ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.02.2010
DE vini
ÎNSCRIS: 19.08.09
AUG-2007

Sfaturi de calatorie la Pamukkale

Sfaturi pentru cei care vor sa viziteze zona turistica Pamukkale si orasul antic Hierapolis:

- deoarece sunt asezate spre interiorul Turciei, la vreo 230 de km de Kusadasi si Izmir, drumul dus-intors + opririle obligatorii de pe traseu + vizitarea obiectivelor va vor ocupa toata ziua. Cum mai toata lumea vine in sejur de 7 nopti, o zi pierduta conteaza destul de mult.

- fiind optionale (neincluse in pretul sejurului) pt. o persoana este destul de scump – minim 30 de euro. Numai biletul de intrare, comun pt ambele obiective, este de circa 10 euro.

- dealul de calcar, care reprezinta marea atractie, este vizitabil numai pe o latura, restul fiind inchis pentru conservare-protejare, deoarece a fost declarat monument UNESCO, parca. Adevarul este ca au si ei dreptate, deoarece in zona deschisa vizitarii, cu toate ca este batuta cu piciorul gol, culoarea alba s-a facut gri-galbui-maroniu. Acumularile de apa s-au format in niste mini piscinute naturale, care arata foarte frumos, mai ales la asfintit, dar la un moment dat, multe dintre ele erau goale, deoarece multe dintre izvoarele din varful dealului fiind secate, cauza fiind constructiile turistice de pe deal (intre timp au fost demolate). In zona vizitabila, piscinele nu sunt opera naturii, ele fiind construite de turci. Multi, mai ales turistii turci, faceau baie aici deoarece se spune ca au proprietati curative, dar pe mine nu m-au atras datorita apei care nu prezinta incredere (maloasa, puturoasa, cu o culoare dubioasa). Am preferat sa intru doar cu picioarele.

- se intra doar in picioarele goale, dar in unele zone e destul de neplacut datorita pietrelor zgrunturoase.

- Atentie! In iulie si august este foarte cald (40-45 grade C) iar aerul este sufocant. Daca cumva se stabileste sa va intoarceti in varful dealului, o sa va fie cam dificil cu urcarea pe asa caldura. Pt binele dvs. purtati obligatoriu palarie de soare, tricou care sa va acopere umerii si luati-va neaparat sticle de apa rece, ca pe acolo nu veti gasi. Si ochelarii de soare sunt indicati din cauza culorii albe predominante, care actioneaza exact ca zapada iarna cand e soare.

- Dupa asa caldura, sa aveti grija la aerul conditionat din autocar, ca sa nu dati in extrema cealalta, cum s-a intamplat cu prietenii mei.

- Stau cam prost cu toaletele prin zona.

- Ca sa va racoriti, si daca a fost stabilit de ghid, puteti merge la piscina Cleopatrei (parca asa se numeste) care se afla sus pe deal. E foarte frumos, e placut, e contra-cost, apa e foarte limpede, dar e foarte aglomerat si rebuie sa aveti grija sa nu va loviti de ruinele si colonele care abunda prin apa.

Cu toate aceste neajunsuri, va veti intreba daca merita?

Da, merita! Pentru ca aveti ocazia sa vedeti un fenomen geologic unic de o mare frumusete si, totodata, “sa traiti istoria” intre ruinele vechii cetati Hierapolis. Eu le-am vizitat si mi-am zis ca e deajuns, dar cand am fost cu alti prieteni in Turcia, nu m-am indurat sa nu le mai vizitez odata, cu toate ca stiam ce ma asteapta.

Trimis de vini in 03.02.10 13:41:20

VIZUALIZĂRI: 1859 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vini); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

viniAUTOR REVIEW
[03.02.10 15:29:32]

Pt. webmaster;

Scuze ca am scris aici la ecouri, dar s-a schimbat sistemul de acordare a punctelor, ca brusc m-am trezit cu un sac de puncte si am sarit locuri bune in clasament?

Miss Butterfly
[03.02.10 15:42:48]

Chiar daca nu imi erau adresate mie intrebarile, indraznesc sa-ti raspund fiindca si eu am fost la randul meu la fel de mirata. Intr-adevar au avut loc niste schimbari in ceea ce priveste sistemul de acordare a PMA-urilor. Pentru mai multe info acceseaza link-ul.

Fiindca stiu ca web-ul este mereu contra cronometru, tind sa cred ca nu se va supara pentru lamuririle pe care le-am dat in locul lui Probabil l-am scutit de 5-6 sec )

P.S. Foarte utile informatiile prezentate in review. Felicitari!

viniAUTOR REVIEW
[03.02.10 15:52:48]

Multam' fain Miss Butterfly! Sper sa fie util pt cei interesati, chiar daca unele dintre informatii mai pot fi gasite si prin celelalte revew-uri.

Miss Butterfly, vini
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Pamukkale: