.10 23:50:06]

Sa fim cinstiti, cand intri in Ungaria esti deja in alta lume si cu bune si cu rele:

Bune sunt drumurile (toate), curatenia prin orase si sate, mancarea si vinu (rile) Pardon-si unguroaicele...

Rele, da' rau de tot sunt Limba scrisa si vorbita si faptul ca aparent ungurii vorbesc doar... ungureste.

ionescunicAUTOR REVIEW
[06.02.10 08:19:46]

Am intalnit si multi romani care munceau pe acolo , chiar in sat la Tiszadob am cumparat 2 pepeni si vanzatoarea mi-a raspuns intr-o romana foarte curata. Foarte mult mi-a placut aspectul satelor , toate casele sunt aratoase nici una darapanata , marea majoritate cu etaj si cu curti frumoase ingrijite si multe flori , oamenii astia traiesc mult mai bine ca la noi insa si la ei criza si-a facut de cap , preturile au luat-o in sus la sanatoasa si salariile au ramas pe loc , la stat nu se fac angajari de un an jumate. Se pare ca ei vor sa iasa din criza si noi asteptam sa fim scosi.

mirelutza
[06.03.10 18:34:14]

superb review - ai de la mine votul....si implicit superbonusul!

gigioc
[02.08.10 23:09:12]

salut

am citit cu atentie rewiew tau.

Vreau sa ma duc saptamana viitoare intr o vizita fulger la Budapesta. Am descarcat ghidul pe care il au online la oficiul pt turism, iti recomanda sa vezi cateva chestii, o citatdela pe un deal, insula Margareta, podul lor faimos.

Ideea e ca nu vreau sa stau mai mult de o zi, vreau sa pierd vremea prin felix o noapte si dimineata sa ma indrept spre ei. La ce ma citit aici la tine si la mai multe persoane sunt cam dezamagit, adica toti se plang de politie, japca la parcari (nu ai marunti sa platesti si cand te intorci cu spatele iti da amenda) aglomeratia din orash, etc.

Ma mai gandesc inainte sa fac iesirea asta.

Am ca varianta sa continui spre Maramures in gradina carpatica a lui Udrea. Sa vedem

Super review ul tau!!

magdalena
[20.08.10 17:14:58]

Eu am avut rabdare sa il citesc pentru ca a inceput sa ma intereseze Budapesta abia dupa ce am vizitat-o....

Haioase impresii si sa stii ca si eu am intampinat probleme de genul alor tale...

oxy*
[22.08.10 23:20:51]

Nu rata escapada. Sunt multe legende aiurea (amenzi, etc) Inceraca pe cat poti sa respecti legea si nu ai probleme. Am impresia ca acum cu criza asta au devenit mai blandutzi cu turistii. Daca ai doar o zi recomand cu caldura:

1. incepi cu o plimbare pe VACI UTCA- pana in capat-unde dai de piata mare acoperita-e chiar in capatul dinspre Pesta al podului Elisabeta (-sau Libertatii- are aspectul exterior al unei gari, unde poti manca boiereste) Te mai invarti un pic si iei un vapor de noapte si vezi Budapest by Night, ceea ce este super. Insula Margit nu cred ca trebuie inclusa intr-un intenerar de o zi.

Ce ar mai merita ae fi catedrala Sf. Stefan din al carei turn poti vedea Budapesta in toata maretiia ei. Calatorie placuta!

gigioc, ionescunic, magdalena, mirelutza, oxy*
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii Ungaria: