ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2015
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 10.08.15
JUN-2014

încărcat de pe telefon!

Meteora, manastirile suspendate din ceruri

In concediul pe care ni l-am planificat in Grecia Continentala, la Paralia Katerini (o statiune obisnuita, nimic spectaculos), am avut surpriza sa descoperim locuri fabuloase. Printre acestea se numara si acest complex de manastiri, Patrimoniu Mondial UNESCO.

Manastirile sunt suspendate pe stanci... sunt in numar de 24, dintre care numai 2 pot fi vizitate, Manastirea Marelui Meteor si Sf. Stefan.

Inca de la Kalambaka, orasul de le baza manastirilor, ti se taie respiratia, cand incep sa se zareasca semete, una cate una, aceste minunatii...

Povestea spusa de catre ghizi, despre cum au fost ele ridicate, imbinata cu privelistea care ti se dezvaluie in fata ochilor, te face sa crezi ca esti dintr-un alt film...

Pentru cei care aleg sa-si petreaca concediul in Grecia Continentala, recomand cu incredere aceasta excursie catre Meteore, pentru ca asa ceva nu veti mai vedea vreodata...

Este fabulos.

Trimis de iry81 in 04.09.15 10:22:05
Validat / Publicat: 04.09.15 10:58:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2509 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iry81); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

elviramvio
[04.09.15 11:24:44]

@alinairinanitu -

Ma bucur ca ai fost la Meteore dar se viziteaza in interior 6 manastiri, doar ca au zile diferite cand sunt inchise, chiar si programul de la pranz -pauza de masa - e diferit. Daca te-ai luat doar dupa ghidul de la agentie si acesta spune ca doar doua, atunci te-ai pacalit. Daca nu ai fost atenta la oferta, e altceva. Nu prea se pot vizita toate sase intr-o singura zi daca vrei sa ramai cu ceva si, daca a fost excursie prin agentie, sigur v-a dus la atelierul de icoane unde se pierde ceva timp si unde agentia are interes. In rest, da, zona este magnifica.

Cesere
[04.09.15 11:38:34]

@alinairinanitu - buna ziua... daca doar doua se pot vizita e clar... sf stefan are acces usor, iar marele meteor era prea de tot sa spuna ca nu se viziteaza... interese meschine ale ghizilor. sincer locul in sine spune mai multe decat un ghid dezinteresat. numai bine

iulianic
[04.09.15 11:58:35]

@alinairinanitu - Mai multe detalii... cred că ar fi fost binevenite.

hlli
[04.09.15 13:12:25]

@alinairinanitu, pozele sunt superbe. Tu le-ai facut?

[04.09.15 13:48:51]

Si eu ma bucur ca am fost si, sincera sa fiu, nu sunt o credincioasa impatimita, asa ca mi-a fost de ajuns vizita la cele doua manastiri... nu m-am pacalit... ni s-a explicat de la agentie, de la agentia din Paralia, unde ne-am cazat, si unde am gasit cele mai bune oferte... Si sa stii ca am ramas cu ceva chiar daca am vizitat doar doua dintre ele...

[04.09.15 13:52:52]

@iulianic: Intr-adevar nu m-am intrecut in prea multe informatii, dar daca doresti sa afli mai multe iti recomand Wikipedia.

[04.09.15 13:55:01]

@hlli: O parte a acestora... am facut multe, dar aparem si noi si n-am dorit sa le vada toata lumea.

Rodel
[04.09.15 15:59:10]

Pozele sunt făcute de tine? De exemplu, PO4 are inscripționat numele celui care a făcut-o, sursa fiind [***] un blogger de turism. Dacă le-ai realizat tu, felicitări, înseamnă că ai un aparat foto performant, plus talent de profesionist. Pozele arată a carte poștală ilustrată, nu făcute de un amator.

[04.09.15 16:09:25]

P04 a fost stearsa evident că nu apaține autoarei.

[04.09.15 16:23:31]

De fapt, la o analiză mai atentă s-a dovedit că pozele (toate) nu aparțin autoarei, fiind copiate de pe diverse siteuri.

Ele au fost șterse, la fel și voturile acordate pozelor.

[04.09.15 19:18:53]

@Rodel - credeam ca nu conteaza sursa fotografiilor, pentru ca pe mine ma intereseaza informatiile furnizate pe acest site, dar daca pe unii deranjeaza, sper ca fotografiile incarcate acum sa satisfaca curiozitatea dvs... sunt copiate sau sunt facute de un fotograf amator?

[04.09.15 19:36:56]

@alinairinanitu -

credeam ca nu conteaza sursa fotografiilor,

Ba contează, vezi și capitolul 2 punctul B din regulament.

pentru ca pe mine ma intereseaza informatiile furnizate pe acest site,

Și pozele tot informație reprezintă. Ți-ar place să te informezi pe baza unor poze făcute de turiști autentici sau pe baza unor poze făcute pentru reclamă.

Te rog să ai grijă pe viitor la acest aspect!

[04.09.15 20:20:48]

@webmasterX: Cred ca informatiile publicate de mine insotite de fotografiile anterioare, trebuiau verificate cu mai mare atentie si sa nu mai fi fost publicate deloc pe site.

[04.09.15 20:30:13]

@alinairinanitu -

sa nu mai fi fost publicate deloc pe site.

Informațiile sau pozele?

Teretic - până la prima abatere -mergem pe premisa ''bune intenții''!

Ulterior... ?!

Așa cum am spus mai sus te rog să ai în vedere respectarea regulamentului. Evident trebuie să-l mai și citești!

Restul informațiilor eronate furnizate mai sus au fost deja ''taxate'' de useri!

[04.09.15 20:50:08]

@webmasterX: cred ca cel mai bine ar fi sa stergeti intreaga prezentare... limbajul dvs. nu mi se pare potrivit in aceasta situatie...

nicole33
[05.09.15 00:11:31]

@alinairinanitu -

Corect ar fi fost să spui că doar două mănăstiri ai putut tu vizita în cadrul excursiei de o zi la Meteore, deoarece nu toate sunt deschise în aceeași zi. Pe cont propriu și cu puțin efort ai fi putut vizita mai mult de două.

Cu siguranță, mănăstirile nu sunt în nici un caz suspendate pe stânci.

[05.09.15 15:09:35]

@nicole33: Ce-i drept nu am fost pe cont propriu in excursie, ci cu o agentie locala de turism, din statiunea in care ne-am cazat, si nici nu ne-am documentat foarte serios inainte de a pleca; acesta este motivul pentru care am facut aceasta afirmatie... cei interesati se pot documenta si din celelalte pareri expuse pe site, nu neaparat din ce spun eu.

In ceea ce priveste afirmatia ca manastirile nu sunt suspendate, rog a se consulta alte surse de informare, cum ar fi wikipedia, de unde am extras fragmentul urmator - Meteora (greacă Μετέωρα, ad literam „mijlocul cerului”, „suspendat în aer” sau „sus în ceruri” - etimologic referitor la „meteorit”) este unul dintre cele mai mari și cele mai importante complexe de mănăstiri ortodoxe din Grecia, al doilea după Muntele Athos...

nu ma asteptam sa gasesc atata inversunare de la alti useri

nicole33
[05.09.15 23:00:07]

@alinairinanitu -

Nu am nevoie să consult Wikipedia. Am fost acolo. Am comentat slaba cunoaştere a limbii române. Nicio mănăstire NU poate fi suspendată PE vreo stâncă. Pentru nelămuriri se poate consulta DEX-ul.

Nu este înverșunare. Pur și simplu informațiile eronate deranjează.

Cesere, elviramvio, hlli, iry81, iulianic, nicole33, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂO zi la Meteore: