ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2015
AUG-2015

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Catania - interesanta si controversata

Destinatia aleasa pentru concediul de vara din acest an este printre cele mai controversate pe multe site-uri. Asa ca o sa va descriu si eu experienta noastra, cu mentiunea ca noi ne-am organizat pe cont propriu.

Catania este una din cele 2 porti aeriene ale Siciliei, din tara puteti ajunge cu una din companiile low-cost, iar din Europa am vazut ca sunt multe companii care opereaza pe acest aeroport.

Formalitatile vamale sunt foarte rapide, abia trecuti de controlul actelor de identitate, banda de bagaje era deja pornita si in cateva minute paraseam aeroportul.

Acesta nu este departe de oras, fiind situat practic intr-un cartier marginas al Cataniei. Pentru a ajunge in oras sunt 3 optiuni: Alibus - 4 eur/ persoana, pleaca din aeroport si face un tur al zonei centrale a orasului; un autobuz - 1 eur/ persoana, nu am incercat sau taxiul - am citit pe mai multe site-uri ca sunt celebrii "rechini " si aici.

Dupa circa 10 minute cu autobuzul si 5 minute pe jos am ajuns la B&B despre care am scris deja impresiile.

Dupa ce ne-am cazat am iesit sa vizitam orasul si sa luam cina.

Obiectivele parcurse pe perioada sejurului - mentionez ca nu am vazut chiar toate obectivele turisitice recomandate deoarece sotia este insarcinata si am si lenevit la plaja o parte din sejur :)

- Etna: ramane locul numarul 1 in care trebuie sa ajungi chiar daca stai cateva zile in Catania - voi reveni cu un review separat

-Taormina: vechiul oras grecesc, devenit apoi roman ramane o incantare cu stradutele inguste si vederea asupra marii

- Siracuza - orasul lui Arhimede si fost mare putere antica

- Via Etnea - principala strada pe directie N-S, care trece prin Piata Stetiscoro, Piaza Universita, Piaza Duomo

- Castello Ursino- care adaposteste Muzeul Civic

- Via Crociferi - o straduta superba pietonala, in stil baroc cu Bisericile San Camilo si San Giuliano

- Piaza Duomo cu Catedrala si statuia elefantului

- Monastero dei Benedettini - actual sediul al universitatii

- Gradinile Bellini - parcul principal al orasului

- Aci Castello si Aci trezza - la mica distanta de Catania

- Piata de peste de langa Piaza Duomo, daca nu aveti probeleme cu mirosurile

- Plajele sunt in partea de sud a orasului, fiind accesibile cu autobuzul D, luat din Piata Borsellino. Exista mai multe plaje, dar marea este aceeasi. Noi am fost pe Lido Azzuro si Dopolavoro Ferroviario, ultima este mai ieftina si ofera aceleasi conditii. Daca aveti umbrele la voi puteti sa mergeti pe plaja publica, fara taxe, iar ca bonus la aveti si pe pustoaicele italience facand topless.

Noi am mancat la 4 restaurante, va recomand 3 dintre acestea: Al Tortellino, excelent raport calitate-pret, Nikki Nakki si Primo Piano, iar de evitat Hosteria del Panda.

Ca si impresii generale:

- multe obiective se afla la mica distanta, se poate parcurge pe jos drumul dintre acestea

- Catania nu este un oras curat, dimpotriva, senzatia mea este ca se ocupa numai de zona ultracentrala

- se respecta cu strictete pauza de masa, inclusiv la magazine si obiective turistice care se inchid (12- 17 in majoritatea cazurilor): lenea este una imensa

- pentru cumparaturi nu sunt magazine ale marilor lanturi, ci mici afaceri de familie, multe administrate de imigranti

- transportul in comun vine cand doreste el, costa 1 eur/ 90 minute si se fac controale, biletul trebuie validat imediat dupa urcare: pentru majoritatea zonelor aveti legatura din Stazione Centrale, unde se afla de asemenea gara si autogara

- se circula destul de haotic si agresiv, dar nu se injura, mare atentie la trecerile de pietoni, acordarea prioritatii de catre soferi este optionala

- seara este foarte putina lume pe strazi, cu toate astea nu ne-am simtit in nesiguranta - tooata lumea, inclusiv copiii observ ca merg cu scuterul

- daca doriti sa luati o gustare rapida intre obiective, va recomand magazinele unde scrie "salumeria": practic se fac sandwich-uri la cererea clientului, cu ce doreste

- va recomand cazare cu geamurile catre spatele cladirii si nu la parter: scuteristii circula pana tarziu in noapte si dimineata devreme

- catanezii sunt oameni deschisi sa ajute, dar mai bine ii intrebati ceva in romana, cu engleza nu le au deloc

- seara sunt pe strazi multi imigranti, negri, indieni: nu au nici o treaba cu turistii, eventual vor sa va vanda ceva

- de obicei pe la 10 seara traficul se restrange vizibil, chiar si in zona centrala: nu este un oras cu viata de noapte - clubbing

Per ansamblu, Catania este o experienta ce trebuie traita. Dincolo de mizerie si lipsa de organizare sunt obiectivele care merita. Daca ne-am mai duce o data pentru un sejur as alege sa stam 3-4 nopti in Catania si restul in Taormina sau Siracuza. V-o recomand si ca destinatie de weekend daca prindeti o oferta buna la avion

Trimis de gvaly in 04.09.15 14:12:34
    Validat / Publicat: 04.09.15 16:56:28
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 7209 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gvaly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Amfiteatrul Roman
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 22 voturi)

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA
    [04.09.15 17:32:19]

@gvaly - Felicitări pentru un review obiectiv şi la obiect. Deşi nu am petrecut în Catania decât o jumătate de zi, impresiile mele în privinţa curăţeniei şi atmosferei generale concordă cu ale tale.

Carmen Ion
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Catania: