ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.11.2015
ÎNSCRIS: 22.11.15
JUN-2015

Dubai, un oras ireal de frumos, care te viruseaza pe loc!

De cativa ani buni, tot spun ca trebuie sa las un comentariu aici, pentru toti cei care iubesc acest oras, pentru toti cei care isi doresc sa ajunga acolo.

Imi amintesc... prima mea vizita a fost in iunie 2009. A fost dragoste la prima vedere, virusandu-ma pe loc!!! A urmat, normal, 2010, revelion 2011,2012,2013, vacante in februarie si vara anului 2014, luna iunie 2015, abia astept Craciunul si revelionul, apoi gasca mare in februarie 2016 si tot asa...

Am avut sansa sa stau o noapte (maxim doua) la cele mai minunate hoteluri din Dubai! Daca vreti sa experimentati, pe langa faimosul Burj Al Arab, recomand cu toata increderea sa stati macar o noapte la Al Qasr Palace, macar o noapte la Atlantis sau The Palace Old Down Town ori Jumeirah Zabeel Saray.

Deasemenea, daca aveti nevoie de orice alta informatie, imi puteti scrie oricand, voi raspunde cu mare placere! Atentie la hotelul pe care il vezi alege atunci cand mergeti in Dubai! Niciodata Deira sau Bur Dubai!

Voi posta programul facut pentru prietenii mei, in speranta ca va fi de ajutor :)

LUNI – plecare de la hotel pe la 08.30 cu taxi spre Abu Dhabi

Atentie! Vorbiti inainte cu taximetrist-ul si intrebati cat va costa (cu aproximatie) drumul pana la Abu Dhabi – Grand Mosque! Nu ar trebui sa fie mai mult de 200 dirhami.

Daca plecati la ora 08.30, ajungeti la maxim 10.00 in Abu Dhabi si prima oprire sa fie la Moschee (se numeste Sheikh Zayed Grand Mosque si este minunata si senzationala). Aici fetele sa se duca sa isi ia abaya (cu pasaportul) de undeva dintr-un subsol – intrebati acolo unde este, sper sa nu fie coada mare! Baietii sa nu fie in pantaloni scurti la moschee.

Desi este un loc spectaculos si o sa va placa mult, nu stati mai mult de 2h si jumatate! Deci la maxim 12.30 plecati!

Dupa vizita la moschee, intrebati unde e iesirea cu taxi-uri si mergeti sa vizitati EMIRATES PALACE. Am citit pe net ca puteti vizita acest incredibil palat-hotel si NU trebuie ratat! O sa va duca taxi-ul exact acolo! Dupa o ora si jumatate, maxim doua de cascat gura si facut poze (12.30-14.30) luati taxi spre Ferrari World (15.00-20.00). Am vazut acum pe net si vad ca intrarea este 250 AED, dar face toti banii. Intrebati acolo la ce ora sunt show-urile si cereti o harta cu recomandari! La 20.00 am citit ca inchide, dar o sa aveti timp pentru destule chestii misto. Nu rata sa te dai intr-o masina de formula 1 care atinge in 9-10 secunde vreo 200 si ceva la ora :)) Inima mea nu rezista la asa ceva, insa e misto sa va dati in masinutele alea pe sina care merg cu 90 km/h, nu e frica mare! Sunt simulatoare si multe treburi funny. O sa va placa!

Daca nu vreti la 20.00 sa luati taxi spre casa, mai plimbati-va prin Yas Island, e o insula unde au loc cursele de Formula1 sau mergeti la Mall si mancati ceva, drumul de intoarcere spre casa (Dubai) va fi de maxim 1 ora si jumatate, tot cu taxi-ul!

MARTI!

Eu zic ca marti sa mergeti la Atlantis, nu uitati costumele de baie!

Luati taxi pana la Monorail (spuneti taximetrist-ului sa va duca la Monorail Station ca vreti sa mergeti cu monorail-ul la Atlantis) Sa nu inteleaga ca vreti sa mergeti cu el fix pana la Atlantis. Deci sa va lase la statia monorail-ului.

Cumparati cartela la monorail dus-intors (costa 25 AED) si neaparat asteptati monorail-ul la prima usa, ca sa prindeti loc in fata pentru un view si fotografii spectaculoase (nu are sofer)

Cand coborati fotografiati programul de intoarcere si incercati sa va incadrati in timp (nu stiu exact la ce ora este ultimul monorail).

Ajunsi la Atlantis, nu puteti altceva decat sa cascati gura, sa va minunati, sa faceti fotografii si mergeti la WaterPark si daca exista buget sa inotati cu delfinii

La intoarcere, fiindca se intuneca la 18.30 si nu cred ca mai aveti ce face acolo, luati de la Monorail taxi (o sa gasiti cam greu aici…) pana la Mall of the Emirates (este mall-ul cu partia de ski si inchide la 00.00). Taxi-ul de la monorail pana la mall, ar trebui sa coste… cam 30 dirhami

La mall mergeti la Carrefour (vedeti ca au tricouri ieftine pe care scrie Dubai – pentru cadouri). Inainte de Carrefour, sa nu va carati cu bagaje, intrebati unde este Ski Dubai si mergeti sa vedeti cum este acolo! In rest… sus la etaj sunt restaurantele, in cazul in care va este foame …

Aceasta a fost ziua a 2 a!

MIERCURI

Plecati de acasa un pic mai tarziu. Ar trebui sa ajungeti la Dubai Mall pe la 10.30

Cu metroul, coborati la statia Burj Khalifa-Dubai Mall (metroul costa numai 5 dirhami/persoana). Nu luati taxi fiindca poate fi aglomerat si pierdeti frumusete de plimbare cu metroul si o pasarela imensa! Stati neaparat in fata, la prima usa, plimbarea e spectaculoasa – nu are sofer (daca directia este spre Rashidiya, fiindca spre Jebel Ali la primul vagon este Gold Class si riscati o amenda) :D

Cand coborati, nu uitati sa intrebati neaparat cand e ultimul metrou spre Jebel Ali sau Rashidiya, fiindca la taxi-uri sunt cozi imense la mall. De la metrou pana la mall nu aveti cum sa ratati drumul (nu iesiti deloc afara). Se merge printr-o pasarela interminabila.

Cand ati ajuns in mall o luati in dreapta, cand intalniti scari rulante coborati 2 etaje si continuati sa mergeti in aceeasi directive. O sa vedeti pe partea stanga Zara, Mango… si dupa cateva magazine Michael Kors. Exact la Michael Kors o sa mai vedeti niste scari rulante si mai coborati un nivel la parter. Ajunsi la parter, in partea dreapta o sa vedeti la vreo 200 de metri niste usi. E iesirea spre faimoasele fantani dansatoare. Daca va rataciti, intrebati unde este iesirea de la fantani! Mare atentie! Pe acea usa bine ar fi sa iesiti pe la 13.00-13.10 si sa ocoliti spre dreapta fantanile pana aproape in dreptul lui Burj Khalifa. Acolo e strategic aproape cel mai bun loc de unde le puteti vedea. Fantanile incep la 13.30 si sunt singurele de dupa-amiaza. Dupa show, la intoarcere veti vedea (inainte de a incepe terasele pe langa care ati trecut la dus, e o alta intrare in mall. Aceea duce chiar la Burj Khalifa. Va duceti acolo cu confirmarea si pasaportul si va dau aia bilete. Apoi… puteti iesi din nou afara pentru poze, puteti traversa acel pod cu design arabesc si sa intrati in Souk Al Bahar (e un fel de bazar acoperit). Puteti iesi din acel bazar si prin partea dreapta fata de intrare si sa faceti poze la Burj Khalifa. Deasemenea langa pod este un frumos hotel alb, se cheama Address si puteti merge in interior sa cereti sa va conduca la etajul 74 sa vedeti cum e la Neos Bar (sub pretextul ca vreti sa faceti rezervare pentru diseara si chiar va recomand sa beti seara o sticla de vin acolo, chiar daca e cam spump). In mall sa intrebati neaparat unde este acvariu. Nu mai stiu exact cat costa si intrati, fiindca eu am fost prin 2009 sau 2010 (daca nu vreti nu e musai) puteti sa faceti poze de afara. Tin minte ca la acest acvariu daca intri te baga in tunel si apoi te plimba cu o barca, dai mancare la pesti parca…

Langa acvariu este Rain Forest Café, puteti manca acolo ceva sau macar sa beti un suc. E un restaurant interesant! Intrati macar sa vedeti cum este! In acest mall intrebati cum sa ajungeti la Gold Souk si vizitati neaparat si acea zona.

Nu ratati nici 1-2 poze la patinoar si mergeti pe la etajul 1 sau 2 in zona numai cu brand-uri tari: Dior, Louis Vuitton, Prada etc etc.

La 17.00 urcati in Burj Khalifa si vedeti ca acolo sus este un magazine deschis de suveniruri. Incercati sa stati inca de la 17.50 fix in dreptul geamurilor de langa acel magazine, in asa fel incat sa vedeti fantanile dansatoare. Incep la 18.00. Nu plecati de sus pana nu se intuneca! Incercati ca si la 18.30 si la 19.00 sa va pozitionati la acelasi geam sa vedeti show-ul fantanilor. Dupa ce cobarati, nu plecati! Mai iesiti o data sa vedeti si noapte de afara fantanile. Este show din jumatate in jumatate de ora, ultimul fiind la ora 23.00

Daca vi se face foame, sunt sus la ultimul etaj fast food-uri. Evitati Pizza Hut. Mai bine la KFC (si ieftin si bun)

Nu cred ca veti mai nimeri usor drumul spre metrou, dar intrebati si va indruma oricine! Atentie sa nu pierdeti ultimul metrou (noi am patit-o) :)

JOI - ziua a-4-a

Eu zic joi sa mergeti in zona Marina (luati-va si costumele de baie pentru orice eventualitate)

Cu metroul spre Jebel Ali mergeti pana la statia Jumeirah Lakes Towers. O sa va explic si in scris dar aici o sa va trimit si o inregistrare, fiindca nu vreau sa ratati nimic din traseu :)

Dupa ce ati coborat si ati trecut de aparatele unde va puneti cartelele, faceti stanga si apoi dreapta si o sa va duca culoarul pana se bifurca. Acolo faceti tot stanga si mergeti drept pe 2 benzi rulante, apoi va duce drumul tot la stanga, dar nu coborati cu scarile rulante, ci in stanga este un lift, coborati cu liftul si o sa vedeti ca imediat langa o mica florarie sunt usile de la iesire. Faceti stanga 20 metri si urmariti cu privirea pe partea dreapta pana dati de un culoar lung si ingust – incap numai 2 persoane. Mergeti pana in capat, traversati strada si o sa vedeti ca e o cladire din sticla: Dubai Marina Yacht Club. Intrati in cladire, luati liftul care se afla la 10 metri in stanga si coborati la yacht-uri. Iesiti din lift si in stanga este iesirea. O sa vedeti un port cu multe yacht-uri (daca vreti puteti inchiaria un yacht hahahaaa – noi am dat in vara anului trecut 2000AED/1h30’) Dupa ce faceti poze o luati in dreapta si dupa ce ati trecut pe sub un pod, la 100 sau 200 de metri pe partea stanga (vis-a-vis de un mic Carrefour) este statia de la FERRY. Uitati-va cand este ultima cursa, (cred ca la 17.00) cumparati-va bilete si dupa…. aveti 2 variane: ori la plaja, ori la plimbare! Eu recomand plimbare chiar daca o sa va fie foarte cald :)

Daca mergeti la plimbare, continuati drumul in aceeasi directie si dupa ce treceti de Marina Mall imediat tot pe stanga este o alta statie. E un vaporas care se cheama water transport. Biletul e ieftin. Luati dus intors si mergeti 2 statii (numai 2 statii sunt) coborati la Marina Walk si puteti sa vedeti un alt mic port cu multe yacht-uri, acea cladire rasucita, plimbarea la pas pe acolo e destul de interesanta. La intoarcere luati vaporasul pana la Marina Mall si de acolo este acelasi drum de intoarcere. Daca nu vreti plimbare (cu tot ce am scris mai sus) si vreti plaja, dupa ce ati cumparat biletele pentru Ferry, trebuie sa va intoarceti spre Yacht Club, treceti de acesta si continuati drumul in directia opusa pana ajungeti la al 2 lea pod. Cumva trebuie sa o luati in stanga pentru ajunge la piciorul podului si sa puteti sa va urcati pe el prin dreapta si sa il traversati. Neaparat poza si la mijlocul podului fiindca vederea e spectaculoasa! Deci, dupa ce traversati podul, trebuie cumva sa traversati soseaua cu acele linii de tramvai si sa mergeti tot inainte pe strada din prelungirea podului. Cand se termina acea strada o luati in dreapta si dupa vreo 200 metri o sa vedeti intrarea la plaja, in partea stanga. Acea strada se numeste WALK JBR si este faimoasa strada plina de masini de lux (recomand sa va intoarceti pe ea dupa plimbarea cu FERRY, fiindca seara e chiar atmosfera si mergeti asa… si va plimbati pana se termina strada) Sunt si terase ok acolo, e dragut si recomand joi sau vineri!

VINERI ziua a-5-a

Fiindca vinerea metroul merge decat incepand cu ora 14.00, am ales aceasta zi ca zi de vizitat Miracle Garden (30 dirhami intrarea) si Global Village (era 15 dirhami)

Se ajunge numai cu taxiul. Plecati de acasa pe la 11.30. In 20 minute ajungeti la Miracle Garden si trebuie sa pierdeti vremea pe acolo pana la 15.30-15.45. Luati apoi taxi spre Global Village (se deschide la ora 16.00) si dupa ce intrati cereti o harta cu program si show-uri. Recomand sa nu ratati show-ul din India, uitati-va la ce ora incepe! Din cate stiu artificiile sunt la ora 21.00 (vedeti sa nu fiti intrati in vreun pavilion la 21.00). Sunt si fantani colorate. Fiind week-end, va inchide la ora 01.00 noaptea. Sper sa va ajunga cele 9 ore de colindat (mie nu imi ajung niciodata).

Atentie pentru cei care viziteaza Dubai-ul vara, Global Village mi se pare ca se deschide in octombrie si se inchide in luna aprilie.

SAMBATA Ziua a-6-a

Eu zic ca pana la ora 15.00 (cand plecati in desert) sa mergeti la IBN Battuta Mall. Cu metroul spre Jebel Ali pana la statia IBN Battuta.

Plecati la 09.30 de la hotel, fiindca mall-ul se deschide la 10.00 (nu uitati aici de Pierre Cardin cu reduceri de 75%. Tot aici este si un magazin japonez cu 7 dirhami fiecare produs. Eu zic ca aveti timp sa vizitati tot mall-ul fiindca nu veti intra voi in fiecare magazine. Nu ratati China, India, Tunisia… Egipt. La ora 14.00-14.30 plecati de la mall spre hotel sau vorbiti dinainte cu agentia de unde va cumparati excursia sa vina sa va ia de la statia de metrou IBN Battuta si va lasati in masina cumparaturile.

Distractie placuta in desert si sa va tatuati cu henna. E funny! Hahahaaa!

DUMINICA - ziua a-7-a

Plecati de acasa pe la 09.30! Taxi pana la Madinat Jumeirah Souk (e un fel de bazar arabesc)

!!! Inainte sa va opreasca taximetristul la Souk Madinat Jumeirah, rugati-l sa va duca 1 minut sa vedeti caii auriti de la intrarea Palatului Al Qasr!!! Macar sa ii puteti vedea 1 minut si sa va faceti cateva poze!

Ajunsi la Souk intrati si plimbati-va, cascati gura :). Vedeti ca are mai multe iesiri.

Intrebati unde puteti avea vedere la Burj Al Arab si de unde puteti lua Abra (60 sau 70 dirhami) Plimbarea este spectaculoasa. Dati-i 10 dirhami la barcangiu sa va mai opreasca sa va faca poze cand e in peisaj Burj al Arab. Aveti destul timp de plimbare, fiindca ar trebui sa ajungeti in Deira mai dupa-amiaza...

Deci, dupa ce va saturati de privit si de plimbare, luati taxi-ul pana la Mall of the Emirates, intrati in mall si intrebati cum ajungeti la metrou (vreau sa mergeti cu metroul fiindca drumul este spectaculos – stati fix in fata si faceti poze)

Coborati la statia UNION si schimbati metroul! Nu aveti cum sa va rataciti sunt semne clare peste tot! Uitati-va dupa metroul care merge spre Creek si il luati numai 1 statie – coborati la Baniyas Square si de acolo… lumea e a voastra :) Colindati pe strazile alea, intrati prin magazine pe cate 2-4 etaje, intrebati unde este Gold Souk si acolo puteti vedea cel mai mare inel de aur din lume greu de aproape 70 kg. La intoarcere intrebati cum ajungeti la metrou sau daca e foarte tarziu, normal ca veti lua taxi.

Cam asta e vacanta voastra, desi as mai fi avut cateva locuri unde sa va trimit! Raman pentru data viitoare :)))

Distractie maxima! Faceti poze multe! Abia astept sa imi povestiti cum a fost!

P. S. Sper sa nu ma urati prea tare la ce program incarcat v-am facut :))) Vai de vacanta voastra. O sa va trebuiasca cateva zile sa va reveniti, dupa un asemenea maraton :)))

Trimis de cristina2105 in 22.11.15 17:17:43
Validat / Publicat: 22.11.15 19:30:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 14935 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina2105); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.11.15 19:29:58]

Excelent review de debut, merită remarcat

@cristina2105: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

gettyy
[22.11.15 20:30:00]

Un review foarte bun şi deosebit de util, pentru care te felicit din suflet!

Dubai... este o destinație mult visată şi care se află pe lista destinațiilor mele de vacanță!

CosminZichil
[22.11.15 20:32:59]

Plec si eu peste 3 saptamani, deci mi-am gasit ghidul

Util articol, o sa mai vin cu intrebari

[22.11.15 21:02:56]

@gettyy -

Daca iti doresti cu-adevarat, se-ntampla!

Sfatul meu este sa nu pleci cu agentie! Urmareste ofertele de la Tarom (eu de multe ori am fost in Dubai cu oferte de numai 99 euro bilet dus/intors, apoi iti recomand eu un hotel/apartament intr-o zona ok si nu foarte scump!

Trebuie sa vezi Dubai-ul, trebuie!

[22.11.15 21:05:45]

@CosminZichil -

Astept intrebari!

Eu decolez pe 22 decembrie, intoarcere 05 ianuarie!

[22.11.15 21:07:47]

@webmaster -

Multumesc din suflet!!!

[24.11.15 12:50:59]

@cristina2105: Buna,

Am citit postarea ta, este f detaliata si o sa tin cont.

Vroiam sa te intreb de ce nu este ok Deira. Noi mergem in ianuarie si am rezervat pe booking. Avem anulare gratuita, asa ca mi-ar fi de mare ajutor recomandarea ta. Am citit ca poti sa ne recomanzi ceva bun.

Multumesc anticipat.

[08.12.15 14:13:49]

@cristina1982 - Buna!

Nu recomand Deira fiindca, din punctul meu de vedere, este un fel de... Ferentari al Bucuresti-ului In Deira si Bur Dubai totul este vechi si traditional...

O zona extrem de aglomerata cu stadute inguste si murdare, cu multi indieni, pakistanezi, filipinezi sau ce natie or mai fi

Trebuie mers o zi/doua in Deira, dar nu recomand sa alegi un hotel in acea zona atat de aglomerata si deloc luxoasa.

Imi poti spune la ce hotel ai rezervare, sa-mi dau seama exact de zona?

Recomand hotel in zona Marina, poate chiar Marina Byblos (am intalnit multi romani acolo si nu este un hotel exagerat de scump)

Mai recomand hoteluri in zona Al Barsha, langa mall of Emirates (chiar daca zona nu impresioneaza, pozitia este cumva cea mai avantajoasa, fiind cam la mijlocul Dubai-ului)

Astept vesti!

Pana atunci, iti las aici un articol foarte interesant despre Deira si Bur Dubai

"Am tot facut referiri la Dubai in multe articole (Dubai – traditional, modern, multicultural, Dubai Marina, Downtown Dubai) ca la un oras modern, intesat de cladirile si constructiile cele mai noi si spectaculoase. Dubaiul are insa si el istoria sa, scurta ce-i drept dar o istorie, o istorie si o traditie ce trebuie descoperite, pentru a intelege de unde si-a inceput evolutia si unde isi are originile acest oras infloritor si cosmopolit de astazi.

Heritage Village_2

Inceputurile Dubaiului dateaza din 1833 cand aproximativ 800 de membri ai tribului Bani Yas, condus de familia Maktoum s-au stabilit la gura canalului Dubai Creek. Avand un port natural pentru accesul pe mare, Dubai, cu pozitia sa strategica pentru comert, s-a dezvoltat intr-un centru de pescuit si navigatie.

Pana la sfarsitul secolului 20, Dubai era deja un port infloritor iar souq-urile de pe partea Deira a Creek-ului aveau deja peste 350 de comercianti in acel moment facand aceasta zona cea mai mare zona comerciala de pe coasta. Dupa infundarea Creek-ului in 1950 si dragarea canalului navigabil volumul cargo a crescut intarind pozitia emiratului de hub comercial major in regiune. Petrolul, descoperit in 1960, a devenit un agent de crestere si prosperitate pentru Dubai. Veniturile din petrol au fost utilizate pentru a finanta proiectele majore de infrastructura incluzand aici un port si un nou terminal la Aeroportul International Dubai. Aceste proiecte au pavat calea pentru dezvoltarea ulterioara a orasului, ce continua inca si in prezent.

Ambarcatiuni_3

De-a lungul unei perioade scurte de timp, Dubai a fost transformat intr-un centru regional de turism si afaceri.

Din 1960 seicul Zayed Bin Sultan Al Maktoum, ulterior conducator al Abu Dhabi-ului si seicul Rashid Bin Saeed Al Maktoum, au visat la crearea unei federatii a emiratelor in regiune. Visele lor s-au realizat in 1971 cand Dubai, Abu Dhabi, Sharjah, Ajman, Umm Al Quwain, Fujairah si (in 1972) Ras Al Khaimah s-au unit pentru a crea Emiratele Arabe Unite.

Sub seicul Zayed Bin Sultan Al Nahyan, primul presedinte al UAE, UAE s-a dezvoltat intr-una dintre cele mai vibrante economii ale lumii iar in ultimele 3 decade, Dubai a luat decizia strategica de a se dezvolta intr-o destinatie turistica de calitate.

Dubaiul traditional se intinde astfel la gura canalului Creek prin vechile cartiere Deira, aflat pe partea nordica a Creek-ului si Bur Dubai, pe partea sa sudica.

Indicatoare

O incursiune in aceasta parte a Dubaiului poate incepe in Deira, usor accesibila cu ajutorul metroului, cea mai apropiata statie fiind Al Ras. Deira este o zona animata unde isi au radacinile traditiile comerciale ale Dubaiului. Este cea mai pitoreasca zona de bazaruri, totul gravitand in jurul souq-ului de aur, cel mai cunoscut si mai frumos amenajat, cu acoperis de lemn si magazine elegante de bijuterii. Magazinele de pe stradutele adiacente bazarului au bineinteles tot acest specific. De fapt, toate strazile formeaza un mare bazar organizat pe categorii de produse vandute. Labirintul stradutelor este plin de magazine de aur, parfumuri si esente, mirodenii dar si multe alte mai putin traditionale.

Naif Souq este mai frumos organizat, el se afla in cadrul unei cladiri vechi cu arhitectura specifica iar marfa vanduta aici consta in proportie destul de mare in articole vestimentare arabesti sub toate formele sale si tot felul de alte lucruri de calitate destul de indoielnica.

La orice colt de strada comerciantii incearca sa vanda ‘fake-uri’ de tot felul, ceasuri si genti in special, insa fara a fi agresivi, la un simplu refuz isi vad de treaba lor.

Cand tot haosul de aici devine suficient este timpul si pentru ceva mai relaxant astfel ca directia catre Baniyas Road si malul Creek-ului este cea mai potrivita.

Creek_7

Pentru a ajunge pe celalalt mal al Creekului se poate alege varianta sosea, peste podul Al Maktoum, dar o alternativa mult mai placuta este traversarea canalului cu abra, o barca taxi cu fundul plat ce face parte din transportul public al orasului.

De-a lungul Creek-ului exista mai multe statii de abra, costul unei calatorii de pe un mal pe altul este de doar 1 dirham.

O experienta si mai frumoasa este inchirierea unei abre pentru o plimbare privata de aproximativ o ora de-a lungul apei cu optiunea de debarcare pe celalalt mal, in Bur Dubai. Pretul se negociaza cu barcagiul, undeva la 120 de dirhami dar depinde si de capacitatea fiecaruia de a scoate cel mai bun pret.

Abra

Briza ce mangaie barca in mersul sau lin, acoperisul ce asigura umbra calatorilor sunt ideale dupa o plimbare prin caldura orasului. Astfel se pot admira constructiile ridicate pe mal si multitudinea de ambarcatiuni ce populeaza Creek-ul.

Traficul pe canal este intens; vechile dhow-uri creeaza un contrast intens cu arhitectura moderna a cladirilor noi construite pe Baniyas Road, bulevardul paralel Creek-ului din partea Deira. Dhow-rile, aceste barci traditionale din lemn, erau folosite pentru comertul maritim cu tari ca India, Pakistan si Iran. Ele se mai folosesc si astazi in scop comercial dar foarte mult si in scop turistic aici intrand si organizarea de croaziere cu cina la bord. Alaturi de acestea numeroase abra, la fel de vechi, brazdeaza canalul dar si ambarcatiuni mai moderne, watertaxi-uri, ferry-uri, vaporase, iahturi.

Creek_4

Pe latura nordica a Creek-ului s-au ridicat fatade moderne de sticla, unele apartinand unor cladiri notabile ale Dubaiului:

– Banca Nationala a Dubaiului – o cladire inspirata de dhow-urile ce plutesc pe Creek. Ea are un perete curbat de sticla reprezentand panza umflata de vant. Baza cladirii este acoperita de sticla verde, simbolizand apa iar acoperisul este din aluminiu repezentand carena barcii.

– Etisalat Tower – cladirea din otel si sticla proiectata de Arthur Erickson, are in varf o ‘minge de golf’ ce adaposteste antenele radio ale Etisalat.

O croaziera pe Creek va va purta spre partea de est a canalului pana la Podul Plutitor, trecand pe sub podul Al Maktoum destinat traficului auto si inapoi in vest, catre curbura sa, ce adaposteste Al Shindagha, o importanta zona de cultura a orasului. Aici se afla casa restaurata si muzeul defunctului conducator, seicul Saeed Al Maktoum, precum si Heritage si Diving Village, un complex cultural ce reconstituie viata traditionala araba.

Partea de sud a Creekului este partea cladirilor mai putin futuriste, printre care se evidentiaza si cladirea Ministerului de Finante si Guvernul.

Ministerul de finante

Debarcand pe aceasta latura a Creekului, dupa o nuca de cocos racoritoare, veti pasi in vechiul souq din Bur Dubai ce incepe chiar de pe malul apei, la statia de Abra Dubai Old Souq. Bazarul a fost renovat si are acum un inpunator acoperis din lemn.

Zona este dedicata in special textilelor, marea majoritate a magazinelor comercializand articole vestimentare traditionale si mai ales celebrele esarfe in carouri, obiectivul tinta al vanzatorilor de aici fiind turistii. Acestia sunt destul de agasanti, repetand intr-una cuvantul ‘Cashmir’ si scotandu-si marfa la inaintare. Tot pentru turisti si-au format si o tactica speciala de a-i atrage in magazinele lor: asezarea unei esarfe pe cap cu pretextul de a se poza, apoi conducerea in interiorul magazinului pentru admirarea in oglinda dupa care evident incepe negocierea pentru respectivul produs sau a altora scoase rapid de pe rafturi, oferind cu o viteza uimitoare nenumarate alternative mai ieftine dar nu la fel de calitative.

Souq-ul de textile Bur Dubai_2

O data iesiti de aici, cu sau fara o gaura in buget, si mergand in continuare catre podul Al Maktoum se insira o serie de stradute inguste, umbrite si linistite, unde de o parte si de alta isi au loc numeroase ateliere de croitorie.

Iesind in continuare pe faleza Bur Dubai, admirand Deira de peste canal, un alt obiectiv apare in cale, Muzeul Dubai si nu peste mult timp Bastakya.

In urma cu un secol, aici erau doar nisipuri, colibe din frunze de palmier si case cu turnuri de vant, situate in jurul canalului Dubai, iar o vizita in Bastakya este obligatorie pentru a intelege intr-adevar vechiul Bur Dubai.

Bastakya_1

Una dintre cele mai importante mosteniri arhitecturale ale Dubaiului, Al Bastakya reprezinta un stadiu important in dezvoltarea arhitecturala civila si urbana a emiratului. Ea se extinde pe o lungime de 300 m si reprezinta una dintre cele mai vechi zone rezidentiale situata in partea estica a Bur Dubai. Numele sau provine de la orasul Bastak, din sudul Iranului, negustorii persani fiind cei care au infiintat aceasta asezare pe malul canalului Creek.

Zona a fost infiintata in anul 1859 si este cunoscuta, in mod distinctiv, prin stilul sau traditional determinat de temperaturile ridicate: ziduri groase, ferestre mici, turnuri de vant si alei inguste intre casele de culoarea nisipului. O parte din aceasta arhitectura s-a transmis si se regaseste si astazi in constructia locuintelor din multe cartiere ale Dubaiului modern.

O data descoperita si aceasta parte a orasului Dubai nu va mai parea doar o plasmuire a lumii moderne ci un oras in sine, cu traditiile si propria sa mostenire istorica. Partea veche a orasului are farmecul sau, nu mai prejos decat noile si spectaculoasele cartiere construite in ultimii ani. "

[08.12.15 19:23:50]

@cristina2105: buna,

Hotelul se numeste Ewa Dubai Deira Hotel. Are punctaj ok pe booking fata de altele care au 4-5-6.

Am zis mai bine sa inchiriem masina pt ca ajungem seara, plecam seara si o tinem pe toata perioada.

Si atunci am ales un hotel mai ok la pret. Nu stam decat sa dormim.

Vezi si tu cum ti se pare. Si ce sa vizitam neaparat. Avem doar 5 zile la dispozitie

Daca mai ai alte ponturi, sau ceva ce ar treb sa stim. Cam cate grade sunt in ianuarie... 21-26 ian avem noi.

Ai voie sa faci plaja acolo in zona Burj al Arab?

Multumesc mult.

[09.12.15 11:07:53]

@cristina1982 -

Am studiat pozitia hotelului ales de voi si... dupa parerea mea nu e cea mai potrivita zona, cu atat mai mult cu cat statia de metrou este departe si NU va sfatuiesc sa inchiriati o masina in Dubai. Sunt foarte multe exit-uri, multe sosele sunt suspendate, incolacite si invartite, traveseaza imensul bulevard Sheikh Zayed prin stanga si dreapta... (desi bine semnalizat, destul de complicat. Si... in afara de zona Deira si Bur Dubai... nu prea exista semafoare si mai dai banii si la parcare, cred...)

Daca imi ceri sfatul, mersul cu o masina inchiriata prin Dubai este pierdere de vreme, risti sa ratezi drumul, sa te ratacesti, iar tu stai numai cinci zile... Metroul nu este deloc scump si nici taxi-urile nu costa mult. Spre deosebire de alte orase, in Dubai, (din nou exceptand Deira si Bur Dubai), nu prea sunt trotuare, nu prea poti merge pe jos catre obiectivele turistice. Deci nu se poate compara cu Roma, Barcelona, Paris...

Pe ce aeroport aterizezi? Cu ce companie mergi? Sa-mi dau seama cat te-ar costa drumul pana la hotel.

Am inteles ca alegi un hotel numai sa dormi, dar este extrem de importanta zona, mai ales pentru a castiga timp si chiar bani... (daca hotelul este langa metrou sau mai in centrul Dubai-ului.) Ma uit acum pe booking si sunt discount-uri la hoteluri precum Cassells Al Barsha Hotel (zona Al Barsha fix langa statia de metrou Sharah DG) sau Grand Midwest Reve Hotel Apartments (zona Tecom, la maxim 5-7 minute de statia de metrou Internet City) etc.

Despre temperatura... depinde de noroc Eu de Craciun, doi ani la rand am prins 27-28 de grade (sper ca si acum sa am aceasta sansa), iar in februarie, am prins si 21 de grade si 30, deci... Nu lasa costumul de baie acasa!

Ai voie sa faci plaja langa Burj al Arab, plaja se numeste Jumeirah Beach si este o plaja publica, dar te sfatuiesc sa mergi la plaja in Marina, este foarte frumos acolo!

Alte intrebari? Raspund cu mare drag!

[09.12.15 11:46:59]

@cristina2105 - Multumesc mult.

Cu Wizz Air zburam, pe Al Maktoum, si stiu ca e cam la 50 km. Si aterizam seara, plecam seara.

nici eu nu prea vreau masina, pe acelasi considerent scris de catre tine., dar sotul insista ca e mai comod, ca in ultima zi lasam bagajele in masina si ne mai putem plimba sa nu pierdem ziua respectiva.

vreau sa ajungla Miracle Garden, acolo nu prea ai cu ce sa ajungi si la Global Village.

Cum facem?

O sa caut hotelurile de care ai zis.

Spuneai la un mom dat ca poti recomanda apartament de inchiriat.

mai vb

multumesc mult pt sprijin

o zi frumoasa!

[09.12.15 12:22:12]

@cristina2105: m-am uitat la cele 2 hoteluri sunt cu vreo 800 lei mai scumpe, ceea ce e ceva.

Am mai gasit un hotel cu pareri f bune.

Atana hotel... te poti uita sa vezi daca e in zona mai buna decat Cassells Al Barsha?

[09.12.15 20:20:53]

@cristina1982 - Hey!

M-am uitat la Atana Hotel este tot in zona Tecom, ceea ce e foarte bine! Daca poti face rezervare cu anulare gratuita, fa-o acum! Este cu siguranta o optiune buna si mult mai aproape de aeroportul Maktoum! De la aeroport pana la hotel poti ajunge cu autobuz-ul F55 pana la capat (IBN Battuta Mall), apoi cu metroul 5 statii pana la Atana Hotel. E destul de usor, iar in ultima zi, poti lasa bagajele la receptie pana spre seara (daca nu ma insel, autobuz-ul F55, la intoarcere, pleaca la 18.00 sau 18.20, din acelasi loc de unde te-a lasat la venire. Trebuie sa intrebi sau sa te uiti pe placuta cu program din statie si sa iei in calcul ca faci aproape o ora pana la aeroport...

Da-mi perioada exacta a vacantei tale, fiindca ma gandesc sa vorbesc cu managerul apartamentului despre care am pomenit (Akas-Inn Hotel Apartment) poate va obtin un pret mai bun. Eu plec in Dubai acum pe 22 dec pentru 2 saptamani, deci as avea timp sa revin cu vesti

Tinem legatura!

[10.12.15 00:32:55]

@cristina2105: buna,

La Atana hotel ne costa 2200 fara anulare gratuita, la care se adauga 20% taxe servicii, si inca 15 dhm / noapte, deci ajungem la vreo 2700 lei. Destul de mult, avand in vedere ca la Ewa am prins cu 1125.

I-am explicat sotului meu ce mi-ai zus si tu cu masina, si s-a convins. Ii zisesem si eu, dar a fost binevenit un sfat in plus.

Lui i-a mai placut Auris Hotel Central Appartments. Sa te uiti si la acesta te rog. E la acelasi pret cu Atana. Ambele nerambursabile. Cu anulare gratuita sunt vreo 2500 +taxe.

Poti intreba ca idee cat ar fi acolo unde zici tu.

Si in ce zona este? Aproape de metrou?

Astea sunt la 3-5 minute.

Noi plecam pe 21 ianuarie si ne intoarcem pe 26 ian. Deci 5 nopti.

Te mai intrebasem la un mom dat cum ajungem la Miracle Garden si Global Village care sunt in afara si nu ai mijloace de transp in comun.

Si legat de drumul de la aeroport spre hotel. Cam cat ar fi cu taxiul aproximativ?

Noi ajungem cam tarziu si nu cred sa mai circule autobuzul.

Multumesc mult pt info, si timpul alocat mie. Chiar a apreciat si sotul meu ca mi-ai scris mult.

Nu pot vb cu tine in privat.

Ar fi mai usor.

[10.12.15 13:26:45]

@cristina2105: buna,

Cum putem vb in privat fara sa tot comentez aici?

Multumesc mult.

[10.12.15 22:00:49]

@cristina1982 - Buna!

Scrie-mi un mail pe [***] si o sa-ti dau replay cu numarul meu de telefon!

[10.12.15 22:02:42]

@cristina2105 - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[10.12.15 22:19:11]

@webmaster21 - Buna!

Am gasit, multumesc! In mesajul privat, pot lasa date personale?

[10.12.15 22:57:41]

@cristina2105 -

In mesajul privat, pot lasa date personale?

Da, bineînțeles.

maria24
[18.12.15 22:34:04]

salut,

Multumim frumos pentru impresii.

Noi plecam de Anul Nou in Dubai, pentru prima data si ne-am cazat la hotelul Cassells Al Barsha Hotel.

Spune-mi te rog, de unde se pot vedea cel mai bine artificiile de Anul Nou? Avem inclusa masa de Revelion dar parca nu ma tenteaza sa stau in hotel. Si inca ceva, ce taxi sa luam? Am auzit ca cele de pe langa hotel au un pret dublu plus ca mi-as dori o companie cunoscuta sa nu dau de cine stie? Se apeleaza telefonic sau cum? Multumesc!!! Putem vorbi in privat?

[19.12.15 00:14:31]

@maria24 - Hey!!!

Hotelul Cassells Al Barsha este intr-o zona buna, fix langa statia de metrou Sharaf DG si aproape de mall of Emirates.

Cat despre artificii... Depinde de locul pe care vrei sa il alegi... de unde vrei sa vezi artificiile (pe cele de la Burj Khalifa, Burj al Arab sau Atlantis.) Trebuie sa alegi ceea ce iti doresti...

Eu am avut sansa sa stau doi ani la rand la un hotel cu vedere la faimoasele fantani dansatoare si Burj Khalifa (Ramada Down Town Hotel) si le-am vazut de pe terasa hotelului extraordinar de bine, iar la revelionul 2013-2014 am ales sa fac rezervare la Al Qasr Palace si am vazut artificiile de pe plaja de la Burj al Arab (exact cand a fost stabilit recordul mondial)

Anul acesta... nici eu nu stiu exact de unde le voi vedea... unde voi merge si ce voi alege... Habar n-am inca Ma voi orienta la fata locului

Taxi-urile in Dubai sunt la tot pasul, nu trebuie sa faci comanda prin telefon si nici nu am auzit de "pret dublu" la vreo companie. Pret mare au Lexus-urile albe neinscriptionate pe care le gasesti la Atlantis, Burj al Arab si orice alt palat faimos. In rest... toate taxi-urile sunt crem si au tarifele la fel (companiile difera prin mici autocolante: verzi, albastre, rosii), dar nu eu stiu sa difere preturile.

Astept intrebari si poate iesim la o cafea in Dubai!

maria24
[19.12.15 13:35:35]

@cristina2105 -

Da, sigur .

Dar daca alegi sa vezi artificiile de pe plaja cum spui tu cu ce te mai intorci la hotel?

Presupun ca TAXIURILE sunt full!!!

[21.12.15 13:44:53]

@maria24 -

Da, de revelion este full si extrem de aglomerat. Iti las un mesaj in privat.

[14.08.16 15:31:58]

Buna! As dori sa ma ajuti, daca poti cu o informatie: luna iunie e ok pt a vizita Dubai? Temperaturile. sunt suportabile? Tin sa mentionez ca as vrea sa l vizitez, si doar in aceasta luna sunt libera! Multumesc!

[14.08.16 16:11:39]

@ramo21: Bună!

E un subiect mai delicat )

Eu aseară m-am reîntors din Dubai, unde au fost zile şi cu 45,46°C. Merg în fiecare vară în acest oraş, însă nu ştiu dacă să-ți recomand exact această perioadă, având în vedere că este foarte cald. Personal nu suport frigul, cu căldura mă descurc. În altă ordine de idei, să iei în calcul că nu vor fi deschise Miracle Garden şi Global Village, nu cred că o excursie în deşert va fi tocmai indicată, posibil să renunți să mergi şi în Abu Dhabi, iar de stat la soare nu poate fi vorba. Deasemenea, să citești când cade Ramadanul, fiindcă nu recomand să vizitezi oraşul în acea perioadă. Mai scrie-mi!

[14.08.16 19:04:15]

Multumesc pentru informatii! Am verificat si am vazut ca Ramadanul in 2017 se termina pe 25 iunie, deci din acest punct de vedere ar fi ok. Intentionez sa iau un city break. de 4-5nopti pt sf lunii iunie. Am. citit ca in iunie, e putin mai cald, nu ca luna august? Nu vreau neaparat sa fac plaja, ci sa vizitez obiectivele mai importante, cat se poate in 5-6 zile????. Referitor la temperatura 40 si cv de grade cred ca le as suporta, am inteles ca se simte diferit caldura, in comparatie de la noi? Noaptea ce temperaturi sunt? Merci????????

[16.08.16 00:41:46]

@ramo21: Dacă timpul îți permite numai în luna iunie să vizitezi Dubai-ul, îți țin pumnii să ai noroc de temperaturi în jur de 40°C. Da, gradele se simt foarte diferit din cauza umidității. E ca la saună

Sfatul meu e să nu mergi cu agenție şi nu sta numai 4 zile. E un drum de 6 ore şi e păcat să stai numai atât... Urmărește oferte la Wizz sau Tarom şi caută hotel pe booking. Un alt sfat important: nu rezerva hotel în Deira sau Bur Dubai!

Dacă mai ai întrebări, scrie-mi!

[16.08.16 07:57:32]

Merci pt informatiiAr mai fi o varianta, in aprilie, de Pastele cand pot avea liber cel putin 5 zile. Ma gandisem la Atana hotel, Tecom. Ce parere ai de acest hotel? Si wizz aterizeaza pe Al Maktoum, nu e putin cam departe? Ideea este ca as vrea un zbor direct si mai ieftin????! have a nice day! ????

[16.08.16 10:59:56]

@ramo21: 1. E mult mai bine în aprilie, deşi de Paşte companiile aeriene nu prea vor lăsa la preț...

2. Wizz aterizează puțin mai departe, dar vii cu un autobuz, apoi cu metroul de la Ibn Battuta mall (nu e deloc complicat). O să îți mai explic eu dacă pleci cu Wizz, pentru a nu da mulți bani la taxi.

3. Zona Tecom e o zonă ok (aproape/la mijloc de Marina şi Mall of Emirates) Mă uit la hotel şi îți spun

4. Dacă iei biletele de avion, spune-mi perioada şi mă uit eu pe booking pentru tine (în cazul în care hotărăști să mergi pe cont propriu)

[16.08.16 11:06:05]

@ramo21: Vezi că azi (numai azi) la Wizz e un discount de 20% la orice zbor cumpărat! Baftă!

cristina1982, cristina2105, gettyy, ramo21
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: