ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2015
AUG-2015
2 AD. + 1 COPII -- v: 12 ani

încărcat de pe telefon!

Excelent

Am plecat din Soke in jurul orei 12.30 prin Milas si am ajuns aproape de ora 15.00 la hotel. Masina ne-a fost parcata pe laterala stanga a hotelului in parcarea acoperita (luminata noaptea) de catre un agent de paza.

La receptie cazarea a durat maxim 10 minute si asta deoarece receptionera a tinut cu tot dinadinsul sa ne explice in mare facilitatile de care beneficiem. Am primit cardul de acces in camera, trei carduri pentru prosoape si cardul pentru serviciile extra (in cazul in care beneficiezi de servicii cu plata, dai cardul si achiti la check-out), ne-au pus bratarile la maini (de un plastic lucios de foarte buna calitate).

Am uitat sa spun ca am fost intampinati cu cate un cocktail. Au chemat un angajat care ne-a dus bagajele in camera situata la etajul trei, laterala stanga, cu o minima vedere catre mare. La randul lui ne-a explicat cum folosim seiful, ca minibarul se reumple zilnic cu ce consumam, cum programam aerul centralizat. In dreapta hotelului au un teren de tenis si un cos de baschet care se poate folosi gratis (daca aveti echipamentul in dotare). Doar nocturna se plateste.

Camera am gasit-o luminoasa, curata, de dimensiuni relativ reduse (din cauza celui de-al treilea pat). Pe jos este parchet, tv cu tub (fara vreun canal romanesc, care la pornire afiseaza numele familiei care ocupa camera), minibar (doua doze lipton, doua doze pepsi, doua ape plate nestle la 0,33, doua ape minerale, doua sucuri la cutie mica, sticksuri, ciocolatele, doua doze de bere tuborg, doua limonade), ac centralizat care functioneaza perfect (chiar daca sistemul de comanda de pe perete arata ca ar fi de la 1907), cana fierbator, plicuri de ceai si ness, o apa plata nestle la 1 litru, scaun, un mic fotoliu, doua paturi twin (cu saltele foarte confortabile), o noptiera, foehn. Pe balconul mic sunt doua scaune si o masuta din plastic, scrumiera si uscator de rufe.

Baia mica, extrem de curata, cu dus, toaleta, foehn, sapun dove la dozator, prosoape, consumabile de baie. In dulapul cu doua usi din hol, seif, papuci de casa si umerase. O camera cu tot ce ii trebuie, prezentabila, mobilierul nu lasa impresia de invechit, foarte bine intretinut.

Internetul functioneaza impecabil in hotel, in camera, la piscina, in restaurant. Nu am incercat pe plaja. La conectare se introduce numarul camerei si data de nastere a oricarui turist din camera (functioneaza chiar cu data de nastere a copilului).

Accesul din lobby catre camera se face cu doua lifturi incapatoare, silentioase, cu o priveliste frumoasa asupra exteriorului. Mai exista 2 lifturi exterioare, pe fiecare latura a hotelului spre piscina. Am avut o problema cu seiful care era blocat la sosire, am sunat receptia si in cinci minute s-a rezolvat. Prosoapele se ridica de la spa iar curatenia se face zilnic si pare o treaba luata in serios.

In lobby se afla receptia, un bar mare, doua mese de biliard, biroul pentru rezervari la restaurantele a la carte, toalete, camera de bagaje, zona cu canapele si un tv cu ecran plat unde rulau meciuri de fotbal, vitrina cu prajituri, doua magazine mici, doua vitrine frigorifice (una cu torturi si cealalta cu produse de patiserie).

Piscina mai degraba mica, in partea dreapta de 1,25 iar in partea stanga de 1,40 cu sezlonguri si umbrele, cu o apa care nu miroase a clor, sa zicem calda mai ales dupa ce te obisnuiai cu ea. Sezlongurile de plastic dar cu niste saltele super, umbrelele moderne. In partea dreapta a piscinei se afla un cos de baschet care facea deliciul copiilor si nu numai. Langa piscina sunt doua dusuri, o cabina pentru schimbat si o piscina mica acoperita pentru copii, mai degraba un lighean (sau o cada mai mare). Nu exista tobogane! Accesul in piscina se face fie pe trepte, fie pe scari. Dimineata la ora 8.00 o buna parte din sezlonguri erau ocupate.

Echipa de animatie organizeaza diferite jocuri (dar nu si polo ca la majoritatea hotelurilor unde am mai fost). Seara langa snack-bar au o mica scena pe care organizeaza intai mini-disco apoi de la ora 21.15, timp de doua ore, cate doua spectacole pe seara. Toate spectacolele la care am participat au fost destul de reusite si antrenante. Sonorizarea foarte buna, plus jocul de lumini care creeaza o atmosfera aparte. Angajatii aseaza scaune si mese in zona scenei, iar pe timpul spectacolelor, chelnerii se plimba printre mese si iau comenzile pentru bautura pe care le onoreaza destul de rapid. Chiar am observat ca pe timpul spectacolelor majoritatea meselor sunt ocupate.

Plaja cu nisip fin batatorit, curata, sezlonguri de plastic cu saltele de burete si umbrele. Primele randuri de la mare incepeau sa se ocupe de la ora 6.30 - 7.30. Apa putin cam rece la inceput, fara valuri, limpede, cu intrare lina, pe fundul marii pietricele mici si nisip. Pe plaja era mereu prezent salvamar care chiar urmarea sa nu departezi prea mult de tarm.

La intervale regulate de timp, un angajat venea cu o masa pe rotile cu care aducea apa, cafea, sucuri, fructe. In partea stanga, respectiv dreapta a plajei private exista cate o zona de sporturi nautice. In partea dreapta se poate lua taxi boat catre Marmaris, cost 12 try deservit cu ambarcatiuni pe care intra in jur de 20 de pasageri.

Vreau sa subliniez ca este unul din putinele resorturi din Turcia unde am fost in care numarul personalului angajat este foarte bine proportionat cu numarul turistilor. Hotelul nu are camere la parter, pe cele patru niveluri apreciez ca au in jur de 250 de camere. Insa, cum intri in restaurant in zona meselor esti luat in primire, intrebat ce vrei sa bei si daca te pot ajuta cu ceva. La piscina este mereu un angajat disponibil. La snack-bar cum te asezi la masa vine barmanul sa preia comanda. Tot personalul este foarte comunicativ, destins, gata oricand sa te ajute. De cate ori treci pietonalul sa mergi sau sa te intorci de la plaja, agentul de securitate te saluta. Daca vreun angajat vine sa te intrebe cu ce te poate ajuta iar tu ii spui ca te descurci si nu ai nevoie de ajutorul lui iti raspunde ca el este acolo sa fie la dispozitia ta.

Faptul ca majoritatea turistilor sunt englezi, nordici, belgieni si turci se cunoaste, nu am intalnit angajat care sa nu inteleaga ce ii spui in engleza. In perioada in care am fost noi in hotel mai era o singura familie de romani. Am vazut si turisti tineri si turisti la 30 - 40 de ani cu copii mai mici (nu foarte multi) dar si foarte multi turisti spre sau dupa varsta pensionarii.

A venit timpul sa scriu si despre locurile unde se poate lua masa sau comanda bauturi. In lobby este amplasat un bar mai mare cu mese si scaune deschis 24 din 24 dar bauturile servite sunt free intre 10.00 si 00.00. Tot in lobby sunt cele doua vitrine frigorifice de care am amintit, una cu torturi si alta cu produse de patiserie. Functioneaza intre orele 11.00 si 17.00.

Au trei restaurante a la carte, turcesc, italian si marin, deschise zilnic mai putin duminica intre 19.00 si 21.30 cu rezervare in aceeasi zi pana in ora 14.00 la biroul special amenajat in lobby. Langa piscina in partea dreapta este alt bar, mai mic, deservit de un singur angajat, de unde iti poti comanda singur bere, bauturi racoritoare din gama pepsi, bauturi alcoolice. Daca este plecat de la bar, lasa o placuta pe care scrie "plecat la piscina sa strang paharele", orar de functionare 10.00 - 17.00. In rest, omul este acolo si te serveste in pahare de plastic incasabil. In partea stanga a piscinei, langa intrarea la spa, este amenajata o mica zone unde se fac gozleme, functioneaza intre orele 11.00 si 17.00.

Pe latura stanga a hotelului la parter este restaurantul principal cu terasa, unde serveste micul dejun intre 07.00 - 10.00, pranzul intre 12.30 - 14.00 si cina intre 07.00 - 21.30. Tot afara langa restaurant au amenajat si gratarele unde pregatesc carnea si pestele seara. La cina, strang sezlongurile dinspre terasa si aseaza mese cu scaune, desi terasa este disponibila. Despre mancare pot sa spun un singur lucru, delicioasa. Nu au expuse foarte multe sortimente de mancare, dar ceea ce gatesc este de calitate, extrem de gustos, orice fel de mancare care este pe terminate se completeaza imediat. Cum te-ai ridicat de la masa apare imediat un chelner care pregateste masa pentru urmatorii turisti. Fetele de masa sunt curate, scaunele sunt confortabile, nu trebuie sa cauti tacamuri cand te asezi la masa. Dupa ce termini un fel de mancare vin si te intreaba daca iti pot lua farfuria de pe masa. Apa plata la un litru nestle, vinul alb si rosu, ayranul la pahare de plastic sunt tinute in frigidere verticale situate atat in restaurant cat si pe terasa.

Pe terasa au automatele de cafea si automatele cu sucuri. Langa intrarea la spa, in stanga este alt bar si bucataria unde se prepara fast-food, cu zona de mese si scaune. Aici te asezi la masa, vine chelnerul, dai comanda si in maxim 10 minute functie de cat de aglomerat este la mese iti aduce comanda. Se pot comanda si bauturi, iar oferta de fast-food include: hamburger, cheeseburger, paste, piept de pui, salata, pizza, cartofi prajiti, orez. Programul de functionare este 12.30 - 16.30. De aici mergand spre plaja, pe partea stanga se afla waffle zone cu program de functionare 11.00 - 17.00 unde se serveste inghetata algida la cornet si gauffre cu mure, capsuni, kiwi si ananas. In fata sa este zona acoperita cu mese si scaune.

Urmatorul pe partea stanga este barul de la plaja, cu program de functionare 10.00 - 17.00, cu zona acoperita de mese si scaune, unde se pot comanda bauturi. Esti intrebat daca servesti pe plaja sau la bar sa stie daca iti pun bautura in pahar de sticla sau de plastic. Tot in aceasta zona sunt toaletele pentru barbati, femei si persoane cu dizabilitati. Inauntru este foarte curat.

Un lucru care ne-a placut enorm la acest hotel si care a cantarit in alegerea lui a fost pietonalul de langa plaja. A fost minunat ca dupa masa de seara sa te plimbi fie in partea stanga spre Marmaris, fie in partea dreapta. Ne-am plimbat putin si prin Icmeler seara, este foarte curat, zona este plina de restaurante si spre uimirea noastra foarte multa lume la mese, ceea ce inseamna ca multi turisti inchiriaza apartamente si iau masa in oras.

Pe langa restaurante si baruri sunt multe magazine, chiar si magazine cu produse alimentare. Plimbandu-ne pe pietonal seara am observat ca pe langa plaja privata a fiecarui hotel, sunt zone unde plaja este publica si zone unde plaja este concesionata de diverse baruri. Nu am facut cumparaturi in Icmeler pentru a ne da seama de nivelul preturilor.

In final vreau sa subliniez doua lucruri:

- dupa sase concedii la mare in Turcia in sapte zone diferite, acest loc este cu totul si cu totul special

- as recomanda tuturor managerilor de hoteluri din tara care administreaza locatii construite acum 15,20 sau 25 de ani, sa vina sa stea cateva zile aici si sa vada cum se poate face turism intr-un resort cu un spatiu disponibil relativ redus. Ma refer doar la ce se intampla in interiorul resortului, nu la priveliste, nu la apa marii, nu la nisipul de pe plaja.

Trimis de narcisa in 25.08.15 11:33:49
Validat / Publicat: 25.08.15 13:05:53

VIZUALIZĂRI: 3001 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (narcisa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Rasarit dimineata la ora 7.00.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

Rodel
    [25.08.15 13:18:21]

Icmeler îmi face demult cu ochiul. Review-ul tău este un imbold în plus. Aș vrea niște informații și despre stațiune. Ce se poate vizita?

narcisaAUTOR REVIEW
    [25.08.15 14:12:32]

@Rodel - Buna ziua. Pentru iubitorii de miscare, din Icmeler se poate ajunge pe jos in Marmaris pe pietonalul de pe malul marii. Zona este la fel de renumita ca si Bodrumul pentru viata de noapte, sunt multe discoteci si baruri unde se organizeaza karaoke.

Majoritatea activitatilor din afara resortului au legatura cu marea, se fac excursii catre Delta Dalyan, Rhodos, Turunc, Insula Cleopatrei sau excursii pe mare cu pranz inclus care "bifeaza" mai multe obiective intr-o zi, cu zone speciale unde se face baie sau snorkelling. In Turunc se poate ajunge si cu masina.

Mentionez ca aceste excursii au fost prezentate detaliat de colegii de site care au avut inspiratia sa vina in zona in anii trecuti si care m-au ajutat sa aleg Icmeler pentru aceasta vara.

Le multumesc pe aceasta cale.

stefan.b
    [27.08.15 14:57:29]

@narcisa Felicitari! O descriere excelenta a acestui hotel.

narcisaAUTOR REVIEW
    [27.08.15 22:46:03]

@stefan. b - mulțumesc frumos!

calatorul
    [18.09.15 16:18:22]

Arata bine intr/adevar, multumim pentru informatii.

petculescu
    [28.09.15 20:48:18]

@narcisa - Buna ziua! vreau sa va felicit pentru review -ul prezentat, l-am citit cu atentie, chiar nu va scapat nimic. De ce spun acest lucru? pentru ca si eu am fost in acest an la acest hotel dar am avut intrarea pe 23 iunie. La fel si eu am fost in alte statiuni din Turcia dar aceasta a fost precum cireasa de pe tort. Cu un an in urma am fost in Bodrum si am crezut atunci ca este cel mai frumos loc, dar m-am inselat. ICMELER -MARMARIS se traduce - FRUMOS.

[28.09.15 21:10:17]

@petculescu - Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

calatorul, narcisa, petculescu, Rodel, stefan.b
    Alte impresii din această RUBRICĂAqua Hotel [Icmeler]: