ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.02.2010
ÎNSCRIS: 20.07.08
AUG-2008

Un loc extrem de curat

Am hotarat sa scriu aceste randuri pentru a completa imaginea acestui frumos colt de romanie, de a adauga idei si de a face ca aceasta rezervatie sa fie si mai vizitata daca se poate.

In copilarie am fost in tabara la Tusnad si stiam ca exista lacul Sf Ana sus pe munte dar ne-a fost lene sa facem un drum pe jos de cateva ore pana acolo, era si iarna si am preferat sa ne dam cu sania. Dar in 2007 in luna august insotiti de niste rude dintre care un tanar cu experienta in ghidaj si ceva scoala de turism am venit aici sperand la un pic-nic pentru ca ne explica omul inainte sa ajungem ca apele sunt foarte reci si rar se poate face baie. Am mers dinspre Tusnad am luat-o spre Bucuresti doar cateva minute si din satul urmator Bixad am facut stanga printr-o zona foarte pitoreasca apoi prin padure si la un moment dat am virat iar stanga spre Lac. Am mers pe serpentine prin padure o bucata si dupa care ne-am oprit la o coada uriasa, nu se vedea nimic in fata decat masini, ne-am urnit destul de greu si am ajuns cu greu la un cetatean care ne cerea 5 lei pentru a intra cu masina, era acelasi cetatean care peste exact o zi i-a cerut bani si lui Basescu si nu l-a lasta sa intre fara sa plateasca, corect nu. Am patruns in rezervatie si cu mirare pt ca nu stiam am abandonat masina in parcare ne-am luat cateva lucruri si am mers pe jos de aici in panta pe un drum asfaltat in serpentina care ne-a dus pe malul lacului. Aici peisaj de poveste, incredibil de frumos si o nebunie de nedescris pe malul lacului, unde se facea baie si toata lumea era in chiloti la plaja sau in apa. Daca stiti era in trecut o reclama la bere cu un cerb (Nea Cornel de la coarne) care canta ceva melodie a lui Banica pe malul unui lac si in spate se vedea un versant impadurit, e imaginea a fost filmata chiar aici, am facut poze si am comparat, chiar exista si poteca ascendenta care se vede in reclama. Lacul nu e foarte mare insa imaginea e deosebita din cauza peretilor impaduriti aflati de jur imprejur. Ne-am asezat si noi pe mal pe iarba si am observat o iarba mare si f grasa cam 1 m si padurea deasa din jur care crea o umbra de care multi profitau. Existau si cateva gratare fumegande dar nu am vazut pe jos nici macar o hartiuta sau un chistoc de tigara si chiar am urmarit un timp acest lucru. Dupa ce am obosit si negasind nimic am ramas cu impresia de cel mai curat loc pe care l-am vazut in Romania. Cosuri de gunoi exista foarte multe pe marginea lacului. Lume multa ca la mare, oamenii profitau de un an foarte cald fusesera mai multe zile cu 40 de grade chiar si aici. Am facut o baie binemeritata si dupaamiaza infometati am plecat pt ca ni se promisese ceva deosebit la Balvanyos, ceea ce am si gasit la preturi incredibile (pe un fund de lemn un grillmixt care m-a dat gata).

Dupa exact un an in august 2008 am revenit aici din cauza ca ne placuse foarte mult si pentru a-mi plimba soacra care e mare innotatoare amatoare. Culmea a fost ca ne-am intalnit cu acelasi var care ne adusese cu un an in urma, el nu mai fusese de 10 ani aici si in doi ani consecutivi ne regasim pe malul lacului. De data asta am observat o nuanta rosiatica a apei pe care nu o observasem in trecut. Dupa o baie mult visata din cauza caldurii am facut un tur de lac pe jos cu nevasta mea si ne-a placut extrem de mult padurea deasa si destul de nebatuta, curatenie ca nicaieri, covor de muschi pe jos si ratele de pe lac care fac scandal mereu.

Voi reveni cu drag aici pentru ca e un loc deosebit de care se ingrijesc oamenii sa il pastreze cat mai natural, taxa de intrare e folosita cum trebuie si nu regret o secunda plata ei spre deosebire de mamaia cu litera mica.

Ce am descoperit in zona si ne-a placut: oamenii care desi nu stiu foarte bine romaneste macar se straduie si multi n-au nici o treaba cu politica sau alte tampenii, mancarea mult diferita si chiar foarte buna, preturile sunt foarte mici la terase si carciumi, incredibil cum iesi din ardeal pe malul lacului Bicaz te loveste o crestere a preturilor de 40 % minim. Un alt lucru placut: fiecare localnic are casa in oras unde sta tot timpul dar si o casuta de vacanta cativa km mai incolo langa padure, casuta de mici dimensiuni cu o curte plina de iarba, totul se petrece pe terasa in casuta efectiv neavand loc decat un pat si o scara pentru a ajunge la etaj pentru ca da toate au etaj si sunt din lemn marea bogatie a zonei, foarte multi localnici stiu sa lucreze in lemn.

Trimis de ionescunic in 02.02.10 07:34:02

VIZUALIZĂRI: 4672 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionescunic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pentru prima data ajungem la Lacul Sf Ana

georgiana
[02.02.10 11:42:44]

Si eu am fost acolo, prin 2006, dar in aprilie. Am ramas mirata cand am vazut pozele tale si ale Lizucai, cum poate fi acelasi loc, dar in perioada diferite!

As vrea sa adaug doar ca e bine sa vizitati si rezervatia din partea dreapta a drumului, Timovul Mohos. Pe mine, m-a fascinat cu povestile ghidului pline de mistere ale lacului.

Am patruns acolo, pe un podulet, obligatoriu cu ghid. Timovul Mohos e proprietatea a unei asociatii de 300 de oameni din comuna invecinata, Lazaresti, parca se numeste.

Ghidul ne tot vorbea de spirite, de zei pagani, de fenomene inexplicabile!

Am stat acolo, vreo 15 minute, doar noi si el, explicandu-ne despre plante carnivore, copaci miscatori si muschi in care daca nu esti atenti si calci acolo, te poate inghiti ca nisipurile miscatoare, iar lacul ar fi adanc de 5 metri.

Acolo sunt niste plante care daca le inghiti au efect halucinogen sau chiar otavitor!

Ai fost si tu?

magdalena
[02.02.10 17:17:05]

Mi-ai adus aminte de copilarie... Si eu am fost in tabara la Tusnad, dar am ajuns si la lac: un ochi mare si imens pe care, uite, ma faci sa imi creasca dorinta de a-l revedea!

ileanaxperta*
[02.02.10 17:34:48]

Ultima data am fost in vara lui 2008 cu niste prieteni facuti in Grecia, a fost o recreere binemeritata intr-un loc pe care-l vazusem prima oara iarna, in 1984...Eram cazata in Tusnad si am luat-o pe jos prin padure, atunci se putea vedea pirntre ramurilor copacilor, lacul inghetat; pe cand in 2008 a trebuit sa ajungem pana acolo pt. a ne reintalni...Un loc din Romania, inca nedistrus de inconstienta si nepasarea umana...sper sa ramana asa si in posteritate...

[02.02.10 21:40:27]

Imi pare rau Giorgiana , nu am fost pentru ca omul meu era specializat in pesteri si alte balarii si nu stia mare lucru despre lac si imprejurimile lui sau nu ne-a spus nimic , mai mult a cascat gura la noi si anul urmator a plecat si el in Grecia sa vada ce si cum.

Cristian_h*
[04.02.10 14:28:12]

am incercat sa-mi aduc aminte care era melodia lui Banica din reclama cu cerbul , dar nu am reusit in schimb , zic eu am dat peste ceva mai frumos !

si mie mi-a trezit amintiri frumoase acest review , merci !

webmasterXY*
[04.02.10 14:30:39]

sa auzim ce ne propune cristian_h, ionescunic, nu-ti place, nici o problema, doar da un semn!

[04.02.10 14:58:36]

E ok nu ma deranjeaza nici o melodie propusa de Cristian , imi pare rau ca nu m-am gandit eu sa caut melodia lui Banica .....

Cristian_h*
[04.02.10 15:12:10]

daca-mi spui cum se numeste o caut eu si o sa rog web-ul sa o schimbe

[04.02.10 15:28:41]

Pai nu stiu ca nu sunt fan trebuie sa ascult albumele lui dar mai intai ar trebui sa le caut , cred ca e 2006 sau 2007 melodia , las-o asa ca e mai bine , ar fi fost meserias sa avem video cu reclama...

laurdani
[07.02.10 18:26:45]

Intradevar frumos acolo sus. cand vad pozele tale ma bucur ca nu am nimerit si eu intr-o perioada asemanatoare pentru ca sigur as fii plecat foarte dezamagit de acolo. Lacul, padurea, ce mai toata zona super dar parca iti piere tot cheful de a admira natura atunci cand se pune in fata ta 100 de kilograme de slana acoperite de 2 bucati de material.

[19.05.10 19:39:58]

Azi, acum am gasit videoclipul cu reclama la bere ciucas filmata la lacul Sf Ana: click aici, e superb!

stancuflorina
[27.05.10 11:52:40]

Lacul Sf.Ana imi aduce aminte de primul gulas pe care l-am servit cu o deosebita pofta. Desi l-am mai incercat si in alte zone, ca acolo nu l-am gasit nicaieri.

Frumoase zone avem, dar nu stim sa le vindem. Pacat.

georgiana, ileanaxperta*, ionescunic, laurdani, magdalena, stancuflorina
Alte impresii din această RUBRICĂLacul Sfânta Ana: