Unde mâncăm în București?

12.09.2015
Avatar Dragos
înscris/ă în 03.03.08
MEMBRU: CONSUL
SEP-2015

Trattoria Pane e Vino

Vino la un pane, pe Nerva Traian la „Pane e vino”

Mă rog, de fapt nu prea au pane-uri prin meniu, da' mi-a plăcut calamburul.

Așa; e vorba despre Trattoria Pane e Vino de pe Nerva Traian 23-25, de unde tocmai ce am revenit.

Nu vreau să lungesc prea mult povestea, că nu prea e mult de dezvoltat. E un restaurant localizat la parterul unui bloc de pe marginea bulevardului, într-un spațiu cel puțin meschin, cu mese relativ puține (vara au și o terasă micuță, unde mai sunt puse vreo 6-7 mese de două, maximum trei locuri). La una dintre astea am stat azi și noi, vremea mai răcoroasă de afară nefiind deranjantă. Ba chiar dimpotrivă. E bine de știut - în tot localul se fumează!

Meniul nu e foarte lung, dar are destule produse, cam din toate felurile: antreuri, pizza, paste, pește și fructe de mare, carne, dulciuri. Noi am ales la antreu o porție de bruschette cu roșii, apoi ca fel principal o porție de pui cu sos gorgonzola plus o porție de legume la grătar, și un mușchi de vită cu același sos. Le-am udat cu o bere fără alcool și cu un pahar de vin demisec de Dealu Mare. La final am mai vorbit câte o cafea.

Mâncarea a fost gustoasă, bine făcută, serviciul rezonabil de bun.

Sincer, mie mi-a plăcut, drept pentru care îl recomand. Dar cred că e bine să sunați înainte, să faceți o rezervare, mai ales dacă vreți să veniți la o oră mai de vârf.

Impresii încărcate de Dragos in 12.09.2015 19:42:48

Validat / Publicat: 12.09.15 20:22:40

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Dragos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  21800 PMA (din 25 voturi) nota2

- papone
[13.09.15 12:06:50]

@Dragos - Un binemeritat SB!

- Dan&Ema
[13.09.15 13:04:31]

Dupa o masa de incalzaie la cota 2000 (cu capul in nori🍭🍜🍢) vad ca ai revenit cu picioarele pe pamant!

Pofta buna