ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2015
ÎNSCRIS: 06.09.11
AUG-2015
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Placut

Anul acesta am decis sa schimbam locatia unde ne petrecem concediul la munte si sa mergem la Hillden Bran- Simon. Zona este foarte linistita, iar vila este undeva spre capatul padurii. Locatia se adreseaza familiilor cu copii mici, de varsta prescolara datorita dotarilor din curte: tobogane gonflabile, trambulina, masute, scaunele de copii, etc. Curtea este foarte generoasa, gazon bine intretinut (am fost surprinsa in prima zi de un domn care curatase gazonul si daduse cu o solutie impotriva daunatorilor, cred capuse, etc.). Parintii pot sta la terasa prevazuta cu masute si scaune si pot servi din meniul restaurantului Hillden si isi pot urmari si copii astfel. Exista si un restaurant inauntru hotelului, dar si o terasa in fata hotelului peste raul care trece prin fata restaurantului.

Acum, pe rand:

Camerele: ff bine dotate. Noi am avut un apartament junior, prevazut cu o camera cu pat matrimonial si o alta camera pentru fetita prevazuta cu o canapea extensibila. Fiecare camera avea mini bar dotat cu tot ce trebuie, televizor, cana fierbator, cafea solubila, zahar. Baia destul de mare dotata asemenea cu prosoape albe, kit-uri de igiena corporala, etc. Curatenia la appt. s-a facut zilnic si era exemplara. Ce nu mi-a placut: cearceafurile erau cu pete mai vechi care nu se luasera la spalat. Consider ca ar fi trebuit fi schimbate.

Mesele: Noi am avut demipensiune, mic dejun si pranz/sau cina. La mic dejun erau 3-4 meniuri fixe din care iti puteai alege. Exista si un meniu de copii. Ce nu mi-a placut: lipsesc fructele, lipseste diversificarea mezelurilor, de fapt singura diverisificare de meniu este la oua, fierte, ochi, omleta sau cu sunca. Branza era una, fffff sarata, uscata si nu pot zice, preferata mea. La fiecare meniu aveai de ales apa plata, minerala sau suc de portocale. Aici sincer sucul de portocale mi s-a parut bataie de joc si ar trebui scos din meniu. Era un fel de apa colorata portocalie, oranjada de prost gust ieftina. Cafeaua in schimb era expresso si de buna calitate.

La meniul de copii puteai alege cereale. Doar sa spun, ca aveau un singur fel de cereale, cei drept Nestle. Nici un meniu de copii nu contine fructe, suc natural, suc de mere, etc. Din partea casei erau cornuri mici de patiserie.

La pranz la demipensiune aveai: fel 1 (ciroba, supa sau aperitiv) + fel 2 (friptura/peste, garnitura si salata) +fel 3 (desert). Supa cu galuste la copii ff buna, ciorba de vacuta ff buna. Ce nu mi-a placut, au doi bucatari cred sau mancarea se gateste dupa dispozitia bucatarului. Am cerut paste cu sos de rosii pt copil si mi s-a adus spaghete fierte cu un sos de rosii pasate deasupra, fara gust, fara miros, nimic. Am cerut pilaf pt fetita, ff bun prima oara, gustos, gras, cu legume, a doua oara, era un orez imprastiat in farfurie, doar fiert si atat. Oribil. Papanasii, o data fierti, o data nefierti.

Am cerut intr-o zi mic dejun special, cel cu zacusca si slaninuta afumata. Am intrebat chelnerul daca zacusca este de casa, mi-a zis ca da. Ghinionul lui, ca ma pricep la gatit. Execrabil: zacusca la borcan, iar slanina congelata si aruncata pe farfurie. Ce mi-a placut: desertul casei sau prajitura casei, cu strat de biscuiti, mascarpone si jeleul de capsuni si prajitura tiramisu.

Ce nu mi-a placut: Servirea chelnerilor, nu a chelneritei. cel putin a unuia dintre ei, care de fiecare data uita, ba supa copilului, ba nu stia ce contine micul dejun, ba isi butona telefonul intr-o zi langa bar asa cum am vazut eu. Intr-o zi chiar am crezut ca o face special, fiica mea servind la micul dejun doar cereale, fara lapte. 2 din 5 zile ne-a adus laptele cu cerealele in el, desi, de fiecare data specificam. Sau am cerut papanasi cu dulceata de capsuni, a venit dupa 1/2 de ora sa ne zica, ca nu mai este dulceata de capsune si au de afine, caise, etc. Am zis afine si ne-a adus mure. :).

Fetele de la receptie, foarte prompte, cu zambetul pe buze, fara repros. Per ansamblu, bine, insa as modifica micul dejun, cred ca se poate face un bufet suedez, locatia chiar merita si ar aduce un plus de stele. Meniul mai bogat si tradus in engleza. Au venit niste straini si nu stiau ce sa serveasca, iar chelnerul total neinstruit, nici in romana, nici in engleza. Nu a fost in stare sa le recomande un fel traditional.

Se vede ca patronii isi dau tot concursul pentru locatie, le-as recomanda niste camere de supraveghere, cel putin pe bucatarie si servire. Pacat de toti merii aia plini de fructe din jur, de stupii, de vacile cu ugerul plin, etc, daca totul este servit din cutiile cumparate din supermarket, desi sunt convinsa ca pastravii chiar erau din zona, erau mici, dar foarte gustosi. :) Si as mai recomanda o piscina si sezlonguri de stat la plaja. :)

Si as mai umbla putin la preturi, cam mari, mai ales pe partea de bar. Iar demipensiunea ar trebui sa contina macar o sticla de apa plata sau minerala. Nu de alta, dar pretul platit pe demipensiune a fost mai mare decat cel platit anul acesta la hotel de 4**** pe litoralul romanesc.

Trimis de Elsa76 in 01.09.15 11:45:33
Validat / Publicat: 01.09.15 13:28:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN. A mai fost în/la: Hotel Piatra Soimului, Sinaia

VIZUALIZĂRI: 1648 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Elsa76); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Un papanas... cel din imagine a fost chiar delicios!!!
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂHillden Lodge Hotel [Șimon]: