ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2015
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 19.07.11
AUG-2015
1 AD. + 1 COPII

Eu zic ca merita experienta!

da! ne-am intors recent din turcia, prima data, si per ansamblu (cum spune romanul!) a fost foarte OK! (pentru standardele mele!).

am ales agentia pe criteriul cum arata autocarele! (drum de 20 de ore pana la kusadasi) si patronul este un charismatic personaj care mai apare uneori la TV si spune cat de importanti sunt clientii pentru el, si mai vedeam uneori autocare ale firmei respective, pareau in regula. am achitat la respectiva agentie dar am plecat prin alta (n am inteles mecanismul) care se exprima pretentios ca plecarea este de la autogara..., undeva pe calea grivitei. nu este chiar o autogara dar autocarul-curatel, relativ confortabil, am plecat la timp, o ghida tinerica, frumusica si sociabila!

bulgaria -peisaj frumos, drumuri bune, opriri din trei in trei ore sau cand a mai fost nevoie. am stat apropape o ora la pod sa vina randul celor de pe sensul nostru, am trecut si nu va recomand sub nici o forma sa mancati in primul popas (al nostru), undeva intr-o padurice):am dat 20 lei pe o pulpa de pui cu 5 bete de cartofi si o farfuriuta de salata! (singurul popas in care inteleg ca se putea plati in lei, inca).

la vame a fost OK, traversarea dardanelelor cu feribotul (WC-urile incredibil de murdare pe feribot) impresionanta (pacat ca a fost noaptea) si dupa chanakala catre kusadasi un peisaj foarte frumos. in esenta, am plecat la 14,50 din bucuresti si pe la 10,30 eram la receptia hotelului.

Hotelul- ca o casa veche care arata bine candva dar in care ar fi momentul sa faci niste renovari. Apropiat de plaja, intr-adevar, un cartier frumos de vilute, in jur, cu pomi de rodii, smochini maslini la poarta, straduta idilica pana la plaja.

Curata camera, lenjeriile (le-au schimbat de 2 ori), balcon maricel, wi -fi, mancarea destul de diversa si bunicica dupa gustul nostru (daca iti placea mancarea puteai sa alegi in fiecare seara alt fel), personalul amabil, piscina curata.

Ce concluzie am tras eu din concediul asta: daca alegeti kusadasi pentru plaja este gresit; daca doar plaja vreti si servicii mai bune gasiti si in Romania, la un pret un pic mai mare poate dar n-are sens sa calatoriti 20 de ore sau sa dati banii pe avion. plaja lor, faimoasa lady beach este o fasie ingusta, lunga si aglomerata, de nisip, amenajata oarecum dar nu se compara cu cea din mamaia sau cu plajele noastre, in general. apa, calda si curata.

noi am mers la pamukale (merita), ne-am plimbat cu vaporasul (merita, daca nu sunteti buni inotatori va recomand vestele de salvare de pe vapor, curenti destul de puternici si, desi erau atat de apropape de tarm, acostarile, apa era destul de adanca), fiul meu a facut scufundari (o experienta interesanta-aveti grija, nu va intreaba nimeni daca vreti sa fiti filmati dar coboara cu voi in apa un fotograf iar la plecare suntei chemati sa va luati CD-ul, nu mai stiu 40 sau 60 de euro).

iar e bine sa stiti, in prima zi ne-a plimbat (ag partenera a ag din bucuresti, siba) la o fabrica de rahat si una de haine de piele-ne-au prezentat noua colectie, momentul a fost placut, interactiv dupa care, cumparaturile! eu i-am cumparat lui fiu miu o haina cu doua fete, negociat de la 150 la 100 euro, mi s a parut un pret bun. oricum au doau sali de prezentare, prima in care erau haine si de 3000 euro si cealalta, mult mai modesta.

am citit si eu ca agentiile din statiune ofera preturi mai mici dar de exemplu, excursia la pamukale nu este la fel pentru toti (am vorbit cu oameni care fusesera prin ag locale); noi, prin siba aceasta, am calatorit cu un autocar mai curat si mai confortabil decat cel cu care venisem, am avut un ghid foarte bun (vorbea romana foarte bine), am luat pranzul la pam hotel (un resort de 5 stele in care am putut face baie in piscine, impachetari cu namol sau bai in piscinele cu namol, am servit masa acolo si a fost foarte buna - cam 2 ore am stat la resort).

cam asta. drumul a fost lung si obositor, nu am vazut tot ce era de vazut in zona, nu ne-a ajuns timpul, 4 zile am fost in diverse activitati, o zi am stat si ne am odihnit la piscina, o zi am mers in bazar si la moscheea din centru. centrul orasului este un fel de centru vechi din bucuresti, sibiu si brasov dar cu iesire la mare! la pranz am mancat la diferite terase de pe faleza, nu mi s-a parut ieftina mancarea, buna si aste este, o data pe an!

turcii, amabili si foarte zambitori. in bazar, nebunie, se baga in sufletul tau, nici nu mi s-au parut ieftine lucrurile dar ma si obosea abordarea asta a lor.

concluzie: nu luati ca reper de alegere a hotelului apropierea de plaja ci mai degraba sa fie undeva de-a lugul falezei (ca si capete) ca sa fie usor sa coborati la mare, pentru plimbari, altfel toate hotelurile au piscine. si plimbati-va, nu irosti sederea acolo pentru a sta la soare, asta o puteti face si in tara!

Ce am uitat sa spun si mi se pare important: citisem pe forumuri, inclusiv aici, ca nu toate camerele hotelului au minibar; agentia de la care am luat eu bilete, cand mi a trimis oferta spunea ca ar fi minibar in camera. Am intrebat anume cu precizarea ca citisem ca nu toate camerele au si mi s-a spus ca, camerele rezervate de ei au; la hotel — surprise-surprise! nicio camera nu avea frigider, in tot hotelul, indiferent de ce ce nationalitate era locuita (costa 25 euro/perioada de sedere daca doream). unii oamenii isi luasera din tara diferite alimente, baxuri cu apa sau suc, neplacut!

si ce ne-a explicat ghidul (de fapt reprezentantul ag partenere din kusadasi, care s-a ocupat de noi pe parcursul sederii, foarte ok de altfel el, ca persoana) ca foarte recent, clasificarea la trei stele in turcia nu mai presupune minibar dar ca avea si alte hoteluri, tot trei stele care si le pastrasera; si ne a recomandat ca pe viitor sa verificam datele direct pe site-ul hotelului la care urmeaza sa stam.

eu zic ca a fost urat din partea agentiei care ori nu stia, grav, ori a mintit, la fel de grav.

Trimis de leea in 11.09.15 18:29:56
Validat / Publicat: 11.09.15 20:01:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2010 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (leea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.09.15 19:56:38]

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=3093

= = =

@leea: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

• Alte impresii din această RUBRICĂMinay Hotel: