ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.01.2016
ÎNSCRIS: 13.01.16
DEC-2015

Putea sa fie chiar bine

Norocul nostru ca ne-am deplasat cu inca doua familii de prieteni si asta a salvat intreg sejurul de la sfarsitul lui Decembrie 2015 - primele doua zile din Ianuarie 2016. Prima impresie care m-a "lovit" cand am intrat in camera, a fost baia, unde pute ca intr-o hazna deschisa (si negolita vreodata). Pur si simplu, ca sa poti intra fara sa vomiti, nu de alta dar si hrana costa si nu e frumos sa vomiti mancarea oferita de o patroana care pretinde din 30 in 30 de secunde respect, desi nu ofera vreodata asa ceva, trebuie sa aerisesti binisor prin deschiderea usii de la balcon (si ce sa vezi, afara e iaaarnaaa!!!)... se mai duce mirosul, te paste criogenia, si cand, in sfarsit, iti iei inima in dinti si te introduci in baie, ce sa vezi, ai uitat de ce... e prea frig peste tot.

Sa redevenim seriosi ca banii platiti pe deplasare + cazare (cu mirosne ucigas-tulburatoare incluse in pret, dar nedescrise in oferta) + masa (am mancat si mai rau, dar si mult mai bine si mai ieftin in alte parti) costa munca si timp, caci nici eu si nici nevasta-mea (nici prietenii nostri) nu am fost si nu suntem fosti presedinti, ministri, parlamentari ori star-uri invitate gratis ca sa dea recenzii bune... vroiam sa subliniez COSTA, parti bune din viata noastra, ca sa petrecem un revelion ghici unde? La Pensiunea Mai de dupa Rasinari! Uraaaaaa!!!

Da, atat eu cat si consoarta, alaturi de alti multi turisti impertinenti si recalcitranti, am avut tupeul nu doar sa intram in baile devastator de putitoare, dar am indraznit sa speram la apa calda spre fierbinte pentru dus... ce sa-i faci, obiceiuri proaste de oameni plecati cu sorcova in concediul de revelion...

Apa era usor calaie, dar nu foarte calaie, ca sa nu stai ca hipopotamul in balta, ca doar e dus si trebuie sa dureze maximum 15 secunde cu sapunit si clatit cu tot, nu? Pentru nestiutori as spune motivul pentru care iepurele nu clipeste, are pielea prea scurta si daca o face i se... dar nu vreau sa vexez sufletele cu adevarat sensibile, nu asta-i scopul; oricum, eu 10 minute dupa ce ieseam din dus nu clipeam ioc! Ma trageam mai spre calorifer si ma stergeam frenetic, pentru incalzire!

Nevasta-mea, o fire ambitioasa, gregara si cu adevarat tupeista, in seara de 31.12.2015 s-a spalat si pe caaap! M-am rugat cum rar o facusem pana atunci, sa se intample o minune si sa dea apa calda, chiar incepusem sa sper! Nu auzisem nici un comentariu in timpul dusului, dar a iesit! Vanata de frig, draci si... spalata pe cap! A promis solemn si cu dintii stransi un scandal monstru, cu strigaturi. N-a gasit-o pe patroana (doamna care se poarta cu clientii ca grofii cu iobagii pe mosia proprie) dar i-a facut creierii schnitzel nefericitului de la receptie (explicandu-i ca nu are nimic personal cu el insa pentru banii platiti are prostul obicei sa pretinda prestatiile din oferta).

Ar mai fi de povestit si cum s-a purtat d-na patroana, cea etern pretinzatoare de respect, cu un grup numeros de clienti, pe care a refuzat expres si imperativ sa-i hraneasca macar cu mancare fie ea si rece, desi erau mai mult de 25 de minute pana la ora 24, cand s-ar fi luat ultima comanda, conform informatiilor afisate.

Daca-mi fac timp, va povestesc dragii mosului si altele, de exemplu scena de la plecare, cand grupul respectiv mai avea putin si-si amintea de obiceiurile lui Vlad Tepes (si nu numai), in privinta mahomedanilor invadatori si hotilor dovediti; chiar ma mir ca noi si prietenii de care va povesteam am fost atat de fraieri incat am platit si restul de 50% din diferenta de miros de hazna, apa rece si impertinenta patronilor.

In rest numai de bine!

Trimis de Alex L in 13.01.16 22:21:08
Validat / Publicat: 14.01.16 13:01:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂRGINIMEA SIBIULUI.

VIZUALIZĂRI: 1219 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alex L); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 49.00 EUR pe cameră

[13.01.16 23:21:47]

@Alex L: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Totuși înainte să publicăm articolul, am dori să ne spui ce relație ai cu utilizatorul Stefleaa, care a scris, nu demult, un alt articol despre aceeași cazare? Mulțumim,

[14.01.16 13:00:44]

Deşi autorul nu a considerat potrivt să răspundă - ştim c-a citit — informaţiile noastre indică faptul că cei doi autori au fost împreună acolo.

Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun — vezi impresii

iulian68
    [14.01.16 13:40:44]

@Alex L: deși va compătimesc pe toți cei care ați ratat zilele de Sărbători, trebuie sa recunosc ca review-ul tău a fost cu adevărat reușit. Ai avut puterea sa scrii cu atâta umor, deși nu ai fost gratis acolo!

Chiar mi-ar place sa mai scrii și finalul! Bănuiesc ca face toți banii!

Alex LAUTOR REVIEW
    [14.01.16 17:05:38]

@webmasterX -

Buna ziua,

Ma vad nevoit sa incep raspunsul meu citand din dvs.: "Deşi autorul nu a considerat potrivt să răspundă... ", cu urmatoarele precizari:

1. noaptea mai si dorm;

2. desi nu imi face nici o placere, ziua mai si muncesc, asa ca va rog frumos sa ma scuzati pentru intarziere...

Sincer, nu inteleg acest regulament, de ce interziceti evaluarea multipla? Pentru ca in aceeasi perioada am fost impreuna acolo? Minunat, in aceasta situatie va rog sa stergeti toate notele date de catre toate persoanele care au fost cazate in aceeasi perioada (in aceeasi unitate), indiferent de note si de opiniile favorabile sau nefavorabile ale fiecaruia, asta ca sa fim corecti pana la capat... am fost impreuna toti turistii din Pensiunea Mai, fie ca ne-a placut sau nu.

Este adevarat ca persoana la care faceti referire este chiar jumatatea mea cea buna (din toate punctele de vedere), insa imi permit sa va intreb: daca opinia si nota ei erau defavorabile unitatii iar opinia si nota mea erau favorabile, imi publicati nota, in acest caz era sau nu era important ca suntem grup/familie/trib extins/ginta latina etc.?

Ca sa ma fac bine inteles, intrebarea mea poate suna si asa: sunt vinovat ca m-am deplasat cu consoarta si mi-am permis sa am aceeasi perceptie a realitatii? Doar daca ea era nemultumita iar eu as fi cazut in admiratia neconditionata a conditiilor insalubre oferite puteam sa-mi permit si o nota?

Daca raspunsul dvs. e da, nu-i nici o problema, puteti pastra nota data pensiunii pentru dvs.

[14.01.16 17:54:00]

@Alex L -

Da - e singura excepție de la acea regulă, atunci când impresiile subiective ale unor membri ai grupului sunt pozitive, iar altele fix pe invers. Atunci admitem notele câte unui singur articol din fiecare categorie.

Altfel rămâne ca în regulament: un grup - un „vot” (set de note), pentru că nu ar fi corect / echitabil etc. ca pentru o singură rezervare să acceptăm mai multe seturi de note.

Regula a fost aplicată inclusiv la articolele care au descris cazarea de la întâlnirile anuale ale membrilor acestui sait.

Iar regulamentul (citi sau nu) l-ai acceptat așa cum e (bun, rău, posibil de îmbunătățit) când te-ai înscris pe sait.

Am făcut deja acest lucru, pentru fiecare grup în parte. Dacă știi că între alți autori ale căror articole au rămas notate există relația de „vizită / sejur comun”, fă te rugăm o sesizare la acel/e articol/e.

Alex L, iulian68
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Mai [Rășinari]: