92098

înscris/ă în 26.01.19
JAN-2019
1000 ron

Nu mai merg acolo

Foarte incantati eram ca vom merge la aceasta pensiune care, intr-adevar, are o amplasare buna pentru diverse activități (partia de la Păltiniș, Muzeul ASTRA, etc...).

Odata ajunsi acolo, ne-am indreptat catre receptie. Timp de 2 zile am sunat sa cerem o confirmare de cazare (precauti noi). La receptie, nimeni. Sun la ding dong. Nimic... Sun dupa 5 minute la ding dong, apare dupa alte 5 un tanar amabil, dar întârziat. Confirma cazarea, completam o singura hartie cu datele unuia din noi, nu sunt solicitate acte de identitate si nici plata.

Ajunsi in camera, cald, curat si cu un aer vintage de apasator. Solicitarea a fost făcută pentru un king size bed, dar am gasit 2 paturi lipite cu 2 saltele ok. Cum ma nimeream sa dorm spre jumatatea patului, dormeam blana la propriu.

Mergem sa luam pranzul, in jur de ora 14:00, eram lihniti. Eu imi comand o ciorba de vacuta (care nu a vazut vacuta si zeama lunga), paine si o limonada. El isi comanda ciorba de fasole (delicioasa) cu salata de ceapa, pastrama de porc cu mamaliguta (cateva zgarciuri greu de mestecat cu grosime de 3 mm) si o apa (cu apa nu prea aveu cum sa dea gres). Cerem nota de plata, pe langa faptul ca totul este de 2 ori mai scump decat orice alta pensiune similara, la limonada mi-au taxat mierea. Credeam ca apa aceea cu un strop de helas avea mierea inclusa. Nu ma intelegeti greșit, 2 lei nu inseamna mult, dar e dezolant.

Ne intoarcem in camera, ce sa vezi? Frig de clantaneau dintii. Intrebam la receptie ce se intampla si ne spun ca sistemul merge alternativ. Adica un calorifer dimineata, si tot acesta poate mâine dimineta.

Singurul plus al acestei locatii, esta spa-ul. Piscina încălzită si sauna sunt de nota 10. Dar ca sa ajungi acolo, trebuie străbătut un tunel interior la demisol, unde miroase groaznic a hazna. Miros care am inteles ca vine din rau, de la o pensiune de mai sus.

Dimineata 1: micul dejun inclus in pret o catastrofa!

Nimic deajuns, mereu suplimentand la cererea clienților, fara varietate. Mancarea parea a fi de cateva zile pe masa (mai ales painea si dulciurile, dulciuri care erau 3 la numar: gogosi, rulouri cu vanilie si chec; toate uscate).

La 5 margarete si asemenea preturi, te aștepți la mai bun. Micul dejun s-a servit in alt restaurant, la demisol, înconjurat de mirosul din rau. Aici erau doar mese rotunde de12 persoane, imense unde erai obligat sa stai cu alte familii la masa, nu chiar confortabil.

Curatenia zilnica: se presupune ca doamna de la curatenie, ne-a făcut paturile care erau oricum facute de noi. Ma asteptam sa schimbe si prosoapele, nu sunt pretentioasa dar asa am mai vazut pe la 3 stele. Si in rest nu știu ce-a mai facut doamna.

La plecare, am mers sa achitam. Noroc ca n-a explodat euro peste noapte, altfel eram faliti. Preturile sunt in euro si se calculeaza la cursul din ziua decazarii. Noi am rezervat pe booking, la un anume pret. Ei uite, am plătit mai mult. Daca asta e politica lor, ar trebui achitat la cursul din ziua rezervarii. Altfel, hocus pocus!

Recenziile lor de pe booking sunt doar pozitive. Ciudat, nu?

Cam atat, sa va fie de folos!

Impresii încărcate de NicoletaAra in 26.01.2019 11:25:04

Validat / Publicat: 26.01.19 12:45:13

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (NicoletaAra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2700 PMA (din 4 voturi) nota2

[26.01.19 12:44:22]

@NicoletaAra: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 27&ridAnt=92098

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[1] foto. Click pe poze pentru a le mări

P01 [JAN-2019]  -- foto by <b>NicoletaAra</b> [uploaded 26.01.19] <span style="color:teal"><b>nevotabilă</b></span> - <span class="allrVotedi" id="av1049831">Foto VOTATĂ de mine!</span><div class="delVotI" id="sv1049831"><a href="/pma_sterge_vot.php?vid=&fid=1049831">Şterge vot</a></div>Foto VOTATĂ de mine!
P01 [JAN-2019]
foto NicoletaAra [26.01.19] nevotabilă