ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.12.2015
single

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Un hotel ... muzical

În continuarea aventurilor legate de croazieră și „vizita” pe la Spitalul Galliera (vezi impresii), la ieșirea din spital, hotărâsem să petrec încă două zile în Genova, oraș pe care reușisem să-l cunosc puțin, dar nu în detaliu.

Ca urmare, părăsind spitalul, m-am urcat într-un taxi și m-am oprit în fața hotelului Nologo, situat pe Viale Sauli, la numărul 5, la câteva sute de metri de gara Genova Brignole. Alesesem hotelul pentru amplasarea sa, aproape de gara de unde urma să plec spre Roma, dar în același timp aproape și de centrul orașului.

Viale Sauli are capătul chiar în locul unde se găsește hotelul Nologo, de unde, printr-un scurt pasaj pietonal, se trece în Via S. Vincenzo, pe care, mergând spre est, se ajunge exact în Piazza Giuseppe Verdi, în care se află gara de care spuneam. Mergând spre vest, strada dă în Via XX Settembre, care se termină exact în celebra Piazza de Ferrari.

Hotelul Nologo ocupă ultimele cinci etaje ale unei clădiri în care se mai află și niște apartamente locuite de familii, la etajele inferioare. Accesul în clădire este comun, cu liftul, atât pentru locatarii permanenți, cât și pentru oaspeții hotelului.

Aceștia din urmă, când ajung pentru prima dată, pot folosi liftul doar pentru a ajunge la etajul al treilea, la recepţia hotelului. Așa am ajuns și eu la recepție, de unde mi s-a repartizat o cameră dublă (nu există camere single, doar camere pentru două, până la cinci persoane. Mi s-a dat un card de acces, pe care trebuia să-l folosesc nu numai la intrarea în cameră, dar și la lift, pentru a avea acces la celelalte etaje ale hotelului.

Prima impresie din hotel a fost una de curățenie, ordine, dar și o mică surpriză. Hotelul fără nume/emblemă (nologo = no logo) este un hotel tematic, tema fiind una muzicală. De la decorațiunile tematice de pe pereți, obiectele muzicale de decor (chitare, discuri de vinil etc.), până la denumirea camerelor (jazz, rock, pop, reggae, blues), totul are ca scop să te introducă într-o atmosferă muzicală, de bună dispoziție. Mai mult decât atât, poți să descarci pe telefon o aplicație care îți permite să asculți muzică din categoria favorită.

Cum spuneam, am primit o cameră dublă, din categoria „jazz”, la care am ajuns pe un coridor de-a lungul pereților căruia era desenat un portativ. Camera nu era foarte mare, dar suficientă pentru două persoane.

Cu un aranjament minimalist, cu pereții și obiectele colorate în culori vii (domina violetul), cu un aspect de nou și curat, camera m-a impresionat în mod plăcut. În afara celor două paturi alăturate, în cameră se mai găseau două noptiere cu veioză, un (fel de) șifonier, chiar la intrare, o măsuță cu un scaun, și un TV LCD, suspendat pe peretele din fața paturilor.

Baia, cu cabină de duș, nu era prea mare, dar era dotată cu tot ce e necesar, inclusiv cu un bideu. Săpunul și gelul de duș erau disponibile la dozator, iar prosoapele, albe și pufoase, erau două de mâini, două de față, două de baie și unul de pus pe jos, la ieșirea de sub duș. În baie se găsește și un uscător de păr.

Camera dispune de aer condiționat și are un mic balcon, pe care însă nu se află nici un element de mobilier, mai ales din motiv de lipsă de spațiu.

În prețul plătit am avut și micul dejun inclus, acesta fiindu-ne servit în spațiul destinat acestui scop, de la recepția hotelului.

Micul dejun are o structură mai rar întâlnită, fiind alcătuit din diferite variante, pe care le poți combina după dorință.

Astfel, ai patru variante:

Varianta A: pâine, șuncă, brânză, gem și nutella;

Varianta B: iaurt, cereale, un fruct și gem;

Varianta C: Fructe – măr și portocală;

Varianta D: croissant, gem, nutella.

După gusturi, fiecare avea dreptul să aleagă două dintre cele patru variante.

De asemenea, ca băutură caldă, se putea alege una din variantele: 1 - cafea, 2 - ceai, 3 - cappuccino, sau 4 - espresso.

Astfel, pentru 4,5 €, cât costa micul dejun, dacă nu îl aveai inclus în prețul camerei, puteai alege două din cele patru variante (A, B, C, sau D), plus una din cele patru variante de băuturi calde (1,2, 3 sau 4), plus un pahar de juice, preparat la un storcător, din portocale, grepfruit, roșu, sau galben, la alegere.

Pentru mine unul, un astfel de mic dejun a fost cu totul îndestulător, mai ales că, pe lângă ceea ce am menționat, mai erau disponibile și alte lucruri, precum ouă fierte, unt, margarină etc. În plus, gemul era la discreție și de mai multe feluri; cel mai mult mi-a plăcut cel de portocale. :)

Totul era cu autoservire, asistată de un angajat al hotelului.

Trebuie să mai precizez că în tot spațiul din hotel este disponibil fără plată suplimentară, accesul Wi-Fi, de calitate foarte bună, de care am beneficiat și eu, făcându-mi rezervarea la hotelul din Roma, unde am stat în continuare, precum și la Musei Vaticani. Mai mult decât atât, am putut imprima aceste rezervări la recepție, mai ales că rezervarea la Musei Vaticani trebuia neapărat imprimată și prezentată la intrare și la casa de bilete.

Hotelul are la ultimul etaj o terasă, unde se găsește și o piscină cu hidromasaj, dar nu am folosit această facilitate, din lipsă de timp.

Să mai precizez și faptul că este un hotel de nefumători, nici accesul cu animale nefiind permis. De asemenea, hotelul are și posibilitatea de parcare, dar nefiind cu mașina, nu am avut nevoie de acest serviciu și, ca atare, nu pot da amănunte.

În concluzie, deși Hotelul Nologo nu are pretenția decât la două stele, consider că ar merita chiar trei (doar un mini-bar i-ar mai lipsi în camere), mai ales că amplasarea îl face și mai atractiv.

Poziționarea hotelului este dată de următoarele coordonate: 44.407366, 8.942477.

Din păcate, căutând printre fotografii, am constatat că multe din cele făcute acolo nu le-am mai găsit, dar vă puteți face o idee mai clară, dacă mergeți pe Google Maps, unde puteți vedea și alte fotografii de la fața locului. De asemenea, puteți vedea fotografii și pe saitul hotelului.

O ultimă remarcă: personalul este de o amabilitate deosebită!

Trimis de Costi in 07.12.15 14:27:41
    Validat / Publicat: 07.12.15 16:16:21

VIZUALIZĂRI: 1688 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Pe holul hotelului, spre camera 314, ce-mi fusese rezervată.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.00 EUR pe cameră

[07.12.15 19:21:33]

@Costi - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

CostiAUTOR REVIEW
    [07.12.15 22:29:10]

@webmaster26 - Da, e OK.

crismis
    [09.12.15 21:08:07]

@Costi: Un hotel plin nu doar de muzica, ci si de culoare! Fain!

crismis